Oj, drogi Rabiego, wcale nie wyssana z palca- przeczytaj, przemy¶l.
Po pierwsze, zapisy parafialne angielskie, wykorzystane do analizy epidemiologicznej s± bardzo precyzyjne. Nie ma tam miejsca na jakie¶, hmm, interpetacje czy w³asne domys³y.
Po drugie, wirusowe gor±czki krwotoczne owszem, s± gro¼ne, ale teza, ¿e wymarliby¶my- jako wirusolog nie zgodzê siê z Tob±.
A ¿e nie jest to d¿uma- przytoczê argumenty autorów, które do mnie przemawiaj±:
1. Inny czas wylêgania choroby (to w³a¶nie na podstawie zapisów parafialnych mo¿na zanalizowaæ czas od zaka¿enia do wyst±pienia objawów).
2. Brak wektora zwierzêcego na Islandii- nie by³o tam szczurów, które mog³yby przywie¼æ chorobê.
3. Skuteczno¶æ kwarantanny (te¿ z opisów ¿ród³owych) jako ¶rodka zapobiegawczego przeciw chorobie- gdyby to by³a choroba pzrenoszona przez pch³y, kwarantanna nic by tu nie da³a. Kwarantannê zastosowano bowiem przy epidemii d¿umy dymieniczej (przywleczonej z Azji) i nie da³a efektów- co z reszt± bardzo zdziwi³o medyków, poniewa¿ z zapisków dotycz±cych postêpowania w przypadku wybuchu zarazy, zalecano j± jako skuteczny ¶rodek.
Tak wiêc autorom ca³kiem dobrze uda³o siê udowodnicz, ¿e niemo¿liwym jest by czarn± ¶mierci± by³a d¿uma. To, ¿e jest to wirus gor±czki krwotocznej- oceniaj± po objawach, czasie wylêgania choroby. Jaka to by³a choroba- pewnie siê nigdy nie dowiemy- poniewa¿ z opisów sekcji wynika, ¿e atakowa³a tkanki miêkkie to nie uzyskamy DNA patogenu. Mo¿e, gdyby gdzie¶ znale¼æ zamro¿on± ofiarê epidemii- takie zboczone marzenie
Powiem szczerze, ¿e sama podchodzi³am do¶æ sceptycznie do rewelacji zawartych w tej ksi±¿ce, jednak przedstawione dowody s± do¶æ mocne. Dlatego polecam przeczytaæ.