Witam!!!
Tak od jakiego¶ czasu zastanawiam siê nad "statusem" ³uku i ogólnie ³uczników w armiach na wschód od Wysp(gdy¿ tu ich po³o¿enie jest do¶æ znane) w II po³ XVw.
W Polsce-jak napisane zosta³o w pracy pod redakcj± A. Nowakowskiego- ³uk w armii nie by³ u¿ywany, popularniejsze by³y kusze(wiadomo ). Przedstawieñ ikonograficznych te¿ w sumie nie u¶wiadczono..Co ciekawe- "kr±¿y pogl±d", ¿e Jagie³³o mia³ ca³± kolekcjê ³uków refleksyjnych i, ¿e te mia³y byæ w Polsce ówczesnej popularne, ale przedstawieñ(oprócz jednego co Wladek jedzie na nim na koniu i ma tam przytroczony ³uk) i jakichkolwiek znalezisk ³uków refleksyjnych nie ma(?). W spisach rot te¿ trudno o ³ucznika, z tego co pamiêtam to na poczatku, ale ju¿ XVI wieku, pojawia siê niejaki Borys z refleksem.
Na przedstawienia ³uczników natkn±³em siê przegl±daj±c sobie Web Gallery of Art w malarstwie B. Gozzoliego: pierwsze , drugie, trzecie. Jak widaæ stanowi± oni cz³onków orszaków jakiej¶ szlachty, trzecie wykonuj± wyrok . U Memlinga podobnie jeden ³ucznik z ³ukiem, z refleksem( choæ ogólnie ten obraz wygl±da dziwnie )
Czyli w Italii(my¶lê o Gozzolim) ³ucznik by³: a) ochroniarzem? b) kuglarzem co mia³ zabawiaæ celno¶ci± swoich panów? c) katem? Bo do regularnej armii raczej nie nale¿a³...
Ru¶, Wêgry, Turcja- tam ³uk refleksyjny na pewno odgrywa³ w tym czasie wa¿n± rolê, ale materia³ów jak na lekarstwo...
Wiêc drodzy frehowicze- macie jakie¶ informacjê, publikacjê, opinie, którymi chcieliby¶cie siê podzieliæ i dotycz± wy¿ej wzmiankowanego tematu?
Pozdrawiam