1. No có¿, faktycznie w tamtym roku 100 z³. kosztowa³y trzy treningi w tygodniu ale w tym roku jest dro¿ej, bo i sala jest dro¿sza a niestety w³a¶nie brak jest wystarczaj±cej ilo¶ci trenuj±cych. Stale æwiczy jakie¶ 15 osób a to niestety za ma³o. Taniej siê nie da, w zasadzie chodzi te¿ o to ¿eby zachêciæ ludzi do czêstszych treningów, bo jak sobie policzysz 120 z³. miesiêcznie za trzy razy w tygodniu to Ci daje 6 godzin treningów tygodniowo. To nie jest ma³o i my¶lê, ¿e nawet ta cena 100 z³. miesiêcznie nie jest taka straszna w porównaniu do kosztów ró¿nych innych aktywno¶ci. Ale to oczywi¶cie jest sprawa subiektywna materialnie.
2. To chyba najlepiej bêdzie je¶li przyjdziesz na jaki¶ trening i zobaczysz go od pocz±tku do koñca. Najlepiej je¶li to bêdzie który¶ wtorek albo czwartek bo wtedy najwiêcej osób robi broñ czyli w³a¶nie kenjutsu. W poniedzia³ki jako¶ tak siê dogadali¶my, ¿e wiêkszo¶æ z nas æwiczy aikibudo ale to nie jest jaki¶ odgórny podzia³ wiêc jak kto¶ chce to æwiczy broñ równie¿ w poniedzia³ek.
Mogê jednak w skrócie opisaæ ¿e treningi wygl±daj± zgodnie z ustalonym w Japonii schematem. Æwiczymy tak jak kiedy¶ to robiono, mianowicie ca³y trening zaczyna siê oczywi¶cie od uk³onów, a potem od razu przechodzimy do takiej starej formy rozgrzewki polegaj±cej na æwiczeniu od razu ciêæ i po kolei pozycji. Stoimy naprzeciwko siebie i wykonujemy ciêcia na komendê, a potem poszczególne pozycje. Nie ma ¿adnego biegania ani rozci±gania, je¶li kto¶ czuje tak± potrzebê to sam mo¿e to zrobiæ we w³asnym zakresie przed w³a¶ciwym treningiem.
Te pozycje i ciêcia rozgrzewaj± bardzo dobrze, robi siê pozycje powoli a je¶li mocno siê starasz to odpowiednio siê przygotowujesz do dalszego treningu.
Po pozycjach jest nauka kata. Sensei pokazuje kata, t³umaczy, odpowiada na pytania odno¶nie pozycji i samych kata. I dalej jest æwiczenie kata. W katori kata robi siê w parach (wyj±tkiem s± kata iaijutsu które æwiczy siê samemu, choæ i tutaj czasem dla lepszego zrozumienia wprowadza siê przeciwnika). Jest strona ucznia i strona mistrza. Uczysz siê po kolei ka¿dego kata, jak opanujesz pierwsze (obu stron) zaczynasz siê uczyæ nastêpnego. Kata sk³adaj± siê z wielu ruchów i technik. Wymagaj± poruszania siê w pozycjach (a du¿o czasu zajmuje odpowiednie ich przyswojenie), ucz± czasu reakcji i zachowania odpowiedniego dystansu.
Zmieniamy siê w parach po wykonaniu odpowiedniej ilo¶ci kata i dalej mo¿e byæ trening innych rodzajów broni je¶li siê ju¿ zacznie nimi praktykowaæ. Czasem jest tak, ¿e æwiczymy tylko omote no tachi (miecz) a czasem zaczynamy od miecza a pó¼niej Ci którzy maj± dobrze opanowany miecz æwicz± bo albo inne bronie. Trening koñczy siê uk³onem.
W Katori æwiczymy miecz (kenjutsu i iaijutsu), bo, naginate, ryoto (dwa miecze), kodachi (krótki miecz), oraz yari (w³ócznie).
Bronie poznaje siê po kolei. Zaczynasz od nauki czterech kata omote miecza, je¶li je opanujesz a zajmuje do jaki¶ rok, zaczynasz siê uczyæ kata z kijem (bo), potem zaczynasz siê uczyæ naginaty i dalej idziesz w kolejno¶ci któr± napisa³em.
Wiele osób przychodzi i my¶li, ¿e mo¿e zacz±æ naukê np. od dwóch mieczy. Nie rozumiej± oni jednak, ¿e do nauki wy¿szych broni bardzo wa¿ne jest opanowanie podstaw z wzce¶niejszych broni. Trzeba siê nauczyæ pozycji w pierwszych czterech kata z miecza (omote no tachi) ¿eby móc odpowiednio uczyæ siê kija, a potem dobrze opanowaæ kij ¿eby po³±czyæ umiejêtno¶ci zdobyte wcze¶niej i walczyæ naginat±.
Wszystkie te bronie s± po³±czone i trzeba po kolei siê ich uczyæ. Zajmuje to wiele lat ale bez odpowiednich podstaw w broniach wcze¶niejszych, niemo¿liwe jest odpowiednie poznanie broni pó¼niejszych.
3. Ka¿dy bokken siê nada, najlepiej jednak najzwyczajniejszy bo czasem przychodz± ludzie ze strasznie drogimi a to jest zupe³nie niepotrzebne. Katori co prawda jest szko³± która preferuje raczej proste bokkeny ale to nie jest jak±¶ ¶cis³± regu³± która uniemo¿liwia trening. Je¶li nie masz bokkena to te¿ nie ma problemu bo sensei zawsze ma jakie¶ dodatkowe i u¿ycza ich na czas treningu. Wiêc mo¿esz zacz±æ æwiczyæ bez w³asnego sprzêtu. A pó¼niej jak ju¿ siê przekonasz sam co¶ wybierzesz bez w±tpliwo¶ci.
Co do ubioru to w zasadzie wystarczy koszulka z krótkim rêkawem i d³ugie spodnie dresowe.
W katori nie mamy tradycji "kolorowych pasów" i nie mamy kolorów têczy na sali. Je¶li kto¶ nosi kimono to w zasadzie jako pocz±tkuj±cy ma pas bia³y, dopiero osoby które zdoby³y certyfikat mistrzowski (menkyo) chodz± z czarnymi pasami. Osoby z bia³ymi pasami które bardzo d³ugo æwicz± a jeszcze nie dosta³y stopnia chodz± czêsto w hakamach aby zaznaczyæ swój sta¿. Ale to te¿ nie jest regu³± i w zasadzie po kilku miesi±cach mo¿na ju¿ zacz±æ æwiczyæ w hakamie. Na pocz±tku nie jest to wskazane gdy¿ wa¿ne jest aby pracowaæ nad pozycjami i ustawieniem nóg, a hakama nogi znacznie przys³ania. I choæ nauczyciel b³êdy bêdzie potrafi³ wy³apaæ, to jednak wa¿ne jest aby samemu móc co¶ zobaczyæ i siê poprawiæ.
4. O atmosferze wiele pisaæ nie bêdê bo wola³bym unikn±æ wyra¿ania subiektywnej opinii, najlepiej samemu przyj¶æ. Ogólnie jest tak, ¿e czasem s± ¿arty, czasem tych ¿artów nie ma. Sensei czasem ma dzieñ, ¿e liczy siê tylko mocny trening i padamy ze zmêczenia a czasem przez chwilê s³uchamy tego co sensei ma nam do powiedzenia. Ogólnie nastawienie jest u nas do¶æ bojowe, sensei nie toleruje za bardzo luzu w czasie wykonywania kata, gdy¿ po prostu grozi to kontuzjami. Zatem piêtnuje siê brak koncentracji gdy¿ mo¿e byæ on po prostu niebezpieczny a po drugie wypacza robienie kata. Na samym treningu zatem dominuje skupienie i ciê¿kie æwiczenie, sensei nie lubi gdy siê obijamy wiêc ci±gle trzeba æwiczyæ z kim siê da. Na rozmowy jest czas przed i po treningu. Tworzymy zwart± grupê znajomych i je¶li tylko kto¶ chce to nie ma problemu aby przyst±piæ do naszego grona
Z wieloma osobami które lata temu zaczyna³y treningi a potem je skoñczy³y sam znam siê do dzisiaj. Katori mocno nas wszystkich scala i raczej ciê¿ko byæ anonimowym. Sensei zreszt± jest ¿ywo zainteresowany ka¿d± now± osob± i szybko mo¿na siê dowiedzieæ kto co robi. Jest trochê studentów, trochê ju¿ osób pracuj±cych i wszyscy siê dobrze dogadujemy. Po treningu ³atwo mo¿na siê umówiæ na jakie¶ wspólne wyj¶cie.
Polecam Ci jeszcze ¿eby¶ zajrza³ na stronê www.katori.pl i tam odwiedzi³ Galerie sta¿owe w "bakemono no chitai". Zobaczysz na zdjêciach jak to wszystko wygl±da :]
Wybacz ¿e tak rozlegle ale stara³em siê wyja¶niæ co siê tylko da ¿eby nie by³o niedomówieñ.