CYTAT(Wotawa @ 20:36 08.11.2011)
2. Dlaczego i dla kogo miecz jednosieczny:[/b]
Nazewnictwo naukowe w badaniach okresu przedrzymskiego i rzymskiego ukszta³towa³o siê na wzór niemieckiego (czêsto s± to po prostu kalki nazewnicze),
Tu wy¿ej wysz³a chyba niezamierzona krytyka papugowania Niemców, przez nie do koñca "nasz± naukê".
CYTAT
Miecze jednosieczne/kordy wystêpuj±ce w kulturach germañskich pocz±tku naszej ery by³y broni± do¶æ prymitywn± rozwijaj±c± siê prawdopodobnie z d³ugiego no¿a.
Ale historia nie skoñczy³a siê w II wieku. Kultura przeworska nawet wed³ug w/w nie do koñca "naszej nauki", trwa do V wieku w³±cznie. Czyli takie szablopodobne miecze musia³y byæ dalej produkowane, nied³ugo potem mamy pod koniec VI wieku tzw., Awarów z bardzo podobnymi szablami, jest ca³a kontrowersja co to za lud, bo nazwa Awarinowie jest te¿ u ¼róde³ Wis³y w II wieku.
W ¼ród³ach arabskich mamy s³owiañskie(ruskie) pañstwo Artê czy Urtab (zapis ok. 850 roku)s³yn±cej z produkcji drogocennych kling i mieczy. Jest te¿ problem z myleniem nazwy rodzaju kuny Sobola i szabli, w angielskim szabla to sabre, a sable to soból.
The sable (Martes zibellina)W czeskim szabla to ©avle
©avle znów ta mutacja b-v jak karabela-karavala.
Byæ mo¿e dlatego w tekstach arabskich mamy te czarne sobole eksportowane przez Artê, a powinny byæ czarne szable, "svinets" to mo¿e byæ mied¼ lub o³ów.
CYTAT
Chto zhe kasayetsya Arty, to nikto tuda ne vkhodil, ibo oni (zhiteli) ubivayut vsyakogo chuzhestrantsa, puteshestvuyushchego po ikh zemle; tol'ko chto oni spuskayutsya po vode i torguyut, no nikomu ne rasskazyvayut o svoikh delakh i ne dopuskayut nikogo provozhat' ikh. Iz Arty
vyvozyatsya chernyye soboli i svinets.
strona cytat w transliteracji inny autor autor
"Urtab ( panstwo Arta-Artanija) — gorod, v kotorom ubivayut chuzhezemtsev vsegda, kogda oni poseshchayut yego. On proizvodit ves'ma tsennyye klinki i mechi, kotoryye mozhno sognut' vdvoye, no kak tol'ko ruku ubirayut, oni vozvrashchayutsya v prezhneye polozheniye."
Z dwunastego wieku mamy tzw. W S³owie o pu³ku Igora wystêpuje szabla:
CYTAT
Поскепаны саблями калеными шеломы оварьскыя от тебе, яр туре Всеволоде!
transliteracja:
Poskepany sabljami kalenymi szelomy owar'skyja ot tebe, jar ture Wsewolode!
t³umaczenie:
Por±bane szablami hartowanymi he³my awarskie przez ciebie, jar-turze Wsiewo³odzie!
Czyli miedzy szablopodobnymi mieczami przeworskimi, a karabelami mo¿e zachodziæ ci±g³o¶æ ewolucyjna, a o Arcie i jej przemy¶le hutniczo-kowalskim niewiele wiadomo, bo zwyczajowo zabijano cudzoziemców, a ów przemys³ by³ te¿ objêty tajemnic±
"no nikomu ne rasskazyvayut o svoikh delakh", rodzaj zakazanego pañstwa, w znaczeniu takim jak zakazane miasto Pekin.
Je¶li chodzi o nazwê etymologiê szabli, z nazw plemiennych to bardziej wychodz± Hobolanie(Hawelanie-Gawelanie) których u nas dawniej nazywano Gaw³ami lub Szaw³ami, co pasowa³oby do nazwy czeskiej ©avle-szabla.