Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [KOÑ] SHIRE
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Zwierzêta
Kwas
Witam,
zapraszam do dyskusji na temat rasy shire. Niestety jeszcze nie mia³em okazji je¼d¼iæ na takim koniu ale wydaje mi siê, ¿e ze wzglêdu na warunki, pochodzenie i wygl±d nadaj± siê ¶wietnie jako koñ dla rycerza czy innego konnego.
Czy s± jakie¶ hodowle w Polsce (poz t± jedn±)?

pzdr Kwas
Nina (Wiktoria)
Sprawdza³am w ró¿nych ksi±¿kach i wszêdzie jest napisane ¿e Shire jest tylko potomkiem lub jest podobny do koni które by³y wykorzystywane w ¶redniowieczu . Sama czysta rasa Shire powsta³a w XIX w. ( wtedy powsta³o Shire Horse Society). S± to konie najwy¿sze na ¶wiecie i bardzo masywne wiêc dlatego mog± one wydawaæ siê odpowiednie do rycerstwa . Niestety s± ma³o popularne w Polsce.
Eddie
Elo.
Z tego co siê orientujê takiego konia po prostu nie op³aca siê trzymaæ, nie jest to koñ rekreacyjny. Jego galop jest wolny i ciê¿ki (idealny do szar¿y) ;) Pozatym rycerstwo przesiada³o siê na takie konie tylko w czasie bitwy/turnieju, drogi przemierzaj±c na zwyk³ych koniach. My¶lê ¿e takie okazy mo¿na znale¼æ u prywatnych osób, mo¿e po jakich¶ wsiach, prywatnych hodowlach- ale g³owy nie dam.
Pzdr
Ed
Kwas
Po wsiach to w±tpiê. Cena takiego konia to ok. 20.000 z³. przynajmniej taniej nie widzia³em. Chyba cena to najgorsza wada tej rasy, no i mo¿e wy¿ywienie takiego "smoka".
To co mnie najbardziej interesuje to na ile Shire s± podobne do koni z XIVw.
Wiadomo s± wiêksze ale my te¿ jeste¶my wiêc proporcje chyba siê zgadzaj±.
Jakie w takim razie konie spe³niaj± wymogi rekonstrukcji, je¶li chodzi o budowê, odwagê i prze¿ywalno¶æ w warunkach obozowych (wiosna, jesieñ).


Kwas
Nina (Wiktoria)
Znaczy wiadomo ¿e np. taki konik polski jest bardziej wytrzyma³y od araba itd. ale teraz to nie ma a¿ takiego wielkiego znaczenia , bo to te¿ w du¿ej mierze zale¿y od samego konia i jego uje¿d¿enia , tego czy by³ on przygotowywany to ró¿nych "strasznych" rzeczy. No ale jednak s± jakie¶ ró¿nice miêdzy rasami dlatego uwa¿am ¿e najlepiej siê sprawuj± konie szlachetnej pó³krwi , ¶l±zaki ,koniki polskie itp. ni¿ folbluty ,araby i inne delikatne rasy .
Kwas
Pó³krew o mocnej budowie jest chyba dobrym rozwi±zaniem. Nie wiem natomiast czy ¶l±zaki znios± mieszkanie pod chmurk± bo podobno s± do¶æ czu³e na warunki.
Jedyne co zdaje mi siê w±tpliwe w SP to kwestia lekkiej budowy i w³osia. SP zdaje mi siê jaka¶ lekka i "cywilizowana". Pewno wa¿n± kwesti± jest te¿ to jaki okres hist. odtwarzamy (przed czy po wojnach krzy¿owych).

Kwas
rosamar
A z mojego do¶wiadczenia wynika ¿e nawet konie niby delikatnych ras (nie mówiê tu o skrajnych przypadkach jak pustynne acha³tekiñce) mo¿na ca³kiem dobrze przystosowaæ do mieszkania na pastwisku. Potrzebna by³aby po prostu szopa by mog³y siê schroniæ przed najgorszymi kaprysami pogody. Ma³a wytrzyma³o¶æ wspó³czesnych koni wynika raczej z tego ¿e od ¼rebaka chucha siê na nie i dmucha a potem wiêkszo¶æ czasu spêdzaj± w stajni zamiast na pastwisku no bo przecie¿ zimno, pada i wieje. Przez to nie s± zahartowane a przebywanie w ciep³ych pomieszczeniach powoduje nie wyrastanie podszerstka na jesieni i cienk± sier¶æ. Oprócz tego czêste u koni sportowych jest golenie ich co ju¿ w ogóle uwa¿am za barbarzyñstwo i choæ rozumiem racje sportowców odno¶nie pocenia i suszenia po intensywnych treningach to golenie koni stricte rekreacyjnych tylko i wy³±cznie ze wzglêdów estetyczno-modowych bo taki kaprys mia³ w³a¶ciciel to kompletna pomy³ka.

A koñcz±c offtopic to nie poleca³abym koni Shire czyli stricte poci±gowych w³a¶nie z tego powodu ¿e s± przystosowane do CI¡GNIÊCIA a nie d¼wigania du¿ych ciê¿arów. Konie poci±gowe maj± inaczej sk±towane ³opatki (bardziej sko¶nie /\ w porównaniu do wierzchowców ||) przez co pier¶ jest szersza ale za to nacisk od góry nie mo¿e byæ zbyt wielki. Wielka si³a "no¶na" koni poci±gowych to moim zdaniem mit i czêsto konie takie u¿ytkowane pod siod³em maj± problemy z nogami a niedoinformowani je¼d¼cy zastanawiaj± siê o co chodzi bo to przecie¿ wielki i silny koñ.
Ja osobi¶cie gdybym szuka³a konia "rycerskiego" postawi³abym na ¶l±zaki albo trakeny czy inne mocnej budowy konie wywodz±ce siê od kawaleryjskich wierzchowców.
Ale mo¿e siê m±drzê bigsmile2.gif

z pozdrowieniami
Rosamar
jpk
CYTAT(Nina (Wiktoria) @ 12:23 08.05.2008) *
Znaczy wiadomo ¿e np. taki konik polski jest bardziej wytrzyma³y od araba itd. ale teraz to nie ma a¿ takiego wielkiego znaczenia , bo to te¿ w du¿ej mierze zale¿y od samego konia i jego uje¿d¿enia , tego czy by³ on przygotowywany to ró¿nych "strasznych" rzeczy. No ale jednak s± jakie¶ ró¿nice miêdzy rasami dlatego uwa¿am ¿e najlepiej siê sprawuj± konie szlachetnej pó³krwi , ¶l±zaki ,koniki polskie itp. ni¿ folbluty ,araby i inne delikatne rasy .


Czy mog³aby¶ rozwin±æ swoj± my¶l, bo to bardzo ciekawe? Na jakiej podstawie s±dzisz, ¿e konik polski jest bardziej wytrzyma³y od araba? Jakie¶ zawody, testy?

I jeszcze pytanie do rosamar, z któr± siê zreszt± w wiêkszo¶ci zgadzam: na czym polega, Twoim zdaniem, "skrajno¶æ" przypadku acha³tekiñca?

Mam cztery takie, ka¿da inna i chyba jedyna ich cecha, która do dzi¶ mnie zdumiewa swoj± "skrajno¶ci±", to skrajna ³agodno¶æ, oddanie i podporz±dkowanie wobec cz³owieka. Zupe³nie zaskakuj±ce u istot sk±din±d tak temperamentnych...
Nina (Wiktoria)
Przede wszystkim , jak ju¿ mówi³am , to w jakich koñ warunkach wytrzyma jest w du¿ej mierze zale¿ne od tego jak cz³owiek go te¿ przystosowa³ , a po za tym teraz te ró¿nice miêdzy rasami i tak siê trochê zacieraj± je¶li chodzi o to... No ale wracaj±c do konika polskiego to jego wytrzyma³o¶æ wynika z jego ¶rodowiska naturalnego , budowy i przystosowañ . Araby za¶ jako ¿e pochodz± z gor±cych krajów maj± delikatn± skórê.
Antonio de Bellial
CYTAT(Nina (Wiktoria) @ 12:23 08.05.2008) *
No ale jednak s± jakie¶ ró¿nice miêdzy rasami dlatego uwa¿am ¿e najlepiej siê sprawuj± konie szlachetnej pó³krwi , ¶l±zaki ,koniki polskie itp. ni¿ folbluty ,araby i inne delikatne rasy .


Nie rozumiem, co wed³ug Ciebie oznacza stwierdzenie "inne delikatne rasy", bo napewno do takich nie mo¿na zaliczyæ koni czystej krwi arabskiej - bardzo wytrzyma³ych na d³ugich dystansach i pod du¿ym obci±¿eniem, dzielnych, znakomicie wykorzystuj±cych paszê, odpornych na skrajne warunki klimatyczne i inne niedogodno¶ci!
CYTAT(Nina (Wiktoria) @ 12:23 08.05.2008) *
Araby za¶ jako ¿e pochodz± z gor±cych krajów maj± delikatn± skórê.


Z tym tak¿e bym siê nie zgodzi³, gdy¿ warunki w jakich przeprowadzano hodowlê koni czystej krwi arabskiej przez setki lat by³y bardziej skrajne (wysokie temperatury w ci±gu dnia, niskie zbli¿one zeru w nocy) ni¿ umiarkowany klimat Europy Wschodniej, a tak¿e du¿y wp³yw mia³ dziki wychów, zwany stepowym lub tabunowym.
Kwas
No tak ale w w blachach na arbie wygl±da siê dziwnie. Nie wiem czemu ale nam jako¶ do rycerswttwa pasuj± mi konie o mocnej i ciê¿kiej budowie.
Pojawi³ siê w±tek konika polskiego, fajne i temperamentne tylko wysoko¶æ 130-140 to trochê ma³o. Ja bym chyba ci±gn±³ piêtami po ziemi.

Kwas

EDIT: Szlachta polska na pewno pisa³a poprawnie po polsku- popracuj nad ortografi± devil.gif (A. ¯uk)
Feamir
Ja polecam fryzy! konie do walki by³y selekcjonowane to by³y mieszanki ras pewnie jeszcze wiele innych rzeczy które by³y tajemnic± wojskow±.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.