Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Nó¿ dla ³ucznika-my¶liwego
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Whitefire
Jaki nó¿ by¶cie wybrali jako uzupe³nienie stroju osoby odtwarzaj±cej ¶redniowiecznego ³ucznika, zak³adaj±c ¿e mo¿ecie sobie pozwoliæ na to co wg. was najlepsze?

My¶lê trochê o:
http://www.lorifactor.pl/noze/n54.jpg
i o:
http://www.mythai.pl/obrazki/kn1.jpg

Ten drugi z rogiem podoba mi siê chyba bardziej, ale nie jestem pewien co do wygody i historyczno¶ci takiego. To znaczy owszem, pewnie ¿e rogowe rêkoje¶ci by³y, tylko czy takie ró¿ki nie przeszkadzaj± aby?

A mo¿e wybraliby¶cie co¶ jeszcze zupe³nie innego? W ka¿dym razie chodzi mi raczej o ³ucznika-my¶liwego, nie kogo¶, kto siê wybiera na wojnê, chocia¿ w sumie trudno mówiæ o jakich¶ jednolitych standardach dla jednych i drugich.

Ciekawe, co powiecie.
Vislav
Witam

¦redniowieczny ³ucznik i przy tym my¶liwy jest okre¶leniem wyj±tkowo ogólnym i obawiam siê, ¿e nie w ka¿dym miejscu przystaj±cym do rzeczywisto¶ci.
Czy¿by mia³by to byæ literacki Robin Hood??

W ka¿dym b±d¼ razie, je¿eli w tej fazie rekonstrukcji nie chcesz lub nie masz mo¿liwo¶ci samookre¶lenia - absolutnie sugerujê nó¿ od Lorifactora. Bardzo ³adnie wykonane ostrze, prosta oprawa rêkoje¶ci. Wszystko to pokazuje, ¿e nó¿ nie bêdzie tylko pokazow± zabawk±. Przypuszczam, ¿e du¿± ilo¶æ prac w drewnie i skórze mo¿na wykonaæ za pomoc± tego no¿a. Sama pochwa ³adnie wykonana, jednak co¶ tam sugeruje - to najprostsze w razie potrzeby do wymiany (nie s±dzê aby by³o zbyt szybko).

Drugi egzemplarz: jednym s³owem tragedia. Zdjêcie ma³o wyra¼ne - jednak widaæ, ¿e ostrze zosta³o byle jak "wyprowadzone" szlifierk±. Nic sensownego takim no¿em i ostrzem nie zrobisz. Oprawa pretensjonalna i ma³o wygodna w u¿yciu. Pochwa - trudno co¶ komentowaæ. No i je¿eli zamierzasz zaj±æ siê powa¿niej rekonstrukcj± odpu¶æ sobie wszelkie rpg i fantasy - takich bubli trafisz wiêcej.

pozdrowienia Vislav

p.s. nó¿ to jest stal, klinga i sposób wyprowadzenia ostrza zgodnie z potrzebami. Ca³a reszta to mniej lub bardziej wygodne dodatki, ze stylistyk± okre¶laj±c± czas i miejsce pochodzenia.
Whitefire
CYTAT
odpu¶æ sobie wszelkie rpg i fantasy


Nó¿ z opraw± z rogu w rzeczywisto¶ci pochodzi ze starkow.com.pl, niestety ta strona teraz nie dzia³a, a ja po prostu mam dostêp do serwera www.mythai.pl, co nie znaczy ¿e on jest tam sprzedawany. Piszê o tym, ¿eby siê nie sugerowaæ stron±.

Inna rzecz, ¿e w ostatecznym rozrachunku chcê z tego skorzystaæ na ró¿ne sposoby i m.in. zrobiæ zdjêcia do podrêcznika RPG. Ale to ma³o istotne, podrêcznik wg. mnie powinien uczyæ czego¶ realnego.

W ka¿dym razie dziêki, rada mile widziana, a do tego jestem bardzo ciekaw, co wy by¶cie wybrali.
Boran
CYTAT
Nó¿ z opraw± z rogu w rzeczywisto¶ci pochodzi ze starkow.com.pl, niestety ta strona teraz nie dzia³a, a ja po prostu mam dostêp do serwera www.mythai.pl, co nie znaczy ¿e on jest tam sprzedawany. Piszê o tym, ¿eby siê nie sugerowaæ stron±.

Uwierz, tu nie chodzi o to na jakiej stronie co¶ jest zamieszczone, tylko co to jest. Ten drugi nó¿ spokojnie mo¿esz sobie miêdzy bajki w³o¿yæ. Rogowe oprawy w historii - i owszem, ale zupe³nie inne. Obejrzyj sobie choæby odpowiednie dzia³y w Katalogu Znalezisk Archeologicznych, to zobaczysz o co chodzi. Z takimi ró¿kami nic rozs±dnego nie zrobisz.

Nó¿ od Lorifactora - jak najbardziej. To jedne z najlepszych produktów na rynku. Zarówno pod wzglêdem jako¶ci wykonania, jak i poprawno¶ci historycznej.
Whitefire
Ok, ostatecznie skontaktowa³em siê z knifemakerem z zupe³nie innej bajki. W ka¿dym razie o jako¶æ ju¿ siê nie bojê, ale wci±¿ jeszcze nie mam gotowego projektu. Na prywatny u¿ytek narysowa³em sobie co¶ takiego na razie:



Nie ma w ¼ród³ach takiej przek³adki przed palcami, s± raczej proste rêkoje¶ci, ale nie chce mi siê wierzyæ ¿e tylko takie by³y. Jeszcze zobaczymy.

Ale pytanie mam inne: jaka wielko¶æ by³aby optymalna? Wiem, ¿e najzdrowiej by by³o, gdybym siê wybra³ na jaki¶ turniej i pokuka³, ale na razie praca nie pozwala angsad.gif wiêc pytam. 28 cm na ca³o¶æ?
Andzia h.Gryf
CYTAT(Vislav @ 07:13 25.04.2008) *
W ka¿dym b±d¼ razie, je¿eli w tej fazie rekonstrukcji nie chcesz lub nie masz mo¿liwo¶ci samookre¶lenia - absolutnie sugerujê nó¿ od Lorifactora...

Dok³adnie, zgadzam sie równiez. Pozdrawiam.
Adsumus
To siê zdecyduj czy chcesz nó¿ historyczny czy survivalowy...
Jak historyczny to od Lorifactora, jak survivalovy to taki jak napisa³e¶(narysowa³e¶). W drugim przypadku ja bym wtedy poleca³ jakiego¶ foldera(z tañszych np. Cara-Cara).

Pozdrawiam
Whitefire
CYTAT(Adsumus @ 21:44 26.05.2008) *
To siê zdecyduj czy chcesz nó¿ historyczny czy survivalowy...
Jak historyczny to od Lorifactora, jak survivalovy to taki jak napisa³e¶(narysowa³e¶).


Survivalowy? Trochê nie na miejscu to okre¶lenie. Nie chcê no¿a kuchennego i nie chcê sztyletu, wiêc mo¿e chodzi o survivalowy.

Survivalowy ¶redniowieczny.

Nie rzucam siê na produkt Lorifactora, bo nie mam zwyczaju kupowaæ pierwszej rzeczy która mi siê spodoba, chcê poszukaæ i posprawdzaæ. Zreszt± my¶lê o czym¶ wcze¶niejszym ni¿ XIII wiek.

Je¶li chodzi o mój rysunek, to klinga jest jak najbardziej historyczna (np. VIII wiek, Niemcy: patrz tutaj.. Z tego, na ile zorientowa³em siê do tej pory, w³a¶nie takie no¿e ju¿ od dawna s³u¿y³y my¶liwym (z clip pointem). Co do rêkoje¶ci nie jestem na razie przekonany, ale zarówno róg jak i drewno to jak najbardziej tworzywa historyczne, prawda? Chyba natomiast ponios³o mnie, kiedy wymiesza³em te dwie rzeczy.

Z tego, co siê zd±¿y³em zorientowaæ, no¿e zawsze by³y do¶æ ró¿ne. Lekk± g³upot± by³oby wg mnie zrobiæ no¿yk s³owiañski wg wzoru prosta klinga + rêkoje¶æ w kszta³cie walca tylko po to, ¿eby potem ganiaæ ze zwyk³ym no¿em kuchennym. Co z tego, ¿e historycznym i czêsto znajdowanym w¶ród wykopalisk.

Mo¿e jaki¶ ma³y seax?

Tak czy owak, ponawiam pytanie o wielko¶æ.
Adsumus
Klinga owszem, jest historyczna z tego co widzê, ale rêkoje¶æ- ciê¿ko by³oby jak dla mnie znale¼æ co¶ takiego. Nie mnie jak kto¶ znajdzie to chêtnie dowiem siê czego¶ nowego

Pozdrawiam
chugon1
ja trochê z innej beczki, czy s³ysza³ kto¶ mo¿e o broni do walki w zwarciu dla ³ucznika? Mam na my¶li sztylet czy co¶... G³ównie chodzi mi o historyczno¶æ takowych broni i jak one mog³y wygl±daæ.
z góry dziêki
Bartek z Chojnika
kolego jak pytasz o historyczno¶æ, to podaj okres który ciê interesuje, bo bez tego ni rusz...
chugon1
raczej wczesne ¶redniowiecze(X-XIIw) tereny s³owiañskie
topornik
Sztylet?? auæ. na X-XII wiek raczej ¿aden sztylet siê nie podepnie, a nie jestem pewien czy by³y u S³owian jakie¶ konkretniejsze no¿e bojowe.
Bjorn z Dregowii
CYTAT
ja trochê z innej beczki, czy s³ysza³ kto¶ mo¿e o broni do walki w zwarciu dla ³ucznika? Mam na my¶li sztylet czy co¶... G³ównie chodzi mi o historyczno¶æ takowych broni i jak one mog³y wygl±daæ.


Dla wieków X-XII topór bêdzie najbardziej odpowiedni. Natomiast no¿e bojowe wystêpowa³y na Rusi. By³y nawet znacznych rozmiarów. Wydaje mi siê jednak, ¿e trudno stwierdziæ czy u¿ywali ich ³ucznicy. Warto poszukaæ w dziale dotycz±cym uzbrojenia wczesno¶redniowiecznego i przejrzeæ ikonografiê.

A przede wszystkim trzeba okre¶liæ o jakiego ³ucznika chodzi, bo np. konny ³ucznik z dru¿yny ruskiej bêdzie uzbrojony w ¿elazo po zêby, w przeciwieñstwie do dziada z lasu, który te¿ ma ³uk.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.