Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Grzebienie drewniane (i nietylko), XIV/XV wiek
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Przyrz±dy toaletowe, higieniczne, zdrowotne
Lipek
Witam !

Jak jest napisane w temacie pytanie moje dotyczy drewnianych grzebieni(WA¯NE !!! czy wogóle kto¶ dysponuje przyk³adami drewnianych grzebieni), przedewszystkim sposobów ich produkcji, narzêdzi u¿ywanych do ich produkcji i co najwa¿niejsze materia³ów.

1. No w³asnie to najbardziej mnie zastanawia z jakiego drewna moznaby cos takiego wykonaæ :

(Ten konkretny egzempla¿ jest z poro¿a)

http://images.google.com/imgres?imgurl=htt...s%3Dpl%26sa%3DN

2. Kolejna sprawa jakie narzêdzia mog³y byæ wykorzystywane przy produkcji takiego drewnianego grzebienia

3. Oraz przyk³ady takowych !

Pozdrawiam Lipek !
Morrigan
Widzia³am grzebieñ drewniany dwu strony w muzeum w Salisbury, datowany by³ chyba na XIV w. ale nie dam sobie rêki uci±æ icon_rolleyes.gif . Poza tym na freha by³o co¶ o drewnianych grzebieniach i podaj¿e Gwyn rzuci³, ¿e robiono grzebienie z bukszpanu. Raz to chyba nie wszystkich by³o stac na grzebieñ rogowy, a dwa drewniane grzebienie by³y w staro¿ytnym Egipcie.

No i znalaz³am taka stronkê http://www.larsdatter.com/combs.htm
Lipek
Taaak...Ale skad by tu bukszpan wykombinowaæ :D Chyba bedzie trzeba sie gdzies do jakiegos ogrodu w³amaæ :D

Trzeba przyznac ¿e niektóre drewniane grzebyki s± ... co najmniej bogato zdobione !

Bukszpan to po angielsku jak mniemam "birchwood" to bukszpan, tylko co to jest "boxwood" ?

A ma ktos pojecia jakie narzêdzia mozna by do tego u¿yæ ? Pilniki ? a czym wyciac z±bki ??


Pozdrawiam :D
jagoda
boxwood to w³a¶nie bukszpan
birch to brzoza
Lipek
CYTAT(jagoda @ 20:48 18.04.2008) *
boxwood to w³a¶nie bukszpan
birch to brzoza


Aaa.... No to brzozy wykombinowaæ problemu nie bêdzie ! :D

Dziêkujê bardzo za odpowied¼ Jagoda!

I teraz znowu ponawiam pytanie jak mantrê ju¿ prawie, czym to wykonaæ?
Jak narazie wykoncypowa³em ¿e dobry do tego bêdzie jaki¶ drobny brzeszczot czy dobrze my¶lê ?
Vislav
Witam

Grzebieñ pokazany na tym zdjêciu zosta³ wykonany w trakcie warsztatów Bukowy Las 2008 bardzo prostymi metodami. Deseczka uzyskana zosta³a poprzez rozszczepienia pieñka, przy u¿yciu toporka i drewnianego pobijaka. Ociosana do ¿±danej grubo¶ci za pomoc± toporka i cios³a. Cze¶æ grzbietowa zosta³a pozostawiona trochê grubsza z sêczkiem w ¶rodkowej czê¶ci - powinno to czê¶ciowo zabezpieczaæ przed z³amaniem na pó³.
Zêby zosta³y naciête z u¿yciem zwyk³ej pi³ki do drewna - ciêcie wzd³u¿ s³ojów. Wykoñczenie zêbów za pomoc± pilniczka i ostrego no¿a. Ca³o¶æ pracy wykonana w rêkach bez u¿ycia imad³a.
Na zdjêciach nie jest to wyrób finalny - wci±¿ wymaga ostatecznego szlifu

Warsztaty jakie prowadzili¶my jeszcze raz pokaza³y, ¿e "nie ¶wiêci garnki lepi±". Wiele u¿ytecznych przedmiotów mo¿na wykonaæ prostymi metodami i nieskomplikowanymi narzêdziami - stopniowo nabywaj±c wprawy.

pozdrowienia Vislav
Piotr Paruch
Parê ³adnych grzebieni jest zawartych w ksi±¿ce Dress Accessories z serii londyñskiej. S± one tam dosyæ szczegó³owo opisane pod k±tem technik i materia³ów u¿ytych przy produkcji.

Mam te¿ skany katalogu wykopalisk z Nowogrodu, te¿ jest parê grzebieni, ale ju¿ raczej bez wiêkszego opisu technologicznego.
Czubek
Witam!

Powiem ile wiem z w³asnego do¶wiadczenia i wyrabiania grzebieni. W sumie pierwsze datowania drewnianych grzebieni s± ju¿ w I wieku n.e. pochodzenia galijskiego.
LINK

Drewno - moim zdaniem najlepszy jest jesion, sam z niego robiê. Trochê wredny w obróbce, ale bardzo dobrze sie go uzywa.

Co do produkcji - starczy pi³ka, kilka drobnych pilników, ostry nó¿ i trochê cierpliwo¶ci. Wa¿ne by ca³y kawa³ek nie by³ cieñszy ni¿ 1 cm, bo podczas wycinania zêbów mo¿e siê z³amaæ. Podobnie z robieniem dziur - najpierw dziury, potem przeci±æ, bo inaczej grzebieñ pêknie i masa roboty idzie psu na budê.
Wa¿na rzecz - je¶li robisz, zêby musz± i¶æ razem z us³ojeniem drewna. Je¶li pójdzie w poprzek - z³ami± siê przy pierwszym ko³tunie.
A zêby, ¿eby nie rwa³y w³osów (sam mam do pasa wiêc znam ten ból) wyg³adzam pilnikiem do paznokci. Jak widaæ to tak¿e pilnik do w³osów ;)

Kilka linków:

http://freespace.virgin.net/adrian.artefac...rock/cvcomb.htm

http://www.clevelandart.org/Explore/search...chText=1951.452 (mistrzostwo ¶wiata...)

http://www.kikirpa.be/www2/cgi-bin/wwwopac...p;%250=10117257

http://www.bildindex.de/bilder/MI01684d07a.jpg

http://www.humanities-interactive.org/medi.../ex071_20d.html

http://www.greydragon.org/trips/Paris%202004/moyenage039.jpg

http://www.diu-minnezit.de/share/Handschri.../Lutrell-19.jpg

http://www.bildindex.de/bilder/zi1800_0099a.jpg

http://ark.bnf.fr/ConsulterElementNum?O=IF...=59&Param=C

http://www.bildindex.de/bilder/MI01684d08a.jpg

Piotrze, móg³bym prosiæ o te fotki na mail? czubekaliasjarzabek@wp.pl , przyda³yby mi siê przy robieniu tych grzebieni...

Pozdrawiam,
Czubu¶
Lipek
Czubek (dziwnie mi to pisaæ :D ) Dzieki Wielkie za wyczeruj±c± odpowied¼ szukam drewna i "biere" sie za robotê... :D

Pozdróweczka !
MotyllicA
A jak siê mia³a sprawa ze szczotkami do w³osów? Interesuj± mnie tego typu, a w szczególno¶ci ta. Czy s± one poprawne na XIV/XV wiek?
Owka
Te szczotki powy¿ej na pewno nie s± - ale zak³adam, ¿e nie chodzi Ci o pomys³ u¿ywania standardowego sprzêtu z drogerii i t³umaczenia, ¿e "przecie¿ takie by³y", tylko ogólnie o koncepcjê szczotki z w³osiem?


TU np. mo¿na znale¼æ informacjê:
CYTAT
Hairbrushes as we know them today do not appear to be mentioned during the middle ages, although combs are widely depicted and written about

I rzeczywi¶cie, o ile informacji na temat grzebieni jest pe³no, to o szczotkach prawie nie ma. Taka dysproporcja wydaje siê do¶æ znacz±ca. Ale zainteresuj siê TYM
Zdjêcie z Muzeum Narodowego Danii, na kolejnym foto w tej galerii jest opis - r±czka od szczotki do w³osów, XIV wiek.
MotyllicA
O, dziêkujê bardzo, w³a¶nie czego¶ takiego szuka³am. My¶la³am o wykonaniu szczotki wed³ug wzoru, dlatego szukam takich informacji smile.gif
Ona jest wykonana z ko¶ci, dobrze widzê? Czyli identyczna drewniana by³aby ju¿ 'biedniejsza'?
kublika
A CO BY£O W DZIURKACH?
wiadomo?
znaczy - koñskie wlosie, ¶wiñska szczecina, czy co¶ innego?
wygl±da jak ty³ szczotki ry¿owej, gdzie w³osie jest powtykane w pêczkach w te dziurki i w³a¶nie na tej tylnej stronie przez wystaj±ce "pêtelki" poprzewlekana jest nitka, która to wszystko trzyma do kupy.

Mnie to znalezisko te¿ bardzo cieszy, bo moje kud³y s± rzadkie, ale 'pl±tliwe" i grzebieniem wyrywam sobie ich ostatnie resztki...
Owka
Niestety mam tylko to zdjêcie, informacji o tym, co (je¶li w ogóle) zachowa³o siê w dziurkach, nie dogrzeba³am siê. Ale konstrukcja tej r±czki sugeruje co¶ dok³adnie takiego - pêczki w³osia zwierzêcego po³±czone nici± przewlekan± po drugiej stronie. Obstawia³bym ¶wiñsk± szczecinê - z dostêpnych obecnie chyba ¶winiodzik by³by najlepszy.

Czy drewniana by³aby "ubo¿sza" - trochê zale¿y, jakie drewno... W ka¿dym razie przetransponowanie tego wzoru na drewno nie wydaje mi siê nadu¿yciem - podobne przedmioty (grzebienie, rêkoje¶ci no¿y itp.) bywa³y i ko¶ciane, i drewniane, w zbiorach muzealnych mamy raczej nadreprezentacjê ko¶cianych wzglêdem ich rzeczywistej popularno¶ci (szanse na zachowanie w stanie rozpoznawalnym i "ciekawym" ekspozycyjnie s± dla ko¶ci nieporównanie lepsze, ni¿ dla drewna).


I jeszcze jedno ¼ród³o, ale mniej przydatne jako wzór do rekonstrukcji, raczej potwierdzenie istnienia przedmiotu (ju¿ sama koñcówka XV w. co prawda): detal z ko¶cio³a w Ripon Minster (Anglia) Church of Saints Peter and Wilfrid Misericords, syrena z lusterkiem i (wedle opisu) szczotk±.
Vlasta
Link siê taki napatoczy³, chyba w tym temacie bedzie najbrdziej pasowa³: Comb-Making in Medieval Novgorod (950-1450). An Industry in Transition.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.