Zwracam siê z do¶æ nietypow± spraw±.
Zajmuj±c siê kwesti± lokalizacji Wogastisburga (VIIw.n.e) natkn±³em siê na takie okre¶lenia obozów wojskowych stosowanym przez Franków jak; castrum,castra,munitio.
Okre¶lenie castrum wraz z podan± nazw± danego miejsca zawsze oznacza³o sta³e i umocnione o¶rodki ochronne,choæ ich umocnienia ró¿ni³y siê miedzy sob± wielko¶ci± i rodzajem materia³u,z jakiego zosta³y wykonane.Podstawowym kryterium klasyfikacji by³y zawsze zdolnosci obronne,natomiast nazw± castra okre¶lano najpierw obóz wojskowy,a pozniej tak¿e gród.No i przechodzimy do pytania w³a¶ciwego: Innym terminem u¿ywanym do okre¶lenia obozu wojennego by³o munitio.Czym munitio ró¿ni³o sie od castrum i castra?
Castrum (neutrum) = obóz, obóz wojenny,koszary, w l.mnogiej - castra
Munitio (femininum) = obwarowanie, oszañcowanie, twierdza, w l.mnogiej - munitiones
K³aniam -
Rabiega
Moje pytanie dotyczy nazewnictwa twierdz rzymskich sk³adaj±cych siê na umocnienia limesowe. Czy z nazwami obozów sta³ych budowanych na zimowych le¿ach lub terytoriach wroga pokrywaj± siê nazwy budowli sk³adaj±cych siê na limes? Czy istnieje odrêbna nazwa dla fortu zajmowanego przez mieszan± jednostkê statyczn± limitanei (cohortes aequitate) sk³adaj±c± siê z pieszej kohorty i ok 120 jezdnych. Daje to ok 500 samych zbrojnych, ale daleko tu do liczby ¿o³nierzy z obozu legionowego. Reasumuj±c, czy ró¿nicowano w nazewnictwie budowlê z zale¿no¶ci od liczby s³u¿±cych w niej ludzi?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.