„Terminem pulanowie (poulains), czê¶ciej u¿ywanym przez autorów zachodnich ni¿ przez samych mieszkañców Outremer, okre¶lano Franków urodzonych ju¿ i na sta³e osiad³ych na ziemiach Syro-Palestyny, w przeciwieñstwie do krzy¿owców bêd±cych tam tylko przejazdem. (...) to w prostej linii potomkowie pierwszego pokolenia krzy¿owców, którzy zdecydowali siê osi±¶æ tam na sta³e. (...) Europejscy kronikarze zarzucaj± pulanom upodobanie do stylu ¿ycia muzu³manów, czêsto pomawiaj±c ich nawet o zdradê wiary lub przynajmniej o zbyt du¿± tolerancjê dla wrogów chrze¶cijañstwa, w owym czasie zupe³nie w Europie nie zrozumia³±.”

Michel Balard "Wyprawy krzy¿owe i ³aciñski wschód XI – XIV w." str. 152


Witam wszystkich, postanowi³em za³o¿yæ nowy temat, dotycz±cy pulanów – ich wygl±du w ¿yciu codziennym, a w szczególno¶ci u¿ywanego przez nich uzbrojenia. Nigdzie na FREHA nie znalaz³em tematu, który by o tym traktowa³, chyba, ¿e niedbale szuka³em. Interesuje mnie w szczególno¶ci Ksiêstwo Antiochi i jego si³y zbrojne w XII wieku (ich wygl±d), ale wola³em zapocz±tkowaæ szerszy temat dotycz±cy ogólnie pulanów w Syro-Palestynie w XII-XIII w.

R. Allen Brown pisze o Antiochejczykach w "Historii Normanów" na str. 138

„(...) mieli¶my do czynienia z rozproszon± arystokracj± wojskow±, zasadniczo obc±, mimo prób fraternizacji, okazjonalnych kontaktów towarzyskich, noszenia miejscowych strojów i przyjêcia miejscowych zwyczajów;”


Annaud de la Croix pisze z kolei w "Templariusze. W sercu wypraw krzy¿owych" na str. 161

„(...) kroniki arabskie z tamtych czasów, z których ¿adna, zaznaczmy to, nie jest po¶wiêcona wy³±cznie krucjatom w przeciwieñstwie do licznych tekstów zachodnich, które pozwalaj± dostrzec, ¿e osiadli chrze¶cijanie, kupcy czy nawet rycerze poddawali siê „arabizacji”.”

My¶lê, ¿e wystarczy ju¿ odwo³ywania siê do literatury. Wiadomym jest, ¿e na pocz±tku XII wieku Antiochia by³a pod ci±g³ym wp³ywem Normanów z Italii i Sycylii, sk±d te¿ wywodzi³o siê rycerstwo, które po I Krucjacie wraz z Boemundem wziê³o udzia³ w tworzeniu tego ksiêstwa. W drugiej po³owie XII w. wzrastaj± wp³ywy Bizancjum na Ksiêstwo. Moje pytanie jest nastêpuj±ce, czy oprócz ubioru codziennego rycerze antiochijscy mogli czerpaæ i czerpali z uzbrojenia ochronnego i zaczepnego od Bizantyjczyków i Muzu³manów [pancerze ³uskowe, lamele, (przeszywki w romby?) itp], tak jak to mia³o miejsce w Italii i na Sycylii sk±d wiêkszo¶æ z nich pochodzi³a? Czy jest jaka¶ ikonografia z XII wieku z terenów Syro-Palestyny przedstawiaj±ca tamtejszych rycerzy? Nie my¶lê tu o przedstawianiu wyruszaj±cych z Europy krzy¿owców w ikonografii europejskiej. Co my¶licie o Psa³terzu Królowej Melisandy datowanym na 1131 – 1143, czy przedstawia muzu³mañskich wojów? Proszê o zamieszczanie ewentualnej ikonografii lub linki.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik