Czo³em!
Poszukujê ksi±¿ek, stron internetowych, publikacji zwi±zanych z zielarstwem na przestrzeni dziejów. Chodzi mi o mniej lub bardziej tradycyjne zielarstwo, co do historyczno¶ci ksi±¿ek to nie ma ¿adnych ograniczeñ, nowszymi publikacjami nie pogardzê
Z góry dziêkujê za wszelkie namiary b±d¼ wskazówki pomocne w poszukiwaniach.
Sam do tej pory znalaz³em nastêpuj±ce trzy pozycje, niestety z niektórych ciê¿ko skorzystaæ:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat....pionier.net.plhttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat....pionier.net.plhttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat....pionier.net.pledycja:
i znalaz³em kolejn±:
http://biblioteka.wejherowo.pl/dlibra/dlib....pionier.net.pl
Je¶li Ciê interesuje zielarstwo jako takie, to poszukaj opracowañ traktatów ¶w. Hildegardy z Bingen (XII w.), Physica i Causae et curae. W 2004 roku pojawi³o siê niewielka ksi±¿ecka Zio³a ¶w. Hildegardy, która skupia siê tylko na opisach zió³ z jej dzie³, od aloesu po ¿yto.
Dziêkujê Panie Piotrze, z pewno¶ci± poszukam!
A orientuje siê kto¶, gdzie móg³bym znale¼æ informacje nt. ludowych wierzeñ dotycz±cych zió³? Znaczenie magiczne przypisywane zio³om jeszcze nie tak dawno temu?
Jeez, jaki znowu "panie"... dajcie ludziska spokój! P.P.
zastosowanie ludowe to miedzy innymi w K.Moszyñski, Kultura Ludowa S³owian- przy czym, raz ¿e trzeba to czytac z pewn± doz± ostro¿nosci, dwa, ¿e akurat dzia³ po¶wiêcony zielarstwu jest dosyæ sk±py- a po¿yteczne informacje rozsiane s± po ca³ej obszernej publikacji. Jej lektura chocia¿ ciê¿kawa, w koñcowym efekcie jest niezwykle po¿yteczna.
Witam! Mam pytanie: w jednym z postów kto¶ cytowa³ zielnik Falimirza, (dok³adniej fragment o kotach). Gdzie mog³abym zdobyæ wersjê tego dzie³a 'czytaln±'? Na stronie biblioteki wielkopolskiej jest remasterowany skan pisany gotykiem, ale niestety bardzo nieczytelny.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.