Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Roman Orlik i jego TKS 20mm - Polski Wittman?
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie w XX wieku
£azarz
Salve Fratres!

Szukam wszelkich informacji na temat dzia³añ polskich tankietek I plutonu 71 dywizjonu pancernego we wrze¶niu 1939 roku. Interesuje mnie szczególnie postaæ Romana Orlika - dowódcy TKS-a http://derela.republika.pl/tks20pl.htm wyposa¿onego w nkm wz. 38FK kal. 20 mm http://pl.wikipedia.org/wiki/Nkm_wz._38FK . Szukam wszelkich informacji oraz zdjêæ lub schematów malowañ jego wozu. Czy polacy malowali symbole zniszczonych czo³gów na swoich wozach tak jak robili to np. niemcy maluj±c pasy na lufach Pz. VI? Wiem, ¿e kampania wrze¶niowa by³a dla naszych czo³gistów wyj±tkowo krótka, ale zniszczenie tylu czo³gów przez tankietkê chyba jest czym¶ niespotykanym w okresie ca³ej II Wojny ¦wiatowej.

Pozdrawiam Grzegorz

"... 14 wrze¶nia 1939 pod Brochowem nad Bzur± pluton tankietek (wed³ug wspomnieñ, trzy, z tego jedna z nkm), wspieraj±c natarcie 7. pu³ku strzelców konnych, unieruchomi³ 2 lub 3 niemieckie czo³gi 4 DPanc. (strzelaj±c przez rzekê?) i pomagaj±c w zajêciu wsi. Do najbardziej znanego starcia dosz³o 18 wrze¶nia ko³o Pociechy w Puszczy Kampinoskiej. Wówczas trzy tankietki, w tym tylko jedna uzbrojona w nkm, zaskoczy³y w zasadzce z boku na skrzy¿owaniu le¶nych dróg 3 niemieckie czo³gi PzKpfw-35(t) http://www.czolgiem.com/czechy/lt35.htm z 11. pu³ku pancernego 1. Dywizji Lekkiej. Tankietka z nkm, dowodzona przez pchor. Romana Orlika zdo³a³a zniszczyæ wszystkie 3 czo³gi, ogniem z lewej flanki. W walce tej prawdopodobnie zgin±³ po stronie niemieckiej m.in. ksi±¿ê Victor von Ratibor.

Nastêpnego dnia ocala³y pluton tankietek wspiera³ polskie oddzia³y w boju o Sieraków w Puszczy Kampinoskiej i tankietka z dzia³kiem Romana Orlika, dzia³aj±c krótkimi wypadami z wykopów na lewej flance atakuj±cych Niemców, znowu unieruchomi³a kilka czo³gów z 11. Pu³ku Pancernego i 65. Dywizjonu Pancernego. Orlik podawa³ zniszczenie 7 czo³gów, jednak¿e ich liczba nie jest pewna, zw³aszcza, ¿e ogieñ do czo³gów prowadzi³a tak¿e polska artyleria (wed³ug polskich relacji, Niemcy utracili ogó³em ok. 20 czo³gów). Ocala³a tankietka z nkm nastêpnie dotar³a do Warszawy i bra³a udzia³ w jej obronie, lecz bez wiêkszych sukcesów (brak jest bli¿szych informacji). Istniej± jednak kontrowersje, czy w obronie Warszawy i podczas boju o Brochów dowodzi³ ni± Roman Orlik, czy kapral Roman Nawrocki, który równie¿ siê do tego przyznawa³[2]. Brak jest bli¿szych informacji o dzia³aniach tej tankietki podczas dwóch pierwszych tygodni wojny i o dzia³aniach i losach pozosta³ych tankietek z dzia³kami 71. Dywizjonu (warto zauwa¿yæ, ¿e 71. Dywizjon urz±dzi³ krótki wypad na terytorium niemieckie 2 wrze¶nia, walcz±c z oddzia³ami stra¿y granicznej we wsi Koenigsdorf (Za³êcze)). Byæ mo¿e tankietki 2. plutonu zniszczono oko³o 18 wrze¶nia z braku paliwa... "
http://derela.republika.pl/tks20pl.htm

Micha³ ¯elazo
Opisy staræ Orlika opisane s± miêdzy innymi w wydanej chyba ponad 10 lat temu broszurze "Karaluchy przeciw panzerom", format A4, ile stron ani wydawcy nie pamiêtam.
S± tam m.in. mapki z ustawieniami tankietki Orlika i ubezpieczaj±cych go zwyk³ych TK lub TKS. Niestety nie jestem w stanie oceniæ rzetelno¶ci publikacji.

Podejrzewam te¿ ¿e bêdzie trudna do dostania, ale nie niemo¿liwa.

Pozdr.
M.
Indar
Hej.
Co jaki¶ czas pozycja pojawia siê na "aledrogo", ostatnio widzia³em j± ok miesi±ca temu.
I.
Robert_M
Mo¿e tutaj bêdzie co¶ wiêcej:
Na forum DWS:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=118558
Na forum Odkrywcy:
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=474295#475571

Pozdrowienia
Robert
Rabiega
O malowaniu i oznakowaniu (a raczej o jego braku) - trochê informacji znajdziesz tutaj.
Tam¿e troche bibliografii.

Pozdrawiam
Rabiega
£azarz
CYTAT(Rabiega @ 18:15 13.02.2008) *
O malowaniu i oznakowaniu (a raczej o jego braku) - trochê informacji znajdziesz tutaj.
Tam¿e troche bibliografii.

Pozdrawiam
Rabiega



Salve Fratres!

Rabiego nie chodzi mi o standartowe malowanie TKS choæ przypuszczam, ¿e wóz bojowy Orlika w³a¶nie takie mia³. Szukam wszelkich informacji na temat tego i tylko tego wozu. Widzisz mój przyjaciel z niemiec koñczy przygotowania do zrobienia modelu w skali 1/35 (model RPM + blachy ABER + ca³a masa innych czê¶ci poczawszy od ¿ywicznych a skoñczywszy na bia³ym metalu). Zbiera wozy bojowe asów broni pancernej z okresu II Wojny ¦wiatowej. Którego¶ dnia rozmawiali¶my o Wittmanie i powiedzia³em ¿e w naszej krótkiej kampani wrze¶niowej tez mieli¶my swego asa ... i tak siê zacze³o. Gonitwa po sklepach modelarskich, szukanie czê¶ci w internecie (polecam dla wytrwa³ych Ebay oraz dalekowschodnie sklepy). Ca³o¶c obecnie stoi z powodu braku dokumentacji malowania w³a¶nie tego pojazdu. I st±d ta moja pro¶ba o pomoc. Dodatkowo szukam opisu pe³nego sk³adu I plutonu 71 dywizjonu pancernego. W necie jest du¿o niejasno¶ci - raz pisz± o TKS 20mm + standartowy TKA innym razem TKS 20mm + TK3.

Pozdrawiam Grzegorz
ps. Stronê http://derela.republika.pl znam gdy ¿ sam sie na nia powo³ywa³em w moim pierwszym po¶cie.
Micha³ ¯elazo
Je¶li to ma byæ rzetelne przedstawienie miniaturki polskiej tankietki, to niestety regulaminowe malowanie i tyle. ¯adnych bia³ych pasów na jarzmach luf, ¿adnych "za rodinu" malowanych na wie¿y. Przepisowe malowanie jest dok³adnie odwzorowane na wielu ilustracjach, wiêc problemów byæ nie powinno.

Sprawdziæ trzeba jaka by³a funkcja wozu Orlika, bo na burtach dowódcy plutonów pancernych oraz ich zastêpcy mieli odpowiednie symbole.

Regulamin w WP by³ ¶wiêty i je¶li np. w Wehmachcie nie wolno by³o nosiæ podwiniêtych rêkawów kurtku mundurowej i ka¿dy tak robi³, to w naszym wojsku regu³a by³a prosta nie - nie. Mo¿e po prostu dlatego, ¿e wojna obronna trwa³a zbyt krótko, by do poluzowania dyscypliny, rzeczy normalnej na wojnie, doj¶æ mog³o.

Pozdr.
M.
brat Bule
Zobacz tutaj: http://www.achtungpanzer.com/panzer.htm
Nano
CYTAT(Micha³ ¯elazo @ 19:48 13.02.2008) *
wiêc problemów byæ nie powinno.

...a jednak. Problem jest, a mianowicie - nie zachowa³ siê ¿aden wzornik kolorów (taki, jak np. FS, czy RAL, RLM), a co za tym idzie - jest problem z odwzorowaniem oryginalnego koloru.
Ilustracje - jakby nie patrzeæ, s± to tylko czyje¶ próby rekonstrukcji.
Fotki kolorowe - nie do¶æ, ¿e jest ich ma³o, to nale¿y pamiêtaæ, ¿e przedstawiaj± najczê¶ciej wozy rozbite, a wiêc kolory s± czêsto przek³amane icon_arrow.gif ogieñ, zwyk³e p³owienie - wszystko to powoduje przek³amanie oryginalnego koloru.
Tak wiêc malowanie polskiego sprzêtu pancernego z 39 roku nie bêdzie "120%ultra" histeryczne, ale co najwy¿ej hipotetyczne.
Co do mo¿liwo¶ci malowania dyskusja toczy³a siê na forum PWMu (starym) - zainteresowanym czysto modelarskim aspektem - polecam.
Pyrsk!
legionista
CYTAT(Micha³ ¯elazo @ 14:55 13.02.2008) *
Opisy staræ Orlika opisane s± miêdzy innymi w wydanej chyba ponad 10 lat temu broszurze "Karaluchy przeciw panzerom", format A4, ile stron ani wydawcy nie pamiêtam.
S± tam m.in. mapki z ustawieniami tankietki Orlika i ubezpieczaj±cych go zwyk³ych TK lub TKS. Niestety nie jestem w stanie oceniæ rzetelno¶ci publikacji.

Podejrzewam te¿ ¿e bêdzie trudna do dostania, ale nie niemo¿liwa.

Pozdr.
M.



Witajcie
Publikacja Janusza Magnuskiego pt „Karaluchy przeciw panzerom” wydawnictwa Pelta z 1995 otwieraæ mia³a jak siê wydaje cykl zeszytów na co wskazuje symbol umieszczony na ok³adce z nr 1 i podpisem „Czo³gi w boju”. Opracowanie ma 52 str i je¶li kogo¶ to interesuje zap³aci³em za nie wtedy 92 000 z³. Spis tre¶ci: *Boje w puszczy, *Od Carden-Loyda do TK, *Pierwsza polska tankietka, *Trzysta tankietek TK-3, *Przedstawiamy anatomiê tankietki, *Walka nad Wis³±, *Ulepszony model TKS, *Oddzia³y tankietek we wrze¶niu 1939. Praca zawiera szereg zdjêæ, rysunków technicznych przedstawiaj±cych szczegó³y konstrukcyjne pojazdu, kolorowe plansze z wzorami malowania, strukturê organizacyjn± oddzia³ów tankietek oraz zdjêcia pojazdów zachowanych do naszych czasów.
Mam nadziejê ¿e przydadz± siê wam te informacjê.
legionista
Ostatnio ukaza³ siê kolejny nr Nowej Techniki Wojskowej, po¶wiêcony m.in. polskim tankietkom, oraz si³om pancernym II RP. Czasopismo przejrza³em pobie¿nie, i nie wiem czy wspomniano tam o tzw “doktrynie Maczka”. Polega³a ona na podziale ca³o¶ci polskich czo³gów na grupy brygadowe a nie kompanijne, aby zmasowaæ si³y pancerne na w±skim kierunku ataku lub obrony co odpowiada³o koncepcji Guderiana o zmasowaniu si³ na g³ównym kierunku prze³amania. Je¶li kogo¶ interesuje jak 10 Brygada Kawalerii sprawdzi³a w boju “doktryne Maczka” w bitwie pod Nowym Wi¶niczem to proponuje obejrzenie trzech odcinków pewnego projektu pt. “Eksperyment Nowy Wi¶nicz”:

http://pl.youtube.com/watch?v=hWezYFUTn-4
£azarz
Salve Fratres!

Ksi±¿kê "Karaluchy przeciw panzerom" uda³o mi siê kupiæ w W-wie w Pelcie na ul. Pu³awskiej (polecam ksiêgarnie). Przeczyta³em ca³o¶æ i ... padam na kolana przed Orlikiem.
18 wrze¶nia podczas starcia w Puszczy Kampinowskiej zniszczy³ 3 czo³gi PzKpfw 35(t), ale to nie wszystko. 20 wrze¶nia wspieraj±c dzia³ania 7 Pu³ku Strzelców Konnych i 9 Pu³ku U³anów (oba pu³ki wchodzi³y w sk³ad Wielkopolskiej Brygady Kawalerii), w boju pod Sierakowem zniszczy³ kolejnych 7 czo³gów PzKpfw 35(t). 2 niemieckich czo³gistów wzi±³ do niewoli i ... zawióz³ na swym TKS do sztabu. W pierwszym po¶cie porówna³em Orlika do niemieckiego asa Wittmana. Teraz przepraszam za to - Orlik gdyby mia³ mo¿liwo¶ci walki na takim sprzêcie jak Wittman (od StuG. III po PzKpfw VI) odniós³by chyba wiêcej zwyciêstw. Dla niewtajemniczonych podaje linki do danych taktyczno-technicznych TKS Orlika http://pl.wikipedia.org/wiki/TKS oraz jego przeciwnika czyli PzKpfw 35(t) http://pl.wikipedia.org/wiki/PzKpfw_35(t) .

Czy kto¶ zna dalsze losy rezerwisty plutonowego Romana Orlika?

Pozdrawiam Grzegorz

ps. http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=81511 podobna dyskusja smile.gif
Micha³ ¯elazo
Zwyciêstwa w Kampinosie po czêsci zapewne wynik³y z nienajlepszego wyszkolenia za³óg niemieckich. Je¶li dobrze pamiêtam tekst, dowódca czo³gu, który dostrzeg³, ¿e maszyna prowadz±ca zosta³a trafiona musia³ spanikowaæ, skoro jego panzer zacz±³ na o¶lep strzelaæ ze wszystkiego co mia³ na pok³adzie...

A co do Wittmanna, to gdybologia stosowana...
Z jednej strony pewnie, czemu nie, a z drugiej przecie¿ Skalski lata³ Huraganem i Spitem, a do Hartmanna mu bardzo daleko.


Pozdr.
M.
legionista

Zwyciêstwa w Kampinosie po czêsci zapewne wynik³y z nienajlepszego wyszkolenia za³óg niemieckich. Je¶li dobrze pamiêtam tekst, dowódca czo³gu, który dostrzeg³, ¿e maszyna prowadz±ca zosta³a trafiona musia³ spanikowaæ, skoro jego panzer zacz±³ na o¶lep strzelaæ ze wszystkiego co mia³ na pok³adzie...


Witam
Mo¿liwe ¿e dowódca czo³gu spanikowa³ i wyda³ rozkaz prowadzenia ci±g³ego ognia bez podania celu. W czasie wojny wiele jest na to przyk³adów - np. gdy czo³gi napotyka³y liniê dzia³ przeciwpancernych i zamiast wrzuciæ wsteczny, stara³y siê zawróciæ i ods³ania³y s³abszy pancerz - stres, zmêczenie. Wydaje mi siê ¿e przyczyn takiego zachowania u niemieckich czo³gistów nale¿y doszukiwaæ siê w fakcie przejêcia czo³gu czechos³owackiego Lehky Tank vz. 38 - niem. Panzer 38 (t) nieca³y rok wcze¶niej. Ile by³o czasu na æwiczenia poligonowe? Niemcy mieli wtedy jeszcze czas na solidne szkolenie za³óg ale czy zapoznali siê ze sprzêtem?
Co do Orlika - mo¿e mia³ szczê¶cie, ale na pewno ¿elazne nerwy i ca³y czas logicznie my¶la³. Maj±c technicznie s³abszy wóz i mniej czo³gów - ci±gle zmienia³ pozycjê i nie rozgrzewa³ siê walk± - to nie by³ turniej rycerski. Wielki szacunek dla Orlika.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.