Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Osadzanie no¿a
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
brat Bule
No w³a¶nie jak by³o z tym osadzaniem, bo nity s±, ale niektóre znaleziska ostrzy s± bez dziur w trzepieniu, czyli jak one by³y osadzane aby nie wypada³a ?
Ziemowit Tur
Najlepiej nagwintowaæ czê¶æ ostrza wchodz±c± w rêkoje¶æ. Lub wyci±æ "schodki" które bêd± blokowa³y ostrze przed wypadaniem.
Thyrvald
CYTAT(Ziemowit Tur @ 20:10 05.02.2008) *
Najlepiej nagwintowaæ czê¶æ ostrza wchodz±c± w rêkoje¶æ. Lub wyci±æ "schodki" które bêd± blokowa³y ostrze przed wypadaniem.

Czy mo¿esz zaprezentowaæ jakie¶ znalezisko ostrza no¿a gdzie trzpieñ jest nagwintowany lub z±bkowany ?
Ziemowit Tur
Nie mogê ;] pisz±c te sposoby nie podpiera³em siê znaleziskami ale tym by by³o to jak najtrwalsze.
Thyrvald
CYTAT(Ziemowit Tur @ 22:13 05.02.2008) *
Nie mogê ;] pisz±c te sposoby nie podpiera³em siê znaleziskami ale tym by by³o to jak najtrwalsze.
Równie dobrze a nawet ³atwiej i trwalej mo¿na osadziæ na poxipolu icon_mrgreen.gif tylko po co?

brat Bule by³y poprosty wbijane w otwór w rêkoje¶ci, na ciasno (ew. dodatkowo klinowane)
I to nie wypada.
apaczomir
Prawda! Sam osadzam wczesne g³ownie ju¿ kilka lat i tylko jeden nó¿ "wyskoczy³". Faktem jest, ¿e sporo pracowa³ przy rze¼bieniu. Zaklinowa³em i s³u¿y do dzi¶!
Piotrek D.
Popieram poprzedników, ja te¿ osadzam ostrza wczesne i tylko przy u¿yciu klinów, ewentualnie my¶la³em o wzmocnieniu konstrukcji np ¿ywic±(chocia¿ klej wikolowy te¿ dobrze wzmacnia klinowanie tylko z histori± na bakier tongue.gif )
AndrzejM
Czo³em,
w monta¿u nie wyklucza³bym jednak rozmaitych kitów i ¿ywic. Dla przyk³adu - g³ownie szabel indyjskich (talwarów) w ogóle zamocowane s± do wnetrza rêkoje¶ci wy³±cznie za pomoc± kitu a³unowego - a w broni, jak wiadomo, naprê¿enia na styku g³ownia/rekoje¶c s± zdecydowanie wiêksze ni¿ w no¿ach.
Dalej - ostrza no¿y wykopane na polu bitwy pod Beresteczkiem tak¿e nie wszystkie posiadaj± otwory pod poprzeczne nity. Koñcówki trzpieni mog³y byc zatem zaklepane na koñcu trzonka no¿a.
Pozdrawiam, AM.
brat Bule
A w kosci lub rogu ?
Przeciez szpik nie jest tak twardy aby jedynie za pomoc± klinów utrzymaæ trzpieñ ?
Thyrvald
CYTAT(brat Bule @ 12:51 06.02.2008) *
A w kosci lub rogu ?
Przeciez szpik nie jest tak twardy aby jedynie za pomoc± klinów utrzymaæ trzpieñ ?

Oczywi¶cie ze w rogu albo w drewnie.
W ko¶ci nie osadza³em ale zdrowy rozs±dek nakazywa³by jednak najpierw usun±æ szpik. No i troche to niepraktyczne, bo albo by¶ musia³ du¿e kliny robiæ (praktycznie wype³niaj±ce ca³± przestrzeæ powsta³± po usuniêciu szpiku, albo ostrze musia³oby mieæ potê¿ny trzpieñ (co jednak nie ma potwierdzenia).
Zreszta znalezisk no¿y oprawionych w ko¶æ sensus stricte nie znam.

Pozdrawiam
Remington1
Robi³em niedawno konserwacjê sporego zestawu no¿y ¶redniowiecznych, znalezionych w Gdañsku. By³y ró¿ne typy rêkoje¶ci. Je¶li ok³adziny by³y nitowane do p³askiego trzpienia, to nitami stalowymi w postaci prêcika, albo miedzianymi lub mosiê¿nymi, i tu zawsze nity by³y zwiniête z blaszki w formê rurki. Mniejsze no¿yki wbijano bezpo¶rednio trzpieniem w drewnian± rêkoje¶æ. Oprawy ko¶ciane mia³y w ¶rodek wbity drewniany ko³ek. Trzpieñ no¿a przechodzi³ przez rêkoje¶æ na wylot i koñcówka by³a nitowana na mosiê¿nej podk³dce.
Boran
móg³by¶ zdradziæ datowanie tych no¿y?
Remington1
Niestety znaczna ilo¶æ no¿y nie jest datowana. Czê¶æ datowano do¶æ lu¼no na XIV-XV wiek, natomiast inne zabytki znalezione w tych samych warstwach oszacowano na XIII wiek.
Remington1
Na pro¶bê kolegi Sier¶ciaka wrzucam jeszcze kilka fotek ciekawszych znalezisk no¿y:








Puszkin
Czo³em

Mam pytanie: Czy mo¿na robiæ skórzane rêkoje¶ci do no¿y pó¼nych XVw. tzn. czy je¿eli na rêkoje¶æ drewnian± dla poprawienia wygl±du owinê skórzanym "paskiem" to czy bêdzie to historyczne?

Pozdrawiam
Rabiega
CYTAT(Puszkin @ 18:47 06.03.2008) *
Czo³em
Mam pytanie: Czy mo¿na robiæ skórzane rêkoje¶ci do no¿y pó¼nych XVw. tzn. czy je¿eli na rêkoje¶æ drewnian± dla poprawienia wygl±du owinê skórzanym "paskiem" to czy bêdzie to historyczne?Pozdrawiam

Mo¿na, tylko dlaczego i po co ? Wzoruj±c siê na zachowanych zabytkach ? Chc±c upiêkszyæ ?
Zabytki maj± rêkoje¶ci drewniane. ¯adna skórzana owijka nie bêdzie ³adniejsza od faktury zakonserwowanego drewna.
Brak wiêc uzasadnienia rekostrukcyjnego i estetycznego.

Rabiega
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.