CYTAT(zorro @ 23:26 28.01.2008)
Witam, tak jak w temacie, poszukuje strojów z takiej dziedziny ¿ycia, przeszuka³em ju¿ trochê ale czy to byli tylko duchowni ? W co byli ubrani ? Pozdrawiam i liczê na pomoc
Interesuje mnie ca³y okres ¶redniowiecza ...
Zawód niew±tpliwie z tradycj±:
CYTAT
Pos³u¿ymy siê przyk³adem sk³adu spo³ecznego jednej z osad podlaskich. W £omazach w 1566 r. by³o sze¶ciu kowali siedmiu szewców, czterech cie¶li, piêciu ko³odziejów, dwóch krawców, jeden ku¶nierz, jeden m³ynarz, jeden reszetnik, miodosytnik i piwowar.
Z dziejów PodlasiaCYTAT
Maciej Golinski ( zm. 1673 )
Rajca kazimierski, [b]miodosytnik i kronikarz.[/b] Od 1644 r. starszy cechu karczmarzy kazimierskich. W 1649 r. obrany burmistrzem miasta. Pozostawi³ po sobie kilka tomów zapisków stanowi±cych bezcenne ¼ród³o wiedzy do dziejów Kazimierza. Szczególnie cenne materia³y dotycz± okresu panowania W³adys³awa IV i Jana Kazimierza. By³ fundatorem odnowienia kaplicy Matki Boskiej Czêstochowskiej znajduj±cej siê w przyziemiu wie¿y ko¶cio³a Bo¿ego Cia³a w Krakowie.
Magiczny KrakówPoszukuj±c danych na temat strojów warto udaæ siê (skontaktowaæ) do ¼ród³a:
Stowarzyszenie Winiarzy i Miodosytników Polskich Forum dyskusyjneWiniarz PolskiTego typu Stowarzyszenia odwo³uj±ce sie do tradycji, zazwyczaj dysponuj± ciekawymi materia³ami historycznymi. Ponadto je¿eli ju¿ odtwarzaæ - to nie tylko Miodosytnika, ale równie¿ miodosytnika. Po prostu zapoznaæ siê z rzemios³em i do stroju do³o¿yæ warsztat pracy.
powodzenia Vislav