Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Ghaznawidzi
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Inne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Gunnar
Witajcie.

Poszukujê wszelkich materia³ów na temat Ghaznawidów!
Chodzi przede wszystkim o stroje ale te¿ i o uzbrojenie. Przyda³aby siê ikonografia lub wspó³czesne rysunki.
Znalaz³em tylko co¶ takiego. Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Stroje bardziej wytworne... :

Rycina


Jest z tym spory problem.. Mo¿e ewentualnie macie dostêp do wiadomo¶ci na temat ghulamów s³u¿±cych u ghaznawidów...?

Halfgar
Generalnie bêdziesz mia³ z tym problem. Wiêkszo¶æ danych pochodzi z okresu pó¼niejszego. Mo¿na jedynie domniemywaæ i szukaæ analogii. Ghaznawidzi to dynastia turecka, ale powiniene¶ szukaæ w historii Iranu. Natomiast ghulam ... hmmmm to inna bajka. Raczej nie posi³kowa³bym siê tym Ospreyem. Poszukam, mo¿e bêdê mia³ co¶ z tego okresu.
Selekos
Halfgar mówiæ:
CYTAT
Generalnie bêdziesz mia³ z tym problem. Wiêkszo¶æ danych pochodzi z okresu pó¼niejszego. Mo¿na jedynie domniemywaæ i szukaæ analogii. Ghaznawidzi to dynastia turecka, ale powiniene¶ szukaæ w historii Iranu. Natomiast ghulam ... hmmmm to inna bajka. Raczej nie posi³kowa³bym siê tym Ospreyem. Poszukam, mo¿e bêdê mia³ co¶ z tego okresu.


To znaczy chyba nie ma w google. Ja bym w ogóle nie patrzy³ na to co pisze kolega, poniewa¿ sztuka pó³nocnych Indii, Chorasanu i Afganistanu, w okolicach X wieku jest niezwykle bogata i obfituje w ogromn± ilo¶æ znalezisk archeologicznych i wrecz cudownych dla rekonstruktora malowide³ ¶ciennych. Je¿eli masz zapa³ i chce Ci siê szukaæ to znajdziesz mnóstwo materia³ów. Ogólnie to zacz±³ bym od zapoznaniem sie z kultur± Kuszanów (tu¿ przed pojawieniem sie Ghaznawidów) Baktrii- Tocharystanu i licznych malowide³ w ¶wi±tyniach buddyjskich w Kara-tepe i w Temerzie, oraz ¶wiatyni Kaniszki w Surch-Kotalu, a dalej masz kompleksy wykopalisk w Ad¿yna-tepe (wykopaliska prowadzili równie¿ Polacy B.Litwiñski i T.Zejmal). Bardzo malowniczo zdobiona jest równie¿ ¶wi±tynia z grodziska Ka³a-i Kafirnigan, na po³udniu Tad¿ykistanu- tam to w ogóle masz kosmos. Dwukondygnacyjna kompozycja, u góry Budda w dolnej czê¶ci mnich z kwiatem lotosu i donatorzy, mê¿czy¼ni i kobiety, z ga³±zkami, kwiatami lotosu i innymi akcesoriami. Postacie klêcz±ce s± niesamowicie podobne do malowide³ z Ad¿yna -tepe. Jak dostanie mi siê skaner to po¶lê ci troszkê wcze¶niejsze malowid³a z Ba³a³yk tepe, choæ tak naprawdê forma ubioru przedstawianego u ludów tureckich nie zmienia siê a¿ do najazdu mongolskiego. Dalej masz malowid³a w ossuariach z Tok-Ka³ w Chorezmie -choæ s± do¶æ prymitywne- i ¶wi±tynie w Pand¿ykencie i Samarkandzie, choæ datowane w wiêkszosci pomiêdzy VII-IX wiekiem. Dodatkowo zamieszczam Ci przerysy z talerza z Anikowskoje X w. znajdujacego siê w petersburskim muzeum i fotkê figury z koñca IX wieku z po³udniowego Turkiestanu, a to jedynie kropla w morzu informacji jakie mo¿na uzyskaæ o terenach Azji Po³udniowo-¶rodkowej pomiedzy VIII o XI w.
A propo bibliografii... Hmm... Tu bêdzie dosyæ ciê¿ko z polsk±, musia³ by¶ poszukaæ ksi±¿ek rosyjskich- G.Pugaczenkowa i B.Stawiskij (bogato na ten temat publikuj±), przejd¼ siê najlepiej do jakiej¶ biblioteki archeologicznej i zapytaj. Mo¿esz te¿ zacz±æ od:
B.Stawskiego Sztuka Azji ¦rodkowej 1988 (to na bank dostaniesz).

I nie s³uchaj ludzi posi³kuj±cych siê jedynie internetem, poniewa¿ temat jest ma³o rozwiniêty w google.

Na marginesie mo¿esz siê pos³ugiwaæ przydomkiem ghulam, choæ bêdzie to lekko naci±gane, poniewa¿ jest to z arabskiego okre¶lenie na niewolnego wojownika (z regó³y Tureckiego), a jak wiadomo Ghaznawidzi byli pierwszym imperium muzu³mañskim na tych terytoriach.


Pozdr.








Gunnar
Wpad³a mi w rêce taka oto pozycja:
"Historia Su³tana Masuda" - Abul Fazl Bajhaki ; t³umaczenie Bogdan Sk³adanek.
W ksi±¿ce jest sporo ilustracji, ale chyba nie pochodz± one z czasów Bajhakiego.. W ka¿dym razie w ksi±¿ce nie mogê odnale¼æ ¿adnych danych sk±d s± te rysunki i z jakiego czasu pochodz±.









To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.