Witam,
Z czego robicie ko³czany? Jaka skóra? Jaki krój? Z czego ozdoby itp.
Pozdrawiam
Bior±c pod uwagê w±tpliwo¶ci co do historyczno¶ci ko³czanów w niektórych okresach (znaczy sie w pó¼nym ¶redniowieczu) ja preferujê worek z lnu (dobry jest len namiotowy). £atwy do wykonania i tani. Nic specjalnego, ale dzia³a.
Zawsze mo¿na te¿ nosiæ strza³y za paskiem - dobre rozwi±zanie wbrew pozorom, bardzo wygodne.
Feamir, ale gdzie/kiedy i kto - bo tego jest jak psów, od brzozowokorowych, poprzez dreniane, skórzane i Bóg wie jeszcze jakie. Sprecyzuj proszê
Posiadam ³uk angielski, wiêc te¿ co¶ z ang. Z czego co zauwa¿y³em ³ucznicy ang nosili ko³czany przy pasie. My¶lê zrobiæ go ze skóry ale je¶li masz jaki¶ inny pomys³ to jestem otwarty na propozycje.
A gdzie to zauwa¿y³e¶?
jak napisa³ Grzyp dobrym i tanim materia³em jest len
(lub noszenie za paskiem, równie¿ przezeñ wspomniane. £ucznicy angielscy czêsto w ten sposób nosili strza³y).
Je¶li ju¿ tak bardzo upar³e¶ siê na skórê to kilka rad:
-nie kupuj nowej- wyjdzie drogo, taniej kupisz gotowy ko³czan :P
-musi byæ w miarê gruba (ale bez przesady, ko³czan nie musi byæ pancerny)- polecam stare fartuchy spawalnicze/odlewnicze (popytaj w zak³adach, mo¿e odsprzedadza Ci jeden) wychodza z niego spokojnie 2 ko³czany (du¿e) a jak sie uprzesz i nie bêdzie za nadto zniszczony to nawet 3 ;)
-skóra musi byæ stosunkowo miêkka- twardej nie potniesz zwyk³ymi narzêdziami o szyciu nie wspomnê
-rzemieñ, sporo- zwyk³e nici sobie daruj (chyba, ¿e grube lniane lub z trawy morskiej. Ale tych do "zwyk³ych" to ju¿ bym nie zaliczy³ :P)
-gruby ostry gwó¼d¼, tudzie¿ inne narzêdzie do robienia dziur- zwyk³e szycie typu "ig³a-niæ" nie ma sensu. £atwiej porobiæ dziury w/w narzêdziem i poprzeplataæ rzemieñ.
to chyba wszystko
mam nadziejê, ¿e choæ troche pomog³em.
Pozdrawiam i Do Siego Roku ^^
Je¿eli chcesz byæ w miarê historyczny... pozostaje Ci odtwarzaj±c ³ucznika angielskiego nosiæ strza³y za pasem, tudzie¿ transportowaæ je w lnianym worku. O skórzanych ko³czanach przy pasie, niezwykle popularnych w pewnych krêgach, radzi³bym zapomnieæ, a fartuchy spawalnicze zostaw spawaczom, im s± bardziej potrzebne.
jade w sobotê do royal armoury muzeum w leeds to popytam o kolczany bo tam maja spooooro na w/w temat
CYTAT(Feamir @ 19:12 31.12.2007)
Posiadam ³uk angielski, wiêc te¿ co¶ z ang. Z czego co zauwa¿y³em ³ucznicy ang nosili ko³czany przy pasie. My¶lê zrobiæ go ze skóry ale je¶li masz jaki¶ inny pomys³ to jestem otwarty na propozycje.
ja zauwazylem pare dni temu takie cos w krolewskim muzeum uzbrojenia w leeds-pytalem sie pracownika naukowego i potwierdzil ze worki z materialu byly jak najbardziej prawidlowe
tak ze mysle ze Feamir zauwazyl jak najbardziej prawidlowo
O! dziêkuje ci Bogus³awie za pomoc:) i z tego ¿e mog± byæ worki s± lekkie i przede wszystkim tañsze ni¿ skóra.
Przyk³adzik:
http://www.english-longbow.co.uk/largepics/arrow%20bag.htmlRównie¿ rekonstrukcja (a mo¿e jej próba).
Na tym filmiku kole¶ pokazuje co ³ucznik angielski bra³ ze sob± na kampanie i jest tam wiadomy ko³czan ;]
http://youtube.com/watch?v=iWhcDiZt1Jw&feature=related (pod koniec filmiku)
http://youtube.com/watch?v=LHyTtNqwCeM&feature=related (i pocz±tek tego)
Witam,
jeste¶cie pewni ¿e
http://www.english-longbow.co.uk/largepics/arrow%20bag.html jest historyczne? Mam konkretnie na my¶li skórzany element wewn±trz worka.
CYTAT(Kwato @ 14:13 06.12.2008)
Witam,
jeste¶cie pewni ¿e
http://www.english-longbow.co.uk/largepics/arrow%20bag.html jest historyczne? Mam konkretnie na my¶li skórzany element wewn±trz worka.
Rozumiem, ¿e chodzi ci o separator? My¶lê ¿e jest historyczny, tylko ciê¿ko okre¶liæ na jaki przedzia³ wiekowy? Je¿eli siê dobrze orientujê to znaleziono taki na Mary Rose, tylko ¿e to trochê ju¿ za pó¼no. Ale co do torby na strza³y, to musisz wiedzieæ ¿e by³y 2 podstawowe jej typy - zbiorczy i podrêczny. Ja w³a¶nie u¿ywam tego podrêcznego z separatorem i powiem, ¿e ka¿dy inny ko³czan to mo¿na sobie wsadziæ w
. U¿ywa³em skórzanego i to w ró¿nych miejscach i jest stosunkowo kiepski. No mo¿e do prezentacji Robin Hooda dla gapiów dobry jest
Co do torby to sama konstrukcja jest te¿ nie sprecyzowana. Jak bêdê mia³ chwilkê to podrzucê jakie¶ fotki.
Ale na prawdê polecam bag'a do strza³.
P.S. A ja ju¿ my¶la³em, ¿e tylko ja u¿ywam torby bo na ka¿dym turnieju czu³em siê jak dziwak. Ka¿dy na mnie dziwnie patrzy³ jak wyjmowa³em strza³y z lnianego worka
Pozdro
Chaos
a u S³owian jak by³o z ko³czanami?
Witam
Mam pytanie odno¶nie worków na strza³y. Jak w nich jest rozwi±zana kwestia zabezpieczenia spodu worka przed ewentualnym przebiciem grotami? Dodatkowa warstwa materia³u czy skórzana wy¶ció³ka? Oraz z czego takie worki by³y wykonane(podejrzewam, ¿e len ale czy by³ jako¶ zabezpieczany przed wilgoci±). czy takie worki jak ma manekin angielskiego ³ucznika nadaj± siê dla Xw. wikinga?
Jak siê nie wrzuca strza³ tylko na spokojnie je wk³ada, to gruby len namiotowy zdaje egzamin bez kombinowania ze skór± czy innymi wk³adkami materia³owymi.
zbiorczy i podrêczny
>czym siê ró¿ni±? Tylko rozmiarem? Jak siê domy¶lam zbiorczy jest do przenoszenia du¿ej ilo¶ci strza³ dla kilku osób i nie ma separatora, a podrêczny ma separator i przeznaczony jest dla 1 osoby.
CYTAT(Kwato @ 00:05 10.12.2008)
zbiorczy i podrêczny
>czym siê ró¿ni±? Tylko rozmiarem? Jak siê domy¶lam zbiorczy jest do przenoszenia du¿ej ilo¶ci strza³ dla kilku osób i nie ma separatora, a podrêczny ma separator i przeznaczony jest dla 1 osoby.
Witam!
Zbiorczy powinien pomie¶ciæ oko³o 40 strza³, no i ró¿ni siê on sposobem wk³adania strza³ - lotk± do do³u torby. Oczywi¶cie bez separatora. Ten pojedynczy tak na oko powinien mieæ mo¿liwo¶æ wsadzenia 2 kompletów czyli 12 sztuk. Ja w moim worku na dnie wszy³em skórê poniewa¿ wcze¶niej jej nie by³o i niestety groty przebija³y siê przez materia³. Mam groty turniejowe wiêc a¿ strach pomy¶leæ co by by³o z grotami kutymi typu "szpila". Tak wiêc skórka obowi±zkowa na dnie oraz fakultatywna na koñcu worka jakie¶ 5 cm wysoko¶ci. Co do materia³u to oczywi¶cie len, im grubszy tym lepszy. Ja u¿y³em lnu ubraniowego i te¿ siê dobrze sprawdza.
Co do S³owian i tych toreb to nie s±dzê aby mog³y wystêpowaæ we wczesnym ¶redniowieczu. By³y one po prostu produktem masowej produkcji strza³ i masowego wyposa¿enia ³uczników. Nigdy wcze¶niej nie by³o potrzeby wyekwipowania takiej ilo¶ci ³uczników jak w wojnie 100-letniej. S³owianie prawdopodobnie brali kawa³ skóry, zwijali w tubê, wszywali dno i jazda. Tak¿e wiking z workiem na strza³y na 90 % odpada.
Co do zabezpieczania przed wilgoci± tego worka, to podejrzewam ¿e robiono to poprzez nak³adanie rozgrzanego wosku na len, ale co do technik siê nie wypowiadam bo to temat rzeka. Ja sam mam niezabezpieczony i nic siê nie dzieje.
P.S. Jak tylko wrócê z pracy to obiecujê wrzuciæ fotki ;)
Pozdro
Chaos
A oto obiecane zdjêcia:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikNa ostatnim rysunku jest rysunek i jednej i drugiej torby. Pierwsze dwa to moja robota
Pozdrawiam
Chaos
Witajcie
Ku pamiêci. Zreszt± czê¶æ z Frehy...na wczesne ¶redniowiecze zachodniej Europy i Madziar ostatnie...wydaje sie, ze mog± byæ skórzane...co Wy na to?
HOWGH
Hej!
Je¶li chodzi o madziarskie i ogólnie stepowe, to generalnie mog± byæ skórzane na "rusztowaniu" ¿elaznym (lub drewnianym?), mog± byæ z kory, mog± byæ elementy drewniane (dno, wylot), albo wreszcie w ca³o¶ci z drewna.
Panie Wszeb±dzie, sk±d-¿e¶ Pan ten obrazek z Madziarem wyci±gn±³? Zdrad¼ tajemnicê...
Witam.
Mam pytanie co do kolczanów.Czy odtwarzaj±c wczesne ¶redniowiecze (s³owianina) historyczne bêdzie obszycie ko³czanu skórzanego lisim futrem??
Nie wiem czy historycznie, ale na dno ko³czanu mo¿na "dziabn±æ" kó³eczko wiklinowe:-) Pozdrawiam
CYTAT
e¶li chodzi o madziarskie i ogólnie stepowe, to generalnie mog± byæ skórzane na "rusztowaniu" ¿elaznym (lub drewnianym?), mog± byæ z kory, mog± byæ elementy drewniane (dno, wylot), albo wreszcie w ca³o¶ci z drewna.
No w³a¶nie. Dobrze, ¿e i takie zdanie pad³o, bo do tej pory wszyscy skupiaj± siê na skórze i angielskim worku.
Tymczasem chocia¿by w sztandarowym i ³atwo dostêpnym "Uzbrojeniu w Polsce ¶rednioweicznej 1450-1500" czytamy:
"Cylindrycznego kszta³tu ko³czan, a wiêc s±dz±c wed³ug analogii z wczesnego ¶redniowiecza wykanany z deszczu³ek drenanych obci±gniêtych skór±"Nie bardzo wiem co to za analogie, ale czytajmy kilka linijek ni¿ej:
O tym, ¿e korpus ³ubia czy ko³czany wykonany by³ z drewna ¶wiadczy fakt, ¿e Pawe³ z Pragi w sej encyklopedii umieszcza zawód sajdacznika w¶ród rzemios³ bran¿y drzewnej, gdy¿ produkuje on feretras, cuius basis est lignum"
"Futera³y na broñ strzecz± by³y niekiedy zdobione malowaniem lub, co prawdopodobne ornamentami wyt³aczanymi na skórze. W 1490r w Krakowie zakazano malarzom obci±gania wysokogatunkow± skór± sajdaków i ko³czanów"Mamy wiêc jasno powiedziane jak± technik± by³y wykonywane. I rzeczywi¶cie wydaje siê to logiczne, bo ile w koñcu mogli mieæ tej supersztywnej skóry podeszwowej? Drewniany obci±gniêty miêkk± skór± musia³ siê prezentowaæ wspaniale. Nie wspominaj±c o pokrytym zapraw± malarsk± i pomalowanym przez fachowca. Po prostu cukiereczek
Poprawcie mnie Panowie je¿eli siê mylê, ale ³ucznik w lewym górnym rogu wygl±da jakby mia³ ko³czan przewieszony przez plecy...
CYTAT(Grzyp @ 23:12 09.12.2008)
Jak siê nie wrzuca strza³ tylko na spokojnie je wk³ada, to gruby len namiotowy zdaje egzamin bez kombinowania ze skór± czy innymi wk³adkami materia³owymi.
mo¿na na dno ,dac kawa³ek grubszej skóry. sprawdzone.
CYTAT(Macbeth @ 13:25 05.12.2009)
Poprawcie mnie Panowie je¿eli siê mylê, ale ³ucznik w lewym górnym rogu wygl±da jakby mia³ ko³czan przewieszony przez plecy...
Owszem, a konkretnie przez ramiê.
Wskrzeszam temat bo zainteresowa³y mnie te krakowskie malowania. Macie mo¿e jaki¶ materia³ archeologiczny albo ikonograficzny do tego? I jeszcze: jak siê obszywa³o te ³upki drewniane? Interesuje mnie jaki¶ przyk³ad: ciê¿ko taki ko³czan wynale¼æ.
Witam,
Chcia³bym siê dowiedzieæ jak zrobiæ by krawêdzie skóry np. na pasek do ko³czanu by³y g³adkie i siê nie strzêpi³y?
Oraz jakim sposobem s± robione zakoñczenia górnych otworów ko³czanów jakie oferuje np. sklep herbis (chodzi mi o takie co¶ jak jest na drugim zdjêciu tego modelu
http://www.herbis.pl/oferta1.htm )
CYTAT(Czopekbobek @ 00:19 19.04.2011)
Witam,
Chcia³bym siê dowiedzieæ jak zrobiæ by krawêdzie skóry np. na pasek do ko³czanu by³y g³adkie i siê nie strzêpi³y?
Oraz jakim sposobem s± robione zakoñczenia górnych otworów ko³czanów jakie oferuje np. sklep herbis (chodzi mi o takie co¶ jak jest na drugim zdjêciu tego modelu
http://www.herbis.pl/oferta1.htm )
Paski w tym ko³czanie wygl±daj± na szyte maszynowo. Zreszt± nie bêdê wnikaæ w sam± formê ko³czanu, nie mój klimat. Je¶li chodzi o strzêpienie, jeszcze mi siê nie zda¿y³o, mo¿e to kwestia jako¶ci skóry. Mo¿e impregnacja rozgrzanym woskiem pomo¿e. Na pewno siê przyda
nawet jak siê nie strzêpi, dobrze jest skórê zabezpieczyæ. Mo¿e byæ olej lniany, ale raczej na strzêpienie nie pomo¿e. Co do zakoñczenia górnego otworu, mam wra¿enie, ¿e pod spodem jest jaka¶ konstrukcja drewniana, która zosta³a obci±gniêta do¶æ cienk± skór±. Od wewn±trz doszyto kawa³ek jakiego¶ futrzaka, czy filcu, dlatego nie widaæ ³±czenia. Ale mogê siê myliæ. Gdyby¶ jednak robi³ sobie ko³czan z grubej skóry, zakoñczenie mozna obszyæ pseczkiem z cieñszej i te¿ siê dobrze prezentuje.
Dziêki ;)
A jeszcze jedno pytanie mam: gdzie mo¿na dostaæ i jak siê nazywaj± takie metalowe elementy jak s± na obwodach dziur(w niektórych paskach s±), takie którymi siê ³±czy np dwa pasy skóry (na tych zdjêciach te¿ to widaæ ko³o tego du¿ego kó³ka na pasku). A i gdzie mo¿na zakupiæ klamry?
Je¶li chodzi o elementy, o ktore pytasz, to pewnie trzeba bêdzie zg³osiæ siê do wspó³czesnego kaletnika.
Nie znam siê na tym za bardzo, mnie raczej interesuje rekonstrukcja historyczna dotycz±ca ¶redniowiecza.
Witam!
CYTAT(Czopekbobek @ 08:38 19.04.2011)
A jeszcze jedno pytanie mam: gdzie mo¿na dostaæ i jak siê nazywaj± takie metalowe elementy jak s± na obwodach dziur(w niektórych paskach s±), takie którymi siê ³±czy np dwa pasy skóry (na tych zdjêciach te¿ to widaæ ko³o tego du¿ego kó³ka na pasku).
To s± nity kaletnicze, i raczej ich nie zaklepiesz poniewa¿ do tego s³u¿y specjalny mechanizm do zaciskania, podobny jak przy tzn "napach". Proponujê zakupiæ dratwê i du¿± ig³ê i zaszywaæ. £atwiej, sprawniej, mocniej i taniej
No i prawie historycznie :D
CYTAT(Czopekbobek @ 08:38 19.04.2011)
A i gdzie mo¿na zakupiæ klamry?
Chodzi Ci o sprz±czki jak mniemam. Je¶li nie interesuje Ciê historyczno¶æ to zajrzyj do pierwszej lepszej pasmanterii.
Pozdro
Chaos
CYTAT
Je¶li nie interesuje Ciê historyczno¶æ to zajrzyj do pierwszej lepszej pasmanterii.
A je¶li interesuje, to masz kramy takie jak
Ja¼wiec,
Lorifactor czy Tomala (Tomasz Samu³a i spó³ka, 505779553).
Wracaj±c do nitów kaletniczych, je¶li je mam i wiem jak zamontowaæ, mam sprzêt do montowania to przy worku lnianym mogê je zastosowaæ? Chaos666 co do twoich zdjêæ, na których jest worek wiesz jak taki zrobiæ? Je¶li tak to móg³by¶ jako¶ stre¶ciæ?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.