1. Datowanie
Rota Pana Kacpra jest oddzia³em piechoty zaciê¿nej, której cz³onkowie staraj± siê jak najlepiej odwzorowaæ realia wystêpuj±ce w przedziale czasowym: 1460 – 1488 r. Na Rotê istotny wp³yw maj± tereny Europy ¦rodkowej zw³aszcza Niemiec.
2. Hierarchia
· Rotmistrz – Kacper
· St. Oficer – Konrad (1 dziesiêtnik halabardników)
· Dziesiêtnik – Gwyn (2 dziesiêtnik halabardników)
· Dziesiêtnik – Igor (3 dziesiêtnik halabardników)
· Dziesiêtnik – Matuls (dziesiêtnik strzelców)
· Obo¼ny – wyznaczany co imprezê
3. Imprezy
W ci±gu roku powinny odbyæ siê co najmniej 3 imprezy Roty:
· Popis Roty (np. Gniew, Grodziec) – termin bêdzie ustalony z du¿ym wyprzedzeniem. Popis jest obowi±zkowa imprez± dla ka¿dego cz³onka Roty. Osoba nieobecna na popisie Roty musi siê popisaæ na innej imprezie rotowej w danym roku.
· Impreza „polowa” (np. ¦wiecino) – impreza ze wspó³udzia³em innych grup
· Impreza „turniejowa’ (np. Miêdzyrzecz) – impreza maj±ca na celu pokazanie Roty publiczno¶ci, innym osobom zainteresowanym odtwórstwem oraz wi±¿±ca siê z nowym zaci±giem. Rota na takiej imprezie ma dzieliæ siê swoim do¶wiadczeniem pomagaj±c innym i zachêcaj±c do znalezienia w³a¶ciwych rozwi±zañ. Rota mo¿e roz³o¿yæ siê w odrêbnym obozowisku a cz³onkowie Roty nie musz± wspó³uczestniczyæ w ¿yciu obozowym innych grup. Mo¿e zaistnieæ wymóg brania udzia³u w rekonstrukcjach bitew, pe³nienia wart itp.
4. Wymagania dotycz±ce uczestnictwa w Rocie Pana Kacpra
Osoba chêtna do wst±pienia do Roty powinna spe³niaæ podstawowe wymagania dotycz±ce ubrania na pó¼ny XV w. Je¿eli osoba ta nie spe³ni podstawowych wymagañ Roty ma pó³ roku czasu na uzupe³nienie/poprawienie braków w ubraniu bazuj±c na np. stronach internetowych (http://rpk.freha.pl/index.php?lang=pl&cont=glowna) lub podpowiedziach cz³onków Roty.
Minimalne, wstêpne wymagania to np.:
Koszula-proste "T", mo¿e mieæ rozciêcie pod szyja.
Dublet- d³u¿sza wersja, zapiêcie w opcji zygzakiem na jeden sznurek, na wi±zade³ka, na guziki.Mo¿liwe rêkawy i ko³nierz innego koloru.
Nogawice-niskie ³±czone lub rozdzielne
Pas - szeroko¶ci do 2-3 cm, prosta sprz±czka
Sakwa/Kaletka- np. "ch³opski zadek"
Nakrycie g³owy: kaptur lub czapka-filcowa lub szyta
5. Rota jest grup± zawodowych ¿o³nierzy, w Rocie nie ma demokracji. Dyscyplina jest narzucana przez Rotmistrza wspomaganego przez dziesiêtników. Podczas imprez s³owo Rotmistrza i dziesiêtników jest prawem. Pomiêdzy imprezami – na ogólno dostêpnym forum itp. istnieje mo¿liwo¶æ wymiany pogl±dów dotycz±cych Roty. Ka¿dy cz³onek Roty mo¿e siê równie¿ skontaktowaæ (priv/mail) z Rotmistrzem w celu przedyskutowania wa¿nych spraw.
6. Podczas trwania imprezy wszyscy cz³onkowie Roty maj± wype³niaæ polecenia Rotmistrza (lub jego zastêpców) bez dyskusji. Ewentualne za¿alenia i problemy nale¿y przekazywaæ dziesiêtnikom, którzy s± odpowiedzialni za mê¿czyzn i kobiety w swoich dziesi±tkach. Ka¿dy dziesiêtnik jest odpowiedzialny przed Rotmistrzem za swoja dziesi±tkê. Rozkazy maj± byæ wykonywane bezwzglêdnie przez ka¿dego cz³onka Roty. Wyj±tek:
· Kobiety w ci±¿y
· Kobiety opiekuj±ce siê dzieæmi
7. W trakcie trwania imprezy skargi i propozycje zbieraj± dziesiêtnicy i przekazuj± Rotmistrzowi.
8. Rota dzieli siê na dziesi±tki, którym przyporz±dkowani s± dziesiêtnicy:
· Strzelcy – Matuls
· Pawê¿nicy
· Halabardnicy – ( w kolejno¶ci) Konrad, Gwyn, Igor,
· Kwatermistrz – osoba odpowiedzialna za zarz±dzanie kuchni±
9. Przydzia³ do ww. grup przebiega wg potrzeb Roty. Osoby, które samodzielnie nie wybior± grupy zostan± do nich przypisane „na ochotnika”. Ka¿dy nowy cz³onek ma rok czasu na wyekwipowanie siê w wymagan± broñ danej grupy. Po drugim roku cz³onek Roty zobowi±zany jest do uzyskania minimum uzbrojenia ochronnego/zaczepnego, którym jest:
· Strzelec – handkanona/piszczel/hakownica, he³m, broñ boczna, pikowaniec
· Pawê¿nicy – pawê¿, he³m, broñ boczna, pikowaniec, napier¶nik, rêkawice
· Halabardnika – halabarda, broñ boczna, he³m, rêkawice, pikowaniec
10. W odró¿nieniu od wojsk typowych dla Korony Polskiej Rota nie jest w przewa¿aj±cej wiêkszo¶ci strzelcami. Kusze mog± byæ stosowane tylko i wy³±cznie podczas ¿ycia obozowego, treningu lub prezentacji. Nie jest przewidziane stosowanie kusz podczas inscenizacji bitew.
11. Wschodnie elementy wyposa¿enia nie s± tolerowane w Rocie.
12. Elementy wyposa¿enia trudne do historycznego uwierzytelnienia bêd± zatwierdzane prze odpowiednie organa Roty.
13. Osoba odpowiednio wyekwipowana otrzymuje przywileje np: pawê¿nik/halabardnik odpowiednio wyekwipowany jest zwolniony z prac obozowych, warty, s³u¿by w kuchni itd.
14. Nak³ada siê obowi±zek ¶ledzenia forum Roty Pana Kacpra (znajduj±cego siê pod adresem http://www.freha.pl/index.php?showforum=184)
15. Nak³ada siê obowi±zek zg³aszania obecno¶ci lub nieobecno¶ci na imprezach og³oszonych na ww. forum RPK.
16. Istnieje mo¿liwo¶æ czasowego zawieszenia dzia³alno¶ci w RPK.
17. Obecno¶ci /nieobecno¶ci/zawieszenia nale¿y zg³aszaæ na forum lub bezpo¶rednio do Rotmistrza (kacperkasprzycki@o2.pl lub telefonicznie po uprzednim kontakcie na prive Freh-y „Kacper z Konina”)
Decyzje podjête co do za³o¿eñ Roty Pana Kacpra mog± byæ uzasadnione przez Rotmistrza (priv/mail). Musz± byæ jednak¿e przyjête bezdyskusyjnie. Powy¿sze za³o¿enia s± uznawane przez cz³onków Roty, nie narzuca siê ich, bo ka¿dy mo¿e siê z nimi nie zgodziæ i odej¶æ z Roty w dowolnej chwili.
Najlepsze ¿yczenia ¶wi±teczne i noworoczne przesy³a Kacper.