Witam
Ostatnio znalaz³em w necie co¶ co powinno zainteresowaæ wszystkich "odtwarzaczy" historii paraj±cych siê rycerstwem. Na stronie Muzeum Archeologicznego w Krakowie mo¿na znale¼æ taki oto zabytek miecza znaleziony na Ma³ym Rynku w Krakowie podczas badañ archeologicznych przeprowadzonych w lutym i marcu 2007 r.:
http://www.ma.krakow.pl/x/zdjecie/2437;/ba..._terenowe/rynek
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Opatrzony zosta³ opisem: "miecz ¿elazny, pierwsze znalezisko archeologiczne tego typu z Krakowa. Ma on d³ugo¶æ oko³o 118 cm, za¶ jego lekko (szablasto) wygiêta g³ownia (o szeroko¶ci do 4 cm) zaopatrzona by³a po obu stronach w znaki miecznicze w postaci kó³ka z krzy¿ykiem i strza³k±. Rêkoje¶æ mia³a d³ugo¶æ oko³o 23,5 cm i by³a zakoñczona masywn±, wieloboczn± (oktogonaln±) g³owic± o d³ugo¶ci 6 cm. Ani kszta³t i forma miecza, ani umieszczone na nim znaki nie maj± analogii w¶ród dotychczasowych znalezisk z Polski. Okaz z Ma³ego Rynku mo¿na ³±czyæ z XIV - XV wiekiem".
Najzabawniejsze jest w powy¿szym oczywi¶cie stwierdzenie "jego lekko (szablasto) wygiêta g³ownia", sugeruj±ce, ¿e miecz tak w³a¶nie "szablasto" (a mo¿e nawet szablasto-zêbnie patrz±c na szczerby brzeszczota:) wygl±da³ w pierwotnej formie.
Jako¶æ zdjêcia jest niestety s³aba, ale pokuszê siê o drobn± analizê. Wed³ug mnie g³owniê nale¿y zaliczyæ do typu XVa, (wg. typologii Oakeshotta), mimo, ¿e nie widaæ nawet grani, to jej kszta³t jest najbardziej zbli¿ony w³a¶nie do wymienionego typu lub do XVIIIb. Posiada g³owicê gruszkowat± zaliczan± ogólnie do typu T, a dok³adniej jest to wersja bêd±ca po³±czeniem cech T3 i T4. Jelca brak, a szkoda.
Przyk³ady typów
XVa
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
XVIIIb
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Teraz ma³a hipoteza:
Panowie napisali, ¿e g³owica jest masywna; jak widaæ na zdjêciu g³ownia zniszcza³a w taki sposób, ¿e brakuje kawa³ka sztychu, wobec czego ca³y miecz musia³ byæ d³u¿szy. Gdyby tak by³o w istocie by³aby tutaj dostrzegalna zgodno¶æ miêdzy masywn± g³owic± a d³ugo¶ci± brzeszczotu, gdzie g³owica pe³ni funkcjê przeciwwagi, a miecz zaliczy³bym do XVIIIb.
Podsumowuj±c: miecz nale¿y do XVa lub XVIIIb wnioskuj±c z samego zdjêcia. Moje pogl±dy ulegn± weryfikacji jak zobaczê orygina³.
Pozdrawiam wszystkich gladiatores !
Zapraszam do dyskusji na temat mieczy w ikonografii pó¼nogotyckiej i wczesnorenesansowej: http://www.freha.pl/index.php?s=&showt...st&p=203767
oraz http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=11780