Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Jatagan
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Rzeczpospolita Obojga Narodów (u)
Têcza
JATAGAN
"broñ sieczna w rodzaju kind¿a³u, o lekko wygiêtej klindze, ozdobnej rêkoje¶ci bez jelca, u¿ywana na Bliskim i ¦rodk. Wschodzie od XVI w."

Z takim opisem broni mo¿emy spotkaæ siê w wiêkszo¶ci s³owników i encyklopedi i nic poza tym. Interesuj± mnie dwie kwestie:

I. Gdzie konkretnie i od kiedy stosowano jatagany.

II. Czy kto¶ z Waszmo¶ciów posiada szczegó³owy opis tej¿e broni (mile widziane zdjêcia i rysunki techniczne), który móg³by ewentualnie pos³u¿yæ za wzór p³atnerzowi lub wiecie kto mo¿e wykonaæ tak± broñ.
Tomaszek
Pozwolê sobie trochê siê powym±drzaæ smile.gif Cytujê:
"Jatagan - typowa dla niektórych krajów islamu, szczególnie dla Turci, broñ o g³owni jednosiecznej, nieznacznie sierpowatej, przy sztychu odgiêtej do ty³u, z wydatnym tylcem. Powierzchnia g³owni, w zasadzie g³adka, jest zwykle zdobiona nabijanymi z drutu mosiê¿nego, srebrnego lub nawet typowymi dla sztuki tur. motywami dekoracyjnymi, a tak¿e napisami arabskimi. Czêsto pojawiaj±ce siê w tych napisach imiona: Muhammad, Ahmed, Hassan maj± niewielk± warto¶æ informacyjn±. Wiêkszo¶æ zachowanych okazó pochodzi z XVIII i XIX wieku. Rêkoje¶æ J. nie ma jelca, a jej charakteryst. cech± s± 2 metalowe jêzyki otulaj±ce z obu stron g³owniê u nasady oraz g³owica uformowana w dwa ucha. Ow± szczególn± cechê gówicy niektórzy t³umacz± zastosowaniemw pierwotnych J. do wyrobu rêkoje¶ci baraniej ko¶ci udowej, niemniej podobne ucha wystêopuj± juz w w pugina³ach z Luristanu, a wiêc jednej z prehistor. kultur Iranu (po³ III tysi±clecia - VII wiek p.n.e.) W tur. J. trzpieñ ujêty jest w zwykle w 2 p³ytki z k³a morsa, znitowane w kilku punktach. Bywaj± te¿ ok³±dziny z: ko¶ci s³oniowej, rogu, ko¶ci bydlêcej, czasem za¶ ca³a rêkoje¶æ jest metalowa (najcz. srebrna lub mosiê¿na, repusowana w motywy ro¶linne i woluty , pokryta filigranem, ozdobiona koralami). Pochwy J. s± dekorowane tak jak rêkoje¶æ, najczêsciej z drewna, pokryte skór±, aksamitem, srebrem lub mosi±dzem.
Jatagan noszony za pasem nie potrzeowa³ ryfek z kólkami, czasem mia³ tylko jedno ma³e kó³ko przy szyjce do pochwy do przez któe przewlekano sznur/ta¶mê do pozwalajace troczyæbroñ do pasa. J. jest bronia typow± dla krajów ba³kañskich, wytwozon± nie wcze¶niej ni¿ w XVI wieku, ale kontynuuj±c± tradycje gr-rzymskiej Machairy. W nastêpnych stuleciach przyj±³siê równie¿ w innych krajach pod panowaniem osmañskim, tworz±c wiele regionalnych odmian. Wykonywany bywa³ z ró¿nych tworzyw i rozmaicuie dekorowany, struktura broni pozostawa³a taka sama, aczkolwiek d³ugo¶æ bywa³a zmienna - najczê¶ciej oko³o 70cm. Zalet± by³o doskona³e wywa¿enie i przystosowanuie do ciêcia. W armii serbskiej jeszcze w XX wieku by³y w u¿yciu bagnety o kszta³cie J. W muzeach krajów ba³kañskich zachowa³o siê wiele okazów tej broni"
Gradowski/¯ygólski "S³ownik uzbrojenia historycznego" PWN w-wa 2000

Ps - sorry za literówki.
papa
Robert £aziñski
Posiadam sam± g³owniê jatagana, prawdopodobnie Ba³kany, raczej czysto bojow± (do¶æ du¿a i praktycznie bez ozdób) plus rysunki rekoje¶ci brane z orygina³u. Mogê to drañstwo odrysowaæ i by³oby do odbioru w Wawie.
Ogólnie nie ma wiêkszego problemu z dorwaniem wzoru jatagana, s± w wielu kolekcjach prywatnych, czêsto mozna je spotkaæ (i trochê pomacaæ) na bazarze na Kole i pewnie na wszelkich targach staroci.
Co do przytoczonej przez Tomaszka definicji - nie by³bym pewien co do okresu powstania jataganów, ¯ygulski opiera sie g³ównie na datowaniu zachowanych egzemplarzy, a sam przyznaje ¿e forma ostrza i rêkoje¶ci (co prawda osobno) wystêpowa³y o wiele wcze¶niej. ¯eby by³o ciekawiej g³ownie typu jatagan by³y naprzyk³ad stosowane w Indiach, zarówno w nowszej oprawie talwarowej, jak i w starszej tzw. hinduskiej oprawie koszowej. Znam te¿ co najmniej dwa egzemplarze (oba w zbiorach prywatnych) du¿ych g³owni jataganowych oprawionych w oprawy karabelowe (o typowo polskim zdobnictwie) z jelcami o opuszczonych ramionach, prawdopodobnie by³y u¿ywane na terenie ówczesnej Rzeczpospolitej.
Rêkoje¶ci jataganów, szczególnie na Ba³kanach, wykonywano tak¿e ze szlachetnych gatunków drewna, czêsto dekoruj±c je nabijanymi gwo¼dzikami.
Ogólnie rzecz bior±c do datowania czasu powstania poszczególnych typów przy uzbrojeniu wschodnim podchodzi³bym z du¿± ostro¿no¶ci±, tak samo jak do obszarów wystêpowania.
Co do pytania kto mo¿e wykonaæ - na pewno Piotrek Czeczotka z Warszawy, do¶æ drogi ale ma³o kto w tym kraju tak czuje i robi wschodnia broñ, pewnie te¿ Zbyszek Juszkiewicz, Alek Strzy¿ewski, Wojtek S³awiñski, mo¿e Marek Sobucki.
Krzysztof
z rêkoje¶cia talwarow± zmieniono nazwê na jazatan mam gdzie¶ jedno zdj±tko jak znajdê to zamieszczê a na razie zwyk³y jatagan
Lestek
z 1000 slow o broni bialej....
Wotawa
Obecnie je¶li chodzi o pochodzenie jataganu - wskazuje siê dosyæ zgodnie i powszechnie na Ba³kany, XVIw.
Sam schemat sierpowatego ostrza ma metrykê du¿o d³u¿sz±.
Set
Cytujê ze "S³ownika Uzbrojenia Historycznego" (M.Gradowski, Z.¯ygulski Jr.)

[...] Jatagan jest broni± typow± dla krajów ba³kañskich, wytworzon± nie wcze¶niej ni¿w XVI wieku., ale kontynuuj±c± tradycje gr.-rzym. machairy. [...]

Pozdrawiam
_Filip_
Salve!

Zamieszczam pare zdjêæ jataganu z rêkoje¶cia szamsziru(?)

jatagan1
jatagan2
jatagan3
jatagan4
jatagan5
jatagan6
jatagan7
jatagan8
jatagan9

I jeszcze troche "zwyk³ego" modelu

jatagan1
jatagan2
jatagan3
jatagan4
jatagan5

Mam nadziejê, ¿e siê przyda.
Krzysztof
je¶li ju¿ to jest to rekoje¶æ "pistoletowa" turecka, bardziej ju¿ od szabli pala albo kilij

Pozdrawiam
Krzysztof
wai_kru
ile mniej wiêcej kosztowa³aby taka przyjemno¶æ? Z góry dziêki za odp
Szlachcianka z sascianka
Witam Panstwa. Co dotyczy Jataganow to chcialab poradzic bardzo dzielna ksiazke "Bron turecka" E.G. Astwacaturjan (w jezyku rosyjskim nistety) gdzie podana cala geneza jataganow oraz nozy (czesto robiono w jednym stylu). Jak podaje Pani autor piersze wzmianki o jataganach siegaja 1526-27roku i chodzi o jatagan Sulejmana Pysznego produkcji majstra Ahmeda Tekeliu z Iranu i przywiezionego sultanem Selimem w 1514r z Tebrizu. Podano tam i typy tego orezy :wschodnioanatolijski, maloazijski, stambulski i balkanski. Wedlug tej ksiazki oraz zbiorow Muzeum narodowy historii Ukrainy w Kijowie moj maz i zrobil sobie te "maly nozyk" ze stali bulatnej (nie damascenskiej) kosci, mosiezu i kamieni polszlachetnyh. Pochwy z drewna, obciagniete skura i dekorowane tak samo mosiezem. Na razie nie zamieszczm zdjencia (jestem w drodze do Kamienca) ale na imprezie w KamiencuPodolskim mozna go zobaczyc . Dziekuje.
P.S. W razie wystapienia pytan prosze pisac .
Jaruga
...no i jeszcze co¶, co mog³o byæ pierwowzorem jataganu

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Urartu VII w p.n.e.
igorusis
CYTAT(wai_kru @ 13:54 20.09.2007) *
ile mniej wiêcej kosztowa³aby taka przyjemno¶æ? Z góry dziêki za odp


Ostatnio pewien szabelnik powiedzial mi, ze mniej wiecej cena orginalu.
Parufka
Czy jataganów u¿ywano tylko i wy³±cznie samodzielnie czy tez ludzie czasem brali je do lewej rêki, a do prawej szabelkê?
Pinior
Nie spotka³em sie nigdzie z u¿yciem jatagana jako lewaka. Poza tym ten rodzaj broni to jednak przewa¿nie XVII/XIX w.
pozdrowienia
Pinior
Pardon XVIII/XIX...
Spvrivs Decivs Darivs
.. i raczej nie Rzeczpospolita. Ponadto- jataganu nie mo¿na porównywaæ do lewaka. Lewak s³u¿y³ w du¿ej mierze do parowania ciosów. Konstrukcja tego pierwszego absolutnie wyklucza "defensywn±" funkcjê (brak jelców).

Chyba, ¿e chodzi³o po prostu o walkê dwoma broñmi naraz. To jednak kontrowersyjny pomys³, przywodz±cy na my¶l raczej Wied¼mina i Aragorna, a nie jednostki z XVII wieku smile.gif

Pozdr.
Parufka
Kuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurde wiêc nie mogê byæ wied¼minem icon_sad.gif ??? Dziêki za szybk± odpowiedz. Zastanawia³em siê nad takim zastosowaniem jataganu a ¿e nie znalaz³em odpowiedzi w ikonografii dlatego wola³em zapytaæ na forum.
Jak w ogóle widzi wam siê walka jataganem zamiast szabli? Sprawdzi³o by siê waszym zdaniem co¶ takiego?
Spvrivs Decivs Darivs
To zale¿y od tego co chcesz odtwarzaæ. Jatagany raczej nie by³y u¿ywane w Polsce ;)

A walka jataganem? Je¶li nie szkoda Ci palców, proszê bardzo. Moim zdaniem, w tym przypadku wybór szabel jest tak du¿y, ¿e nie trzeba uciekaæ do wzorów wschodnich.

Pozdr.
Parufka
Pytanie by³o czysto teoretyczne. Bardzo lubiê swoje palce i dlatego u¿ywam szabli ale mimo tego kontuzje siê zdarzaj±.
My¶lisz ¿e ¿adne zdobyczne egzemplarze nie wystêpowa³y w Polsce w XVII wieku?? z turkami bili¶my siê dosyæ regularnie i nie raz zwyciê¿ali¶my bitwy po których nasi Panowie Bracia jak i ca³a masa ciurów, pocztowych etc mia³a kupê czasu na zbieranie ³upów.
Taki jatagan zdobiony nawet jako czysto dekoracyjny sprzêt musia³ byæ rzecz± ciekaw± dla ówczesnych ludzi.
Spvrivs Decivs Darivs
No tak. Problem polega jednak na tym, jak chcesz bawiæ siê w rekonstrukcje smile.gif Na dobr± sprawê, id±c Twoim tropem, mo¿naby powiedzieæ, ¿e szlachcic w szwedzkim he³mie, z moskiewskim berdyszem, kozackim arkebuzem i tureckim jataganem przy pasie jest jak najbardziej ok- ka¿dy z tych przedmiotów móg³ znale¼æ siê w jego inwentarzu.

Usprawiedliwianie poszczególnych elementów uzbrojenia ich "zdobycznym" charakterem jest raczej niepoprawne. Zgadzam siê z Tob±- szlachcic móg³ wej¶æ w posiadanie jataganu. Nie spotka³em siê jednak z ¯ADNYM przedstawieniem XVII-stowiecznym, ukazuj±cym jak±kolwiek jednostkê polsk± uzbrojon± w ten typ broni. O czym to ¶wiadczy?

Kiedy¶ stara³em siê szukaæ informacji dotycz±cych czysto wschodnich akcentów w uzbrojeniu polskiej szlachty. Wraz z up³ywem czasu doszed³em do wniosku, i¿ dalece bardziej popularne by³o dostosowywanie rozwi±zañ wschodnich (w tym wypadku tureckich) do w³asnych potrzeb (czego przyk³adem jest np. ka³kan albo misiurka).

Im bardziej odchodzisz od standardów potwierdzonych ¼ród³owo, tym bardziej tracisz wiarygodno¶æ jako realny historycznie przedstawiciel szlachty.

.. i ¿eby by³a jasno¶æ- nie chce nikogo atakowaæ, wyra¿am tylko swoje zdanie.
Parufka
Patrzysz na to tylko ze strony bojowej. Oczywiste jest, ¿e ¿adna polska formacja nie wystêpowa³a "ustawowo" z jataganami. Mnie zastanawia aspekt czysto dekoracyjny. Czêsto czyta siê o zami³owaniu szlachty do strojenia siê w cuda wianki im barwniej i wiêcej jubilerki tym lepiej. Zatem prawdopodobnym wydaje mi siê opcja w której jatagan móg³ siê za pasem pojawiæ jako ozdoba. Zgadzam siê ca³kowicie, ¿e najlepsza by³a by sytuacja gdyby¶my mieli 17 obrazów z epoki na których panowie s± z jataganami. Wtedy nie by³o by tego pytania. Niestety mnóstwo rzeczy jest jeszcze niedokumentowanych i brak jest na ten temat materia³ów ¼ród³owych, a chyba na tym polega rekonstrukcja, ¿e powoli do tego dochodzimy jak to by³o tongue.gif .
Spvrivs Decivs Darivs
CYTAT(Parufka @ 12:46 05.06.2008) *
Czêsto czyta siê o zami³owaniu szlachty do strojenia siê w cuda wianki im barwniej i wiêcej jubilerki tym lepiej. Zatem prawdopodobnym wydaje mi siê opcja w której jatagan móg³ siê za pasem pojawiæ jako ozdoba.


Rekonstrukcja powinna opieraæ siê na ¼ród³ach, a nie na prawdopodobieñstwach smile.gif Tymczasem znane mi ¼ród³a (podkre¶lam- znane mi), pokazuj± ¿e szlachta znacznie czê¶ciej wola³a stroiæ siê w ozdobn± broñ "rodzimej" proweniencji- ozdobne szable takie jak husarki czy karabele. Oczywi¶cie, w ¿adnym razie nie wykluczam, i¿ jatagany stosowano w¶ród polskiej szlachty- zwracam jedynie uwagê, i¿ ¼ród³a tego nie potwierdzaj±. Zatem bezpieczniej jest trzymaæ "za pasem" bogato zdobion± szablê, a nie jatagan smile.gif

CYTAT(Parufka @ 12:46 05.06.2008) *
Zgadzam siê ca³kowicie, ¿e najlepsza by³a by sytuacja gdyby¶my mieli 17 obrazów z epoki na których panowie s± z jataganami. Wtedy nie by³o by tego pytania. Niestety mnóstwo rzeczy jest jeszcze niedokumentowanych i brak jest na ten temat materia³ów ¼ród³owych, a chyba na tym polega rekonstrukcja, ¿e powoli do tego dochodzimy jak to by³o tongue.gif .


O to chodzi, ¿e posiadamy znacznie wiêcej ni¿ 17-¶cie obrazów, przedstawiaj±cych panów z szablami. A to o czym¶ ¶wiadczy smile.gif Naturalnie, rekonstrukcja polega na dochodzeniu do tego jak by³o. W tym wypadku, nikt nie zaprezentowa³ ¿adnych wiarygodnych ¼róde³ dotycz±cych stosowania jataganów przez szlachtê, ergo do niczego nie doszli¶my i stoimy w miejscu ;)


I je¶li mogê co¶ zaproponowaæ smile.gif Przed ozdobn± broni±, proponuje wyposa¿yæ siê w stosowny do tej¿e inwentarz. O wiele lepiej wygl±da grupa rekonstrukcji wyposa¿ona w historyczne kulbaki, ni¿ grupa z ozdobnymi jataganami przy pasach, siedz±ca w sportowych siod³ach. Oczywi¶cie, nie chce aby¶ odczyta³ to jako osobist± wycieczkê. Mówiê ogólnie. Najlepiej zacz±æ od historycznych podstaw- chcia³bym kiedy¶ zobaczyæ realn± rekonstrukcje np. husarza, z w³asnym namiotem, kilkoma pacho³kami, ociekaj±cego z³otem i kamieniami.

Pozdr.
Arek Zgutka
Od¶wie¿ê temat; jatagany i inne ¿elastwo z muzeum w £êczycy.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.