Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Sokolnicy i ptasznicy
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Mêskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Peregrinus
Witam wszystkich. Czy kto¶ mo¿e jest w stanie pomóc w odtworzeniu ubioru Sredniowiecznego sokolnika lub kogo¶ pracuj±cego w królewskich b±d¼ rycerskich ptaszarniach??

Salve.
Viator
Witamy na Freha.

Pierwsza zasada regulaminowa: najpierw czytaj to, co jest ju¿ napisane, u¿ywaj±c w razie potrzeby opcji Szukaj, a dopiero jak jeste¶ pewien ¿e na Freha, w podanych tu linkach i w dostêpnej Ci literaturze nie ma nic, wówczas pytaj.

Jakby¶ trochê poczyta³, to by¶ siê zorientowa³, ¿e najpierw musisz dok³adnie wiedzieæ o jaki teren i jak± epokê pytasz (dwór Karola M³ota? dwór normañski po bitwie pod Hastings? orszak Ulricha von Jungingen?). Dopiero po wybraniu i zapoznaniu siê nie¼le z sam± epok± bêdziesz wiedzia³ czego Ci brakuje i jak sensownie sformu³owaæ pytanie.

¯eby Ci co¶ podpowiedzieæ, jak ju¿ siê zdecydujesz na ramy czasowe i rejon, to poszukaj dworskiego stroju my¶liwskiego z tamtej epoki, i dorzuæ do niego dodatkowo grub±, skórzan±, pikowan± rêkawicê "z trzema palcami", ale nie w uk³adzie kciuk+wskazuj±cy+3 pozosta³e, jak dzisiejsza wosjskowa czy my¶liwska do broni palnej, tylko w charakterystycznym uk³adzie kciuk+2+2 palce (u¿ywana praktycznie bez zmian przez ca³e ¶redniowiecze, podobne wykorzystywano tak¿e do ciê¿kich prac rolniczych, itp.).

Powodzenia w szukaniu.

Mod. Andrzej / Viator
Rabiega
Wybacz, Peregrinusie moj± z³o¶liwo¶æ, ale mam dzi¶ z³y dzieñ.
Przy tak ogólnie zadanym pytaniu, jedna tylko mo¿e byæ odpowied¼ prawdziwa, dotycz±ca wszystkich mediewalnych ptaszników - otó¿ ich ubiór by³ generalnie ptasi± mod± obesrany.
Bez wzgl±du na datowanie i lokalizacjê.

K³aniam
Rabiega
Mbartnik
We wczesnym ¶rewdniowieczu w europie sokolnictwo jako takie nie wystêpowa³o. Nauczyli¶my siê tej sztuki od arabów oko³o XII wieku.

Co do stroju to nic dodaæ do powy¿szego nietrzeba. Albo wielki pan albo jego s³uga.
W malborku w jednej z gablotek jest wystawiona ³adnie ilustrowana ksiêga sokolnicza z XV wieku (mo¿e kto¶ przypadkiem ma - w moim ba³aganie nie mogê odnale¼æ).
Lecheor
CYTAT(Viator @ 18:12 21.10.2007) *
tylko w charakterystycznym uk³adzie kciuk+2+2 palce (u¿ywana praktycznie bez zmian przez ca³e ¶redniowiecze, podobne wykorzystywano tak¿e do ciê¿kich prac rolniczych, itp.).
Nie jestem pewien, czy taka rêkawica siê nada, w ikonografii pojawia siê raczej piêciopalcowa...
Materia³ów ¼ród³owych jest sporo, wystarczy wpisaæ w wyszukiwarkê "De arte venandi cum avibus" i obejrzeæ miniatury do dzie³a Fryderyka II. Oprócz tego sokolnicy pojawiaj± siê w Luttrell Psalter, Codex Manesse, Cantigas de Santa Maria... do tego dochodz± traktaty o sztuce ³owieckiej oraz niesamowita ilo¶æ droleries i marginaliów (przy pó¼nym ¶redniowieczu dobrze jest zerkn±æ na tapiserie). £owy z soko³em to jeden z czêstszych motywów ¶wieckich w ikonografii, czasem nawet po¶wiêca mu siê miniatury ca³ostronicowe w ksiêgach liturgicznych.
CYTAT
We wczesnym ¶rewdniowieczu w europie sokolnictwo jako takie nie wystêpowa³o.

Niekoniecznie. Trzeba pamiêtaæ, ¿e to sztuka ludów koczowniczych, a kilka z nich osiedli³o siê (z ró¿nym powodzeniem) w Europie. Poza tym s± chyba wzmianki z czasów rzymskich, choæ tego nie jestem pewien. Oczywi¶cie rozkwit sokolnictwa jako elitarnej rozrywki to, jak wspomnia³e¶, XII w.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.