Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Koczowniczki - kobiety stepu
> Prywatne Inicjatywy > Wyprawy
Vislav
Witam

W kolejnych postach bedê chcia³ przedstawiæ ró¿ne potrawy z kuchni stepowej jakie mo¿emy serwowaæ na naszych spotkaniach.

Jako pierwsze, jak najbardziej historyczne gotowanie z u¿yciem rozgrzanych w ogniu kamieni. Nie spotka³em siê z praktycznym wykorzystaniem tej metody w rekonstrukcji mimo, ¿e by³a u¿ywana historycznie równie¿ i w pó¼niejszych czasach i innych miejscach.

Zalet± jest to, ¿e mo¿na wykorzystaæ praktycznie dowolne zamykane naczynie niekoniecznie ¿aro/ognioodporne. W najprostrzej, podstawowej wersji jest to wypatroszony zwierzak ze skór±, wype³niany gor±cymi kamieniami.

Dla przygotowania potrawy Horhog bêdzie potrzebne:
  • oko³o 10-20 ltr zamykane naczynie
  • 20-25 g³adkich kamieni - otoczaków wielko¶ci piê¶ci
  • jagniêcina lub zastêpczo cielêcina
  • woda, sól
  • opcjonalnie takie dodatki jak czosnek, cebula, przyprawy
Miêso w kawa³kach, sól i opcjonalne dodatki wk³adamy do naczynia. Wlewamy tak± ilo¶æ wody, jak± ilo¶æ roso³u zamierzamy uzyskaæ. W ognisku rozgrzewamy kamienie do czerwono¶ci i wk³adamy do naczynia. Zamykamy i czekamy oko³o 2,5 godziny - potrawa winna byæ gotowa do spo¿ycia. Ciep³e jeszcze kamienie po wyjêciu obracamy w d³oniach - ma to dobroczynne i lecznicze dzia³anie. Miêso i bulion spo¿ywamy osobno.

Nale¿y zbieraæ polne kamienie do gotowania - otoczaki z rzeki bêd± z du¿ym prawdopodobieñstwem wskutek zawarto¶ci wody pêkaæ przy nagrzewaniu. Nale¿y te¿ unikaæ ska³ bazaltowych, krzemieni - przy nag³ym ostudzeniu pêkaj± na drobne bardzo ostre kawa³ki.

Badania mumi znalezionych w Pazyryk pozwoli³y naukowcom okre¶liæ, ¿e oko³o 50% bia³ka spo¿ywanego przez Koczowników z A³taju stanowi³y ryby - postaramy siê równie¿ przygotowaæ t± metod± zupê rybn±.

Po nabyciu wprawy mo¿na przygotowaæ Boodog lub Marmot boodog.

Obrazek ze wspó³czesnego przygotowania potrawy Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Niestety nie mogê wkleiæ linka do oryginalnych przepisów - skrypt cenzury wycina adres jezyk.gif

nale¿y albo wybraæ http://www.e-mongol.com/home.htm i nastêpnie zak³adki Mongolia - Culture - Mongolian cooking re****es
lub wpisaæ bez spacji http://www.e-mongol.com/mongolia_culture_cooking-re c i p es.htm
przepraszam za utrudnienia - Vslv

Kolejnym elementem s± piero¿ki z farszem miêsnym gotowane na parze lub sma¿one w t³uszczu.

T³uszcz do sma¿enia by³ zbierany w wyniku gotowania t³ustego miêsa. Nic nie powinno siê zmarnowaæ, ponadto aromat z takiego sma¿enia jest ca³kiem inny ni¿ u¿ywanie oleju ro¶linnego.
Na farsz do piero¿ków u¿ywamy drobno posiekanej ostrym no¿em baraniny lub wo³owiny, oraz cebuli. Mo¿e byæ dodany czosnek, lub inne naturalne przyprawy.
Ciasto na pierogi wykonuje siê poprzez wyrabianie m±ki z wod± z dodatkiem soli. Kszta³ty i wielko¶æ piero¿ków wystêpuj± w wielu odmianach. Dok³adniejsze przepisy Hushuur, Buuz, Bansh - mo¿na znale¼æ w witrynie jak± poda³em w poprzednim po¶cie, oraz kuchnia tuwiñska

Gêst±. kremow± zupê Bantan mo¿na uzyskaæ gotuj±c przez ok.30 minut rosó³ uzyskany z przygotowania potrawy Horhog z dodatkiem drobnych kluseczek 'zacierka' z wody i m±ki.
Vislav
Witam

Zgodnie z zapowiedzi± przetwarzanie mleka. Opisy pochodz± z witryny The Food of the Nomads - niestety [beeep]y skrypt cenzury uniemo¿liwia podawanie bezpo¶rednich linków.

Na pocz±tek co¶ co 'uwielbiali¶my' w dzieciñstwie, czyli ko¿uszek na mleku z zawarto¶ci± t³uszczu - m³odsi uczestnicy forum, jako konsumenci odt³uszczonego mleka z kartoników nie znaj± tego 'przysmaku'.

Do wykonania Urum najlepsze jest mleko jaków lub wielb³±dzic maj±ce najwiêksz± zawarto¶æ t³uszczu. Mleko podgrzewamy w kotle do temperatury bliskiej wrzenia i od czasu do czasu nabieramy je chochl±, wlewaj±c z powrotem z wysoko¶ci dla wytworzenia pianki. Proces kontynuujemy tak d³ugo a¿ powstanie warstwa grubo¶ci ok. 1cm. Pozostawiamy na noc do wystygniêcia i nastêpnie zbieramy do drewnianego naczynia i/lub po osuszeniu nape³niamy nim ¿o³±dek z owcy. Przechowywane w ch³odnym miejscu bêdzie stanowiæ zapas na zimê. Mo¿e byæ spo¿ywane jako przek±ska, dodatek do innych potraw (bardziej wspó³cze¶nie do mongolskiej herbaty), lub do przygotowania kolejnej potrawy/przek±ski Khailmag.

Porcjê wcze¶niej przygotowanego Urum sma¿ymy na patelni z dodatkiem cukru (chyba bardziej odpowiedni by³by miód) i przypraw, a¿ do skarmelizowania. Odzielaj±cy siê t³uszcz zbieramy do naczynia do innego wykorzystania m.innymi jako paliwo do kaganków/¶wiec, lub do sma¿enia piero¿ków Hushuur - nic nie powinno siê zmarnowaæ. Gotowy Khailmag jemy ma³± ³y¿eczk± jak krem lub pudding.

Pozosta³e po odt³uszczeniu mleko mo¿e byæ wykorzystane do wykonania ró¿nego rodzaju serów - spo¿ywanych bezpo¶rednio, lub suszonych na zapas (s± wtedy bardzo twarde). Sposób wykonania serów podobny jak u nas na wsi.

Innym rodzajem sera jest Eezgii - do gotuj±cego siê mleka dodajemy trochê kefiru lub jogurtu i po '¶ciêciu siê', dalej kontynuujemy proces gotowania, a¿ do odparowania wody w ca³o¶ci. W dalszym ci±gu sma¿ymy uzyskan± masê serow± do uzyskania ma³ych kawa³ków z³otego koloru. Mo¿e byæ przechowywany przez d³u¿szy czas w woreczku z p³ótna.

Odt³uszczone i przegotowane mleko, pozosta³o¶æ z przygotowania Urum - po ostudzeniu do temperatury pokojowej i zakwaszeniu odpowiednimi bakteriami
w ci±gu kilku godzin tworzy Tarag, czyli jogurt.

Uzyskany jogurt mo¿na poddaæ fermentacji dla uzyskania napoju Isgelen Tarag, czyli kefiru - nie ma to jednak nic wspólnego, z tym co wspó³cze¶nie mo¿na kupiæ w supermarketach. Jogurt w drewnianym naczyniu mieszamy regularnie, co jaki¶ czas drewnian± pa³eczk± (Buluur) dla zapewnienia dop³ywu tlenu i podtrzymania procesu fermentacji. Po jednej dobie otrzymujemy od¶wie¿aj±cy napój o zawarto¶ci ok. 2% alkoholu i dwutlenku wêgla. Przy u¿yciu kobylego mleka otrzymaliby¶my kumys.

W czasach bardziej wspó³czesnych, ni¿ te które zamierzamy odtwarzaæ - Isgelen Tarag mo¿na poddaæ prostej destylacji uzyskuj±c Mongol Arkhi, likier o zawarto¶ci ok.10% alkoholu. Jako, ¿e surowcem jest sfermentowane mleko bez ¿adnych dodatków ro¶linnych - nie ma ryzyka powstania i udzia³u alkoholu metylowego.

Smacznego i na zdrowie - Eruul mendiin toloo

pozdrowienia Vislav

p.s.
Zastanawiaj±c siê nad realiami ¿ycia codziennego i kuchni warto zajrzeæ do witryny:
Silk Road Seattle i w ramach spisu tre¶ci
Traditional Culture i warte polecenia
Food z ciekawym tekstem

For William of Rubruck's account of Mongol food customs in the thirteenth century,
Wszeb±d
No to skoro M¶cidrug zrobi³ przekierowanie na jad³odajniê stepow± , po przeczytaniu postów postanowi³em dorzuciæ artyku³ ze stronki Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach , opisuj±cy Dzieñ Mongolski w Stadninie, a co za tym idzie te¿ o jedzonku
http://www.nielepice.com.pl/?pg=wiadomosci...ix=15&id=62

HOWGH

.Ps. Ja kamieni na pustyni tacha³ nie bêdê hu hu hu....
Vislav
Witam

Dziêkujê za zamieszczenie opisu. Jednak nale¿y zwróciæ uwagê, ¿e jest to wyra¼nie zeuropeizowana kuchnia mongolska:
CYTAT
Surowcami by³y: 2-letni baran, bez przesadnej ilo¶ci t³uszczu, przyprawy zio³owe (czê¶æ oryginalnych, mongoskich), warzywa (marchew, kapusta, czosnek, cebula, kilka ziemniaków), sól, woda.

Brak warzyw i minimum lub brak przypraw jest jedn± z charakterystycznych cech kuchni koczowniczej.

pozdrowienia Vislav

p.s. gotowanie z u¿yciem gor±cych kamieni z albumu Koczowniczki 2007
Wszeb±d
No ¿ebym nie wyszed³ na profana,
zdaje sobie sprawê ¿e znajduj± siê w niej dodatki wspó³czesne smile.gif , lecz wystarczy odrzuciæ wspó³czesne warzywa i.... przyprawy mongolskie zostaj± , cebulki ró¿nych ro¶lin wystêpuj± na stepie i mog± byæ suszone i przechowywane i wykorzystywanie w kuchni, dziki czosnek ? No jak ta wersja mo¿e byæ do przyjêcia czy tez pope³ni³em gafê Mistrzu(niu) tongue.gif


HOWGH
Vislav
Witaj Wszeb±d!

Nie pope³ni³e¶ ¿adnej gafy - po prostu w za³±czonym tek¶cie brak by³o informacji, ¿e wszelkie dodatki poza sol± s± opcjonalne i stanowi± w ró¿nym stopniu i ró¿nym czasie zewnêtrzne wp³ywy do ortodoksyjnie pojmowanej kuchni mongolskiej.

pozdrowienia Vislav
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.