W kolejnych postach bedê chcia³ przedstawiæ ró¿ne potrawy z kuchni stepowej jakie mo¿emy serwowaæ na naszych spotkaniach.
Jako pierwsze, jak najbardziej historyczne gotowanie z u¿yciem rozgrzanych w ogniu kamieni. Nie spotka³em siê z praktycznym wykorzystaniem tej metody w rekonstrukcji mimo, ¿e by³a u¿ywana historycznie równie¿ i w pó¼niejszych czasach i innych miejscach.
Zalet± jest to, ¿e mo¿na wykorzystaæ praktycznie dowolne zamykane naczynie niekoniecznie ¿aro/ognioodporne. W najprostrzej, podstawowej wersji jest to wypatroszony zwierzak ze skór±, wype³niany gor±cymi kamieniami.
Dla przygotowania potrawy Horhog bêdzie potrzebne:
- oko³o 10-20 ltr zamykane naczynie
- 20-25 g³adkich kamieni - otoczaków wielko¶ci piê¶ci
- jagniêcina lub zastêpczo cielêcina
- woda, sól
- opcjonalnie takie dodatki jak czosnek, cebula, przyprawy
Nale¿y zbieraæ polne kamienie do gotowania - otoczaki z rzeki bêd± z du¿ym prawdopodobieñstwem wskutek zawarto¶ci wody pêkaæ przy nagrzewaniu. Nale¿y te¿ unikaæ ska³ bazaltowych, krzemieni - przy nag³ym ostudzeniu pêkaj± na drobne bardzo ostre kawa³ki.
Badania mumi znalezionych w Pazyryk pozwoli³y naukowcom okre¶liæ, ¿e oko³o 50% bia³ka spo¿ywanego przez Koczowników z A³taju stanowi³y ryby - postaramy siê równie¿ przygotowaæ t± metod± zupê rybn±.
Po nabyciu wprawy mo¿na przygotowaæ Boodog lub Marmot boodog.
Obrazek ze wspó³czesnego przygotowania potrawy Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Niestety nie mogê wkleiæ linka do oryginalnych przepisów - skrypt cenzury wycina adres
nale¿y albo wybraæ http://www.e-mongol.com/home.htm i nastêpnie zak³adki Mongolia - Culture - Mongolian cooking re****es
lub wpisaæ bez spacji http://www.e-mongol.com/mongolia_culture_cooking-re c i p es.htm
przepraszam za utrudnienia - Vslv
Kolejnym elementem s± piero¿ki z farszem miêsnym gotowane na parze lub sma¿one w t³uszczu.
T³uszcz do sma¿enia by³ zbierany w wyniku gotowania t³ustego miêsa. Nic nie powinno siê zmarnowaæ, ponadto aromat z takiego sma¿enia jest ca³kiem inny ni¿ u¿ywanie oleju ro¶linnego.
Na farsz do piero¿ków u¿ywamy drobno posiekanej ostrym no¿em baraniny lub wo³owiny, oraz cebuli. Mo¿e byæ dodany czosnek, lub inne naturalne przyprawy.
Ciasto na pierogi wykonuje siê poprzez wyrabianie m±ki z wod± z dodatkiem soli. Kszta³ty i wielko¶æ piero¿ków wystêpuj± w wielu odmianach. Dok³adniejsze przepisy Hushuur, Buuz, Bansh - mo¿na znale¼æ w witrynie jak± poda³em w poprzednim po¶cie, oraz kuchnia tuwiñska
Gêst±. kremow± zupê Bantan mo¿na uzyskaæ gotuj±c przez ok.30 minut rosó³ uzyskany z przygotowania potrawy Horhog z dodatkiem drobnych kluseczek 'zacierka' z wody i m±ki.