Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Giêcie okr±g³ych tarcz
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie - porady techniczne
Nikifor
Jak "wygi±æ" okr±g³± drewinan± tarczê by nie by³a p³ask± dech±.Mo¿e kto¶ posiada w³asnie tak± produkcjê lub zajmuje siê produkcj± w³±snie takich???
Dakkar
Witam!

Co do giecia tarcz okraglych to niemam pojecia jak sklejke tak wygiac..
Aczkolwiek czytalem ze owe tarcze (turcja persja,itp..) byly robione tak:
Musisz miec odpowiednie wyprofilowane kopyto(tak jak chcesz aby wygladal tarcza)
Najlepiej pobawic sie hebelkiem...ale to troche mozolne!
Jak masz juz kopyto to na nie nakladasz listwy sklejki grubosci kolo 1mm szerokosci kilku cm i dopsaowywujesz aby sie dobrzeukladaly i pasowaly krawedziami(pierwsza warstwe najlepiej jakos hmm przybic?) a na to przyklejasz na krzyz nastepne i znow na krzyz i tak az bedziesz mial satysfakcjonujaca grubosc!

Pozdrawiam!
Nikifor
O ma gods. Czyli porzucam temat tarczy okrag³ej giêtej. Wiesz widzia³em takie wykonane niestety nie mia³em mozliwo¶ci zaptania siê jak powsta³y. Mysle ze jadnak nie tak syzyfowym nak³adem pracy. By³y by wtedy bardzo drogie...Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie
sagraghad
jesli chodzi o wygiecie sklejki to tu moze byc problem, jesli chcesz wiedziec cos o wyginaniu sklejki zajrzyj na strone www.bialabrama.prv.pl w dziale download znajdziesz tekst "jak zrobic tarcze" lub cos w tym stylu
pozdrawiam
Robert £aziñski
Mam pytanie, gdzie widzieli¶cie wygiêt± (jak rozumiem wypuk³±) okr±g³± drewniana tarczê? Chêtnie bym sie dowiedzia³. Co do powo³anych wy¿ej tarcz okr±g³ych z Turcji i Persji to owszem by³y wypuk³e, tyle ¿e nigdy nie s³ysza³em o ich wykonywaniu z drewna w postaci desek, sklejki czy czego¶ podobnego - raczej stosowano metal, skórê (sipar) lub prêty (ka³kany).
ilm
witam

Ulfhednar takich uzywa, a oni nie moga sie mylic icon_wink.gif


pozdrawiam
ilm
Nikifor
Potwierdzam sugestie Ilma , ch³opaki maj± kilka takich desek. Mozna je znale¼æ przekopuj±c ich stronê http://www.ulfhednar.org/. Z ca³± pewno¶ci± s± to tarcze drewniane.
Peter von Opperau
jeszcze je¶li chodzi o giêcie.... od razu uprzedzam, ¿e ultrasowe to to nie bêdzie bum.gif

1) kopyto zrobiæ musisz, w koñcu jako¶ tarczê wygi±æ trzeba... by to zrobiæ bierzesz sklejkê (najlepiej 1cm grubo¶ci) lub inne dechy, wy¿ynarkê (¿eby siê mniej zmêczyæ) i wyrzynasz taki ³uczek jaki jest potrzebny smile.gif musisz wyci±æ my¶lê, ¿e ze 4 takie ³uki, by tarcza siê dobrze wygiê³a (ilo¶æ zale¿y od jej wielko¶ci)
2) kupujesz sobie sklejkê... je¶li o grubo¶ci chodzi to my¶lê, ¿e ca³a tarcza bêdzie ca³kiem fajna z 4 warstw 3mm sklejki, choæ mój kumpel woli 3 warstwy 4mm
3) sklejkê wycinasz na dany kszta³t, smarujesz klejem, dok³adasz drug± warstwê, ¶ciskasz z kopytem ¶ci±gami
4) za jakie¶ 2 dni (chyba mo¿na po jednym, ale na wszelki wypadek smile.gif ) zdejmujesz ¶ci±gi i dok³adasz 3 warstwê
5) j/w z 4 warstw± smile.gif
6) wykoñczenie tarczy - oklejenie p³ótnem, zrobienie uchwytu itp. itd.

UWAGA!!! sposób ten nie zosta³ wypróbowany przeze mnie, choæ za jaki¶ miesi±c bêdzie smile.gif po prostu mam sesjê i nie mam czasu siê zabraæ, ale wszystko powinno byæ dobrze smile.gif kumpel zrobi³ na razie jedn± tarczê tym sposobem (przedwczoraj bigsmile2.gif ale ju¿ mówi, ¿e dobre bêd± smile.gif

pozdrawiam smile.gif
ilm
slawa

czy moglbys dokladniej opisac proces wytwarzania kopyta, bo obawiam sie, ze nie za bardzo rozumiem o co tam chodzilo.

poza tym to szczerze odradzam robienia parzystych warstw sklejki do tarczy - winno sie nieparzysta liczbe sklejac i slojami na krzyz ukladac by sprezystosc odpowiednia zachowac.

ilm
Peter von Opperau
to co piszê jest na razie wymy¶lone, ale nie sprawdzone smile.gif taka drobna uwaga na pocz±tek smile.gif

tak wiêc: bierzesz grubsz± sklejkê/deskê i wycinasz ³uki o krzywi¼nie odpowiadaj±cej przysz³ej krzywi¼nie tarczy (musi byæ ich min 4 i trzeba pamiêtaæ, ¿e np. w przypadku tarczy trójk±tnej ka¿dy taki profil ma inn± krzywiznê, gdy¿ tarcza siê zwê¿a ku do³owi), gdy masz ju¿ gotowe ³ukowate profile ³±czysz je ze sob±
zrobi³em ma³y rysuneczek, który powinien troche wyja¶niæ... przepraszam za prymitywizm, ale robi³em na szybko bum.gif

dziêki za uwagê o sklejkach smile.gif

pozdrawiam smile.gif
Jakub ze ¦widnicy
Tak dla ¶cis³o¶ci: okr±g³a tarcza powinna byæ wygiêta w obu osiach (oczywi¶cie nie mówiê tu o p³askich wikiñskich). Takie co¶ da siê otrzymaæ chyba tylko wyginaj±c deski i ³±cz±c je ze sob± pod k±tem.
Sigurd
Widzia³em w British Museum replikê tarczy z Sutton Hoo i by³a lekko profilowana - ale to VII wiek...
jasmin
CYTAT(Sigurd)
Widzia³em w British Museum replikê tarczy z Sutton Hoo i by³a lekko profilowana - ale to VII wiek...


Moge zrobic takie tarcze komus - tak jak wczesniej bylo wspomniane - potrzebne jest do tego odpowiednie kopyto. Tarcza taka ma spelniac wspolczesne walory "bitewne? Bedzie gieta po obu plaszczyznach - czyli ksztaltem bedzie przypominac fragment scietej kuli.
Pytanie tylko: jak gleboka ma byc? Oraz: czy dostarczysz umbo, bo ja takowych nie posiadam - ani wschodniego typu, ani slowianskich/wikinskich - maksymalna srednica umba, do ktorego mam dostep to 10 cm a to za malo na dlon w rekawicy.

PZDR
Sigurd
Za³ó¿my, ¿e mogê dostarczyæ ci umbo - ile bêdzie kosztowa³a taka profilowana tarcza u ciebie ? Jaka by³aby grubo¶æ sklejki ? Tarcza oczywi¶cie musia³aby byæ zdatna do bitwy.
jasmin
CYTAT(Sigurd)
Za³ó¿my, ¿e mogê dostarczyæ ci umbo - ile bêdzie kosztowa³a taka profilowana tarcza u ciebie ? Jaka by³aby grubo¶æ sklejki ? Tarcza oczywi¶cie musia³aby byæ zdatna do bitwy.


Tarcza - test zrobie na tarczy klejonej z 3 warstw sklejki, przedzielonej warstwami plotna. Zabiore to ze soba do Bedzina oraz Opola. na niedziele powinienem miec juz sklejke wygieta oraz ksztalt wyciety. Cena orientacyjna to ??? zloty z okutymi krawedziami blacha (niestety, ale tu sa duze straty blachy, co podnosi znacznie cene;) bez umba (imacze zamontowane). Podaj mi cene umba oraz zrodlo - moze bede mial inne zrodlo po innej cenie - od Swietymira z Bytowa.
Dopoki nie zrobie ani sztuki gotowej tarczy, nie wiem ile czasu to zajmie oraz jakie strudnosci beda - trudno oszacowac cene - inne tarcze, paweze itp, to tak, ale to nowosc. Nie chcalbym przekroczyc pulapu 150 zl za gotowy wyrob.

PZDR
Sigurd
U nas umbo pancerne kosztuje 50 z³.
jasmin
CYTAT(Sigurd)
U nas umbo pancerne kosztuje 50 z³.


mam nadzieje, ze to min 3mm blacha wykuwana na zimno.czy na goraca?
cena sporawa - w slupskiej hurtowni sa wytlaczane kule o srednicy 100 mm z blachy 3 mm prawie, jednakze niestety ciut za male na umba - ale cena jest ponizej 10 zl;
ale 50 zl wydaje mi sie sporawa calkiem cena - ale podaj szczegoly owego umba;
vroobell
uzupe³nienie przepisu Petera von Opperau:
- dobrze kupiæ sklejkê wodoodporn±, li¶ciast± i najperw wygi±æ j± na mokro
- jak wyschnie dopiero kleiæ
- ³atwiej wygina sie sklejkê je¶li s³oje s± wzd³u¿ osi niewyginanej

tak zrobi³em 3 tarcze i wszystkie s± OK

mo¿na te¿ warstwy sklejki przek³adac p³ótnem lub rzadko tkan± jut± o cienkich nitkach
(tego jeszcze nie robi³em, ale pdobno zdaje egzamin)
Sigurd
Podajê szczegó³y umba ala winland: kute na gor±co przez kowala i oksydowane w oleju, grubo¶æ conajmniej 4 mm, ¶rednica wewnatrz ( bez krawêdzi ) ok 15 cm. Praktycznie do do zniszczenia, w Belgii pêk³ na moim umbie miecz kolegi. Jest jednak dosyæ ciê¿kie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.