Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: furkadlo draila / warsztat zlotniczy
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
Kwas
szukam wzoru do futra draili(furkadla). Wspó³czesne radelkowane futra nie nadaj± siê do u¿ycia w rekonstrukcji. czy kto¶ wie gdzie, poza targami staroci, mo¿na kupiæ wiert³a do furkadla (sa inne bo zbieraj± materia³).
Remington1
Wydaje mi siê, ¿e futerko by³o w formie walca z kwadratowym otworem w osi. Tam wk³ada³o siê wiert³o i mocowa³o poprzecznie wkrêcan± ¶rubk±. Taki patent widzia³em w starej wiertarce rêcznej do drewna. Oryginalne wiert³a piórkowe do furkade³ mia³y kwadratowy uchwyt. Takich wierte³ teraz siê ju¿ nie kupi. Jednak ³atwo mo¿na je zrobiæ samemu ze starych, zwyk³ych wierte³.
Kenzo
CYTAT(Kwas @ 11:59 28.09.2007) *
szukam wzoru do futra draili(furkadla). Wspó³czesne radelkowane futra nie nadaj± siê do u¿ycia w rekonstrukcji. czy kto¶ wie gdzie, poza targami staroci, mo¿na kupiæ wiert³a do furkadla (sa inne bo zbieraj± materia³).
Wiert³a do furkadel,to zwykle tzw wiert³a piórowe-przystosowane do pracy w obu kierunkach,zale¿y od jakiego materia³u i do jakich ¶rednic,w rêcznym ma³ym furkade³kumozesz na upartego wykonac wiert³o z "gwo¼dzia"-oczywi¶cie najlepiej takiego do betonu bo wykonany jest z materia³u który mozna poddac obróbce cieplnej-czyli mówi±c po ludzku zahartowaæ-ostrze uzyskas po rozhartowaniu koñca i lekkim rozklepaniu,potem musisz wykonaæ np pilnikiem kszta³t ostrza-w przybli¿eniu "V" tak by ¶rednica by³a nieco wieksza niz sam "gwo¼dzik.Skosne krawêdzie ostrzysz Z JEDNEJ stronyale naprzemiennie,czyli jedna w prawo a drug± w lewo po to by zbiera³y materia³ w obie strony,potem tylko zahartowac klasycznie lub niemediewalnie uzyæ specyfiku o nazwie KASTENIT do powierzchniowego utwardzenia .Oczywi¶cie mo¿na tez wykorzystaæ po³amane wiert³a do metalu,zw³aszcz te cienkie wykonywane sa z materia³u jednorodnego,grubsze maja niestety czê¶æ chwytow± wykonan± z gorszego gatunku/oszczêdno¶æ/ale i tak na tyle dobrego,¿e da siê go utwardzaæ cieplnie.
graffic
Oczywi¶cie mo¿na tez wykorzystaæ po³amane wiert³a do metalu,zw³aszcz te cienkie wykonywane sa z materia³u jednorodnego,grubsze maja niestety czê¶æ chwytow± wykonan± z gorszego gatunku/oszczêdno¶æ/ale i tak na tyle dobrego,¿e da siê go utwardzaæ cieplnie.
[/quote]

no piêknie - kolega jak widzê nie zna siê na metaloznawstwie - rzecz nie polega na tym ze przy grubszych wiertlach nikogo nie staæ na lepszej jako¶ci stal - bo de facto jest to koszt znikomy - natomiast niehartowane koñcówki wierte³ s³u¿± g³ównie temu by takie wiert³o by³o bardziej "elastyczne"(w rozumieniu - by³o bardziej odporne na obci±¿enia dynamiczne, np skrêcanie) - wiêkszo¶æ wierte³ je¶li pêka to w czê¶ci roboczej, w przypadku kiedy nie by³aby zastosowana owa "oszczêdno¶æ) to wiert³a pêka³yby przy g³owicy i ca³o¶æ by³aby do wywalenia, a tak ... ostrzy siê z³aman± koñcówkê i dalej mamy warto¶ciowe narzêdzie ...

sugeruje nie czyniæ tak radykalnych wniosków nie maj±c wiedzy...

pozdrawiam - klasycznie
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.