Witam, ostatnio natkn±³em sie na co¶ takiego:
http://webart.omikron.com.pl/paint/glosary/gotyk/gotyk5.jpgTryptyk pêdzle Mistra Tryptyku z Wielowsi, 1430. To co mnie akurat interesuje to za¶lubiny ¶w, Jadwigi, czyli prawy górny róg tego co w linku, chocia¿ moze t± szate widaæ i gdzie indziej.
Mianowicie chodzi mi o to co ma na sobie ten pan obok króla (takie szare) oraz za ¶w. Jadwig± (to czerwone) - wygl±da jak p³aszcz z rozciêciami na rêce. Jak to sie nazywa i gdzie móg³bym dowiedzieæ siê czego¶ wiêcej na ten temat?
Z góry dziekuje
Pewnie niewiele pomogê, ale znalaz³am podobnego ciucha:
o³tarz ¶w. Bart³omieja, ok. 1450, Niedzica (ko¶ció³ parafialny)
I dziêki za linka do stronki z malarstwem polskim, bardzo udana
Dzieki : ). To co podrzuci³a¶ chyba ma rêkawt (przynajmniej jeden fragment ¶wiadczy o tym ¿e ma - kawa³ek lamówki jasnej).
Co nie zmienia faktu ¿e jedyne co, to pomaga nam to datowaæ ;). Pytanie jak to uszyæ..?
Ludziska przecie¿ to jest robe
z rêkawami rozciêtymi w po³owie d³ugo¶ci. Moda ta ma swój pocz±tek oko³o roku 1430.
Nie pamiêtam czy jest co¶ o tym (zapewne jest) w
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=35...t=0&start=0 ale warto przejrzeæ zanim za³o¿y siê nowy temat, o którym ju¿ gdzie¶ mo¿e byæ mowa ;)
Pozdrawiam ciep³o
CYTAT(Anulka @ 23:24 03.11.2007)
Pewnie niewiele pomogê, ale znalaz³am podobnego ciucha:
o³tarz ¶w. Bart³omieja, ok. 1450, Niedzica (ko¶ció³ parafialny)
cytat za Tursk± : W sztuce pó¼nego ¶redniowiecza chrzest doros³ej osoby pojawia sie nader rzadko. Jedynym przedstawieniem, jakie uda³o sie znale¼æ w polskim malarstwie gotyckim, jest scena wyobra¿aj±ca chrzest króla Polemiusza na o³tarzu ¶w. Bart³omieja w ko¶ciele Parafialnym w Niedzicy.
I fakt, wygl±da to na robe
To nie jest Robe, widzia³em ten obraz z tryptyku w lepszej jako¶ci i widze ¿e to wcale nie ma rêkawów z rozciêciami - to wogóle nie ma rêkawów. R±czki wystaj± przez dwa rozciêcia w materiale, ozdobine lamóweczkami.
Jakie¶ dalsze tropy? ; )
Mo¿e jaka¶ forma przej¶ciowa
No w³a¶nie nie wydaje mi sie... bo jak to bez rêkawów przej¶ciowe? Pomiedzy czym a rob±?
To mialo swoja nazwe w polskiej kostiumologii ale zapomnialam jaka:(
Chodzi o to, ze w odroznieniu od robe z rozcietymi rekawami to jest raczej rodzaj zszytego bokami plaszcza, cos jak wczesniejszy tabard po rozrosnieciu sie i zrosnieciu bokow:)
Skandynawowie maja takze problem z zakwalifikowaniem owego ubrania do grupy "robe" lub "plaszcz".
Suknia ta wystepuje takze pozniej, nosza ja krolowie, ksiazeta.... Najszesciej pod owa suknia znajduje sie suknia z rekawami workowatymi (lata 1430-50).
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7007147.JPGczeska miniatura z Bibli dat. 1432-35, Österreichische Nationalbibliothek ; cod. 1175 ; fol. 145v
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7007787.JPGOtto von Passau. Die 24 Alten, 1435r., Österreichische Nationalbibliothek ; cod. 2679 ; fol. 18v
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7008352.JPGBiblia, 1448, Österreichische Nationalbibliothek ; cod. 2774 ; fol. 90r
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7008607.JPGKyeser. Bellifortis, 1445, Österreichische Nationalbibliothek ; cod. 3068 ; fol. 85r
Zeby nie bylo prosto wystepuje rownolegle ROBE z rekawami workowatymi dosc podobna do w/w stroju, stad latwo o pomylke:
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7007151.JPG
A nie wiesz mo¿e jak wygl±da sytuacja tego ubioru po 1450 roku? Albo w okolicach ¶ci¶lejszych chocia¿by? No i jak wygl±da rozpowszechnienie tego ubioru - kto móg³ takie co¶ nosiæ (czyt. na ile wielka szycha). Pytam, poniewa¿ z tego co piszesz, wnioskuje ¿e raczej tylko naprawde zamo¿ni ludzie u¿ywali tej szaty, a inni nie, nawet bogaci mieszczanie(?).
Pozatym - czy ja dobrze widze, czy¿by to by³o Unisex? ; )
Ja to tylko na krolach, krolowych i ksiazetach widzialam... Podobny stroj istnieje i po 1450 r. ale dzieki waskim rekawom ogolny wyglad sylwetki jest troche inny. Jak juz chcesz robic za rajce miejskiego to polecam szube.
No trudno, bo mi sie ciuch podoba z wygl±du. No ale skoro nie to nie, bo nie do koñca w rajce celuje ;).
Witam.
Czy taki ciuch wystêpujê równie¿ na pocz±tku XVw.? Je¶li tak to czy nosi³o siê go jak p³aszcz(na ciuchu wierzchnim) czy jak ciuch wierzchni(na dublet) ?
Pozdrawiam
Tak o tym pisze Turska:
"OKRYCIE A'LA HOUPPELANDE
Szaty wierzchnie wk³adane przez g³owê z otworami na rêce. Pontyfika³ Zbigniewa Ole¶nickiego, ok. 1434, Kraków
By³a to wk³adana przez g³owê szata, z rozciêciami r±k. Wykszta³ci³a siê na podstawie kroju houppelande.
Podbite by³y futrem i garnirowane przy szyi, dooko³a otworów na rêce i u do³u.
Miewa³y rozporek u³atwiaj±cy w³o¿enie ubrania przez g³owê.
Na miniaturach - ok. 1434.
Nakrycie g³owy noszone do tych okryæ - toczek."
http://screenup.pl/?l=IIDYLPXwie kto¶ co to jest i z czym siê to je i czy ma to jaki¶ sens czy potwierdzenie w ikonografii?
jest tu wszyty mosiê¿ny ring
za pomoc bardzo dziêkujê !
Wygl±da na jak±¶ wariacjê kaletki ( XV w.) . Nie mogê znale¶æ ikonografii... Ale u góry by³a w³asnie obrêcz albo ramka.
Witam mam problem znalaz³am na jednej stronie tak± jakby ozdobê do klucza. tam by³o napisane tak:
Oto jedna z nich, wyszyta haftem typu blackwork. Jest to odmiana haftu znana od czasów ¶redniowiecznych na Bliskim Wschodzie, z Maurami i wyprawami krzy¿owymi trafi³a do Hiszpanii, a potem z Katarzyn± Aragoñsk± do Anglii, sk±d rozprzestrzeni³a siê po Europie.
W tym samym stylu utrzymana jest te¿ kolejna zak³adka, któr± zrobi³am.
Ostatnio mam niesamowita fazê na haftowanie i, czy chcecie czy nie chcecie, bêdê Was od czasu do czasu raczyæ efektami tej dzia³alno¶ci
czy to mo¿e siê nadawaæ???
czy kto¶ mo¿e ma jakie¶ potwierdzenie w ikonografii??
Bêdê wdziêczna za wszystkie informacje
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Ale¿ to m³ode pokolenie jest leniwe... A wystarczy, nawet nie znaj±c angielskiego, poogl±daæ tylko obrazki w wikipedii pod has³em "blackwork", które sama poda³a¶, prze³±czaj±c jêzyk na "English". I zaraz znalaz³aby¶ ilustracjê rêkawa z haftem o identycznych motywach na portrecie Jane Seymour pêdzla Hansa Holbeina, datowanym na 1537 rok... i ju¿ wiesz, ¿e siê nadaje i na kiedy.
dziêki
nastêpnym razem bêdê dok³adniej sprawdzaæ ro¿ne strony
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.