Witam.
Od pewnego czasu mêczy mnie jeden problem - co to w³a¶ciwie jest ³uk prosty (równikowy)?
Wyró¿nia siê dwa rodzaje ³uków o prostych ramionach - d³ugi i w³a¶nie prosty. D³ugi ³uk wydaje siê byæ u¿ywany przez ca³y okres ¶redniowiecza (znaleziska na to wskazuj±, ¿e ³uków d³ugich na 1,2m nie by³o, poza tym w ksi±¿ce Hardyego i Stricklanda "The great warbow" - specjalnie po¶wiêcono temu ca³y rozdzia³ pt "The myth of shortbow" - tutaj odno¶nie krótkich ³uków z opony Bayeu'x). D³ugi ³uk by³ u¿ywany równie¿ w prehistorii (Hoolmegard, Mare Heath). A prosty? Inna jego nazwa to równikowy, co ¶wiadczy o jego pierwotnym pochodzeniu z okolic równika (Afryka?).
Id±c tym tropem, mo¿emy doj¶æ do wniosku ¿e w Afryce u¿ywano ³uków prostych (tj. krótkich o prostych ramionach). Owszem, krótkie ³uki by³y i s± tam u¿ywane, jednak u¿ywa siê tam równie dobrze ³uków d³ugich (ró¿ne plemiona, np. Bassa; czy wielkie ³uki s³oniowe).
Wiele ksi±¿ek pisze, ¿e ¶redniowiecze to ³uki proste. Je¶li chodzi o budowê kszta³t ramion, to tak. Ale w takim razie czym ró¿ni³by siê ³uk prosty od d³ugiego? Czy te nazwy u¿ywane s± zamiennie? Ja czyta³em ¿e ³uk prosty mia³ oko³o 120-140cm, a przecie¿ tego terminu u¿ywa siê do okre¶lania równie dobrze ³uków d³ugich.
Jak to jest?