Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kolcza i jack przeciw mieczom, strza³om i pollaxe
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Szermierka
Micha³ /Gwyn/ Czerep
J.w. Bardzo ciekawa sprawa smile.gif
http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=11131
Pozdrawiam
Gwyn
Wojciech Radzki
Interesuj±ce. Zaskoczylo mnie mocno:
" Where the jack rally shines is against arrows"
Pozdrawiam
WR

Halfgar
CYTAT
50lbs, 15 feet: the maille/gambeson stopped the arrows, causing them to rebound from the target. Some of the links were bent, one was broken.

50lbs, 20 yards: the maille/gambeson stopped the arrows, causing them to rebound from the target. No damage to the links at all.

70lbs, 15 feet: 2 out of three arrows pierced the maille/gambeson and imbedded themselves in the pell. The third arrow broke two links but bounced off, stopped by the gambeson underneath.


Swego czasu na kanale Discovery Civilisation (wiem, ¿e nie lubicie) by³o kilka programów traktuj±cych o ³ucznictwie i w jednym z nich zosta³ zrobiony test skuteczno¶ci przeszywki pod kolczug±. Przeszywka by³a wypchana chyba runem owczym (wybaczcie .. skleroza old.gif old.gif ). Co siê okaza³o ... strza³a przesz³a przez kolczugê, ale zatrzyma³a siê w ¶rodku przeszywki. Test by³ robiony w instytucie balistycznym.

Monika ksf
CYTAT(Halfgar @ 12:38 13.09.2007) *
[Co siê okaza³o ... strza³a przesz³a przez kolczugê, ale zatrzyma³a siê w ¶rodku przeszywki. Test by³ robiony w instytucie balistycznym.

No jak kolczuga by³a za³o¿ona na przeszywkê, raczej nie jest to dziwne :-), mo¿na to wyt³umaczyæ tym, ¿e strza³a wytr±ci³a energiê, przechodz±c przez kolczugê. Kolega mówi³ mi, ¿e by³ kiedy¶ na strzelnicy, zauwa¿y³ u sufitu rury, zapomnia³am ju¿ z jakiego metalu, ale do¶æ solidne. Dostrzeg³ na nich odpryski, ¶lady wgnieceñ i g³êbokie dziury. Zapyta³ od czego te dziury i us³ysza³, ¿e wgniecenia s± od kul z broni palnej, a dziury od strza³ z ³uku (zwyk³ego sportowego! a nie jakiego¶ bloczkowego).
Co do testów pchniêæ mieczem i katan±, mój ostry miecz nie ma jako¶ specjalnie wyeksopnowanego sztychu, a robi zgrabne dziury nawet w bardzo twardym drewnie. Z wierzchu widaæ tylko ma³y ¶lad, za to Baba Jaga wetknê³aby tam spokojnie ca³y paznokieæ :-) (zreszt± wystarczy pchn±æ zwyk³ym têpym mieczem w cokolwiek w miarê twardego, te¿ bêdzie niefajnie). Taki zaokr±glony sztych mia³by problem z penetracj± kó³eczek kolczugi, ale nie materia³u o do¶æ zwartej strukturze jak warstwy p³ótna, drewno, czy np pospolity biurowy segragator icon_wink.gif.
Je¶li chodzi o testy ciêæ, ostrzenie broni siê k³ania, ja np nie ostrzê na maksa miecza, bo i po co, jak i tak tnie, a przynajmniej jak siê zraniê przez przypadek, nie odetnê sobie od razu ca³ego palucha icon_wink.gif, a klingi katan s± zazwyczaj perfekcyjnie ostrzone.
Zreszt± zauwa¿cie, ¿e te wszystkie miecze (no mo¿e z wyjatkiem tego Atrim 1508), to przede wszystkim typowe pó¼ne "sztychacze" o klindze ostro schodz±cej siê w kierunku sztychu, np taki typ XIIIa by³by bardziej reprezentatywny, je¶li chodzi o miecz do ciêcia (a w zasadzie r±bania, bo miecz to nie szabla icon_wink.gif ).

Aha jeszcze patrz±c na te test-cuty, jak kolega rozwali³ mi paluch têpa szabl±, na rêkawicy w tym miejscu nie ma nawet ¶ladu, za to palec pod rêkawic± by³ masakra. Samo przeciêcie materia³u czy kolczugi nie oddaje obra¿eñ pod warstw± ochronn±, dlatego lepiej ¿eby pod ni± nie by³o s³omy, mat itp. tylko jaka¶ krwista pó³tuszaka icon_wink.gif.
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Tak te¿ i kolega skonkludowa³ po walniêciu pollaxem smile.gif
Pozdrawiam
Gwyn
Viator
Nie pamiêtam sk±d dok³adnie by³ to cytat, ale kronikarze saracenów odnotowali podczas walk o Ziemiê ¦wiêt± ¿e "przêklêci Frankowie" s± niemal niewra¿liwi na strza³y, a który¶ tam rycerz nawet naszpikowany nimi jak je¿ nadal walczy³ nic sobie z tego nie robi±c - i raczej stawia³bym na przeszywkê ni¿ na kolcz± jako przyczynê. A gdyby jeszcze wzi±æ tak± przeszywan± z, powiedzmy, 32 warstw ciê¿kiego gêstego lnu, a nie tak± z dwóch warstw plus runo owcze... W koñcu dzisiejsze kamizelki kuloodporne to te¿ ¶cis³a "sklejka" z wielu warstw tkaniny.
Marchwiak
Witam - mój pierwszy post

co do przebijania kolczugi, a przeszywki nie. To czyta³em, ¿e to akurat naturalne, st±d krzy¿owcy podpatruj±c ¿o³nierzy Bizancjum (maj±cych czêstsze przygody ze strza³ami) zamieniali kolejno¶æ - przeszywka na kolczugê - i to st±d wziê³y siê legendy o je¿ykach (strza³a przebijaj±c kolejne warstwy elastycznej tkaniny wytraca energiê, by w koñcu trafiæ na tward± i sztywn± kolczugê, odwrotnie, jak widaæ na testach ten efekt nie dzia³a).

Pó¼niej, o ile siê nie mylê, podobnie robili longbowmen'i. O ile w walce z saracenami gdzie raczej szable i co najwyzej dojdzie do rozciêcia przeszywki i zatrzymania siê na kolczudze, o tyle w razie spotkania z mieczem skutek bêdzie op³akany (kolczuga nie roz³o¿y nacisku na wiekszej powie¿chni przeszywki, za to klinka wcisnie kilka ku³eczek razem z ko¶ciami do ¶rodka).

zastosowa³em kilka skrótów my¶lowych, jak kto¶ siê chce czepiaæ to wio ;)
Monika ksf
CYTAT(Marchwiak @ 21:54 24.09.2007) *
o tyle w razie spotkania z mieczem skutek bêdzie op³akany (kolczuga nie roz³o¿y nacisku na wiekszej powie¿chni przeszywki, za to klinka wcisnie kilka ku³eczek razem z ko¶ciami do ¶rodka).

Ale kolczuga te¿ sobie tak na go³ym cia³ku nie le¿a³a smile.gif , raczej miêdzy jedn± przeszyw± a drug±, ró¿na mog³a byæ tylko ich grubo¶æ.
Marchwiak
damn it tam wczesniej miala byæ 'klinGa' to jasne

to jeden wlasnie z tych skrótów my¶lowych, no wiadomo, ¿e nie na go³ym ciele...
ale na bank ta pod spodem nie mogla byæ równie 'puchata' bo takiego opalania chyba by siê nie prze¿y³o
Emil z Gi¿ycka
Gwardia wareska s³uz±ca w Bizancujm tez przeszywki nak³ada³a na kolczuge, bo walczy³a g³ównie z nomadami. Raczej w±tpie, zeby to by³y 2 przeszywki i kolcza wewn±trz, bo jak sie w tym ruszac ???
Mateusz z Grójca
No to, jak siê w tym ruszaæ to nale¿a³oby sprawdziæ nawet na sobie... icon_mrgreen.gif Wcale nie musia³o byæ jako¶ tragicznie. U¿ywamy strojów heraldycznych które te¿ mog± sie ci±gn±æ i zaczepiaæ o blachê a jednak widuje siê takich walcz±cych. W przypadku kolczej pomiêdzy warstwami przeszywek: my¶le, ¿e za bezpieczeñstwo warto by³o oddaæ odrobinê komfortu.
enid
Obur±cz podpisujê siê pod ostatnim zdaniem Mateusza. A dwie warstwy przeszywki plus kolcza w ¶rodku to wcale nie jest odosobniony przypadek
Emil z Gi¿ycka
Chyba wole miec s³abszy pancerz i sie sprawnie poruszaæ i unikaæ ciosów, ni¿ nie móc sie ruszaæ i dostawaæ du¿o wiêcej ciosów. Mówie to ze swojego doswiadczenia w odtwórstwie, nie wiem jakbym my¶la³ gdyby grozi³a mi ¶mieræ w walce.

Ale mo¿liwe, ¿e jedna by³a mniej nabita lub przeszyta mniejsza ilo¶cia warstw.
Wracaj±c do Gwardii Wareskiej to by³a pomy³ka. Ta jazda bizntyjska nazywa³a siê Clibanari.

No i wyczyta³em w koñcu, ¿e jednak tak jak mówicie nosili przeszywke na kolczuge, która mia³a wytraciæ energie strza³y zanim ona dotrze do kolczej, a spodnia przeszywka mia³a poprostu amortyzowaæ userzenia. Zaniechano równie¿ kolczych kropiezy dla koni i ograniczono sie do pikowanych.

Widac zatem, ze przeszywki by³y (i s±) bardzo dobr± ochron±, nawet bez kolczej.

pozdr
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.