CYTAT(arkebuz1 @ 09:44 01.12.2007)
Polacy w czasie Powstania Ko¶ciuszkowskiego u¿ywali karabinów pruskich z manufaktury w Poczdamie wzoru 1780/82, s³ysza³em ¿e by³y to do¶æ szybkostrzelne karabiny lecz czêsto sie psu³y.
Ko¶ciuszko mawia³ o nich " zbyt hartowne" co wiecie o tych karabinach. Ja widzia³em tylko takiego zdjêcie i bardzo mnie zdziwi³o mia³y zamek po lewej stronie. Piszcie co wiecie o tych karabinach.
1. Karabiny nazywa³y siê Infanteriegewehr 1780, z modyfikacj± 1787.
2. W Polsce w XVIII w. praktycznie nie produkowano w³asnej broni bojowej i kupowano j± za granic±. Najczê¶ciej w Saksonii, model tzw. Alt Suhler. Prusaki z powstaniu ko¶ciuszkowskim z ca³± pewno¶ci± wystêpowa³y du¿o rzadziej. Oba te modele ubiega³y siê wówczas o palmê pierwszeñstwa w kategorii "najgorszy karabin piechoty".
3. "szybkostrzelno¶æ" prusaków 1780/87 polega³a na dwóch modyfikacjach:
- stempel celindryczny, nie trzeba go by³o obracaæ bijakiem do lufy w czasie przybijania, wiêc nie pl±ta³y siê rêce,
- zapa³ sto¿kowy, nie trzeba by³o osobno sypaæ prochu na panewkê.
£adowanie liczono na 8 temp, a nie na 12 lub wiêcej, jak w modelach z zapa³em cylindrycznym. Skraca³o to czas ³adowania o 1/3, ale i tak decyduj±ce by³o wyszkolenie ¿o³nierzy, a nie techniczne mo¿liwo¶ci broni.
4. Armia Ksiêstwa Warszawskiego by³a wyposa¿ona niemal wy³±cznie w pruskie karabiny, modele 1787 i 1801, zdobyte w G³ogowie i Spandau w 1806 i 1807 r. Charakterystyczn± cech± modelu 1801 by³ bardzo d³ugi (oko³o dwóch stóp) i w±ski bagnet. Czêsto na dodatek przehartowany, st±d bardzo czêsto siê ³ama³. W ogóle karabiny te by³y marnej jako¶ci, a na dodatek w znacznym stopniu zu¿yte i zniszczone, co sprawia³o armii znaczne problemy. Jeszcze w czasie wyprawy na Rosjê wiele jednostek by³o wyposa¿onych w prusaki.
5. ¯adne karabiny wojskowe nie mia³y zamka po lewej stronie. Karabiny dla mañkutów owszem istniej±, ale jest to g³ównie broñ my¶liwska, wykonywana na indywidualne zamówienie.
6. No i dziabn±³em siê w datach oczywi¶cie.
Dog Lock Musket by³ u¿ywany ju¿ w 1704 r., wiêc skonstruowany zosta³o po koniec XVII w.
Long Land Pattern powsta³ w 1720 r. Mia³ ju¿ stalowy stempel. Lufa 46 cali
Short Land Pattern powsta³ w 1769 r. Lufa 42 cale
India Pattern zosta³ wprowadzony do armii brytyjskiej w 1797 r. Lufa 38 - 39 cali.
Sea Servis Pattern powsta³ w 1757 r. Lufa 37 cali.