Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Krêgle w ¶redniowieczu
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
Xena
Graj±c ostatnio w bule na Uniejowie zaczêli¶my sie zastanawiaæ nad innymi grami. Tak te¿ zrodzi³o siê pytanie czy krêgle s± historyczne?

z historii krêgli wynika ¿e tak icon_wink.gif

"W okresie ¶redniowiecza gra zdoby³a du¿± popularno¶æ, ale zwalczano j± w niektórych towarzystwach, uznaj±c za zgubny hazard. M³odzi Anglicy w XIV wieku porzucali dla krêgli ³ucznictwo. Na nic zda³y siê zakazy króla Edwarda III, krêglarstwo sta³o siê form± spêdzania wolnego czasu.
W 1455 roku, aby warunki atmosferyczne nie zak³óca³y przebiegu rozrywek, przeniesiono grê pod dach. Znana w dzisiejszej formie wywodzi siê z XVI wieku z Niemiec, sk±d rozpowszechni³a siê w ca³ej Europie. Jej obecno¶æ w Polsce odnotowa³ w 1560 roku Miko³aj Rej w "W ¿ywocie cz³owieka poczciwego". "

powstaje kolejne pytanie jak wygl±da³a kule którymi siê rzuca³o i jak¿e istotne KRÊGLE dunno.gif ? mo¿e gdzie¶ w zakamarkach waszych historycznych bibliotek co¶ znajdziecie icon_mrgreen.gif

wdziêczna za odpowied¼

Xena:-)
Morrigan
A jak wygl±da³y pi³ki do tej zabawy, tak jak teraz z 3 otworami i z czego je robiono?

Xena
co do 3 s³ynnych otworów. ich historia zaczyna siê w XVII wieku kiedy krêgle przybywaj± wraz z emigrantami do Stanów Zjednoczonych. Grê nazwano "dziewiêæ s³upków", które str±ca³o siê kul± bez otworów. Niestety historia lubi siê powtarzaæ - gra trafi³a do indeksu gier zakazanych (1840rok). Ale i z tym poradzili sobie sprytni ludzie - narodzi³ siê bowling - ¿eby obej¶æ zakaz w³adz dostawiono po prostu dziesi±ty s³upek, a w kuli wywiercono trzy otwory.

a tak z krêglarskich ciekawostek :

"W ¶redniowiecznych Niemczech istnia³ przes±d, ¿e kto¶, kto jednym rzutem str±ci wszystkie krêgle, jest dobrym cz³owiekiem. Komu siê to nie uda³o - musia³ odprawiaæ pokutê. Zabawie oddawa³ siê ponoæ tak¿e Marcin Luter. "

w miejscowo¶ci Friesach (po³udniowa Austria) wspó³cze¶nie krêgle odtwarzane na czas festynu ¶redniowiecznego opisywane sa tak:

"Nadszarpniête nieco ego mo¿na za to podreperowaæ na ¶redniowiecznych krêglach. Oczywi¶cie drewnianych, i oczywi¶cie z drewnian± kul±, zawieszon± jednak na czym¶ w rodzaju szubienicy. Kulê nale¿y tak wprowadziæ w ruch, ¿eby str±ci³a jak najwiêcej krêgli."

mo¿e macie jakie¶ potwierdzenie takich krêgli?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.