Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: manuskrypty online
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Literatura
keneida
Szukam wszelakich systemów, stron internetowych które prezentuj± cyfrowe wersje manuskryptów we wszelakiej formie. np jedna ze stronek z linkami to http://home.hetnet.nl/~otto.vervaart/manuscripts_me_eng.htm

Jest kilka pañstwowych b±d¼ lokalnych stronek, np. królewska biblioteka dani, ale czy kto¶ natkn±³ siê na jaki¶ system ogólno-¶wiatowy, europejski, jak±¶ organizacjê która zajmujê siê internetowymi publikacjami tego typu materia³ów?
Co¶ w stylu OpenLibrary.org dla starych dokumentów.
Aktualnie pracujê nad konceptem takiego systemu, który oprócz podstawowych funkcji jak szukanie, katalogowanie i prezentowanie bêdzie mia³ np wprowadzanie transkrypcji przez u¿ytkownika internetowego.
Mo¿e przychodz± wam do g³owy jakie¶ inne bajery, które móg³by mieæ taki system?
Pozdrawiam,
Basia
Projektów maj±cych na celu gromadzenie cyfrowych wersji bibliotecznych zasobów jest wiele. Zaczynaj±c od przedsiêwziêæ dotycz±cych prezentacji zbiorów jednej biblioteki, poprzez system zrzeszaj±cy kilka bibliotek czy wiêkszo¶æ bibliotek w kraju, a¿ do projektów, które prezentuj± zbiory ró¿nych bibliotek z kilku krajów.
Dodam kilka linków, które, o ile siê nie zagapi³am, nie pojawi³y siê na podanej przez ciebie stronie z linkami:
http://www.kb.nl/manuscripts/ - Biblioteka Narodowa Holandii,
http://www.manuscriptorium.com/ - projekt czeskiej Biblioteki Narodowej,
http://pld.chadwyck.com/ - Patrologia Latina online, monument, transkrypcje ³aciñskich tekstów, wiesz, co to, bo zapewne siê tym zajmujesz

Pytanie brzmi tylko, czy jest sens w ogóle rozpoczynac takie przedsiêwziêcie, które mia³by na celu skatalogowanie wszystkich manuskryptów? W XIX wieku ju¿ mieli¶my próbkê takich projektów jak katalog uniwersalny... jak dla mnie to utopia, chocia¿ je¶li chcesz siê pobawiæ w budowanie engine'u takiej bazy, to nic nie stoi na przeszkodzie, mo¿na na tym nawet sympatyczn± magisterkê zrobiæ. Ale wdro¿enie takiego projektu w praktyce wymaga³oby gigantycznych nak³adów pracy i funduszy (niestety)
Inna kwestia to to, czy taka baza uwzgêdnia wszystkie rêkopisy, czy te¿ tylko te iluminowane, ca³e manuskrypty, czy tylko same iluminacje (wiadomo, selekcja materia³u...)
Je¶li chodzi o dodawanie transkrypcji z poziomu u¿ytkownika, to mo¿na oprzeæ siê na ¶rodowisku wiki, ale oczywi¶cie istnieje niebezpieczeñstwo b³êdu (jak we wszystkim, co wspó³tworz± u¿ytkownicy), jednak ilo¶æ materia³u jest nie do przerobienia przez specjalistów (widz±c choæby jakie niezmiezone ilo¶ci rêkopisów w Bibliotece Narodowej nie posiadaj± jeszcze transkrypcji).

Je¶li chodzi o bajery, fajn± opcj± jest wyszukiwanie nie tylko w incipitach i explicitach, ale w ca³ym transkrybowanym tek¶cie (tak jak w Patrologia Latina), tak, ¿e maj±c jaki¶ fragment rêkopisu w rêce mo¿esz go szybko zidentyfikowaæ wpisuj±c kawa³ek tekstu. Nie moówiê ju¿ tutaj o mo¿liwo¶ci zapisu sesji i wyników wyszukiwañ w swoim "koszyku".

W ka¿dym razie ¿yczê powodzenia!


sirszredzio
Witam.
Co do bajerów to mo¿na by dodaæ wyszukiwanie na podstawie pochodzenia (kraj, region).

A pomys³ popieram i ¿yczê powodzenia. tongue.gif

sirszredzio
Z³y Wojtu¶
Baza iluminowanych manuskryptów Francuskiej Biblioteki Narodowej
http://mandragore.bnf.fr/html/accueil.html
Anulka
Edit: Ups, przepraszam, Manuscriptorium ju¿ by³o...

Archiwum ¶redniowiecznej muzyki:
http://www.diamm.ac.uk/content/access/archive.html
Gloria z Krakowa
Wirtualna historia ksi±¿ki i bibliotek. Pod wzglêdem ikonograficznym taka sobie, ale za to idzie poszperaæ po linkach.

Highlights of digital scriptorium

Starzy bywalcy Frehy na pewno wiedz±, ¿e mnóstwo ciekawych informacji o manuskryptach mo¿na znale¼æ tutaj:)
Gwoli ¶cis³o¶ci: strona Heidelberg University Library bynajmniej nie ogranicza siê do Kodeksu Manesse, ma wyszukiwarkê (co prawda jak dla mnie zbyt skomplikowan±) i warto j± gruntowniej poprzegl±daæ:)

Sunniva (Roscia Barbara)
A to ju¿ by³o? Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Nidhogg
Oxford - kolekcje manuskryptów online: http://image.ox.ac.uk/list?collection=all
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.