CYTAT(Micha³ ¯elazo @ 18:37 30.01.2008)
Podejrzewam, ¿e nie by³e¶ nigdy w Sto³piu
Wie¿a nie le¿y w dolinie, chyba, ¿e jest ona (dolina) tak rozleg³a, ¿e nie widaæ jej brzegów stoj±c na wzniesieniu pod wie¿±.
Wie¿a znajduje siê w siodle pomiêdzy dwoma wzgórzami. Nie s± to du¿e wysoko¶ci i ciê¿ko to dostrzec, bo teren jest czê¶ciowo zabudowany jednak uprawnia to do okre¶lenia "dolina". Nie ka¿da dolina musi mieæ wyra¼n± skarpê.
CYTAT(Micha³ ¯elazo @ 18:37 30.01.2008)
A co do jej funkcji i niepewno¶ci jej dotycz±cej, to wiedzê na temat stanowiska prof. Buko nie czerpiê z jego ksi±¿ki, ale z tre¶ci jego seminarium z ubieg³orocznej konferencji w Sandomierzu, na której nie by³em, ale któr± znam z "drugiej rêki".
A ja znam z pierwszej rêki, z konferencji w £azienkach sprzed dwóch tygodni, na której prof. Buko prezentowa³ to odkrycie i przedstawia³ podczas wyk³adu wizualizacjê ca³ego zespo³u w 3D. Pokazywa³ te¿ zdjêcia podobnych za³o¿eñ z Grecji i mury z podobnie obrobionego budulca.
CYTAT(Micha³ ¯elazo @ 18:37 30.01.2008)
Luknê jeszcze jutro do artyku³u Kuty³owskiej z "Chrze¶cijañskiego wschodu..." z 1989 roku. Stare bo stare, ale mo¿e co¶tam jeszcze ciekawego znajdê.
Je¶li chodzi o Sto³pie to praca jeszcze sprzed badañ, które prowadzi³ prof. Buko.
CYTAT(Micha³ ¯elazo @ 18:37 30.01.2008)
CYTAT
Analogie jedyne to monastery np. w Grecji. Sposób obróbki kamienia by³ tak wysoki, ¿e poza pa³acem Daniela Halickiego w Che³mie nic tak zaawansowanego technologicznie na terenach dzisiejszej Polski nie by³o.
Odpowiem cytatem z prof. Buko: "Najbli¿szym kontekstem wystêpowania budowli wie¿owych podobnych sto³pijskiej s± wie¿e w Che³mie-Bie³awinie i w samym Che³mie (Wysoka Górka), W³odzimierzu Wo³yñskim oraz pozosta³o¶ci badanej w ostatnich latach budowla wie¿owa w pobliskim Uhrowisku -Uhrusku (dzi¶: Ukraina)..."
Pozdr.
M.
jw., Wysoka Górka czyli palatium Daniela. Analogie co do funkcji i sposobu budowy s±, jak wspomnia³em, nawet znacznie dalsze.
CYTAT(Micha³ ¯elazo @ 18:37 30.01.2008)
P.S.
W Przemy¶lu nie by³em, ale budowli o której piszesz chyba ju¿ obejrzeæ w oryginale siê nie da ? Bo o to mi chodzi³o w poprzednim po¶cie.
Budowli w Przemys³u nie, ale ich pozosta³o¶ci móg³by¶. Dla mnie nawet te pozosta³o¶ci to zabytek romañski.
Dla zainteresowanych artyku³ prof. Buko. Nie jest najnowszy, ale daje ogólne pojêcie o tym co tam odkryto
http://www.andrzejbuko.pradzieje.pl/strony...ologia_zywa.pdf