Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: ¦redniowieczna blacha na zbroje
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Banita
Od dawna siê tym interesowa³em, ale nie mog³em znale¼æ zadnych konkretów...

Poszukujê informacji na temat, jak w ¶redniowieczu produkowano blachy u¿ywne do wyrobu zbroi. Byæ mo¿e nie istnia³a produkcja balach w sensie jakim znamy dzisiaj - p³askich cienkich arkuszy. Interesuje mnie droga jaka przebywa³ wytopiony, mocno zanieczyszczony kawa³ ¿elaza do piêknego kirysu.
Podobno znacz±cym postêpem w produkcji pancerza by³o ulepszenie wytopu ¿elaza, tak, ¿e otrzymywano wiêksze kawa³ki ¿elaza, z których mo¿na bylo produkowac wieksze przedmioty.
Jak oczyszczno takie zelazo? Wielokrotnie przekuwaj±c w ku¼ni, uzyskuj±c dodaatkowo nawêglenie i polepszenie uk³adu domen w stali?

je¶li kto¶ co¶ wie na ten temat - proszê niech da znaæ! Akceptujê jêzyki polski, angielski i trochê niemiecki.
Radek Ka¼mierczak
poszukaj w ksi±¿ce Florowa to autor Artystyczna obróbka metali na temat znajdziesz male co nieco
Poszukaj równie¿ w ksi±¿ce zatytuowanej o sztukach rozmaitych wydanej wspó³cze¶nie w tyñcu perzez mnichów jak dobrze pamiêtam
proponuje ci terz autora micha³a gradowskiego Dawne z³otnictwo
tam jest coprawda o obróbce metali szlachetnych ale metody zosta³y te same zmienia³ siê tylko metal.
z zaggranicznych polecam niemieckie wydanie autor -BERPOL je¶li dpbrze napisa³em nazwe ale tak siê czyta nazwisko autora kompendium wiedzy na temat z³otnictwa.

sory za info szcz±tkowe ale niemam w teraz tych ksi±¿ek przed sob± st±d nie wszystkie tytu³y i autorzy.
Radek
von Frisch
Z tego co sie orientuje:

Aby "oczyscic" swiezo odlane sztaby metalu, przeprowadzano dlugotrwaly proces przekuwania i "odpuszczania" w ziemi smile.gif Najzwyczajniej w swiecie zakopywano taka sztabe w glebie (ewentualnie wystawiano na powietrze) gdzie lezakowala sobie jakis czas (pare miesiecy zapewne) Gdy dobrze pordzewiala znowu przekuwano i znowu w glebe... raz ze proces ten oczyszczal metal z zanieczyszczen, a dwa zmiejszal naprezenia w nim powstale po odlaniu i po przekuciu. Dodatkowo uszlachetniano metal np za pomoca swiezych paproci ktorymi pocierano rozgzana sztabe lub za pomoca innych specyfikow (wiadomo kazdy mial tam jakies swoje sekrety)...

Tyle wiem (chociaz moge sie mylic szczerba.gif )
pjarrocinski - wypisany
Ha!
a w pocz±tkach komuny resory do bryczek i wozów hartowano w cebuli
bum cyk cyk trala lala
szyszkin

b±dzmy realni
Emzar
von Frish napisal:
CYTAT
... zakopywano taka sztabe w glebie (ewentualnie wystawiano na powietrze) gdzie lezakowala sobie jakis czas (pare miesiecy zapewne) Gdy dobrze pordzewiala znowu przekuwano i znowu w glebe... raz ze proces ten oczyszczal metal z zanieczyszczen, a dwa zmiejszal naprezenia w nim powstale po odlaniu i po przekuciu...


W jaki sposob przekuwanie zardzewialego preta ma go oczyszczac???
pjarrocinski - wypisany
do zmiejszania naprêzeñ w stali wyko¿ystywano "odpuszczanie" lub "wyrza¿anie"
po drugie , u¿ywano wêgla drzewnego, nie wprowadza zanieczyszczeñ/siarka/ jak koks, czy wêgiel
tre w drugiej po³owie XV w. s³ynna by³a stal szwecka, u¿ywana na ostrza narzêdzi, o specyicznym sk³adzie/do XIX w./
zanieczyszczenia by³y raczej form± uszlachetniaj±c± metal
wiêc wstawmy miêdzy bajki paprocie, cebulê, czosnek na wampiry i temu podobne legendy
z pozdrowieniami szyszkin
Sokó³
CYTAT(Banita)
Poszukujê informacji na temat, jak w ¶redniowieczu produkowano blachy u¿ywne do wyrobu zbroi. Byæ mo¿e nie istnia³a produkcja balach w sensie jakim znamy dzisiaj - p³askich cienkich arkuszy.


Peter Fuller, uznany autorytet w dziedzinie replik zbroi mówi o rzemie¶lnikach, których zadaniem by³o wytwarzanie blach i innych "pó³produktów" stalowych, ¿e siê tak wyra¿ê. Facet nazywa³ siê hammersmith, posiada³ m³ot zasilany spiêtrzon± wod± (jak w m³ynach). Ów jegomo¶æ wytwarza³ m. in. blachy dla p³atnerzy.
Horhe
Jes00ooooo ludziska nim zaczniecie znowu gderac o rzemioslach to se zakupcie tego Mnicha Teofila Prezbitera "¦redniowieczny zbior przepisów o sztukach rozmaitych". U braciszków OO z Tyñca jest najtaniej,jedyne 40zl.To smieszna cena przy tej tresci:)
¯elazo/stal oczyszczano poprzez przekuwanie, st±d nazwa "stal zgrzewna". B³lagam,tylko niech nie powstanie kolejny topic o tej samet tresci dyskusji,bo znowu sie zanosi na obrobke cieplna stali itp. U Teofila takie przekuwanie jest ³adnie opisane,ale wybaczcie nie bede przepisywaæ ksi±zki,tym bardziej tak taniej.

To jest biblia rzemieslnicza i tyle (Florov to mily dodatek do zestawu) smile.gif

czytac,czytac,czytac i dopiero pozniej dyskutowac anger.gif
vroobell
Horhe: ale przyznaj, ¿e patent z zakopywaniem na parê miesiêcy w ziemi jest przedni!! szczerba.gif

a tak na powa¿nie to s³uchajcie rad i czytajcie, czytajcie (papier najlepiej - net to wielka góra i ¶mieci te¿ sporo mo¿na nazbieraæ)
Tomasz Nawrot
Polecany przez Dostojnego Horhe Teofil Prezbiter "Diversarum Artium Schedula" nauczy nawet jak wyhodowaæ sobie bazyliszka celem wyprodukowania z³ota "hiszpañskiego".
Fajna kniga.
Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.