Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Pi±tek 13-tego Chwarszczany
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2007
£azarz
Salve Fratres!

Wikipedia podaje:
Jakub de Molay - ostatni wielki mistrz zakonu templariuszy w latach 1293-1314 ... aresztowany na rozkaz króla Francji Filipa IV Piêknego o ¶wicie w pi±tek, 13 pa¼dziernika 1307, postawiony przed s±dem i torturowany. Oskar¿ony o herezje: stosowanie magii i czarów, homoseksualizm, dzieciobójstwo, wyrzeczenie siê Chrystusa, bezczeszczenie krzy¿a, czczenie diab³a o imieniu Baphomet. Poddany w wiêzieniu Temple straszliwym torturom przyzna³ siê (?) do nieprawdopodobnych zbrodni. Spalony na stosie w Pary¿u 18 marca 1314.

Na chwilê przed ¶mierci± w p³omieniach odwo³a³ swoje zeznania i rzuci³ przekleñstwo na papie¿a, Klemensa V i króla francuskiego, Filipa IV Piêknego:


... Klemensie, sêdzio niesprawiedliwy, powo³ujê ciebie przed S±d Bo¿y w 40 dni od dnia dzisiejszego...

... a ciebie królu Filipie, równie niesprawiedliwy, w ci±gu roku jednego...

Kl±twa siê spe³ni³a. Papie¿ zmar³ miesi±c pó¼niej z powodu dyzenterii, natomiast niespe³na rok po spaleniu de Molay'a, Filip IV zmar³ w niewyja¶nionych okoliczno¶ciach

W tym roku przypada okr±g³a rocznica aresztowania Wielkiego Mistrza. 13-ty przypominam przypada w sobotê, a nie w pi±tek jak to by³o w 1307 roku. Wraz z Przemkiem Ko³osowskim oraz Maciejem Sa³añskim szykujemy w ten pamiêtny dzieñ... no w³a¶nie niech to bêdzie na t± chwile niespodzianka. Wszyscy, którym bliska jest historia Zakonów Rycerskich i pragn± wzi±æ udzia³ w... (o tym w swoim czasie) proszeni s± o kontakt mailowy szlom@o2.pl lub stlazarus@o2.pl

Zainteresowani ¶led¼cie ten temat gdy¿ zapewniam ten dzieñ bêdzie pamiêtny dla Chwarszczan jak i Zakonów w Polsce.

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
CYTAT(£azarz @ 21:11 30.03.2007) *
... Klemensie, sêdzio niesprawiedliwy, powo³ujê ciebie przed S±d Bo¿y w 40 dni od dnia dzisiejszego...

... a ciebie królu Filipie, równie niesprawiedliwy, w ci±gu roku jednego...

Kl±twa siê spe³ni³a. Papie¿ zmar³ miesi±c pó¼niej z powodu dyzenterii, natomiast niespe³na rok po spaleniu de Molay'a, Filip IV zmar³ w niewyja¶nionych okoliczno¶ciach


Oczywi¶cie zdajemy sobie sprawê z faktu, ¿e powy¿szy cytat jest jedynie legend±. Nie ma relacji bezpo¶redniego ¶wiadka, która by takie s³owa potwierdza³a. Filip IV Piêkny zgin±³ podczas polowania - rzecz czêsta w tamtych czasach i zapewne równie¿ w³adcom siê zdarza³a.

To wszystko nie umniejsza znaczenia tej rocznicy. Jest to pocz±tek upadku najpotê¿niejszego zakonu rycerskiego tamtego okresu. Wiele spraw - niewyja¶nionych do dzisiaj - sta³o siê podstaw± legend (takich jak powy¿sza) oraz spiskowych teorii. Badaniem historii, odkrywaniem i rozwi±zywaniem zagadek oraz walk± z mitami zajmujemy siê wraz z wieloma osobami w innym serwisie. W tym momencie chodzi o specjalne uczczenie rocznicy.

Byæ mo¿e jednak forma wydarzeñ 13 pa¼dziernika w Chwarszczanach stanie siê pocz±tkiem rozwa¿añ i ciekawej dyskusji.

Wydarzenie sk³ada siê z trzech czê¶ci:
1. "Aresztowanie Jakuba de Molay" - rekonstrukcja historyczna - inscenizacja wydarzeñ
2. "Aresztowanie, proces i upadek templariuszy" - prelekcja popularnonaukowa z dyskusj± panelow±
3. Msza gregoriañska - koncert chora³u gregoriañskiego - w wykonaniu Scholi Teatru Wêgajty

Ad. 1 - wydarzenie nie przeznaczone dla publiczno¶ci, poza pocz±tkiem (aresztowanie w Sarbinowie - Torbamsdorf - miejscowo¶æ nale¿±ca do chwarszczañskich posiad³o¶ci templariuszy) oraz zakoñczenia (wyrok i stos w Chwarszczanach obok kaplicy templariuszy). Tê czê¶æ bêdziemy tutaj jeszcze wspólnie rozwijaæ.

Ad. 2 - po mszy gregoriañskiej spotkamy siê na dwóch wyk³adach, po których trochê podyskutujemy na temat. O osobach prelegentów nieco pó¼niej - potrzebujemy potwierdzenia obecno¶ci.

Ad. 3 - je¶li kto¶ nie zna Scholi Wêgajty - to na razie napisze tylko, ¿e je¶li s± klasy wykonawców dramatu liturgicznego, poszukiwañ wykonawczych ¶redniowiecznych form muzycznych i teatralnych to bêdziemy mieli do czynienia ze zdecydowan± "ekstraklas±".
Dla innych rekomendacj± mo¿e byæ to, ¿e Wêgajty wywodz± siê od Gardzienic. W kaplicy chwarszczañskiej chora³ zostanie wykonany zgodnie z form± ¶piewu templariuszy, zaproponowan± przez wspó³pracuj±cego ze Schol± Marcela Péresa - najlepszego obecnie europejskiego odtwórcê chora³u gregoriañskiego.

To na razie tyle - wiêcej w najbli¿szych dniach

Pozdrawiam
Maciej
£azarz
Salve Fratres!

Dla tych którzy jeszcze nie znaj± Wolfganga i jego wspania³ej grupy zapraszam na ich stronê http://www.wegajty.pl/index.php

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
Dogrywamy rozk³ad godzinowy, ale prawie na pewno wszystko bêdzie jasne po jutrzejszej rozmowie ze Schol± Wêgajty. Natomiast znamy trasê inscenizacji.
Bêdzie to siedem kilometrów. Symboliczne siedem lat od aresztowania do spalenia Jakuba de Molay.

1. Sarbinowo - Aresztowanie Jakuba de Molay wraz z braæmi przez dowódcê stra¿y królewskiej i zbrojnych

2. Skucie ³añcuchami Jakuba. Jeden z je¼d¼ców ci±gnie Jakuba za koniem. Pozostali bracia zwi±zani razem - id± pod eskort±.

3. Odprowadzenie skazanych starym szlakiem do Chwarszczan (podczas przejazdu przez wie¶ - poni¿anie, wyzywanie, biczowanie)

4. Sk³ad procesji:
a. na czele przedstawiciele Ko¶cio³a z krzy¿em
b. de Molay za koniem (lub na wozie zrekonstruowanym - je¶li zd±¿ymy)
c. pozostali templariusze zwi±zani sznurami
d. bracia z ko³atkami
e. stra¿nicy konni i piesi
f. werbli¶ci
g. zespó³ (instrumenty, ¶piew)
h. ¶wiadkowie-obserwatorzy - rycerze i zakonnicy
i. gawied¼

5. W trakcie procesji - stacja. Przedstawienie przebiegu od aresztowania do przes³uchañ.

6. Wjazd (wej¶cie) do Chwarszczan - zgromadzona ludno¶æ wiejska szydzi i wy¶miewa siê z aresztowanych.

7. Krótka przerwa, w czasie której aresztowani przebieraj± siê. W tym czasie na ³±ce z widokiem na kaplicê p³on± trzy ogniska. Przygotowania s±du. W tle - nieadekwatna do powagi chwili muzyka ¶redniowieczna.

8. Król daje znak. Dowódca stra¿y ka¿e wprowadzaæ aresztowanych. Inkwizytor przedstawia zarzuty. Templariusze stoj± skruszeni. Jakub dumny.

9. W wyniku procesu - skazanie.

10. Skazani zostaj± wyprowadzeni. Wokó³ stosu ludzie ko¶cio³a. Kat przywi±zuje skazañców do pala po¶rodku stosu. Narrator opowiada o ¶mierci templariuszy.

11. Stos zostaje podpalony. Jakub widz±c, ¿e to koniec - rzuca kl±twê na króla i papie¿a.

12. Zakoñczenie i zaproszenie na koncert chora³u gregoriañskiego (w liturgi mszy).

13. Przej¶cie do kaplicy. Dlaczego siê spotkali¶my mówi proboszcz ks. Janusz Wróblewski.

14. Koncert (msza) w kaplicy z udzia³em Scholi Teatru Wêgajty.

Uwaga! Koncert jest charytatywny - po mszy zbieramy ¶rodki na bie¿±cy remont kaplicy. Tym samym kontynuujemy ideê zbierania ¶rodków na renowacjê kaplicy wraz z zawarto¶ci±. Przede wszystkim chodzi tu o freski ale tak¿e o witra¿e, po³udniowy ceramiczny portal, kopu³y wie¿. Jednak wa¿ne s± równie¿ bie¿±ce naprawy przeciekaj±cego dachu i rynien.
Osoba nowego proboszcza daje nadziejê na efekty naszej akcji.

15. Posi³ek dla uczestników inscenizacji i prelekcji

16. Prelekcja "Upadek templariuszy"
Prelekcja ma charakter zamkniêty (wezm± w niej udzia³, uczestnicy inscenizacji, zaproszeni go¶ci i oczywi¶cie prelegenci - dr M. Ma³ecki z Krakowa - historyk prawa, znawca historii procesu i mgr S³awomir Majoch z Torunia - historyk sztuki, kurator toruñskiej wystawy "Templariusze. Historia i mit" w 2004 roku - pierwszej europejskiej kompleksowej wystawy po¶wiêconej templariuszom). Po wyst±pieniach prelegentów bêdzie czas na dyskusjê.

17. Nocleg w ¶wietlicy w Chwarszczanach (500 m od kaplicy) lub w szkole w Gudziszu (2500 m od kaplicy). W zale¿no¶ci od ilo¶ci uczestników.

18. W niedzielê rano ¶niadanie, msza w intencji zakonu templariuszy i wyjazdy.

Jak mo¿e zauwa¿yli¶cie s± brane pod uwagê dwie mo¿liwo¶ci: pochód ze zrekonstruowanym wozem - karetk± wiêzienn± i pochód zkonnymi i pieszymi stra¿nikami. S± du¿e szanse, ¿e bêdzie to ta pierwsza mo¿liwo¶æ.

Powstaje ju¿ plakat imprezy - my¶limy nad propozycj± Grzegorza. Pewnie pojawi siê w ci±gu kilku dni oficjalnie wybrany projekt.
Przypominam, ¿e w przemarszu uczestnicz± rycerze zakonni oraz rycerze pe³ni±cy rolê stra¿ników (w tym równie¿ przebrani rycerze zakonni) a gawied¼ równie¿ powinna byæ w strojach historycznych zbli¿onych maksymalnie datowaniem do lat 1307-14.

Pozdrawiam
Maciej
£azarz
Salve Fratres!

Na taki spektakl w taki dzieñ czekali¶my od dawna. Macieju tak jak obieca³em - przyjedziemy i pomo¿emy we wszystkim.

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
Wêgajtom bardzo spodoba³ siê pomys³ scenariusza. Mo¿e siê okazaæ, ¿e to w³a¶nie oni bêd± brali udzia³ w inscenizacji jako ¶piewacy-muzycy.
Wydarzenie organizowane z takiej szczególnej okazji musi byæ równie¿ szczególne. Nie mo¿e byæ zwyk³ym turniejem rycerskim ani konferencj± popularnonaukow± czy koncertem. To trzeba prze¿yæ. Nie bêdzie przeszkadza³ deszcz, wiatr czy ciê¿ka droga (tak wygl±da dzi¶ g³ówny ¶redniowieczny trakt z Kostrzyna do Szczacina i dawna Via Marchionis). Mo¿e nawet lepiej - gdy bêdzie trudniej. No mo¿e aby koniom nie sta³o siê nic z³ego (niskie ga³êzie) - trzeba bêdzie przej¶æ siê wcze¶niej jeszcze raz tras± (na razie ca³± trasê przejechali¶my a odcinkami przeszli¶my - jest trudno!)

Pozdrawiam
Maciej
brat Adam
Witajcie.
Na pewno przyjedziemy wraz z kilkoma braæmi i damy siê aresztowaæ s³ugom plugawego Filipa IV.
Do zobaczenia
Adam
£azarz
Salve Fratres!

Przybêdziemy ju¿ w pi±tek s³u¿±c wszelk± pomoc±.

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
Przykra sprawa, ale musimy zmieniæ nieco program rocznicy 13 pa¼dziernika w Chwarszczanach. Nie bêdzie mo¿liwy przyjazd tego dnia do Chwarszczan Scholi Teatru "Wêgajty. Szkoda angsad.gif
Staramy siê zaprosiæ innego wykonawcê, który najbardziej pasuje do tego miejsca w tym czasie.
Pozosta³e czê¶ci rocznicowego wydarzenia pozostaj± bez zmian. Wyznaczyli¶my ju¿ trasê przejazdu tak, by by³a to odleg³o¶æ siedmiu kilometrów - symboliczne siedem lat od uwiêzienia templariuszy do spalenia Jakuba de Molay. Powy¿ej zdjêcie satelitarne z google z naniesion± tras±.

Oto trasa inscenizacji historycznej - przemarszu dawnym traktem kostrzyñskim (Via Marchionis) z Sarbinowa do Chwarszczan
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam
Maciej
Lech von Kremzow
Konie poradz± sobie z przej¶ciem pod ga³êziami. Je¿eli chcesz Maæku dokuczyæ królewskim stra¿nikom jad±cym w siod³ach, to nawet powinienie¶ te ga³êzie zostawiæ.
Wóz jest w trakcie budowy, na 13 IX bêdzie gotów. Szykuj siê!
Konie i konni czekaj± na Twoje rozkazy.
Maciej de Gutistorp
Dziêki za mi³± informacjê smile.gif

Jestem ju¿ po rozmowach z jednym z uczestników ubieg³orocznego koncertu "Joculatores Dei - Trubadurzy Chrystusa Pana" w Chwarszczanach - Jackiem Ha³asem.
O godzinie 18.00 rozpocznie siê jego koncert "Pie¶ni Lirniczych" - dawnych pie¶ni ¶redniowiecznych wykonywanych kiedy¶ przez wêdruj±cych od domu do domu pie¶niarzy, tak zwanych wówczas "dziadów". Pie¶ni te opowiada³y o aktualnych wówczas i legendarnych wydarzeniach i/lub mia³y charakter ludowo-religijny.

Wybaczcie jak co¶ oka¿e siê w powy¿szym opisie pó³prawd± - jestem dopiero co po telefonicznej rozmowie z Jackiem i piszê to na podstawie tego co us³ysza³em na ubieg³orocznym koncercie "Pie¶ni" w Lidzbarku Warmiñskim w kwietniu (Grzegorz te¿ pamiêta smile.gif )

Ci, którzy byli na koncertach "Joculatores Dei" w Toruniu w 2004 roku, w Chwarszczanach na ¦w. Jana w ubieg³ym roku czy w Szczecinie w 2006 roku w pa¼dzierniku - pamiêtaj± zapewne niesamowit± grê Jacka na lirze korbowej i przejmuj±cy, wnikaj±cy w ka¿dy por skóry ¶piew smile.gif
Postaram siê udostêpniæ Wam jakie¶ fragmenty.

Koncert potrwa oko³o godziny.

Pozdrawiam
Maciej
Maciej de Gutistorp
W imieniu organizatorów wydarzeñ rocznicowych 13 pa¼dziernika w Chwarszczanach, oraz osób z ca³ego serca pomagaj±cych by uda³o siê jak najlepiej smile.gif, serdecznie zapraszam wszystkich do przyjazdu do Chwarszczan i osobistego udzia³u w imprezie.

Nie zauwa¿y³em tego (a zwrócono mi na szczê¶cie uwagêicon_wink.gif), ¿e nie poda³em wcze¶niej kilku wa¿nych byæ mo¿e dla Was informacji.

1. Do przyjazdu do Chwarszczan nie jest wymagane otrzymanie specjalnego zaproszenia - zapraszamy po prostu wszystkich chc±cych symbolicznie prze¿yæ wydarzenia z 1307 roku.

2. Dobrze jest jednak ze wzglêdów organizacyjnych (rozlokowanie noclegów) zg³osiæ ju¿ teraz swój przyjazd

3. Noclegi:
a. ¶wietlica wiejska w Chwarszczanach (ogrzewana je¶li zimno, toaleta, ma³a kuchnia, odleg³o¶æ oko³o 500 metrów od kaplicy templariuszy, miejsce wyremontowane z funduszy UE, w tym roku odby³a siê tu konferencja popularnonaukowa "Zakony rycerskie") - oko³o 30 miejsc na wojskowych materacach;
b. szko³a podstawowa (ogrzewana je¶li zimno, toaleta, ma³a kuchnia, odleg³o¶æ oko³o 2500 metrów od kaplicy templariuszy - nocowali tu rycerze podczas chwarszczañskiego turnieju chyba w 2003 roku) - miejsc sporo wiêcej ni¿ w ¶wietlicy ale jak wiadomo s± miejsca lepsze i gorsze;
c. czywi¶cie mo¿liwy jest nocleg we w³asnym rycerskim namiocie - w wyznaczonym na obóz miejscu;
d. Poniewa¿ materacy wojskowych bêdzie oko³o 50 - dobrze jest wzi±æ ze sob± karimatê na wszelki wypadek. Oraz ¶piwór oczywi¶cie. Lub ¶redniowieczne zamienniki powy¿szych rzeczy.

4. Strój:
a. s± to lata 1307-1314 - wypada wiêc dostosowaæ strój kieruj±c siê poczuciem historii.
b. nie jest wymagany ubiór bojowy je¶li w inscenizacji bêdziecie zakonnikami (i to zarówno templariuszami jak i szpitalnikami lub trzynasto-czternastowiecznym zakonem teutoñskim
c. je¶li bêdziecie królewskimi stra¿nikami lub policj± a planujecie braæ udzia³ w marszu i pozosta³ych czê¶ciach inscenizacji wtedy przyda³yby siê elementy wyposa¿enia stra¿ników i królewskiej policji (My¶lê, ¿e tutaj przyda siê bardziej g³os Grzegorza, Lecha, Tomka z Chwarszczan czy Adama ni¿ mój - bardzo Was o to proszê)

5. Posi³ki:
a. przewidziany jest ciep³y posi³ek po koncercie (po godzinie 19.00) - o ile wiem bêdzie to grochówka i ³azanki
b. wiem, ¿e bêdzie ciasto dro¿d¿owe (chyba z jab³kami)
c. zarówno w ¶wietlicy jak i w szkole jest ma³a kuchnia, w której mo¿na bêdzie przygotowaæ sobie gor±ce napoje i przygotowaæ prosty posi³ek
d. do Waszej dyspozycji bêdzie "¶redniowieczny grill" i ognisko
e. staramy siê o dodatkowe elementy w tym "dziale"

6. Centrum kontaktowe to:
a. e-mail: maciej@templariusze.org
b. telefon: 603090918
W razie potrzeby przekazujê problem dalej - chcia³bym jednak tym sposobem wszystkie problemy znaæ (uczymy siê na pope³nionych wcze¶niej w³asnych b³êdach)
c. mo¿na oczywi¶cie kontaktowaæ siê poprzez to forum

Przygotowujê równocze¶nie parê s³ów o inscenizacji ale o tym za moment

Pozdrawiam
Maciej
Aubrey
Witam, bardzo siê cieszê na my¶l i¿ bedê móg³ znów pos³uchaæ Jacka Ha³asa, tym którzy mieli okazjê go pos³uchaæ nie trzeba rekomendowaæ klimatu, który panuje na jego koncertach. Wirtuoz liry korbowej ot co. Do zobaczenia w Chwarszczanach.
£azarz
Salve Fratres!

Cieszê siê ¿e znów us³yszymy Jacka i to w jakich murach. A mo¿e w ten tak pamietny dzieñ wraz z nim przy d¼wiêkach liry korbowej za¶piewamy "Koronkê" b³. W³adys³awa z Gielniowa.

Ale wróæmy do g³ównego tematu. Maæku tak jak rozmawiali¶my braciszkowie Curie Stetinum ¶w. £azarza wyst±pi± w "zaszczytnej" roli stra¿ników aresztuj±cych Jakuba. Tak jak ju¿ wspomnia³ Maciek najpó¼niej za kilka dni zamieszczony bêdzie podzia³ ról w tej inscenizacji. Odno¶nie osób pragn±cych wzi±¶æ udzia³ w inscenizacji - obowiazuje ich pe³en rygor datowania. Pocz±wszy od bielizny poprzez ubiór wierzchni, zbrojê a¿ po przybory u¿ytku codziennego. W te dni zapominamy o piciu alkocholu i paleniu, tak samo o wszelkich uciechach. Nie bêdzie hucznej biesiady z muzyka i tañcami, nie bêdzie te¿ walk tym bardziej buhurtu - przyjdzie i na to wszytsko czas (dla wtajemniczonych ju¿ nied³ugo)

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
Mimo, ¿e 13 pa¼dziernika 1307 roku aresztowanie wszystkich francuskich templariuszy nast±pi³o o ¶wicie czyli przed jutrzni± lub podczas jej trwania - symboliczna jutrznia i moment aresztowania podczas naszej sybolicznej historycznej rekonstrukcji wydarzeñ bêdzie mia³a miejsce kilka godzin pó¼niej.
W Sarbinowie przy ko¶ciele zameldujemy siê po godzinie 13.00.
Wtedy to podczas odmawiania jednego z 60 "ojczenaszów" (30 za zmar³ych braci i 30 za braci ¿yj±cych) Jakub de Molay i jego towarzysze zostan± aresztowani.
Piszê "po godzinie 13.00" gdy¿ musimy jeszcze raz przej¶æ trasê by byæ pewnymi, ¿e przed godzin± 17.00 znajdziemy siê przed kaplic± templariuszy w Chwarszczanach.
O 17.00 rozpocznie siê inscenizacja ostatniego aktu s±du nad Jakubem de Molay - mistrzem templariuszy, Hugonem de Payraud - wielkim wizytatorem Francji, Godfrydem de Gonneville - preceptorem Akwitanii i Poitou, Godfrydem de Charnay - preceptorem Normandii zakoñczone dla dwóch z nich stosem - w Chwarszczanach oko³o 300 metrów od kaplicy przy mostku na polu, na którym odbywa³y siê niedawno turniejowe walki.
O 18.00 powinien w kaplicy rozpocz±æ siê koncert "Pie¶ni wêdrownych lirników" Jacka Ha³asa.
Po oko³o godzinê trwaj±cym koncercie - ciep³y posi³ek.
O 20.00 prelekcja "Aresztowanie, proces i upadek templariuszy"
W niedzielê - msza w intencji templariuszy o 9.00

Jak z pewno¶ci± zauwa¿yli¶cie impreza 13 pa¼dziernika w Chwarszczanach ma zdecydowanie inny charakter od imprez organizowanych z tej okazji zarówno w Polsce jak i po zachodniej stronie Odry.
Z jednej strony nie jest to jeszcze jeden turniej odbywaj±cy siê pod smutnym has³em rocznicowym, z drugiej za¶ nie jest to tylko spotkanie bractw zakonnych, czy te¿ mi³o¶ników historii zakonu (choæ równie¿ oczywi¶cie tak± bêdzie smile.gif ) czy te¿ impreza jedynie dla zaistnienia faktu prasowego.
Nawet koncert nie bêdzie koncertem muzyki dawnej w zwyk³ym znaczeniu terminu "koncert". St±d dobór wykonawców, wcze¶niej Scholi Wêgajty a teraz Jacka Ha³asa. Jedynie oni ze znanych mi i jednocze¶nie dostêpnych finansowo wykonawców gwarantuj± nie tyle wykonanie co prze¿ywanie wykonywanej muzyki.
Bo to prze¿ywanie jest istot± wydarzeñ w Chwarszczanach. Podczas inscenizacji znajdujemy siê we Francji w zachodniej Europie. Stra¿nicy - czuj± siê stra¿nikami, uwiêzieni templariusze - uwiêzionym itd.
Dla tych, którzy tego oczekuj±, symboliczy przemarsz siedmiu kilometrów - bêdzie naprawdê siedmioletni± wêdrówk±.
To takie prze¿ycie chcemy Wam zaproponowaæ.
Byæ mo¿e zaproponujemy Wam dodatkowe atrakcje: przejmuj±cy, ch³odny wiatr, deszcz, mg³ê - ale to oczywi¶cie nie od nas zale¿y.

W czasie prelekcji nie bêdziemy natomiast propagowaæ sensacyjnych teorii uznaj±cych za naukow± prawdê wszystko to, czego nie uda³o siê sfalsyfikowaæ smile.gif - choæ dyskusja jest wolna w ramach okre¶lonych przez prowadz±cego. Tu bêdzie panowa³ duch znany ze Szlaku Templariuszy i jego serwisu www.

Nie wiem czy Was zachêci³em smile.gif
Zapraszam mocno.

Pozdrawiam
Maciej
Gradzimir
Jak Chwarszczany, to grzechem by by³o tam nie przybyæ!!
Braturad
Odyn!

My w sile oko³o 5-7 osób bêdziemy napewno
Maciej de Gutistorp
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Na potrzeby druku uleg³ modyfikacjom plakat. Jest przeznaczony równie¿ dla osób ma³o znaj±cych interesuj±c± nas czê¶æ historii. Prócz tego s± wymogi drukarni - po zmianie przestrzeni kolorów na tzw. CMYK kolory kompletnie zblad³y.
Widaæ teraz równie¿, ¿e nast±pi³y ma³e zmiany - przesuniêcia godzinowe w programie:

Uwaga ma³a zmiana planu!

W Sarbinowie przy ko¶ciele zameldujemy siê o godzinie 13.00.
Wtedy to podczas odmawiania jednego z 60 "ojczenaszów" (30 za zmar³ych braci i 30 za braci ¿yj±cych) Jakub de Molay i jego towarzysze zostan± aresztowani.
O 16.00 rozpocznie siê inscenizacja ostatniego aktu s±du nad Jakubem de Molay - mistrzem templariuszy, Hugonem de Payraud - wielkim wizytatorem Francji, Godfrydem de Gonneville - preceptorem Akwitanii i Poitou, Godfrydem de Charnay - preceptorem Normandii zakoñczone dla dwóch z nich stosem - w Chwarszczanach okoo 300 metrów od kaplicy przy mostku na polu, na którym odbywa³y siê niedawno turniejowe walki.
Po inscenizacji - czas na ciep³y posi³ek. Zaryzykowali¶my przerwanie ci±g³o¶ci wydarzeñ - ale mo¿e byæ rzeczywi¶cie trudno z pogod±.
O 18.00 powinien w kaplicy rozpocz±æ siê koncert "Pie¶ni wêdrownych lirników" Jacka Ha³asa.
Po oko³o godzinê trwaj±cym koncercie - przechodzimy ku centrum Chwarszczan do oddalonej o oko³o 500 m ¶wietlicy.
Tu o 19.30 rozpocznie siê prelekcja "Aresztowanie, proces i upadek templariuszy"
W niedzielê - msza w intencji templariuszy o 9.00


Do obejrzenia jest fragment ubieg³orocznego koncertu "Joculatores Dei" w Chwarszczanach z udzia³em Jacka Ha³asa.
Oto oficjalna nota na temat programu koncertu:

Pie¶ni wêdrownych lirników

Wêdruj±cy po terenach dawnej Rzeczypospolitej dziadowie ¶piewali pie¶ni o ¶wiêtych, o cudownych objawieniach, o koñcu ¶wiata i S±dzie Ostatecznym, o ¶mierci i po¶miertnej wêdrówce dusz, a tak¿e historie oparte na w±tkach biblijnych i apokryficznych oraz opowie¶ci o rozmaitych wa¿nych zdarzeniach (bitwach, wojnach, po¿arach, epidemiach, morderstwach itp.).

Bogaty i zró¿nicowany repertuar pie¶niowy dziadów charakteryzowa³ siê tym, i¿ funkcjonuj±ce w nim teksty posiada³y swoist± wymowê religijn±. Wszelkie zdarzenia - zarówno tragiczne, jak i cudowne - ukazywane tu by³y jako skutek dzia³ania Boga i jego pomocników (Matki Bo¿ej, ¦wiêtych, Anio³ów), interpretowano je w kategoriach bo¿ych dopustów b±d¼ cudownych boskich interwencji. W ¶wiecie pie¶ni dziadowskich Bóg niepodzielnie panuje nad ludzkimi losami, czêsto bezpo¶rednio w nie ingeruj±c, jest surowym sêdzi±, bezwzglêdnym dla pogan, heretyków i grzeszników, których spotyka z jego strony nieunikniona kara (najczê¶ciej zarówno w wymiarze doczesnym, jak i wiecznym). Opowie¶ci takie w obrazowy sposób ukazywa³y wiêc pewne prawdy religijne, jednocze¶nie przypominaj±c o wynikaj±cych z nich zasadach moralnych.



Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
JACEK HA£AS

Absolwent Akademii Sztuk Piêknych, muzykant, ¶piewak, tancerz, niespokojny duch.

Mi³o¶nik kultury tradycyjnej, od wielu lat sam i z przyjació³mi tropi jej ¶lady na rozdro¿ach Polski i Europy. Kolêdowanie i alliluje z Teatrem Wêgajty, nauki u wiejskich muzykantów z "Bractwem Ubogich", muzyka ¿ydowska z duetem klezmerskim "Ruach", siedmiogrodzkie tañce z Robertem Lakatosem oraz ze Stefanem Puchalsky w "Két Jó Barát", splendory i miêdzynarodowa s³awa z zespo³em "Muzykanci" (Grand Prix Nowa Tradycja 1999, Grand Prix Euro Folk, Folkowy Fonogram Roku 1999 za p³ytê 'Muzykanci'), ale te¿ granie uliczne, prowadzenie wesel i edukacja ("Kapela Ha³asów"), wieloletnie kontakty i wspó³praca z artystami ró¿nych dziedzin, do¶wiadczenia teatralne i plastyczne.

Od wiosny 2001 prowadzi Stowarzyszenie "Poznañski Dom Tañca". Pianista w etno-jazzowym zespole Lautari w latach 2003-2006 (laureat Folkowego Fonogramu Roku), wspó³pracuje z teatrem Strefa Ciszy, Teatrem Cinema , Schol± Wêgajty.

Zajmuje siê tañcem korowodowym, tradycjami wêdrownych ¶piewaków, dzia³alno¶ci± warsztatow± i edukacyjn±.

Razem z ma³¿onk± Alicj± jako "Nomadzi Kultury" od 2005 podró¿uj± po Europie z tradycyjn± Jurt±, gdzie prezentuj± efekty swych poszukiwañ oraz przedsiêwziêcia realizowane wspólnie z artystami z ca³ego ¶wiata.

Jacek Ha³as od lat praktykuje grê na tradycyjnym instrumencie wêdrownych ¶piewaków - lirze korbowej - i poszukuje ¶ladów pie¶ni dziadowskich w ¿ywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach - by na chwilê przywróciæ je do ¿ycia na swych solowych koncertach.

Pozdrawiam
Maciej
brat Bule
A jak z przyjazdem "le turisten" bez stroju, wygl±da sprawa ?
Maciej de Gutistorp
Ró¿nica polega na tym, ¿e podczas inscenizacji Drogi Bracie Bule smile.gif bêdziesz musia³ zadowoliæ siê miejscem po¶ród gawiedzi.
Ale to nie dotyczy ju¿ na przyk³ad koncertu, prelekcji, noclegu lub zupy.

Pozdrawiam serdecznie z wielk± nadziej± na spotkanie
Maciej
£azarz
Salve Fratres!

Bu³eczka, braciszku znajdzie siê dla ciebie i ciep³y habit, sznur i p³aszcz we³niany by¶ os³oni³ Karliczka i Króliczka. Nie martw siê o ciuszki damy rade. Wszystkim chêtnym na Koronkê wklejam tekst który posiadam:

"Kto chce Pannie Maryi s³u¿yæ,
A jej osobliwszym mi³o¶nikiem byæ:
Ma j± nabo¿nie pozdrawiaæ,
A koronkê zawsze uczciwie mawiaæ,
Któr± Panna s³udze swojemu,
Zjawi³a pustelnikowi jednemu,
Mówi±c: "Kto mnie tak pozdrawia,
£askê sobie Syna mojego zjedna",
O tem s³ysz±c Bernardyn ¶wiêty,
Mi³o¶ci± gor±c± k'tej Pannie zdjêty,
Przed obraz jej zawsze chadza³,
Jeszcze ¿aczkiem bêd±c, koronkê mawia³,
Tak pa³a³y jego wnêtrzno¶ci,
I ogniem gorza³y ku swojej mi³o¶ci,
I¿ ciotuchnie swojej mawia³,
A z Panny naj¶wiêtszej tak siê przechwala³:
"Znam ja jedn± Pannê nadobn±,
Nad wyrozumienie ludzkie ozdobn±,
Nie móg³bym je¶æ ani te¿ piæ,
Któregobym jej dnia nie mia³ nawiedziæ",
W tej koronce ustawca pierwszy,
Po³o¿y³ modlitew sze¶ædziesi±t i trzy,
Bo tyle lat Panna mia³a,
Póki na tym ¶wiecie z lud¼mi mieszka³a
Przez te smutki i te rado¶ci,
Racz uprosiæ s³ugom twoim z mi³o¶ci,
Grzechów wszystkich odpuszczenie,
A potem Bo¿ej ³aski otrzymanie,
Te tu siedm pacierzy mawiajmy,
Siedmioro wylanie krwi rozmy¶lajmy,
Jezusa Pana naszego,
Mi³o¶nika ludu chrze¶cijañskiego,
Przeto rado¶ci anielskie by³y,
Gdy by³ anio³ z nieba do niej pos³any,
Gdy El¿bietê nawiedza³a,
A Syna Bo¿ego porodziæ mia³a,
Pierwsza bole¶æ serca Maryi,
Gdy Jan ¶wiêty poszed³ do Bathanii,
Mówi±c: "O Ciotuchno moja!
¯a³osna dzi¶ bêdzie duszyczka twoja,
Ju¿ jêt Jezus a Synaczek twój,
Najmilszy braciszek, a tak¿e mistrz mój",
Widz±c Synaczka nagiego,
Zakry³a r±beczkiem t± nago¶æ jego,
Wylewa³ krew gdy by³ obrzezan,
Gdy siê Ojcu modli³, gdy by³ biczowan,
Koronowan i naigrawan,
Przybity na krzy¿u, w³óczni± przebodzion,
Szóst± bole¶æ duch pañski mia³,
Gdy Jezus na krzy¿u z p³aczem umiera³,
S³oñce siê jasne zaæmi³o,
A przez trzy godziny nic nie ¶wieci³o,
P³acz±c stworzyciela swojego,
Pow¶ci±gne³o promieñ ¶wiecenia swego,
Ziemia te¿ tak bardzo dr¿a³a,
Obyczajem swoim Pana p³aka³a,
Siódmy smutek Maryja mia³a,
Cia³o z krzy¿a zdjête gdy piastowa³a,
Nieutulnie narzekaj±c,
Ma¶ciami i ³zami oblewaj±c,
Kto tê koronkê mawiaæ bêdzie,
£aski sobie wiecznej Bo¿ej nabêdzie,
Kto po¿±da to otrzyma,
Przez pro¶bê Panieñska Bóg mu wszystko da,
Ju¿ my bracia i mi³e siostry,
Nie lêknie siê s³u¿yæ Maryi ka¿dy,
Bo ta panna jest poczesna,
A nam grzesznym bardzo jest po¿yteczna,
Ju¿ ciê mi³a Panno prosimy,
Tê koronkê na tw± g³owê k³adziemy,
W tej¿e ³asce polecany,
Racz pamiêtaæ na nas kiedy pom¿emy,"


Niestety nie jest to ca³a koronka dlatego pro¶ba do wszystkich - je¿eli ktos posiada wszystkie zwrotki niech dopisze.

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
Witam,


W listach pojawiaj± siê równie¿ inne pytania na temat wydarzenia. I to do¶æ istotne.

Oto kilka dodatkowych informacji:
- Mo¿na oczywi¶cie przybywaæ ju¿ w pi±tek (przy okazji pomóc w przygotowaniach) - jest nocleg w ¶wietlicy.
- Inscenizacja rozpoczyna siê w Sarbinowie o 13.00 (trzeba przedostaæ siê do Sarbinowa 5 km szos± - transport busem z Chwarszczan dla ludzi bezpo¶rednio bior±cych udzia³ w inscenizacji).
- Jest mo¿liwy równie¿ transport powrotny do Sarbinowa - w sytuacji gdy kto¶ zdecyduje siê przyjechaæ bezpo¶rednio do Sarbinowa samochodem, tutaj go zostawi by przej¶æ z pochodem do Chwarszczan ...i zapragnie wróciæ po samochód - takie pytanie pad³o na platformach Szlaku Templariuszy. Nie ustalali¶my jeszcze finansowo tej opcji - ale taka bêdzie.
- Oprócz ciep³ego posi³ku po inscenizacji - bêd± jeszcze produkty ¶niadaniowo-kolacyjne oraz mo¿liwo¶æ przygotowania sobie czego¶ w ma³ych kuchniach w miejscach noclegu. Aha i te placki dro¿d¿owe z jab³kami smile.gif
- Bêdzie mo¿liwo¶æ przygotowania czego¶ na ogniu ogniska niedaleko od kaplicy tam gdzie warsztaty tañca na ¦w. Jana siê odbywa³y w 2006 roku - w pobli¿u bêd± 2 namioty wojskowe (nie wiadomo co z pogod± bêdzie)
- na specjaln± pro¶bê sklep w Chwarszczanach (z ma³ym barkiem) bêdzie otwarty d³u¿ej - aby ka¿dy móg³ zaopatrzyæ siê w jakie¶ produkty mimo pó¼nej pory na przyk³ad po prelekcji - my¶lê ¿e do 22 bêdzie otwarty.
- gospoda "Templum" niestety bêdzie dla nas niedostêpna angsad.gif - zamówiona sporo wcze¶niej rodzinna impreza zamkniêta tam siê odbywa. Trudno.

Czy kto¶ z przybywaj±cych dysponuje ¶redniowiecznym bêbnem - potrzebnym heroldowi podczas inscenizacji?
I tak na wszelki wypadek: mo¿e macie tr±bkê sygna³ówkê i chcieliby¶cie (a potraficie) zrobiæ z niej u¿ytek podczas inscenizacji?

Ju¿ jestem po rozmowie telefonicznej z Jackiem.
- Du¿o zale¿y od pogody (aby instrument siê nie rozklei³) ale podczas gdy bêdzie p³on±³ stos, Jacek za¶piewa i zagra adekwatn± pie¶ñ.
- Na koniec koncertu (je¶li wytrwamy w postanowieniu) chêtni bêd± mogli za¶piewaæ z Jackiem Ha³asem "Koronkê" - to co Grzegorz £azarz pokaza³ to byæ mo¿e to jest ca³y tekst, który zwykle jest ¶piewany na koncertach. Jacek sprawdzi i jakby co to ma przes³aæ a ostatecznie przywie¼æ ca³y tekst.

To na razie tyle nowych wiadomo¶ci
Jestem podekscytowany wydarzeniem smile.gif

Pozdrawiam
Maciej
regis1975
Ja tak¿e jestem podekscytowany smile.gif
Razem z Avoid bedziemy obecni.
Liczê te¿, ¿e pojawia siê inni cz³onkowie stowarzyszenia bo te¿ i okazja jest godna spotkania smile.gif

Eh, ³za sie w oku kreci na wspomnienie lat 2003/2004. A mo¿e uda³oby siê zebrac wiêksza czê¶æ z nas przy okazji tak istotnej rocznicy...


W koñcu od Szlaku wszystko siê zaczê³o smile.gif
Maciej de Gutistorp
Podajê informacje jak dojechaæ do Chwarszczan dla osób, które tu jeszcze nigdy nie dotar³y:

Chwarszczany oddalone s± o 15 kilometrów od Kostrzyna (uj¶cie Warty do Odry - to ten od Woodstocków :-)) - dojazd od Kostrzyna na pó³noc w kierunku Mieszkowic (droga krajowa nr 31).
Ze Szczecina nale¿y udaæ siê oko³o 100 kilometrów na po³udnie drog± przez Chojnê w kierunku Kostrzyna (droga krajowa nr 31). Jad±c z Gorzowa Wielkopolskiego w kierunku zachodnim napotkamy Chwarszczany po oko³o 50 kilometrach (wyje¿d¿aj±c z Gorzowa pocz±tkowo drog± ku Szczecinowi - od drogi krajowej nr 3 odbijamy na zachód i jedziemy drog± nr 130; w Barnówku, oko³o 6 km od Dêbna natrafiamy na drogê krajow± nr 23 z My¶liborza do Kostrzyna), wcze¶niej mijaj±c Dêbno (tu¿ za g³ówn± czê¶ci± Dêbna w kierunku Kostrzyna odbijamy w prawo, w ulicê Dargomy¶lsk±, kierunek Porzecze i mijaj±c Dargomy¶l doje¿d¿amy do Chwarszczan).

Po³o¿enie geograficzne kaplicy (w uk³adzie wspó³rzêdnych WGS84):
N 52st.41'15,1''
E 14st.38'31,8''

W soboty, niedziele i ¶wiêta nie je¼dzi ¿aden autobus PKS na lini Kostrzyn-Dêbno przez Chwarszczany. W dni powszednie trzeba wybraæ liniê Dêbno-Kostrzyn przez Namy¶lin

Chwarszczany s± oddalone o 5 km od stacji PKP Namy¶lin przy uczêszczanej linii kolejowej Szczecin - Wroc³aw (przez Kostrzyn, Rzepin, Zielon± Górê). Droga jest przyjemna asfaltowa, przez tereny lesiste. Je¿d¿± samochody, które mog± okazjonalnie podwie¼æ. Ostatni poci±g z Kostrzyna przyje¿d¿a jednak oko³o 17.30 - ale pierwszy po 3.00. Ostatni ze Szczecina oko³o 22.30 - za to pierwszy oko³o 7.00.

Informacja: od wakacji z Kostrzyna do My¶liborza jest objazd - czyli akurat przez Chwarszczany - czyli przeje¿d¿a bardzo du¿o samochodów skrêcaj±c przy samym wje¼dzie do Chwarszczan. £atwo z³apaæ okazjê.

Dodatkowe informacje gdy kto¶ kiedy indziej chcia³by zwiedziæ kaplicê templariuszy na Szlaku Templariuszy.

Pozdrawiam
Maciej
£azarz
Salve Fratres!

Tak jak Maækowi obieca³em nasz bus bêdzie przywozi³ wszystkich którzy maj± problem z dojazdem do Chwarszczan tj. Dêbno, Kostrzyn i okolice.

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
Witam.

Tutaj oficjalna informacja dla mediów - my¶lê, ¿e byæ mo¿e siê jako przybli¿aj±ca i u¶ci¶laj±ca informacja dla wszystkich smile.gif

Pozdrawiam
Maciej
Tomasz z Chwarszczan
Salve!
Informacja szczegolnie dla braciszkow od Wrobla: po rozmowach z Hawkiem uznalismy ze tym razem ze wzgledu na charakter imprezy odpuscimy sobie starcia treningowe, potrenujemy ewentualnie jak starczy czasu tylko manewry jak ostatnio. wiec nie musicie tachac ze soba calego sprzetu ale jesli ktos bedzie mial ochote wziac udzial w manewrach to tarcze i lekki sprzet powinien wziac!
Czekamy was zatem od piatku
pozdrawiam i przywiezcie dobra pogode;)
Vale!
£azarz
Salve Fratres!

Tomku nie bêdziemy mieæ czasu na trening, przyje¿d¿amy w pi±tek pod wieczór. A jak z Maækiem juz ustali³em to bêdzie jeszcze masa rzeczy do zrobienia. W sobotê od rana zapiernicz i to ostry wiêc nikt z £azarzy æwiczyæ nie bêdzie (czyli z naszej strony zero manewrów jak i walki) - po prostu nie wyrobimy siê.

Pozdrawiam Grzegorz
Maciej de Gutistorp
CYTAT(Tomas @ 15:37 06.10.2007) *
[...]tym razem ze wzgledu na charakter imprezy odpuscimy sobie starcia treningowe, potrenujemy ewentualnie jak starczy czasu tylko manewry jak ostatnio. wiec nie musicie tachac ze soba calego sprzetu ale jesli ktos bedzie mial ochote wziac udzial w manewrach to tarcze i lekki sprzet powinien wziac!

Charakter wydarzenia raczej koliduje z czynno¶ciami normalnymi w przypadku turnieju lub obozu rycerskiego. Ale...
Po rozmowie z Tomasem kilka dni temu - sk³onny jestem jednak zrozumieæ, ¿e chodzi tu raczej o manewry zwi±zane bezpo¶rednio z przemarszem i sam± inscenizacj±. Czy tak?

Byæ mo¿e jednak chodzi na przyk³ad o pó¼nowieczorne w pi±tek lub wczesnoporanne w sobotê æwiczenia - nieoficjalnie i poza miejscem wydarzeñ. Wówczas nie wchodzi to w zakres naszych rozwa¿añ w tym miejscu.

Osobi¶cie bardzo liczê na wszelk± pomoc z Waszej strony i gotowo¶æ jej udzielenia w ka¿dym momencie organizacji wydarzeñ. Inscenizacja jest przede wszystkim dla tego czasu, tego miejsca, potem dla nas samych, a dopiero potem dla widzów, sponsorów, mediów, dokumentacji.
Wczujcie siê w to by samodzielnie podejmowaæ dobre dla rocznicy decyzje.
Na tym w³a¶nie polega wspó³udzia³ w organizacji imprezy i pozwala dobrze my¶leæ o wspólnych wydarzeniach w przysz³o¶ci.

Pozdrawiam
Maciej
Tomasz z Chwarszczan
Salve!
Oczywiscie, tak jak rozmawialismy. Przygotujemy wydarzenie jak ustalone, w piatek i sobote z rana.
by nie bylo nieporozumien!
Pozdrawiam
Maciej de Gutistorp
Aresztowanie nast±pi podczas jutrzni a wiêc odmawiania Pater Noster.
Templariusze nie odmówi± oczywi¶cie sze¶ædziesi±t razy. Jutrznia bêdzie przerwana wkroczeniem stra¿y królewskiej.
Raczej niewiele tekstów bêdzie wypowiadanych. Ale dobrze by³oby spróbowaæ chocia¿ nauczyæ siê ³aciñskiego tekstu:

Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum da nobis hodie. Et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris. Et ne nos inducas in tentationem.
Sed libera nos a malo.


Po drodze kostrzyñskim traktem (odcinkiem Via Marchionis) mo¿e byæ i ciê¿ko i ciekawie.
Mo¿e siê chcieæ piæ. Przypominam, ¿e uczestniczymy w inscenizacji - proszê o zabranie historycznych naczyñ na wodê by móc piæ po drodze.

Prace nad wozem s± jak wiem na ukoñczeniu.

Pozdrawiam
Maciej
Tomasz z Chwarszczan
Salve!!!
na wstepie: Wspaniale bylo spotkac sie znow w tak swietnym gronie, w tej niesamowitej atmosferze tongue.gif przy okazji tak waznej dla nas rocznicy.
Chcialbym serdecznie podziekowac wszystkim za przybycie i wlozony wklad w inscenizacje, przemarsz i sakzanie! Nie bede wymienial z imienia ani pokolei bo zrobi to zapewne Maciej jak troche ostygna w nim emocje minionych wydarzen!
Niemniej jednak wiele zostalo zrobione na miejscu przez Macka, dr. Kolosowskiego i Wiesia. Ze Lechowi udalo sie zrobic powoz...to do tej pory jestem zdziwiony.
Atomosfera naprawde jedyna, charakter imprez Chwarszczanskich utrzymany!!i za to jestem wszystkim przybylym po 100kroc wdzieczny.
ale chcialbym tu zwrocic uwage na prelekcje p. Maleckiego.
Jestem pod wrazeniem. istna encyklopedia wiedzy o templariuszach! Ta prelekcje uwazam (baardzo subiektywnie) za najistotniejszy motyw naszych ostatnich chwarszzcanskich wydarzen. moze i to tylko prelekcja, ale nie bylo pytania na, ktore by nie znalazla sie odp lub chociaz poszlaki wskazujace na odpowiedz. byla to jedyna chyba taka mozliwosc uzyskanie spectrum wiedzy odnosnie istotnych i zarazem najswiezrzysz informacji z publikacji francuskich przekazane przez prawdziwego, dociekliwego hobbyste-konesera, bym go tak nazwal;))-ale bez urazy dla nikogo!szkoda tylko ze tak niewiele czasu sie znalazlo na rozmowe (caly wieczor i ranek;)
prelekcja- fenomenalna!!!
braciszek Wrobel jako swieta inkwizycja;DDDD icon_cool.gif zawodostwo
kto bral udzial w przemarszu poznal chyba juz nieco uroki okolic Chwarszczan!
Pozdrawiam serdecznie wszystkich i dziekuje zarazem za wspolny udzial.
Vale!!!
ps. a jako Filip IV moglbym miec tylko pretensje do strazy i slugusow nadwornych ze stos nie buchnal wielkim plomieniem;) ale najwyrazniej opatrznosc czuwala w tym roku nad Templariuszami;DDD
Marcin Templariusz
Salve !

Dziêkujemy wszystkim za niepowtarzaln± atmosferê , by³o fajnie poczuæ przynajmniej w czê¶ci tragediê tamtych lat . Rekonstrukcja by³a wspania³a i mimo ¿e nie odtwarzali¶my uwiê¿ionych templariuszy , to fajnie by³o sobie pokrzyczeæ " spaliæ ich ... itp. " ( mam nadziejê ¿e wszyscy s³yszeli ) . Pan dr M. Ma³ecki oszo³omi³ mnie swoj± wiedz± i profesjonalnym przygotowaniem .

PS. Wróbel i Dziad ¶wietni byli¶cie jako "¶wiêta" inkwizycja . Maciek i Adam wasze "umieranie" na stosie by³o bardzo profesjonalne .

PSS. Jeszcze raz dziêki za zaproszenie i zabawê .
Maciej de Gutistorp
Chwarszczany 13 pa¼dziernika 2007 roku na moment i symbolicznie sta³y siê Pary¿em siedemset lat wcze¶niej. Rocznica nie by³a powodem do ¶wiêtowania czy to w formie festynu czy te¿ smutnej akademii. Wspólnie - osoby organizuj±ce wydarzenie a tak¿e je inspiruj±ce - wybrali¶my tak± formê i tak± zaproponowali¶my maj±c nadziejê, ¿e i Wy uznacie j± za najodpowiedniejsz±.
Dziêkujemy wszystkim osobom, które przyczyni³y siê do wydarzenia, uczestnikom inscenizacji: stra¿nikom i policji królewskiej, stra¿y konnej, Filipowi Piêknemu, Hugonowi de Payraud, Godfrydowi de Gonneville, Godfrydowi de Charnay, Jakubowi de Molay, pozosta³ym aresztowanym templariuszom, wo¼nicy wozu wiêziennego narratorowi, zakonnikom, rycerzom, mieszczanom i mieszczankom, gawiedzi, bêbni¶cie, trêbaczowi, Miko³ajowi de Freauville, Arnoldowi de Auch, Arnoldowi Novelli, inkwizytorom królewskim, przedstawicielom Ko¶cio³a, Enguerrandowi de Marigny, katowi i pozosta³ym osobom;
dziêkujemy Jackowi Ha³asowi za wykonanie "Apokalipsy" podczas inscenizacji i za prze¿ycie, do którego przyczyni³ siê koncert w kaplicy w tym "Palästinianlied" i "Zegar bije";
dziêkujemy doktorowi Marianowi Ma³eckiemu za wyk³ad, którego nie zapomnimy, za doskona³e przygotowanie merytoryczne, za wiedzê, któr± przekaza³ i za my¶li, które zainspirowa³;
dziêkujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach;
dziêkujemy twórcom zrekonstruowanej wiêziennej dwukó³ki, dziêkujemy paniom, które przygotowa³y ciep³y posi³ek i braciom, którzy czuwali przy ogniu by co¶ ciep³ego by³o mo¿na siê napiæ lub zje¶æ do bardzo pó¼na, dziêkujemy osobom, które wydarzenie dokumentowa³y, dziêkujemy sponsorom i dobroczyñcom;
dziêkujemy wszystkim, którzy przybyli specjalnie by z nami wszystkimi prze¿yæ tamten czas w tym miejscu - komandorii templariuszy w Chwarszczanach.

Organizatorzy


Dodam od siebie, ¿e cieszê siê ze wspólnego prze¿ycia; ze spotkania i rozmów z osobami, dla których tak wa¿na jest historia templariuszy; z osobami dla których wa¿ny pozosta³ psalm 115 i potrafi± go pogodziæ z codziennym ¿yciem w co niektórzy nie chc± uwierzyæ; z osobami dla których Chwarszczany sta³y siê "Mekk±" (mimo niekiedy sporej odleg³o¶ci do pielgrzymowania).

Pozdrawiam serdecznie
Maciej
brat Adam
Witajcie!
Powiem krótko - to by³o wspania³e prze¿ycie. Serdeczne dziêki i pozdrowienia dla wszystkich którzy brali udzia³ w tych wydarzeniach. Do zobaczenia w przysz³ym roku w tym samym miejscu :-)
CHWA£A ZAKONOWI!!!

Pozdrawiam
Adam
Brat Gilbert
Salve Fratres...
13 pa¼dziernika, ten dzieñ na d³ugo zostanie w naszej pamiêci, w dalszym ci±gu jestem pod ogromnym wra¿eniem tego co siê tam dzia³o i ca³y czas my¶li mam skierowane ku temu wszystkiemu. Dziêkuje za wspólne prze¿ycie tego wydarzenia, i mam nadzieje do zobaczenia za rok...

Pozdrawiam
Gilbert.
brat Bule
Imprezy takie jak ta, u¶wiadczaj± mnie w przekonaniu o tym ¿e zjazdy opieraj±ce siê na zasadach "turniejowych" nie zaspokajaj± wpe³ni potrzeb uczestników. Tutaj, czyli 13 organizatorzy dokonali czego¶, czego dawno u nas nie by³o - i mam szczer± nadziejê - bêdzie takich imprez wiêcej. Zapytacie siê zapewne o co mi chodzi, a chodzi mi o to, ¿e ta impreza nieby³a przeznaczona dla plebsu (patrza zarobkowo - jak ma³py w zoo), ani tez zamkniêtym obozem stworzonym przez i dla uczestników (tylko). Pa¼dziernikowe Chwarszczany, moim zdaniem i ku mojej wielkiej uciesze, powsta³y aby zape³niæ luke imprez dla samej imprezy. Ten kto by³ tam w tych dnia rozumie o co mi chodzi(miêdzy innymi o 7 kilometrowy marsz z w³asnym sumieniem, nadziejami, troskami i uciechami, o lataj±ce gacki pod sklepieniem ko¶cio³a podczas koncertu Jacka i przemy¶leñ, które on sam zafundowa³ nam doskonale dobranym repertuarem, o prelekcji któr± s³ucha³em ze skupieniem - za drzwiami, bo miejsca niestarczy³o taki nat³ok by³ i za moje pytania postawione prelegentowi, który odpowiada³ wyci±gaj±c kolejne asy z rekawa, w koñcu ale nie na koñcu za jedyn± mo¿liwo¶æ zobaczenia zakonników skutych, bezbronnych ale dumnych - takich jak byli przed wiekami).

Macieju, kazdy z nas ma swoj± Mekkê... tylko trza j± odnale¼æ za co Ci dziêkujê.

PS: Ja wiem ¿e jedna osoba nie tworzy ordy, no ale od czego¶ trzeba zacz±c ;)
PS2: My jeszcze was odwiedzimy...:P
PS3: Po drodze mamy Legnicê ;)
£azarz
Salve Fratres!

Có¿ mogê rzec po tych chwilach które prze¿yli¶my 13 pa¼dziernika ... Maku, Przemku oraz Wies³awie - serdecznie wam dziêkujemy, ¿e pozwolili¶cie nam byc skromn± cz±stk± wydarzenia. W imieniu wszystkich Curie Zakonu £azarza serdecznie wam za wszytsko dziêkuje. Specjalne podziêkowania dla tych którzy pomagali nam przy naszym busiku.

cyt.:
"PS: Ja wiem ¿e jedna osoba nie tworzy ordy, no ale od czego¶ trzeba zacz±c ;)"
- Bu³eczko nie wa¿ne po której stronie wa¿ne ¿e znów razem na polu
PS2: My jeszcze was odwiedzimy...:P
- a my zawsze czekac bêdziemy tylko nie zapomnij o Króliczku i Karliczku
PS3: Po drodze mamy Legnicê ;)
- masz racjê, po 2005 roku pozosta³ plakat oraz kompletny scenariusz, mo¿e by tak wcielic to w ¿ycie, ale zaczekajmy co na to Piotru¶ Szpitalnik

Pozdrawiam Grzegorz
brat Bule
Grzesiu, kurcze, niemieli¶my czasu pogadaæ, bo najpierw impreza, potem problemy z ³unochodem, a nastepnie odwiedziny. Mam nadzieje ¿e nied³ugo usi±dziemy jak ludzie cywilizowani przy kumysie i nie w jasyrze.


Przeprosiæ jeszcze chcia³bym wszystkich tych którzy byli, a nie dane nam by³o siê poznaæ - bo wiem ¿e wiele by³o takich osób, za co bardzo przepraszam i kajam siê na kolanach przed nimi. Miêdzy innymi joanitów, a tak¿e kilku braci templariuszy... jeszcze raz przepraszam
Maciej de Gutistorp
WItam,

Na podstawie na razie jedynego materia³u wideo, który posiadam zrobi³em krótki film z imprezy dostêpny tutaj.
W³o¿y³em równie¿ trochê fotografii do galeriii Szlaku Templariuszy, gdzie ju¿ dzi¶ po po³udniu pojawi± siê nastêpne.
W obydwu przypadkach jest pewien brak - nie ma materia³u z samego przemarszu starym traktem kostrzyñskim. Zdjêcia i filmy robi³y moje ukochane córki :-), które nie bra³y w nim udzia³u.
Oczywi¶cie rzecz jest do odrobienia. I to ju¿ na pocz±tku przysz³ego tygodnia - wtedy otrzymamy zdjêcia od Paw³a Chary (fotografik pierwszej klasy - jego zdjêcia przyrodnicze s± m.in. tutaj, a niebawem pozosta³e fotografie na tworzonej w³a¶nie stronie www.pawelchara.pl - mam nadziejê, ¿e choæ trochê sp³acimy d³ug wdziêczno¶ci reklamuj±c te strony:-)).

Informacja dla nie uczestnicz±cych w wydarzeniu: nie sugerujcie siê zgrabnym wygl±dem "spalenia" - to nie by³o takie proste, kosztowa³o uczestników wiele wysi³ku i to niestety "poza historycznego". Ogieñ niestety mia³ k³opot z zapaleniem siê po nocnym, intensywnym deszczu (a nasz b³±d, ¿e go nie przewidzieli¶my).
Wielki Przypadek chyba czuwa³ nad wydarzeniem - zrobi³a siê nam dodatkowa symbolika :-)

Je¶li kto¶ ma ciekawe fotografie poproszê o podzielenie siê je¶li mo¿na.
Aha - podobno ca³y czas materia³ dokumetacyjny psu³ jeden cz³owiek - kamerzysta TVN24 w intensywnie czerwonej czapeczce:-(. Mam nadziejê, ¿e choæ materia³ w niedzielnym njusie, który podobno by³ emitowany oko³o po³udnia, wypad³ dobrze - sam nie widzia³em bo mam tylko 1, 2 program, a i bardzo rzadko je ogl±dam w czarno-bia³ym telewizorze.

I jeszcze jedno - przepraszamy za niedoci±gniêcia organizacyjne, z których naprawdê zdajemy sobie sprawê - nie wszystko nam wysz³o tak jak mia³o byæ.

I jeszcze - mam nadziejê na to zimowe spotkanie :-)

Pozdrawiam
Maciej
Ró¿ka
Witajcie!

Chcia³am bardzo serdecznie podziêkowaæ organizatorom oraz wszystkim uczestnikom za wspania³± imprezê w przemi³ej atmosferze smile.gif
Po raz pierwszy mia³am okazjê wzi±æ udzia³ w "przemarszu", który moim zdaniem by³ ¶wietnym pomys³em (no i na dodatek niez³ym sprawdzianem dla historycznych butów!). Z przyjemno¶ci± zauwa¿y³am, ¿e rzeczywi¶cie potwierdza siê to co s³ysza³am wcze¶niej o Chwarszczanach: du¿o dobrych pomys³ów, ca³y czas co¶ sie dzieje, dobra organizacja i niepowtarzalny klimat.
Szkoda tylko, ze kulminacyjny moment - spalenie Templariuszy - troszkê nie wypali³, ale poskutkowa³o to szeroko zakrojon± akcj± "i ty mo¿esz spaliæ Templariusza! dorzuæ swój patyczek" icon_mrgreen.gif
Widzê, ¿e nie bêdê pierwsz± osob± która wyra¿a swoje uznanie dla dr Ma³eckiego - naprawdê wci±gaj±ca i pouczaj±ca prelekcja! Ciesze siê te¿ bardzo, ze dane mi by³o wys³uchaæ koncertu p.Jacka Ha³asa i to na dodatek w takim wnêtrzu! Robi wra¿enie smile.gif
A okolica cudowna, szczególnie w tych jesiennych barwach smile.gif I nawet pogoda w miarê nam dopisa³a!

Dziêki wszystkim jeszcze raz! Pozdrawiam serdecznie!
Ró¿a

P.S.) Kilka zdjêæ wrzuci³am na forum mojego bractwa, oto link:
http://konradczerski.mojeforum.net/viewtopic.php?t=85

Lech von Kremzow
Du¿o ciep³ych s³ów uznania przesy³aj± organizatorom tak¿e konni.
Czekam na kolejne zadania i kolejne spotkania.
Maciej de Gutistorp
Pozwolê sobie przy okazji powy¿szej wypowiedzi jeszcze raz podziêkowaæ konnym.
Oddzielnie jednak pragnê powiedzieæ, ¿e po raz kolejny nie zawiedli¶my siê na kilku wa¿nych osobach. Do nich z pewno¶ci± nale¿ysz Leszku smile.gif
Dziêkujê za wielk± pomoc!

Aby¶cie zobaczyli o czym piszê - zapraszam do obejrzenia najnowszych zdjêæ z wydarzenia autorstwa Paw³a Chary. Chodzi mi tu o fotografie z samego przemarszu, których brakowa³o w galeriach Szlaku Templariuszy. Fotograficzna opowie¶æ zaczyna siê na stronie 8 tej¿e galerii rozwijaj±c siê na nastêpnych. Oczywi¶cie zapraszam do obejrzenia wszystkich smile.gif

I jeszcze jedno - dobre rzeczy s± rodzicami nastêpnych dobrych rzeczy. Przyjazdy konnych z Pêzina z Lechem, grupy konnej z Burg Stargard, Raubritterów ze Szczecina, konny udzia³ Tomasa z Komandorii Chwarszczany - to wszystko w³a¶nie podczas kolejnych Obozów Rycerskich w Chwarszczanach w 2006 i 2007 roku zrodzi³o pewne oczekiwania, a nawet... pewne dzia³ania. Okoliczni mi³o¶nicy koni i konnej jazdy, w³a¶ciciele wierzchwców, zapragnêli wzi±æ udzia³ w chwarszczañskich dzia³aniach. Czynny udzia³.
W ka¿dym razie mam nadziejê, ¿e w przysz³ych wydarzeniach wezm± udzia³ nowi konni - miejscowi, z okolic Chwarszczan smile.gif
Bo ¶redniowieczny rycerz to jednak przede wszystkim rycerz konny smile.gif

Pozdrawiam
Maciej
Tomasz z Chwarszczan
Salve!
Pad³o pytanie czy nikt po minionym wydarzeniu nie wywióz³ mo¿e przez przypadek czarnego we³nianego p³aszcza z 3ech cze¶ci, bez krzy¿a?
Je¶li ktokolwiek by go odnalaz³ w swoim ekwipunku prosze o kontakt
z góry dziekuje
pozdrawiam
brat Adam
Salve!
Mam podobne pytanie - gdzie¶ w sali noclegowej w domu kultury zosta³a moja "zakrwawiona" koszula lniana po naszej nocnej ewakuacji. dunno.gif
Znalaz³ kto¶?
Pozdrawiam
Adam
Maciej de Gutistorp
WItam,

Niestety, podczas mojej wizyty na sali zaraz po 13 pa¼dziernika zauwa¿y³em tylko jaki¶ stary sweter angsad.gif .
Jest jeszcze szansa (je¶li chodzi o koszulê), ¿e mog³a ona w jaki¶ sposób zamotaæ siê miêdzy inn± garderobê (bêdziemy przegl±daæ rzeczy na strychu) - na pewno uwaga bêdzie skierowana na rzeczy, których nie jeste¶my w³a¶cicielami smile.gif
Jak dot±d osobi¶cie nie zauwa¿y³em czego¶ takiego.
Nam zginê³o co prawda kilka rekwizytów z inscenizacji ale czê¶æ ju¿ siê na szczê¶cie odnalaz³a: ko³atki (prawie natychmiast), po¿yczony br±zowy obrus i liny (po jakim¶ czasie). Brak jest proporca z liliami niesionego pezez stra¿nika królewskiego. Brak te¿ narzêdzia "¿abki" - ale jego po³o¿enie zosta³o ju¿ ustalone i przyjedzie w najbli¿szym czasie do Wie¶ka.
Trochê rzeczywi¶cie powsta³o zamieszania. Przepraszamy.

W razie zauwa¿enia - natychmiast zawiadomiê.

Pozdrawiam
Maciej

P.S.

W galerii Szlaku Templariuszy nowe zdjêcia tutaj i na nastêpnych stronach. Autorami s± Tadeusz Kowalczyk i Przemek Ko³osowski
I jeszcze dwa filmiki-pokazy slajdów. Pierwszy miêdzy innymi ze zdjêciem autorstwa Ró¿ki :-)
Drugi ze zdjêciami Przemka Ko³osowskiego tutaj.
Obydwa filmiki ilustrowane muzycznie muzyk± Scholi Teatru Wêgajty - z koncertu "Joculatores Dei" z czerwca 2006 roku. M.
Tomasz z Chwarszczan
Salve!
Plaszcz sie znalazl. Dziekuje.
podzrawiam
£azarz
Salve Fratres!

W najnowszym numerze Gazety Rycerskiej znajdziecie obszern± relacje http://www.gazetarycerska.pl/readarticle.php?article_id=73 oraz http://www.templariusze.org/tmplszlk.php

Pozdrawiam Grzegorz
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.