Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: t³oczenie oleju
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
cz³owiek z lasu
witam byæ mo¿e ten temat by³ poruszany, ale przewertowa³em mnóstwo tematów i nie znalaz³em odpowiedzi.
Czy macie jak±¶ wiedzê jak zbudowaæ prasê do t³oczenia oleju z nasion ?
apaczomir
Je¶li chodzi o wczesne prasy (choæ jest parê rycin wspó³czesnych) to poszukaj w "S³owiañszczy¼nie wczesno¶redniowiecznej"Hensla
Marcin Glinianowicz
Taka "maszyna" jest w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To oczywi¶cie rzecz z XIX lub nawet XX w. ale jest bardzo prosta i wydaje mi siê, ¿e w ¶redniowieczu mog³o to dzia³aæ podobnie.
Ca³o¶æ jest sporych rozmiarów, wykonana w ca³o¶ci z drewna z kilkoma ¿elaznymi okuciami. Dzia³a³o to na zasadzie wbijania sporych kinów dociskaj±cych czê¶æ t³ocz±c±.

Inna kwestia do odpowiednie przygotowanie ziaren do t³oczenia, zajmowa³ siê tym specjalista który wiedzia³ jak d³ugo nale¿y wygniataæ i podgrzewaæ na patelni ziarno aby olej by³ smaczny. Potem to ziarno zawijano w specjalny "pokrowiec" tkany z w³osia z koñskich ogonów (tak aby olej wycieka³ swobodnie a resztki nasion zostawa³y wewn±trz). To zawini±tko umieszczano w maszynie do t³oczenia i sporymi m³otami dobijano kliny.

Zachecam do odwiedzenia parku etnograficznego w Sanoku i obejrzenia tego na ¿ywo icon_mrgreen.gif

P.S. Kilka fotek:
http://www.mbl.sanok.pl/WebEdit/WebEditAdd...0161964-max.jpg
http://www.mbl.sanok.pl/WebEdit/WebEditAdd...0161965-max.jpg
http://www.mbl.sanok.pl/WebEdit/WebEditAdd...0161966-max.jpg
http://www.mbl.sanok.pl/WebEdit/WebEditAdd...0161967-max.jpg
cz³owiek z lasu
wielkie dziêki !!! smile.gif

piêkne fotki, czy widzia³e¶ osobi¶cie tê machinê z bliska ?
Marcin Glinianowicz
Tak widzia³em bo sanocki skansen to moje miejsce pracy.
cz³owiek z lasu
CYTAT(Marcin Glinianowicz @ 08:55 21.03.2007) *
Tak widzia³em bo sanocki skansen to moje miejsce pracy.

no to zazdroszczê.
zdjêcia jak mówi³em s± super, ale czy móg³by¶ dysponuj±c sekund± wolnego czasu naszkicowaæ nawet odrêcznie t± prasê, np z boku, bo z tych fotek nie bardzo mogê siê po³apaæ co w co i jak, a mam ambitny plan zbudowaæ cos takiego.

z góry dziêkujê.
Marcin Glinianowicz
Je¶li chcecie siê za to powa¿nie zabraæ to postarajcie sie dorwaæ w jakiej¶ bibliotece ksi±¿kê Henryka Olszañskiego "Tradycyjne olejarstwo w Polsce", ukaza³a siê w 1989 r. Tam jest wszystko dok³adnie opisane.

Tak jak pisa³em wcze¶niej samo wyciskanie poprzedza kilka innych zabiegów, takich jak np. rozdrabnianie nasion w stêpach np. no¿nych:
[img=http://img217.imageshack.us/img217/5728/st281pyaf7.th.jpg]

Potem matowanie (rêczne zagniatanie "ciasta").
Zasma¿anie surowca.
Dopiero na koniec t³oczenie surowca umieszczonego w "p³atku":
[img=http://img54.imageshack.us/img54/5223/p322atekme0.th.jpg]

Kilka przyk³adów najprostszych pras które mog³y wystêpowaæ ju¿ w wiekach ¶rednich:

[img=http://img54.imageshack.us/img54/9001/prasy1uh1.th.jpg]
[img=http://img120.imageshack.us/img120/8369/prasy2kd2.th.jpg]
[img=http://img120.imageshack.us/img120/3068/prasy3qu7.th.jpg]
[img=http://img175.imageshack.us/img175/7400/prasy4xv0.th.jpg]
[img=http://img54.imageshack.us/img54/7944/prasy5bt3.th.jpg]

Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia
cz³owiek z lasu
o to mi chodzi³o ! dziêkujê. smile.gif
walden
Witam! Chcia³bym zapytaæ Was czy wiadomo jakie oleje g³ównie t³oczono na wy¿ej wymienionych t³oczarniach. Rzepakowy? s³onecznikowy? S³ysza³em te¿ o oleju z siemienia lnianego, kie³ków pszenicy, wiesio³ka, nasion ostu... Ciekawi mnie czy w³a¶nie np. ze wspomnianego siemienia da siê wyt³oczyæ w podobny sposób olej. Inne pytanie: jakie ziarna s± najwydajniejsze i jak ewentualnie wykorzystuje siê pozosta³o¶ci po wyt³aczaniu.
Vlasta
S³onecznikowy to nie za bardzo - o ile kojarzê, to s³onecznik z Ameryki przywêdrowa³. Chyba jeszcze z buczyny sie olej robi³o, g³ównie do oswietlania. A pozosta³o¶ci ró¿nych ziaren po t³oczeniu oleju skarmia³o siê zwierzêtami gospodarskimi.
enchaton
CYTAT(Vlasta @ 20:55 19.04.2007) [snapback]187140[/snapback]
S³onecznikowy to nie za bardzo - o ile kojarzê, to s³onecznik z Ameryki przywêdrowa³. Chyba jeszcze z buczyny sie olej robi³o, g³ównie do oswietlania. A pozosta³o¶ci ró¿nych ziaren po t³oczeniu oleju skarmia³o siê zwierzêtami gospodarskimi.


S³onecznik przywêdrowa³ z Ameryki w 1510 r., ale przez stulecia wykorzystywany by³ tylko jako ro¶lina ozdobna. Wyciskanie oleju ze s³onecznika in a europeian style zawdziêczamy rolnikowi rosyjskiemu Bokarewowi, ale nast±pi³o to dopiero w 1840 r. W Ameryce robiono to ju¿ wcze¶niej.

Podobnie jest z rzepakiem. W Europie ¦rodkowej, w tym tak¿e w Polsce, rzepak jako ro¶lina uprawna pojawi³ siê oko³o XVI wieku. Prawdopodobnie powsta³ z przekrzy¿owania siê kapusty z rzepikiem (Krzymañski 2000). Pierwsze dane statystyczne dokumentuj±ce uprawê rzepaku pochodz± z 1811 roku.

Z wielu ro¶lin wyciskano olej, ale chyba najwiêksze znaczenie mia³ olej lniany - znany ju¿ w staro¿ytnym Egipcie. Olej ten stosowany by³ g³ównie jako omasta do potraw. Jest bardzo smaczny. Polecam - mo¿na czasem kupiæ go w sklepach ze zdrow± ¿ywno¶ci± lub wegetariañskich. Zawiera kwasy linolowy i linolenowy - te dobre t³uszcze. Sk³ad oleju zbli¿ony jest do olejów pochodzenia rybiego.

Do tej pory olej lniany sprzedawany jest tradycyjnie g³ównie w okresie ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia. Nazywany jest Olejem wigilijnym. Przyrz±dza siê z jego dodatkiem potrawy jak kapusta, ¶ledzie, surówki, sma¿y ryby, racuchy i inne. Olej lniany wykorzystywany w celach leczniczych np. w chorobach przewodu pokarmowego, oparzeniach i do celów kosmetycznych. Stosowany jest równie¿ do impregnacji drewna czy przez malarzy.

T³oczono równie¿ oleje z innych ro¶lin, ale sklerosis multipleks zawêzi³ mi mój remember do lnu.
Zygmunt
olej lniany jako doskona³y nie tylko do jedzenia ale i konserwacji drewna t³oczono w du¿ych ilo¶ciach, ale tak¿e powszechny by³ olej z konopii- obie te rosliny uprawiano zarówno dla w³ókien jak i oleistych nasion. Ponadto orzechy bukowe (bukiew) oraz laskowe, a tak¿e mak.
walden
Znalaz³em ciekawy link odno¶nie t³oczenia... w tym przypadku oleju s³onecznikowego. Je¿eli by komu¶ zale¿a³o na wyt³oczeniu oleju to koncentruj±c siê na celu, a nie na ¶rodkach (wykorzystanie podno¶nika samochodowego;) ) mo¿e spojrzeæ:

http://journeytoforever.org/biofuel_library/oilpress.html

Mam zamiar co¶ takiego sporz±dziæ w celu t³oczenia oleju z lnu, no i w konsekwencji innych ziaren... ale to tak dopiero za miesi±c.
Remington1
Olejem z nasion buczyny radzê siê nie zajadaæ. ma wla¶ciwo¶ci truj±ce. Jako dzieciak regularnie jesieni± siê tymi nasionami obiada³em (substytut orzechów), potem mi by³o dziwnie, b³ogo, itp. dopiero pó¼niej wyczyta³em o w³a¶ciwo¶ciach nasion buczyny. Swoj± drog± ciekawe jest stwierdzenie, ¿e tego oleju u¿ywano do o¶wietlenia. Czy to bylo ekonomiczne?
Owka
Co nieco o t³oczeniu oleju na wsi galicyjskiej w polowie XIX wieku:
CYTAT
Wyt³aczaniem oleju trudnili siê olejarze. W naszych stronach robiono olej z siemienia konopnego, lnianego i w ma³ej ilo¶ci z rzepakowego. W ka¿dem gospodarstwie wyrabiali rokrocznie kilka kwart oleju na w³asn± potrzebê, a gdy mieli wiêcej, to czêsto gêsto odsprzedawali. Przyczynianiem oleju, podobnie jak p³ótna, zajmowa³y siê kobiety, one te¿ go sprzedawa³y w czasie targów na kwaterki i pó³kwaterki.

Siemiê przeznaczone na olej suszyli najpierw w piecu, nastêpnie t³ukli w stêpie, a¿ sta³o siê mia³kie i wilgotne. Nadto konopne przed t³uczeniem omielali lekko w ¿arnach z ³up i puli nieckami ku wiatrowi. Tak przysposobione wie¼li do olejarzy najwiêcej w adwent lub w wielkim po¶cie, t. j. w czasie, gdy potrawy ma¶cili olejem, gdy¿ ¶wie¿y by³ smaczniejszy.

Olejarze mieli stêpy olejarskie, w których bili, czyli wyciskali olej si³± przez pobijanie klinów, w ten sposób z siemienia otrzymywa³o siê olej i wyt³oczyny zwane makuchami. Kwaterkê (¼ l.) oleju p³acili po 10–15 cnt. Najsmaczniejszy by³ konopny. Makuchy by³y ubite, twarde, mia³y kszta³t kr±¿ków. Z makuchów konopnych, utartych i rozpuszczonych w wodzie, robili mleko i u¿ywali do kaszy jaglanej. Robili te¿ z nich rodzaj twarogu i nastêpnie pierogi, które, omaszczone olejem, uchodzi³y za specja³. Kto mia³ dobre zêby, jad³ je te¿ wprost, bo by³y s³odkie. Makuchy lniane i rzepakowe moczyli w wodzie, t³ukli i ma¶cili nimi w zimie sieczkê dla krów do dojenia.

Olejarzy by³o najwiêcej po wsiach lasowskich, we wsi by³ jeden, dwu. Byli nimi gospodarze mniej zamo¿ni, którzy jako olejarze mieli niez³e zarobki, lepsze ni¿ tkacze, bo od makucha otrzymywali 5–6 cnt., albo zamiast pieniêdzy makuchy, zw³aszcza lniane i rzepakowe, które potem najczê¶ciej do domów odsprzedawali. Prócz tego od ka¿dego dostali co¶ oleju. Olej bili zawsze na poczekaniu w obecno¶ci w³a¶ciciela siemienia, który olejarzowi w robocie pomaga³, a nastêpnie olej i makuchy od razu do domu zabiera³. Wiêkszy ¶ci±g mieli zawsze rzetelniejsi i lepsi olejarze, którzy z pewnej miary wiêcej oleju bili.

Taki warsztat olejarski, wiêcej udoskonalony, mia³ tak¿e ¿yd Bercia z Tarnobrzega, w warsztacie tym pracowa³o stale dwóch ch³opów z Dzikowa.

Jan S³omka, Pamiêtniki w³o¶cianina

Niestety do zbudowania prasy ten opis nijak nie wystarczy, ale parê praktycznych informacji mo¿na z niego wyci±gn±æ - bardziej "technologicznych", ni¿ "konstrukcyjnych" co prawda.
GDC
T³oczenie oleju jest na zimno i gor±co, oraz z róznymi odczynnikami.
Najlepszy olej jest na zimno. Jednak szybko sie psuje i w³a¶ciwie dobry jest przez parê tygodni, a zdatny do spo¿ycia przez parê miesiêcy. Nie lubi ¶wiat³a i tlenu (szybko siê utlenia).
Przy wyciskaniu w prasach slimakowych oleju rzepakowego czy s³onecznikowego (wiêc pewnie i innych roslin) pilnuje siê w³a¶ciwej temp. nie pamietam dokladnie ale ok 30-40^C.
Im wyzsza temp tym gorszy smak oleju i jego w³a¶ciwosci.
Na discovery by³ w sobotê program z serii "jak to jest zrobione". i tam nie mówili o pra¿eniu nasion.. wiêc ta staro¿ytna metoda jeszcze jest jak±¶ inn±..
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.