Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: austriacka fortyfikacja pancerna
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka
Bogus³aw z Tarnowa
Prosze o pomoc. Szukam informacji na temat poaustriackiego fortu nr 50 w Krakowie a w szczegolnosci o elementach pancernch wykorzystanych przy jego budowie i modernizacji
Viator
S±dzê ¿e znawców tematu mo¿esz znale¼æ w¶ród autorów i czytelników "Odkrywcy" - spróbuj tam popytaæ.
gawlacz
Na forum Odkrycy to raczej pomocy nie znajdziesz. Popytaj na forach http://www.kaczorek.easyisp.pl/
i http://www.rawelin.com/forum/. Jest duza szansa ze tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania
Indar
Witam
Jaki¶ czas temu wydawnictwo "carta blanca" wyda³o bardzo ciekaw± pozycjê - "Fortyfikacje", autorstwa Jaroslawa Chorzêpa. Jest to przewodnik po twierdzach, umocnieniach itd znajduj±cych siê na terenach naszego kraju. Sporo miejsca po¶wiêcono tam Twierdzy Kraków, chocia¿ s± tam raczej ogólne informacje.
Tak czy inaczej ciekawa pozycja.
K³aniam
I.
Rabiega
Je¶li pytasz o fort prokocimski, to wiele tego nie masz.
Je¶li za¶ chodzi ci o foty kosocickie to spojrzyj tutaj.
Ca³o¶æ Twierdzy Kraków masz tutaj.

K³aniam.
gawlacz
Garsc informacji o forcie nr 50 za Vladimir Kupka "Pewnost Krakov a Premysl"

Fort 50 Prokocim lub Bie¿anów fort glowny, jednowalowy, wybudowany w latach 1884-89 o narysie lunety. Jego uzbrojenie glowne rozmieszczone bylo na stanowiskach wzdluz walu czolowego i walow barkowych, stanowisk rozdzielone byly poprzecznicami. Przy wjezdzie do koszar szyi znajduje sie majdan ze schronem pogotowia(?). Fosa broniona byla w czole z kaponiery podwojnej zas w barkach z kaponier pojedynczych (polkaponier). W szyi obrona opierala sie na pancernym sponsonie uzbrojonym w dwa karabiny maszynowe. Na lewym barku umieszczono (za fortem) baterie dolaczona

Mam nadzieje ze to "tlumaczenie" jest w miare OK. jezeli chodzi o elementy pancerne w forcie to zapewne wyposazony byl w okiennice, bramy itp. Wiecej informacji znajdziesz pewnie w wydawanym w Krakowie Atlasie Twierdzy Krakow. Elementy pancerne w tamtym okresie byly w zasadzie juz zestandaryzowane i opisane w albumach podobnych np do drugowojennego niemieckiego Panzeratlasu. czy w Polsce posiada album dotyczacy austriackich elemntow pancernych - niestety nie wiem.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.