Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: X Turniej o Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2007
Fanfir
Og³aszamy, i¿ dziesi±ty ju¿ turniej ³ucznictwa tradycyjnego organizowany ku pamiêci chmieleñskiej ksiê¿niczki Damroki odbêdzie siê podczas trzydniowego biwaku ¶redniowiecznego w Zaworach w dniach 25-27.05.2007r. clap.gif Uczestnicy bêd± mogli nie tylko rozsmakowaæ siê w wyszukanych konkurencjach ³uczniczych, lecz tak¿e spróbowaæ swych si³ w turnieju mieczowym - VI Memoriale Franciszka Zulewskiego "O miecz Zula" walka.gif Szczegó³owe regulaminy turniejów oraz ramowy plan biwaku ju¿ wkrótce. Serdecznie zapraszamy! ;) szef.gif

kontakt:
green_man@op.pl
GG: 3194451
Sweet Titi
D³ugo wyczekiwany plan imprezy icon_mrgreen.gif

25.05.2007 r. pi±tek
16.00 przyjmowanie przyje¿d¿aj±cych uczestników
17.00 rozbijanie namiotów (wy³±cznie w starym lesie)
18.00 treningi na dolnym torze ³uczniczym (30 i 40 m)
19.00 zabawy plebejskie
20.00 otwarcie biwaku w Zaworach
21.00 ognisko na górnym tarasie

26.05.2007 r. sobota
10.00 strzelanie treningowe (strzelnica dolna)
10.30 Zapisy do turnieju ³uczniczego
11.00 Rozpoczêcie X Turnieju £ucznictwa Tradycyjnego "O Pier¶cieñ Damroki"
15.00 Koniec konkurencji ³uczniczych
16.00 Zapisy do turnieju mieczowego
16.30 Rozpoczêcie VI Memoria³u im. Franciszka Zulewskiego "O Miecz Zula"
19.30 Zakoñczenie turnieju.
20.00 Grillowanie
21.00 Uroczyste rozdanie nagród dla zwyciêzców turniejów "O Pier¶cieñ Damroki" oraz "O Miecz Zula"
22.00 Biesiada.

27.05.2007 r. niedziela
11.00 Dodatkowy turniej dla chêtnych - 'My¶liwski Wielobój £uczniczy'
Sweet Titi
Regulamin X turnieju ³ucznictwa tradycyjnego w Zaworach

„O Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki”

Regulamin niniejszy zosta³ opracowany przy wykorzystaniu regu³ EMA (Early Medieval Alliance) oraz do¶wiadczeñ turniejowych Zaworskiej Dru¿yny £uczniczej.Turnieje w Zaworach odbywaj± siê od 2000 r. w miejscu znajduj±cym siê w sercu Kaszub (gmina Chmielno w powiecie kartuskim w województwie pomorskim) u zbiegu trzech jezior: Radunskiego, K³odna i Ma³ego Brodna.
Nagrod± dla zdobywcy I miejsca w turnieju jest srebrny "Pier¶cien Damroki" ksiê¿niczki ¿yj±cej w Chmielnie w XIII w., córki pomorskiego ksiêcia ¦wiêtope³ka, zmar³ej "Anno 1223 die 25 Maii obiit Damroca filia Suantopolci". "Pier¶cieñ Damroki" mo¿na otrzymaæ raz tylko. Zwyciêzca turnieju nie otrzymuje nagrody, je¿eli ju¿ j± posiada.
Turniej ma charakter otwarty i oprócz wojów, wikingów i rycerzy mog± w nim braæ dowolne inne osoby, je¿eli spe³niaj± wymogi niniejszego regulaminu. Uczestników obowi±zuje strój tradycyjny swobodnie wybrany –zaleca siê strój w przedziale XII-XIV w. i dostosowany do u¿ywanego przez uczestnika sprzêtu i wyposa¿enia.
Wymagania co do akcesorii ³uczniczych. Dopuszcza siê wszelkie ³uki tradycyjne (proste i refleksyjne, jednorodne i sk³adane), bez wzglêdu na to przy u¿yciu jakich technik i technologii oraz z jakich materia³ów zosta³y wykonane. Nie dopuszcza siê ³uków bloczkowych ani ³uków wyczynowych. Naci±g jest dowolny. Niedozwolone s± jakiekolwiek celowniki nienaturalne. Dopuszcza siê celowniki w formie znaków na majdanie, czy b±czków na ciêciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkê ciêciwy. Dozwolone s± okienka i pó³ki w majdanie. Niedozwolone s± celowniki i akcesoria wystaj±ce poza obrys majdanu. Dozwolona jest podpórka pod strza³ê: drewniana, rogowa, skórzana lub inna. Brzechwy strza³ mog± byæ wy³±cznie drewniane, a lotki z materia³ów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza siê groty metalowe wszelkiego typu, równie¿ toczone, a ponadto z kamienia lub rogu. Zalicza siê wy³±cznie trafienia strza³ami, które pozosta³y w tarczy.
Dozwolone s± dowolne ko³czany i groty ze skóry, tkaniny lub z drewna - o kszta³tach historycznych lub naturalnych. Niedozwolone jest podawanie strza³, czy wbijanie ich w ziemiê. Strza³y u¿ywane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny siê odró¿niaæ indywidualnym oznaczeniami (kolorem lotek, podpisami lub kolorowymi opaskami na brzechwie, wzglêdnie barwami owijek, czy innymi trwa³ymi znakami).

Wszelakie decyzje w zwi±zku z przebiegiem turnieju ³uczniczego podejmuje Sêdzia Turniejowy.


Obowi±zuje niekumulacyjne punktowanie.

Eliminacje: nieograniczona ilo¶æ osób

Podzielone s± na trzy rundy. Strzelanie 6 strza³ami kolejno z 32m, 28m, 24m, z ka¿dej serii przechodzi dalej 6 najlepszych osób

Æwieræfina³: 18 osób

Marszostrzelanie kolejno z 38m, 34m, 30m, 26m. Uczestnik wypuszcza po 2 strza³y z ka¿dego dystansu. Punktacja 3-2-1

Strzelanie z przyklêku z 28 metrów 5 strza³ami.

Pó³fina³: Podzielony jest na dwa etapy

Pó³fina³ I: 12 osób

Uczestnicy z 32m wystrzeliwuj± nieograniczon± ilo¶æ strza³ w czasie 45s,

Uczestnicy strzelaj± 7 strza³ami z 28 m do tarczy. 3 strza³ami nale¿y utworzyæ trójk±t, którego obwód bêdzie decydowaæ o ilo¶ci punktów. I tak:
za obwód do 1 metra – 5 punktów za ka¿d± strza³ê w trójk±cie.
za obwód od 1 do 2 metrów – 3 punkty za ka¿d± strza³ê w trójk±cie
za obwód od 2 do 3 metrów – 1 punkt za ka¿d± strza³ê w trójk±cie

Pó³fina³ II: 6 osób

Wilhelm Tell
Uczestnicy z 28m wystrzeliwuj± 6 strza³ stronê tarczy na której zaznaczone s± dwa cele. Wiêkszy cel symbolizuje g³owê. Natomiast mniejszy symbolizuje jab³ko. Za trafienie w jab³ko uczestnik otrzymuje dodatkow± strza³ê w nastêpnej konkurencji oraz 1 punkt Trafienie w g³owê oznacza utratê 1 punktu.

Polowanie na dzika
Uczestnicy z 36m wystrzeliwuj± 8 strza³ + strza³y zdobyte w Wilhelmie.
Uczestnicy dostaj± 2 punkty za trafienie w dzika, 5 punktów za udane trafienie w serce dzika.

Fina³: 3 osoby

Uczestnicy z 32 metrów wykonuj± 6 serii – ka¿da po 1 strzale. Zaczyna uczestnik z najmniejsz± ilo¶ci± punktów uzyskan± w pó³finale. Osoba, która trafi najbli¿ej ¶rodka otrzymuje 3 punkty, nastêpna odleg³o¶æ nagradzana jest 2 punktami a najdalsza odleg³o¶æ od ¶rodka - 1 punktem.
Kolejno¶æ oddawania strza³u po ka¿dej serii ustawia siê od najmniej do najbardziej celnego z poprzedniej rundy.
Osoba z najwiêksz± ilo¶ci± punktów wygrywa.
Sweet Titi
Memoria³ pamiêci mistrza kowalskiego Franciszka Zulewskiego

Regulamin turnieju walk pieszych na broñ bia³±

"O miecz Zula"

Wielce szanowni bracia rycerze i wojowie. Mamy zaszczyt wielki, zaprosiæ wszystkich potrafi±cych mieczem biegle w³adaæ, na bój o s³awê i miecz znamienity. Turniej ów odbêdzie siê w Zaworach, w dniach od 25 do 27 miesi±ca maja, roku pañskiego 2007.
Do wziêcia udzia³u w turnieju zapraszamy, tych wszystkich, którzy poni¿sze punkty regulaminu gotowi s± przyj±æ i podczas turnieju ich przestrzegaæ.
W szranki wst±piæ mo¿e ka¿dy, kto odzian bêdzie w zbrojê zapewniaj±c± os³onê g³owy, szyi, stawów, minimum to przeszywka z d³ugimi rêkawami + kolczuga lub p³aty, p³ytówka, lamelka, karacena itp. a tak¿e rêkawice solidne, co by szkody wielkiej na zdrowiu nikt nie dozna³.
Do walki u¿ywaæ mo¿na mieczy wszelakich i tarcz o wielko¶ci i kszta³cie takim, jakim uczestnik sobie upodoba.
W ka¿dej kwestii spornej lub niezrozumia³ej, rozstrzygaæ maj± prawo tylko sêdziowie, czterech liniowych oraz jeden g³ówny, którzy samotrzeæ nad przebiegiem turnieju czuwaæ bêd±, a g³os ich wi±¿±cy dla wszystkich byæ musi.
Sêdziowie wy³onieni zostan± spo¶ród braci naszej, która na turniej siê stawi, a imiê ich i umiejêtno¶ci wszem znane i cenione, gwarantowaæ bêd± sprawiedliwy przebieg zmagañ. Sêdziowie nad przestrzeganiem regulaminu czuwaæ bêd±, a g³osy równowa¿ne maj± i w spornych kwestiach g³osowaniem rozstrzygaæ bêd±. Ka¿dy z sêdziów w przypadku uzasadnionym przerwaæ turniej mo¿e, a tak¿e o wykluczenie uczestnika zabiegaæ.
Podczas walk turniejowych obowi±zywaæ bêd± poni¿ej przedstawione zasady tycz±ce ciosów i trafieñ. Ciosy zadawane na szyjê, na kolana i poni¿ej oraz na ³okcie, przedramiona i d³onie punktowane nie bêd±. Wszystkie inne celne i nieobronione ciosy uznane s± za trafienia, a dra¶niêcia i przypadkowe uderzenia za takie uwa¿ane nie bêd±. Niedozwolone s± tak¿e pchniêcia mieczem, uderzenia inn± czê¶ci± broni ni¿ kling±, uderzenia tarcz±, rêk±, g³ow± czy kopniêcia. Walka ma byæ honorowa.
Przed przyst±pieniem do zmagañ turniejowych, ka¿dy z walcz±cych, zobowi±zany bêdzie podpisaæ glejt informuj±cy o tym, ¿e wchodzi na ring na w³asn± odpowiedzialno¶æ oraz na ¿±danie któregokolwiek z sêdziów, zaprezentowaæ musi swój kunszt we w³adaniu broni± i traktowane jest to jako warunek staniêcia w szranki.

Uczestnicy walczyæ bêd± przez 90 sekund w ringu 5m x 5m. W zale¿no¶ci od ilo¶ci braci bior±cych udzia³ w turnieju przeprowadzony on bêdzie systemem 2ko, w razie du¿ej ilo¶ci osób chêtnych systemem 1ko.

Nadzieje ¿ywi±c, i¿ turniej honorowo i bez nienawi¶ci rozegrany zostanie, a uciech± wielk± dla widowni szerokiej bêdzie, wszystkim uczestnikom powodzenia ¿yczymy.
Ciwun

Link do zdjêæ z VII Damroki http://photofile.ru/users/miroslaw1949/1088503/

Fanfir
Z du¿ym po¶lizgiem, ale jednak... D³ugo wyczekiwane wyniki icon_mrgreen.gif

Wyniki X Turnieju £ucznictwa Tradycyjnego "O Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki" 26.05.2007

1. Karol Pisarkiewicz 101 pkt
2. Pawe³ Krupa 81 pkt
3. Maciej Morawiec 80 pkt

[...] (edycja - Vslv)
Wyniki VI Turnieju Walk Pieszych na Broñ Bia³± "O Miecz Zula" 26.05.2007

1. Maciej ¦wis³owski - Chor±giew Ziemi Gdañskiej
2. Kuba Dejk
3. exequo Maciej ¦lifiñski - ODN Inogici
oraz Pawe³ Laskowski ODN Inogici


Zaworska Dru¿yna £ucznicza pragnie pogratulowaæ zwyciêzcom i uczestnikom turniejów. Dali¶cie naprawdê piêkny popis umiejêtno¶ci ³uczniczych, mieczowych i wysokoprocentowych szczerba.gif Chciliby¶my równie¿ podziêkowaæ za cierpliwo¶æ i wyrozumia³o¶æ odno¶nie wszystkich drobnych niedoci±gniêæ jakie mia³y miejsce. Ach jooo crazy.gif tongue.gif

Osobi¶cie chcia³bym te¿ podziêkowaæ za niezapomniane wra¿enie jakim by³ niew±tpliwie widok ³ami±cego siê miecza. I to nie byle gdzie, bo na g³owie Macieja ¦wis³owskiego devil.gif Niektórzy twierdz±, ¿e miecz z³ama³ siê na rancie tarczy, ale im nie wierzcie! tongue.gif
Tamika
A my równie¿ dziêkujemy Wam, organizatorom, za to ¿e mogli¶my uczestniczyæ w turnieju a tak¿e, tym razem ju¿ wszystkim, za niez³± zabawê i czas spêdzony w Waszym towarzystwie.

A czy na he³mie, czy na tarczy, to mieczyk trzasn±³ z wielkim ¶wistem, jakkolwiek by dziwnie to zdanie nie zabrzmia³o. icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam!
Mithrandin
Muszê niestety sprostowaæ.
Poniewa¿ z filmu nagranego przez mojego brata widaæ, i¿ miecz zosta³ z³amany na rancie tarczy crazy.gif a dok³adniej w miejscu gdzie siê z³ama³ uderzy³ o rant tarczy a koñcowka miecza jednocze¶nie uderzy³a w grzebieñ he³mu bum.gif
Pozdrawiam i przepraszam za spowodowane straty devil.gif
efendi
Witam!
Jako ze z zainteresowaniem obserwujemy dzia³ania ³uczników z Pomorza, mam jedno pytanie.
Czemu datowanie 1295-1320???
Cóz takiego w ubiorze czy uzbrojeniu, zmieni³o siê w ci±gu 25 lat????
Rozmawialem z profesjonalistami(profesor), i powiedzial mi ze 100 lat, to i tak za w±skie datowanie. Dlatego jestem ciekawy....???czemu 25???
Pozdrawiam
Efendi
Hako
Witam.....
....Bo w tych czasach patronka turnieju tego ¿y³a na tym ziemskim ³ez padole...
pozdrawiam - HaKo
Ciwun


Link do albumu ze zdjêciami z VI My¶liwskiego Wieloboju £uczniczego 27.05.2007 w Zaworach http://photofile.ru/users/miroslaw1949/2730163/

Fanfir
CYTAT("efendi")
Witam!
Jako ze z zainteresowaniem obserwujemy działania łuczników z Pomorza, mam jedno pytanie.
Czemu datowanie 1295-1320???
Cóz takiego w ubiorze czy uzbrojeniu, zmieniło się w ciągu 25 lat????
Rozmawialem z profesjonalistami(profesor), i powiedzial mi ze 100 lat, to i tak za wąskie datowanie. Dlatego jestem ciekawy....???czemu 25???


Witaj, Efendi! Przepraszam za tak późną odpowiedź.

Datowanie dotyczy lat 1250-1320. W podtemacie pojawił się drobny błąd - przepraszam za zamieszanie :P Lata 1250-1308 wiążą się z okresem, gdy na ziemi chmieleńskiej funkcjonował już gród. Pierwszych wzmianek o grodzie należy dopatrywać się w roku 1224, kiedy to syn i następca Mściwoja, Świętopełk, potwierdził nadany przez ojca edykt. Tyczył się on nadania uprawnienia polowania na bobry oraz połowu ryb klasztorowi żukowskiemu: do miejsca, gdzie wpada ona do Raduni i wyżej aż do granic grodu garckiego i gdańskiego. Gród stał się później siedzibą księżniczki Damroki, fundatorki kosciółka w Chmielnie.


My staramy się odtworzyć lata 1250-1320. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie da się dokonać tak wąskiego datowania i że będzie ono pod względem ubioru i uzbrojenia dotyczyć lat znacznie wcześniejszych. W domyśle oznacza, to że datowanie *samej* imprezy to XIII i początek XIV wieku.

CYTAT("Hako")
Witam.....
....Bo w tych czasach patronka turnieju tego żyła na tym ziemskim łez padole...


Przyjęło się twierdzić, że śmierć Damroki nastąpiła koło roku 1223 . Tak przynajmniej wynikałoby z nekrologu klasztoru cysterskiego: Anno Domini 1223 obiit Damroca filia Swantopolci
Teraz jednadk wiadomo, że ta wersja nekrologu(którego orginalna treść jest nieznana) jest odpisem dokonanym w XVII wiek z innej jeszcze XVII wiecznej wersji tongue.gif Nie mniej jednak w XIII wieku klasztorne kalendarzowe wpisy zmarłych nie zawierały konkretnych lat zgonu. Chodziło o uczczenie samej rocznicy śmierci dobroczyńcy.
My przyjęliśmy pogląd historyków, którzy uważają, że Damroka pojawiła się w Chmielnie w latach 60 XIII wieku. Sam Świętopełka, ojciec Damroki, urodził się w 1195 roku, więc to nieprawdopodobne żeby Damroka zmarła w 1223 ;)
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.