Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Spodnice
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie > Ubiory - inne
Ludka
Witam!

Kiedy ta czesc odziezy pojawia sie w zrodlach pisanych?

Ludka Excalibur
EwKa
W 2 pol. XVI w.(moda elzbietanska) kroi sie spodnice i gorset oddzielnie ale najczesciej nosi sie je zszyte lub dowiazywane do siebie na tasiemki. Ponadto maja one ten sam kolor. I tak najpopularniejszym typem ubioru w XVI i XVIIw. jest Ksztalt (ang. kirtle) czyli wlasnie spodnica zszyta z gorsetem noszona jako ubior spodni/letni.
Spotkalam sie jeszcze z taka uwaga dotyczaca mody elzbietanskiej, ze spodnica nie powinna miec doszytego paska w talii tylko zwyczajnie przymarszczona.

Slowo "spodnice" spotkalam u Kitowicza w "Opisie obyczajow za Augusta III" a to dopiero pol. XVIIIw. i moda rokoko...
Verona
Witam,

Przegl±daj±c MTA znalaz³am co¶ co nazywa siê "kirtle" i jest datowane na prze³om lat ~1350-1500 (w tabelce na 14 stronie). Czy jest to tylko zbie¿no¶æ nazw ?

W MTA pisz±, ¿e jest to dosyæ popularny rodzaj ubioru w 15w noszony przez kobiety podczas pracy. Dodatkowo wydzielone s± tu 2 rodzaje: podstawowa i wierzchnia (overkirtle).

Kilka pytañ:
1. Czy to kirtle z MTA zastêpuje sukniê spodni± (cotte simple) ? Wg MTA cotte simple to raczej okres do 1400r potem zanika... Czy te¿ kirtle u¿ywane by³o raczej tylko podczas pracy a w innych przypadkach noszone by³y inne suknie spodnie ?

2. Overkirtle mo¿e mieæ dowi±zywane rêkawy, czy do spodniej kirtle mo¿na takowe równie¿ zastosowaæ ?

3. Jaki jest (je¶li jest) polski odpowiednik nazwy tego stroju ? smile.gif

4. Czy wykroje tego stroju (zarówno basickirtle jak i overkirtle) s± poprawne, czy nale¿a³oby w nich co¶ zmieniæ ?

Wszystkie pytania dotycz± I po³owy XVw smile.gif

Pozdrawiam
EwKa
Kirtle=suknia spodnia=cotte simple jesli chodzi o samo slowo opisujace stroj spodni damski/suknie spodnia.
MTA jest zbyt ogolnikowym, zbyt uwspolczesnionym podrecznikiem krawieckim-niestety.

Overkirtle czyli suknia spodnia, ozdobiona i zalozona na wieszch jest potwierdzona np. u Wita Stwosza, w malarstwie niderlandzkim pol. XVw. wiec na 1400r. raczej nie.
Czesto wystepuje jako stroj egzotyczny w przedstawieniach Swietych lub scenach biblijnych. Moze byc wiec ubraniem fantastycznym, nie codziennym.

Spodnia kirtle (czyli taka wlasciwa) jest na stronie: http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/herjol39.html
Mozesz zobaczyc jaka miala konstrukcje autentyczna suknia z czesow okologrunwaldzkich.
Verona
A jeszcze mam takie pytanie:
1. Na jakiej zasadzie jest uszyta suknia w za³±czniku nr1? Przód jest zielony, a ty³ niebieski i dó³ doszywany, ¿eby sukniê przed³u¿yæ? I co z tymi piêknymi czerwonymi rêkawami? One te¿ s± doszyte czy "wystaj±"? (bo przy dekolcie tylko giez³o mi siê wydaje widaæ, a je¶li "wystaj±" to czy czê¶æ tej sukni wtedy mog³aby byæ czerwono-niebieska?)
2. Co to s± za fa³dki i jak s± robione (to jest houppelande?)... bo strój wydaje siê jakby mia³ gorset (takie skojarzenie, gdy¿ wiem, ¿e gorsety pojawi³y siê du¿o pó¼niej) Podejrzewa³am, ¿e to przez zebranie paskiem, ¿eby tak... odstawa³o, ale nie wszêdzie siê na "obrazach" to zgadza...
EwKa
Jest to klasyczna suknia spodnia, zielona z doczepianymi rekawami z czerwonego adamaszku. To co jest z tylu to plaszcz ktory zsunal sie Marii Magdalenie z ramion i zatrzymal na pupie;)
Faldki/plisy sie zszywa-staja sie wtedy troche grubsze i sztywniejsze stad moze twoje skojazenie z fiszbinami/gorsetem. Suknia taka krojona jest kloszowo czyli od pach sie rozszerza w dol. Nadmiar materialu zszywasz w pasie w plisy i wtedy masz dopasowana suknie. Rozciecie sukni z przodu jest wtedy glebsze i siega az do pachwiny.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.