Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Rzemios³a w Xw na ziemiach Polskich
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
¦wiêtos³aw
S³awa

Zastanawia mnie jak to by³o z rzemios³ami w Xw na pewno by³ podzia³ na bardziej wykwalifikowanych i bogatszych jak kowale albo z³otnicy, i na takich biedniejszych jak pó¼niejsi druciarze.

S³awa odpowiadaj±cym
Zygmunt
A czy s³ysza³e¶ o analizach nazw osad s³u¿ebnych?? Z³otniki, Srebrniki, Szczytniki, Grotniki, Piekary, Garbary, Kowala... mo¿na tak d³ugo
¦wiêtos³aw
S³awa

S³ysza³em, ale nie ca³kiem o to mi chodzi³o raczej o naprowadzenie mnie na jakie¶ ¼ród³a dotycz±ce rzemios³ dla biedniejszych warstw spo³eczeñstwa ( Staram siê odtwarzaæ biednego woja, wiêc raczej kowalem nie móg³bym byæ, dlatego poszukuje rzemios³a dla kogo¶ biedniejszego )

S³awa odpowiadaj±cym
Ciechan
hmm troche tego jest. Garncarstwo na przyk³ad ewentualnie obróbka drewna. Mozesz te¿ wytwazaæ przedmioty z ko¶ci czy rogów róznych zwierz±t.
Zygmunt
Rolnictwo!! jeszcze się nie spotkałem z jakąkolwiek prezentacją narzędzi rolniczych na imprezach historycznych, a dobrze zrobiona mogła by być ciekawa jako pokaz edukacyjny, ponadto całe mnóstwo zajęć przydomowych- garbarstwo, garncarstwo, tkactwo(wraz z przędzeniem), obróbka żywności, drewna, kości, poroża i rogu, produkcja dziegciu i smoły drzewnej, tłoczenie oleju... można by wymieniać godzinami.
Poza częściowa specjalizacją rzemiosł, większosć wyżej wymienionych form aktywności mieściła się w kompetencjach każdego mieszkańca wsi i osad, na własny użytek.
¦wiêtos³aw
S³awa

Dziêkuje za odpowiedzi w³a¶nie czego¶ takiego szuka³em
Radowan
Witam!

Faktycznie ciekawy pomys³ z tym rolnikiem :-)

A jakie znacie jeszcze inne przyk³±dy nazw wsi s³u¿ebnych? ( mam nadziejê, ¿e nie by³o o tym ju¿ tematu icon_wink.gif )
Rabiega
Psary, Bobrowniki, Stelmachy, Czapniki, Koniuchy, Rybaki, M±czniki, Zielniki, Kobylniki, Bartodzieje, Rybitwy, Winnica, Miodary, Kobyla, Kurowa, Strzelce, ¦winiary, G±siory, Tokary, Sanniki, Sokolniki, £agiewniki, Szewce, Owczary, Winiary...

I inne.
Smokomir
A ja odsy³am do ksi±¿ek:

Kultura ludowa S³owian - Kazimierz Moszyñski
Historia kultury materialnej Polski w zarysie. T. 1. Z. 1, Od VII do XII wieku - pod red. Marii Dembiñskiej i Zofii Podwiñskiej ; red. Witold Hensel, Jan Pazdur.
S³owiañszczyzna wczesno¶redniowieczna : zarys kultury materialnej - Witold Hensel

Znajdziesz tam rzemios³a wszelakie smile.gif

Pozdrawiam
Vislav
CYTAT(Zygmunt @ 14:30 24.01.2007) *
Rolnictwo!! jeszcze siê nie spotka³em z jak±kolwiek prezentacj± narzêdzi rolniczych na imprezach historycznych, a dobrze zrobiona mog³a by byæ ciekawa jako pokaz edukacyjny, ponadto ca³e mnóstwo zajêæ przydomowych- garbarstwo, garncarstwo, tkactwo(wraz z przêdzeniem), obróbka ¿ywno¶ci, drewna, ko¶ci, poro¿a i rogu, produkcja dziegciu i smo³y drzewnej, t³oczenie oleju... mo¿na by wymieniaæ godzinami.
Poza czê¶ciowa specjalizacj± rzemios³, wiêkszosæ wy¿ej wymienionych form aktywno¶ci mie¶ci³a siê w kompetencjach ka¿dego mieszkañca wsi i osad, na w³asny u¿ytek.


Witam

Tutaj w pe³ni popieram zdanie Zygmunta. Na pocz±tek wystarczy kilka podstawowych narzêdzi i próba nauczenia siê wykonywania prostych przedmiotów potrzebnych w codziennym ¿yciu. Do¶æ szeroka samowystarczalno¶æ jest istotnym aspektem. Zaczynaj±c od wystrugania ³y¿ki mo¿na stopniowo przej¶æ do ciekawszych rzeczy. Wa¿ne jest aby unikaæ stosowania elektronarzêdzi.
Próbuj±c odtwarzaæ bardziej wêdrowny styl ¿ycia - kilka prac jakie wykona³em:
http://my.opera.com/Vislaff/albums/show.dml?id=22040
http://my.opera.com/Vislaff/albums/showpic...picture=2422423
http://my.opera.com/Vislaff/albums/showpic...picture=2572636
http://my.opera.com/Vislaff/albums/showpic...picture=1784230

Do tego dochodzi samodzielne wykonanie strojów - na pocz±tek szycie, kiedy¶ mo¿e 'g³êbiej'.

Z czasem mo¿na stworzyæ bardziej pe³ny obraz. Na festiwalu w Niemczech widzia³em bardzo ciekawe stanowisko pokazuj±ce pracê ¶redniowiecznego rybaka http://my.opera.com/Vislaff/albums/show.dml?id=3598

Inna mozliwo¶æ to przekszta³cenie jednej z umiejêtno¶ci w bardziej typowe rzemios³o.

pozdrowienia Vislav
¦wiêtos³aw
S³awa

Dziêkuje za literaturê
Ubranie ju¿ uszy³em ale wyszed³ wór pokutny tongue.gif
Ale ciekawi mnie co mo¿na robiæ z rogu i ko¶ci ? Ja wiem o ig³ach i grzebieniach
I ciekawi mnie nazwa wsi szczytniki z tego co wiem wyrabiali tam tarcze, ale tarcze by³y nietrwa³e wiêc my¶la³em ¿e ka¿dy wyrabia³ je dla siebie ?

S³awa odpowiadaj±cym
Vislav
CYTAT(¦wiêtos³aw @ 10:30 25.01.2007) *
S³awa

Dziêkuje za literaturê
Ubranie ju¿ uszy³em ale wyszed³ wór pokutny tongue.gif
Ale ciekawi mnie co mo¿na robiæ z rogu i ko¶ci ? Ja wiem o ig³ach i grzebieniach
I ciekawi mnie nazwa wsi szczytniki z tego co wiem wyrabiali tam tarcze, ale tarcze by³y nietrwa³e wiêc my¶la³em ¿e ka¿dy wyrabia³ je dla siebie ?

S³awa odpowiadaj±cym


Witam

Co mo¿na zrobiæ z rogu i ko¶ci - prace Jurka rogownika z Mokrzycy k.Wolina http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/vislaff/a...hkwwLGBA94T.JsA

Masz te¿ na Freha - http://www.freha.pl/index.php?showtopic=839%27

pozdrowienia Vislav
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.