CYTAT(Têcza @ 01:04 21.01.2007)
Czo³em
W imieniu niewiast naszych poszukujemy wszelakich i konkretnych informacji, wizerunków, wzorów itp. o kobiecych jupkach (szubka, jopu³ka). Z informacji jakie uda³o nam siê znale¼æ:
".. wierzchnie okrycie kobiece wymieniane w polskich spisach odzie¿y od pocz. XVII w. Nazw± to okre¶lano zarówno jupkê wciêta i dopasowan± z w±skimi d³ugimi rêkawami, jak i szerok± lu¼n± fa³dowan± na plecach z rêkawami do ³okci. Jupki bywa³y ró¿nej d³ugo¶ci, od krótkich poza pas do d³ugich do ziemi, podbitych futrem.. "
Szczególnie interesuje nas wersja jupki dopasowanej i z d³ugimi rêkawami. Jak by³a wykoñczona pod szyj± i rêkawach?
Pozdrawiam
têcza i.. niewiasty
Podaje wiadomosci ktore posiadam
Jupka, Jupeczka Joppe Juppe- polska jupka wedlug Kitowicza
miala 2 odmiany:
1) szeroka, lu¼na, faldowana na plecach, rekawy do
- lokcia
- wcieta, z waskimi dlugimi rekawami lub do
- 2. lokci, noszona z chustka wiazana w tyle po
skrzyzowaniu na przodzie, w typie Corsettel /H. U./
Jupka- jupeczka, jubka, jupa, szubka, subka- wierszchnie okrycie kobiece wymieniane w Pol. spisach odzie¼y od pocz XVIIw. W XVIIIw nazw± t± okre¶lano zarówno jupkê wciêt± i dopasowan± z w±zkimi d³ugimi rêkawami, jak i szerok±, lu¼n±, fa³dowan± na plecach, z rêkawami do ³okci. Jupki bywa³y ró¼nej d³ugo¶ci od krótkich poza pas do d³ugich do ziemi podbitych futrem, noszone do stroju narod. Nazwa jupek rozpowszechni³a siê w XIXw w ubiorach ludowych, jako wciêty kaftanik kobiecy z sukna, watowany (£owickie) lub obszyty futrem (Kujawy).(str 194)
Jupka- „za¼ywa³y damy bogate jupeczek bez rêkawów, futrem kosztownym podbitych (a wiêc jakby ludowych serdaczków) i zwa³y siê takie jupeczki kazakinkami ” pisa³ Kitowicz o modzie za czasów Augusta III. Równocze¶nie wesz³y tak¼e w modê ko³paczki aksamitne z opuszk± sobolow±, które mia³y dno spiczaste, lejkowate, zakoñczone z³otym ****ikiem, a musia³y byæ tego¼ koloru, co jupeczka (pokazano na p³ótnie M. Burmanna) (ZPDW str113)