Witam moze troszkê teorii na temat rud
Podzia³ rud:
rudy monometaliczne,
rudy polimetaliczne (zawieraj± wiêcej ni¿ 1 metal),
rudy ¿elaza,
rudy metali nie¿elaznych
W rudach ¿elaza czesto wystepowa³a tkz sk³a p³onna substancja nieuzyteczna ,kótr± poprzez róznice temeratur oddzielano wiec mog³o byc tak ¿e 5 kg urobku uzyskiwano zaledwie 1 kg ¿elaza.
ale to nie wszystko trzeba by³o dodac dodatki stopowe wszkak stal , ¿eliwo to stop ¿elaza z Weglem
Aby uzyskaæ ¿elazo musmy zacz±c od wydobycia hematytu, magnetytu lub takonitu. Minera³ nale¿y rozbiæ na kamiennym stole przy pomocy m³otka. W ten sposób uzyskujemy rudê ¿elaza, któr± nale¿y przetopiæ w prymitywnym piecu hutniczym lub w piecu hutniczym.
Aby uzyskaæ 525 gram (dziena produkcja) rudy ¿elaza potrzebujemy:
Surowce: 750 gram hematyt, magnetyt lub takonit
Narzêdzia: m³otek lub m³ot kowalski
Maszyny: kamienny stó³ lub stó³ warsztatowy
Poni¿ej krótka sciaga z metalurgii nie che mi sie poprawiac po kims wiec niejtóre rzeczy sie powtórza z tym co wszesniej napisa³em.
Uwzglêdniaj±c w³asno¶ci fizyczne jak i chemiczne pierwiastków chemicznych, w znaczeniu substancji prostych mo¿emy podzieliæ metale na dwie grupy:
1. metale,
2. niemetale.
Podstawowymi stopami stosowanymi w kowalstwie s± stopy ¿elaza z wêglem. Dzieli siê je na: surówki, ¿eliwa i stale.
Ü Surówka
Surówk±, stanowi±ca produkt wyj¶ciowy w procesie otrzymywania stali i ¿eliwa, nazywamy stop ¿elaza z wêglem, o zawarto¶ci ponad 2 % wêgla i innymi sk³adnikami (krzemem, manganem, fosforem i siark±). Siarka i fosfor s± domieszkami szkodliwymi, poniewa¿ siarka powoduje krucho¶æ stopu na gor±co, a fosfor – krucho¶æ na zimno oraz pogarsza w³a¶ciwo¶ci plastyczne i udarno¶æ stopu.
Surówkê otrzymuje siê w wyniku redukcji rudy ¿elaza w wielkim piecu. Poniewa¿ rudy ¿elaza zawieraj± 15 – 70% ¿elaza oraz du¿a ilo¶æ mineralnych zanieczyszczeñ (zwanych ska³± p³onn±), konieczne jest odpowiednie ich przygotowanie, u³atwiaj±ce proces wytopu.
Do g³ównych rud ¿elaza zalicza siê: magnetyt, hematyt, limonit oraz syderyt. Rudy ubo¿sze, zawieraj±ce mniej ni¿ 45% czystego ¿elaza, podlegaj± sztucznemu wzbogaceniu. Znane s± ró¿ne sposoby wzbogacania rud i oczyszczania ich z domieszek skalnych. Jednym z nich jest algomeracja rudy, czyli proces spiekania mia³kiej rudy w wiêksze ziarna.
Rozró¿nia siê surówkê bia³± stosowana do dalszej przeróbki na stal oraz surówkê szar± stosowana do dalszej przeróbki na ¿eliwo.
Jak w ¶redniowieczu wzbogacali metl nie wiem ale na pewno mieli swoje sposoby a co do cen to bywa³o róznie logicznie ¿e w miejscach wydobycia i przetówrstwa stal by³a najtañsza , a w rejonach gdzie nie wystepowa³y z³oza i przetwórstwo by³a dro¿sza , gdzies czyta³em ¿e sybolem bogactwa by³ miecz i topór nie ozdoby . Majetno¶æ okresla³o sie po ilosci zbrojnych wyekwipowanych w rynsztunek .
a kowale w tamtym okresie to by³ bardzo szanowany cech pozdrawiam