Witam! Mam pytanie odno¶nie historyczno¶ci filmowego stroju Pana Wo³odyjowskiego. A dok³adnie tego znajduj±cego siê na zdjêciu w za³±czniku. Je¿eli takowy ubiór by³ noszony to przez kogo i czy kto¶ posiada do niego wykroje? Pytam gdy¿ na zdjêciach panów braci z Grupy Szermierki Historycznej Karabela ujrza³em jegomo¶cia ubranego w taki sposób, oraz na zdjêciach z imprezy Vivat Vasa pewien chor±¿y równie¿ paraduje w takim stroju.
w za³±czniku orygina³ takiego koletu
Kolet filmowego Wo³odyjowskiego ró¿ni siê od orygina³u g³ównie zastosowan± skór±. Skóra powinna byæ tzw. bia³ej wyprawy, co znaczy, ¿e miêkka i zamszowa, a nie lakierowana licówka!
jak na moje oko to kolet filmowy (jesli oczywi¶cie twórcy tego stroju mieli na my¶li kolet) to od koletów ze zbiorów muzealnych ró¿ni wszystkim, krojem, skór±. Na moj± dzisiejsz± wiedzê nie nazywa³bym tego stroju koletem, jest za krutki i za bardzo przypomina jak±¶ kurteczkê.
Jeszcze jedno pytanie odno¶nie tej¿e postaci. Có¿ za odzienie wierzchnie nosi ma³y rycerz przewieszone przez ramie ? Z góry dziêkuje za odpowied¼. Wiem ¿e pytania laickie ale dopiero co wdra¿am siê w RP Obojga Narodów.
Plaszcz z polkola, krojony na modle hiszpanska a noszony na modle francuska:) Niestety ten powinien byc jedwabny lub welniany i miec wiazanie na sznur jedwabny a nie na lancuch od spluczki.
Witam!
Mo¿e ma kto¶ wiêcej zdjêæ tego koletu lub innych, lub te¿ jaki¶ wykrój/rysunek pogl±dowy? Mam te¿ pytanie czy taki kolet ma co¶ wspólnego z ¿upic± której wykrój jest w ksi±¿ce pani Gutkowskiej?
Pozdrawiam!
Kolet to zachodnioeuropejski ubior meski, szyty ze skory (najczesciej z wolowej lecz takze losiowej-wyprawianej tluszczowo) ktory z ochronnego stroju wojskowego noszonego pod zbroje (kirys) przeszedl do ubioru cywilnego.
Angielska nazwa tego ubioru to buff leather jerkin lub buff coat (http://thesealedknot.co.uk/knowbase/docs/0047_Doublets.htm).
Konstrukcja jego wzorowana jest na ubiorze zwanym kasakiem/kazjaka (ang. cassock albo hiszpanska ropilla). Wykroje kasaka mozna znalezc np. w podreczniku krawieckim Juana de Alcega. Na stronie:
http://www.vertetsable.com/research_polish.htmznalezc mozna wykroj kasaka wg. mody niemieckiej.
Kasak o bardzo podobnych zdobieniach ma na sobie ten oficer:
http://marquise.de/en/1600/pics/1642_1.shtmlInne przyklady to:
http://marquise.de/en/1600/pics/1662_1.shtmlhttp://marquise.de/en/1600/pics/163x_7.shtmlhttp://marquise.de/en/1600/pics/1632_3.shtmlPrzyklad zachowanego koletu z Bayerisches Nationalmuseum w zalaczniku ("Lederkoller - (DE or NL?) 1630-40").
Kolet z Victoria and Albert Museum (widok z przodu i z tylu):
Date
1640-1650
Techniques
Leather, with whalebone stiffening in the collar and silver-gilt braids
Dimensions
Height 103 cm
Width 68 cm (skirt)
Width 45 cm (shoulders)
Width 61 cm (elbow to elbow)
Depth 63.5 cm (skirt)
Witam!
EwKa, brak mi s³ów
Pozdrawiam!
Podsyłam zdjęcia koletu Gustawa Adolfa. Różnią sie trochę konstrukcją, 2 części z przodu plus plecy i 4 części na dole.
W MWP jest kolet ze skóry łosiowej ze srebrnymi guzikami. Zdjęcie jest w książce "Polskie Skórnictwo" Ireny Turnau.
Kolet z nowojorskiej galerii, w całości i detale szwów. Podaje też schemat kawałków skóry i pasuje on bardziej do koletu Gustawa Adolfa. Kolety można też zobaczyć na większości obrazów przedstawiających milicje miejskie i sceny batalistyczne oraz rodzajowe z udziałem wojska. Polecam www.wga.hu tam jest tego mnóstwo. I jeszcze taka ciekawa
stronka współczesnej rekonstrukcji koletu z wojny domowej w Anglii. W jednym z opracowań (K.Górski?) doczytałem się, że w Polsce w pewnym czasie dragoni nosili kolety, ale sukienne, chyba w ramach oszczędności
.
sukienne byly ropille/kazjaki wiec moze rzeczywiscie ze wzgledow finansowych uzywano tego ubioru cywilnego pod zbroje... czy mozesz Tomku sprawdzic date kiedy taki fakt mial miejsce?
U de Alcega kazjaki wystepuja albo bez precyzowania rodzaju tkaniny albo jako ubior z dobrej jakosci cienkiego sukna zwanego "raja" lub "rasza" pochodzacego z Florencji.
W dzisiejszych czasach sukienny ubior pod kirys bylby tansza i szybsza do odtworzenia alternatywa dla koletu. Znalezienie dobrej jakosci skor wyprawianych tluszczowo to nie lada sztuka:)
hej
Wo³odyjowski oprócz nibykoletu jeszcze portki nosi³ skórzane
macie mo¿e z epoki skórzanych spodni widoki?
rózni³y ci siê one od spodni robionych z innych matera³ów w tej epoce?
Ewa niestety nie by³o to w K. Górskim i muszê poszukaæ gdzie ja to wyczyta³em, takze jeszcze trochê.
Samuel77: hej
Wo³odyjowski oprócz nibykoletu jeszcze portki nosi³ skórzane
macie mo¿e z epoki skórzanych spodni widoki?
rózni³y ci siê one od spodni robionych z innych matera³ów w tej epoce?
Proponuje zaczac poszukiwania na gieldach samochodwych wsrod akcesoriow dla motocyklistow.
Witam!
Don Carlos:"Proponuje zaczac poszukiwania na gieldach samochodwych wsrod akcesoriow dla motocyklistow".
Nie ma to jak rzeczowa odpowied¼ na odpowiednim poziomie!
Co do spodni Wo³odyjowskiego to my¶lê ¿e inspiracj± dla twórców by³y tzw. spodnie husarskie. Na forum jest ju¿ o nich temat.
Pozdrawiam!
Harcownik: Prawda??
Jak jest temat to czemu nie przekleisz linka??
Sukienne kolety s± wymienione w jednym z opracowañ o dragonach (Zbigniew Kuchowicz „Udzia³ dragonii w walce z najazdem szwedzkim w latach 1655-1660” SiMdHSW tom II 1956r), a autor powo³uje siê na Gembarzewskiego. Mia³y wystêpowaæ w drugiej po³owie XVII wieku.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.