Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Rekonstrukcja polowej kaplicy namiotu
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo > Liturgia w dawnych wiekach
Pawe³ z Krosna
Namiot- prezbiterium to niezbędne minimum żeby odwtorzyć nastrój sacrum jaki powinien towarzyszyć ofierze mszy św.

Niestety ja nie znalazłęm do tej pory dobrego przedstawienia z epoki.

mszę polową w klasycznym rycie można odprawić tak jak jak podczas pilegrzymki Tradycji katolickiej Paris-Chartres AD 2006 ( ksiądz ma chyba na głowie ma humerał, poprawcie mnie jeśli się mylę)



znalazłem też takie przedstawienie:



XIX w. obraz pierwsza msza w Monterey

może ktoś pomoże dunno.gif
Viator
Z materiałÃ³w pisanych wiemy, że był namiot w obozowisku, celowo przeznaczony na sprawowanie liturgii, zwany kaplicą, i że był rozstawiany tylko na czas nabożeństwa. Prawdopodobnie nie był otwarty, ale miał formę pawilonu - a przynajmniej nie był otwarty gdy król Jagiełło słuchał swoich dwóch Mszy świętych przed potrzebą grunwaldzką.

CYTAT(Jan Długosz; Bitwa Grunwaldzka)
We Wtorek, w dzień Rozesłania ApostołÃ³w, piętnastego Lipca, Władysław król Polski postanowił na tem samem stanowisku przed świtem Wysłuchać Mszy świętej; ale dla silnego i gwałtownie wiejącego wiatru nie można było tak spiesznie jak nakazano zatknąć i rozwinąć namiotu , w którym zwykle odprawiano nabożeństwo; bo co rozwinięto płÃ³tna, to je wiatr zrywał. Nocy poprzedzającej spadł był ulewny deszcz z grzmotem i błyskawicami, ale nie z takim wichrem w obozie królewskim jak w Krzyżackim, gdzie burza wszystkie niemal rozniosła namioty, a co było wróżbą nastąpić mającej klęski. Już wreszcie i dzień nastał, a wiatr począł się wzmagać gwałtowny. Gdy więc dla ciągłej zawiei nie podobna było kaplicy królewskiej mocno ustawić, za radą wielkiego książęcia Alexandra ruszył król obozem; a uszedłszy przestrzeń dwumilową, w której widzieć było płonące dokoła włości nieprzyjaciół, stanął na polach wsi Rudy (Tannenberg) i Grunwaldu (Grunwald), mających się wsławić przyszłą w dniu tym bitwą, i pomiędzy gajami i gąszczami, które zewsząd to miejsce zakrywały, kazał rozbić namioty, a kaplicę obozową ponad jeziorem Lubnem na wzniosłym ustawić pagórku, aby przez ten czas, gdy wojsko rozmieszczać się miało na swoich stanowiskach, mógł wysłuchać nabożeństwa.

A propos humerału - raczej jego alba ma kaptur, i akurat ten kaptur założył. Humerał powinien mieć (tak jak szalik) na szyi pod stułą (przynajmniej według współczesnego nazewnictwa).
Pawe³ z Krosna
to chyba raczej humera³

cytat z modlitewnika przedwojennego wydanego po polsku w Ameryce

CYTAT
Humera³ jest jakgdyby ma³± chustk± albo szalikiem lnianym. Kap³an zarzuca go na g³owê, spuszcza potem na ramiona, okrêca oko³o szyi i zawi±zuje na sobie przyczepionymi doñ tasiemkami woko³o pasa (...) W stosunku do nas humera³ jest symbolem "przy³bicy zbawienia"(Ef.6,17), która dotykaj±c naszej g³owy ma nas strzec od z³ych my¶li, a okrêcona woko³o szyi ma nasz jêzyk zabezpieczyæ od z³ych mów przede Msz± ¶w. i po Mszy



Wiec (chyba) humera³ najpierw powinno siê za³o¿yæ na g³owê - i to ma symbolizowaæ, ¿e my¶li celebransa kieruj± siê tylko do Boga a pó¼niej "poci±ga" z ty³u, ¿eby humera³ opad³ na ramiona.

Viator
No nie wiem - dzisiaj u¿ywany model jest trochê za w±ski ¿eby go za³o¿yæ na g³owê na kszta³t chusty, no i nie uk³ada³by siê zbyt dobrze, bo ma kszta³t prostok±ta; wiem, bo jak ka¿dy ministrant (swego czasu) podawa³em go niejednemu kap³anowi i pomaga³em zawi±zaæ... o wiêcej (i jak to by³o dawniej) trzeba by pewnie zapytaæ którego¶ z naszych frehowych duchownych.

P.S. Zreszt± to nie jest element ¶cisle opisany w przepisach i pewnie jakby go wykonaæ np. z trójk±tnej chusty, te¿ by spe³nia³ swoj± rolê, wiêc nie bêdê siê upiera³ smile.gif .
Pawe³ z Krosna
dzisiaj (NOM) byæ mo¿e - na górze to msza podczas pielgrzymki Tradycji Pary¿-Chartres wiec na bank to klasyczny ryt a nie NOM

ale nie bede sie upieral smile.gif
Urosz
Witajcie!

Bia³e p³ótno na g³owie kap³ana to nie humera³. W podanym wcze¶niej cytacie jest zawarty opis zak³adania humera³u (na ramiona), przy czym odmawia³o siê odpowiedni± modlitwê.
Na g³owie kap³an ma kaptur z alby, gdy¿ w rycie klasycznym ksi±dz, diakon i subdiakon podchodzili do o³tarza z g³ow± nakryt±: zakonnicy g³ównie w kapturze, pozostali ksiê¿a w birecie.
Antiquus_ordo
CYTAT(Urosz @ 00:43 18.05.2007) [snapback]189501[/snapback]
Witajcie!

Bia³e p³ótno na g³owie kap³ana to nie humera³.

humera³ na kapturze.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.