Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: za³o¿enia projektu
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo > Liturgia w dawnych wiekach
Pawe³ z Krosna
Witam!

G³ówn± ide± przy¶wiecaj±c± powstaniu tego forum jest rekonstrukcja ¶redniowiecznej liturgii ko¶cio³a katolickiego, nie tylko dla potrzeb imprez dla odtwórców historycznych.

Twórcy projektu wychodz± z za³o¿enia, ¿e odtwarzaj±c postaci ¿yj±ce w ¶redniowiecznej Europie nie sposób skupiæ siê wy³±cznie na kulturze materialnej zupe³nie zaniedbuj±c przestrzeñ duchow±, tak wa¿n± dla ludzi ówczesnej epoki a tak odsuwan± do lamusa przez dzisiejszy zmaterializowany i agresywnie laicki ¶wiat.

Centralnym punktem ¿ycia duchowego jest modlitwa oraz liturgia Mszy ¶w. zwanej przez Ojców Ko¶cio³a „najpiêkniejsz± ofiar± po tej stronie Nieba” . W programie wielu imprez historycznych jest równie¿ msza ¶w. w której t³umnie uczestnicz±c równie¿ sami odtwórcy. Stoimy na stanowisku, ¿e skoro ruch rycerski odchodzi od uproszczeñ w rekonstrukcji kultury materialnej to tym bardziej nie powinien dokonywaæ uproszczeñ tam, gdzie wg nas a tym bardziej ludzi wieków ¶rednich, byæ ich nie powinno. Dlatego te¿ projekt adresujemy do wszystkich pragn±cych braæ udzia³ we mszy ¶w. w klasycznym rycie rzymskim, wg kanonów ustalonych w czasach papie¿a Grzegorza Wlk. i obowi±zuj±cych z niewielkimi do czasu promulgacji nowego Msza³u Rzymskiego przez papie¿a Paw³a VI.

Zapraszamy do dyskusji osoby które chcia³yby przyczyniæ siê do pe³nej rekonstrukcji kaplicy polowej – namiotu w którym odprawiana by³aby msza ¶w. na wiêkszo¶ci imprez historycznych. W grê wchodzi rekonstrukcja o³tarzyków polowych, ¶wieczników, utensyliów liturgicznych, podstawek pod msza³, szat liturgicznych . Zapraszamy równie¿ osoby zainteresowane nauk± chora³u gregoriañskiego który u¶wietni³by celebrê mszy ¶w.

¯eby ubiec przysz³ych krytyków- nie chodzi nam o pe³n± rekonstrukcjê ¶redniowiecznej mszy ¶w. gdy¿, takie ujêcie tematu oznacza³oby zredukowanie Naj¶wiêtszej Ofiary Mszy ¶w. do poziomu s³ów i gestów. Dlatego te¿, w zgodzie z nauczaniem Ko¶cio³a i z szacunku dla ¶w. jego Tradycji pragniemy poznaæ i przybli¿yæ chêtnym mszê ¶w. wg typicznej redakcji Msza³u Rzymskiego promulgowanej przez Ojca ¦w. Jana XXIII w 1962 r. z uwzglêdnieniem tych elementów liturgii ¶redniowiecznej, których nie znie¶li Ojcowie Soboru Trydenckiego oraz pó¼niejsze wydania typiczne Missale Romanum ¶w. Piusa V

Wspó³pracujemy z kap³anami wykszta³conymi i przygotowanymi do odprawiania mszy w rycie klasycznym, m.in. z ks. Wojciechem Grygielem FSPP cz³onkiem Bractwa Kap³añskiego ¶w. Piotra oraz ministrantami do¶wiadczonymi w s³u¿bie liturgicznej w dawnym rycie.

W tej czê¶ci forum znajdziecie równie¿ tematy potrzebne dla rekonstrukcji innych przedmiotów sakralnych – krzy¿yków relikwiarzyków, enkolpionów itp.

Zapraszamy do dyskusji A.M.D.G. !


Moderatorzy
Pawe³ z Krosna
Poza ogólnym Regulaminem Freha jako lex specialis obowiazuj± nastêpuj±ce zasady:

1. to forum z za³o¿enia nie jest przeznaczone dla krytyków Ko¶cio³a - twórców takich tematów zapraszamy do ogólnej kategorii Obyczaje i polityka

2. forum nie jest dzialem dla religioznawców - zainteresowanych tematyk± wierzeñ pogañskich odsy³amy do dzia³u ogólnego Obyczaje i polityka

3. na forum unikamy, znanych z innych forów Tradycji katolickiej, sporów miêdzy "lasandrystami" , "indulotowcami", "sedewakantystami" etc,


Z Bogiem!
jedam von blabo
Salve

Witam wszytkich zainteresowanych now± inicjatyw±(no mo¿e nie a¿ tak now±) w RR. Chcia³bym sie z Wami podzieliæ kilkoma pomys³ami i propozycjami odno¶nie tego co postanowili¶my wykreowaæ.

W za³o¿eniu mamy zamiar zrekonstruowaæ mszê ¶redniowieczn± z dwóch jak na dzi¶ okresów :
1) XV wiek
2) XIII wiek
Chcia³bym unikn±æ takich dyskusji na poziomie pseudoteologicznym co do zasadno¶ci rozwijania takiej inicjatywy. Jak kto¶ sie z nami nie zgadza to ok, szanujemy ale nie musimy przyjmowaæ wszystkich krytycznych uwag i sie nimi sugerowaæ. Wiêc jak kogo¶ to nie interesuje albo ma ca³kiem odmienn± opiniê co do samych podstaw to proszê aby poskromi³ jêzyk i nie pisa³ g³upot których sie nie bedzie chcia³o nikomu czytaæ a tylko za¶miec± forum.

Zatem do rzeczy... Jak wy¿ej napisa³em celem jest urealnienie zewnêtrznej formu mszy tak by by³a maksymalnie podobna do mszy z wieków nas interesuj±cych. Nie bêdziemy majstrowaæ przy czê¶ciach sta³ych czy zmiennych. Nie jeste¶my liturgistami i nie posiadamy jurysdykcji ko¶cielnej do modyfikowania liturgii. Chcemy jednak poprzez takie elementa jak szaty liturgiczne i inne paramenty, o³tarzyki, szaty ministrantów, ¶wieczniki etc etc upodobniæ wspó³czesn±(tryndenck±) liturgiê do ¶redniowiecznej. Dodatkowo sam± warstwê liturgiczn± wzbogac± elementy niezacieraj±ce istoty i nieprzekraczaj±ce przepisów prawa ko¶cielnego które mamy w g³êbokim szacunku i nim sie kierujemy. Chcemy zatem aby liturgia by³a odprawiana w jak najbogatszej formie z chora³em gregoriañskim i z inn± ¶redniowieczn± twórczo¶ci±, aby kazania by³y brane ze ¼ród³owych zapisów kazañ ¶redniowiecznych. Dotykamy zatem elementów dodatkowych pozostawiaj±c sam± osnowê mszy tak± jak± da³ nam papie¿ Jan XXIII.

Mam zatem kilka pró¶b do ludzi zainteresowanych inicjatyw±. Roboty czeka nas wiele i potrzebujemy pomocy. Po pierwsze chcemy nawi±zaæ wspó³prace z ludzmi specjalizuj±cymi sie w histori sztuki zw³aszcza nas interesujacej. Do tego proszê o kontakt ludzi zajmuj±cych sie rekonstrujcj± malarstwa tablicowego i rze¼by ¶redniowecznej. Po trzecie historyków (sam nim jestem) aby pomogli odtworzyæ obraz ¿ycia ko¶cio³a w Polszcze w konkretnych okresach( interesuj± mnie synody i udzia³ w soborach powszechnych polskich biskupów). Po czwarte ca³± resztê ludzi zainteresowanych muzyk± dawn± i chora³em oraz poezj± religijn± w szczególnosci. Po pi±te ludzi interesuj±cych sie i zajmuj±cych haftem aby móc nasz± rekonstrukcjê wzbogaciæ o jak najpiêkniejsze paramenty tekstylne. Je¶li kto¶ z was para sie jubilerstwem, z³otnictwem te¿ bedzie po¶ród nas mile widziany, je¶li kto¶ zajmuje sie stolatk± czy kowalstwem(ja :P) tak¿e chêtnie go przyjmiemy.

Czekam zatem na zg³oszenia ludzi do naszej inicjatywy. Jeste¶my otwarci napropozycje , inicjatywy. Jeste¶my ciekawi jak to widzicie, ale b³agam nie gadajmy czy jest sens to robiæ. Bo s± ludzie któzy my¶l± ze jest wiec ich nie przekonacie a szkoda i naszego i Waszego czasu na bicie piany ideologicznej.

Pierwszym pomys³em jest polowa liturgia na Grunwaldzie i Ciechanowie XIII-wiecznym oraz Zimowym Gniewie. W dalszej perspektywie w³aczymy projekt liturgii do Polski Dzielnicowej , której liturgia ma byæ elementem integralnym. Kolejny pomys³ to wigilia z wieczerz± i pasterk± ale to plan na za 2 lata.

Aha i jeszcze jedna wa¿na informacja. Wszystko realizujemy na zasadzie dowolno¶ci i w miare mo¿liwosci bedziemy chcieli sie samofinansowaæ.

Czekam i pozdrawiam
Adam B³awat
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.