Nie masz dostêpu do specjalistycznych opracowañ pochowanych g³êboko na pó³kach wyspecjalizowanych instytucji?
Szukasz po sieci strzêpków informacji potrzebnych w rekonstrukcji?
Masz do¶æ takiego stanu rzeczy?
Zapoznaj siê z elektronicznymi zbiorami kolegów i kole¿anek, udostêpnianych w ramach sieci DC!
Szukasz po sieci strzêpków informacji potrzebnych w rekonstrukcji?
Masz do¶æ takiego stanu rzeczy?
Zapoznaj siê z elektronicznymi zbiorami kolegów i kole¿anek, udostêpnianych w ramach sieci DC!
W zwi±zku ze zmian± polityki Frehy w stosunku do huba, od dzi¶ zmieniaj± siê zasady korzystania z tego udogodnienia. Obecnie hub bêdzie dostêpny dla wszystkich u¿ytkowników po spe³nieniu dodatkowych wymogów. Dobrodziejowie i Mecenasi nadal zachowuj± dostêp na nie zmienionych zasadach. Zapraszam do zapoznania siê z regulaminem i zasadami rejestracji na hubie opisanymi w przewodniku poni¿ej. Wnikliwe przeczytanie tego ostatniego szczególnie polecam tym, którzy po raz pierwszy stykaj± siê z DC.
Regulamin
- Hub FREHA dzia³aj±cy w ramach sieci Direct Connect jest narzêdziem do wymiany materia³ów pomocnych w rekonstrukcji historycznej.
- W wymianie mog± uczestniczyæ wszyscy zarejestrowani u¿ytkownicy forum po przej¶ciu procedury opisanej w przewodniku.
- Nale¿y ustawiæ co najmniej 2 sloty na ka¿dy u¿ywany hub, nie mniej jednak ni¿ 5.
- Wymagane jest po³±czenie w trybie aktywnym.
- Wymagane jest udostêpnienie minimum 1 GB materia³ów historycznych. Decyzja o tym co siê mie¶ci w tej kategorii a co nie, nale¿y do operatorów huba. Odwo³ania od ich decyzji przyjmuje administator huba.
- Materia³y historyczne powinny byæ wyra¼nie oddzielone od innych udostêpnianych danych i przejrzy¶cie podzielone na kategorie ze wzglêdu na typ (ksi±¿ki, zdjêcia, itp.) i/lub przedzia³ historyczny (staro¿ytno¶æ, wczesne ¶redniowiecze, itd.)
- W przypadku posiadania mniejszej ilo¶ci materia³ów ni¿ okre¶lona w pkt. 4, ale o du¿ej warto¶ci merytorycznej lub szczególnie rzadkich, administrator mo¿e zadecydowaæ o obni¿eniu u¿ytkownikowi danego progu.
- Wymogi z punktów 4 i 5 nie dotycz± osób posiadaj±cych status Dobrodzieja lub Mecenasa - stanowi± oni grupê uprzywilejowanych u¿ytkowników huba.
- Na hubie obowi±zuje ogólnie przyjêta netykieta.
- £amanie tego regulaminu wi±zaæ siê bêdzie z czasowym, a w szczególnych przypadkach sta³ym zablokowaniem dostêpu do huba.
Pierwsze kroki, czyli krótki przewodnik jak zainstalowaæ i skonfigurowaæ poprawnie DC++
Etap 1.
Staramy sobie uzmys³owiæ na czym polega wymiana danych w ramach sieci Direct Connect.
Hub DC to program zainstalowany na komputerze podpiêtym do sieci, umo¿liwiaj±cy wymianê informacji miêdzy u¿ytkownikami o posiadanych i poszukiwanych plikach. Same dane nie przechodz± przez hub, tak samo jak paczki z kupowanymi na Allegro przedmiotami nie przechodz± przez siedzibê tej firmy, która jedynie organizuje kontakt miêdzy kupuj±cymi i sprzedaj±cymi (no i czerpie z tego dochody ).
Klient DC to program zainstalowany na komputerze osoby, która chce uczestniczyæ w wymianie danych. Umo¿liwia on przegl±danie zasobów innych osób podpiêtych do tego samego huba, organizuje ich ¶ci±ganie, zajmuje siê te¿ wysy³aniem chêtnym tego co samemu siê udostêpnia.
W miêdzyczasie nale¿y napisaæ te¿ PW skierowan± do mnie, w której nale¿y oprócz deklaracji przy³±czenia nale¿y te¿ zaproponowaæ has³o. Nie trzeba go szczególnie zapamiêtywaæ, bo wystarczy potem raz go wpisaæ w konfiguracjê programu i po k³opocie.
W przypadku osób nie bêd±cych Dobrodziejami czy Mecenasami, opisaæ te¿ nale¿y z grubsza jakie materia³y siê ju¿ posiada do udostêpnienia w ramach owego wymaganego 1 GB.
Etap 2.
¦ci±gamy klienta DC, pod Windowsa najlepiej DC++ 0.750. S± te¿ oczywi¶cie programy pod Linuksa i na Maca, ale tu niestety nie wska¿ê na najlepsze wersje.
Etap 3.
Po ¶ci±gniêciu klienta uruchamiamy instalator.
Zatwierdzamy licencjê, zaznaczaj±c kwadracik "I accept" i klikaj±c Next
Nastêpnie pozostawiamy zaznaczone wszystkie czê¶ci pakietu i dajemy Next.
Na koniec wskazujemy miejsce, gdzie program ma siê zainstalowaæ, mo¿na pozostawiæ pierwotne ustawienie.
Etap 4.
Uruchamiamy program. Zostaniemy przeniesieni do panelu konfiguracji, do zak³adki Personal Information i poproszeni o podanie nicka (tu wpisujesz nick z Frehy, z tym ¿e ewentualne spacje trzeba zamieniæ na podkre¶lniki) oraz opcjonalnie adresu e-mail oraz opisu. Opcja wyboru rodzaju po³±czenia z rozwijanej listy te¿ jest opcjonalna.
Kolejna zak³adka Connection Settings odpowiada za konfiguracjê po³±czenia - tu jest tak du¿o mo¿liwych przypadków do rozpatrzenia, ¿e najlepiej na pierwszy raz zostawiæ zaznaczone Active i tyle. W razie problemów z wymian± danych to bêdzie g³ówne miejsce do dopracowania.
Przechodzimy do Sharing, gdzie wskazujemy na zasoby, którymi chcemy siê podzieliæ z innymi. Najlepiej je zawczasu pouk³adaæ na dysku w sensown± strukturê, na przyk³ad ze wzglêdu na kategorie. Przyk³adowo mo¿e to wygl±daæ tak:
- Uzbrojenie
- Stroje
- Rzemios³a
- Zdjêcia z imprez
- i tak dalej...
Na razie mo¿emy zamkn±æ ustawienia, wrócimy do nich w razie potrzeby pó¼niej.
Etap 5.
Gdy administrator ju¿ potwierdzi przyjêcie zg³oszenia do uczestnictwa na hubie (a stara siê to robiæ jak najszybciej), mo¿emy przej¶æ do nawi±zania po³±czenia z hubem Frehy. Naj³atwiej jest to zrobiæ wpisuj±c go na listê ulubionych hubów (Z górnego menu View -> Favourite Hubs ). Klikamy New... i wpisujemy odpowiednie pola pierwszej czê¶ci:
Name: Freha
Adress: freha.matrixelite.pl:1410
Pole Description jest opcjonalne.
W drugiej czê¶ci ponownie wpisujemy zawarto¶æ w pole Nick, w Password wpisujemy has³o, które to podali¶my administratorowi w punkcie 1, a pole Description mo¿e s³u¿yæ podobnie jak status na GG lub informacyjnie, na przyk³ad o charakterystyce udostêpnianych danych. Nastêpnie klikamy OK i na li¶cie zaznaczamy kwadracik po lewej stronie nazwy huba, dziêki czemu program po uruchomieniu automatycznie bêdzie siê ³±czy³ ze wskazanym hubem. Za pierwszym razem jednak musimy rêcznie nawi±zaæ po³±czenie, klikaj±c Connect.
Je¶li wszystko jest OK z konfiguracj± DC++ i firewalla na komputerze, powinno siê pojawiæ nowe okno, a w nim seria komunikatów zbli¿ona do takiej:
<VerliHub> This Hub Is Running Version 0.9.8d-RC2 (Thursday September 13 2007) of VerliHub[RunTime:42min 15sec ].[Current User Count:11].
<VerliHub> This hub is enhanced by plugman for Verlihub.
<WELCOME> Witamy na hubie Direct Connect FREHA.
Je¶li siê tak nie sta³o to przyczym mo¿e byæ bardzo du¿o. Winny mo¿e byæ firewall na komputerze (na przyk³ad standardowy Windowsa XP), mo¿e byæ te¿ jaka¶ literówka we wpisanych danych. Najlepiej zajrzeæ na przyk³ad na stronê DC Hub do dzia³u FAQ, Poradniki albo na Forum. Mo¿na te¿ pomêczyæ kogo¶ ze znajomych, a w sytuacji zagro¿enia zdrowia i ¿ycia, klêski ¿ywio³owej lub katastrofy ekologicznej mo¿na poprosiæ o pomoc administratora huba lub którego¶ z jego pomocników, tzw. operatorów. Oto pe³na ich lista:
- na razie brak
Równie¿ je¶li u¿ywane tu nazewnictwo powoduje u Ciebie uczucie zagubienia, odsy³am do dzia³u FAQ powy¿szego serwisu.
Pozdrawiam i ¿yczê owocnej wymiany,
Piotr Paruch
Administrator Huba