Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Gród w £om¿y
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka > Budujemy nowy gród...
Indar
Witam
Wspomina³em wcze¶niej o naszym ³om¿yñskim projekcie budowy grodu. Zacze³o siê od lu¿nego pomys³u rzuconego kilka lat temu, który do dojrzewa³ w naszych glowach. Oko³o pó³tora roku temu projekt dojrza³ na tyle i¿ postanowilismy go zrealizowaæ. Powo³ali¶my stowarzyszenie do którego zaprosili¶my osoby które mog³y nas wspomóc swoj± wiedz±. Po jakim¶ czsie powsta³ pierwszy projekt, nastêpnie kolejny, póznie za¶ kolejny... itd... Za ka¿dym razem co¶ zmieniali¶my, udoskonalali¶my - du¿y wp³yw ma miasto, jako g³ówny inwestor.
Wstêpne za³o¿enia grodu przedstawia³y sie tak:
"... Nasz projekt zak³ada budowê grodu typu pier¶cieniowatego z podgrodziem. Gród g³ówny umieszczony bêdzie na planie elipsy lub ko³a o ¶rednicy ok. 50 m. Od zewn±trz otoczony bêdzie fos± oraz wa³em ziemnym w konstrukcji przek³adkowej zwieñczonym ostroko³em. Do grodu prowadziæ bêdzie drewniana brama. Wewnêtrzna zabudowa to: centralnie ustawiona wie¿a stra¿nicza. Wokó³ wa³u stan± cha³upy w konstrukcji zrêbowej aran¿owane wed³ug przeznaczenia.
Podgrodzie otoczone bêdzie wa³em w konstrukcji podobnej do wa³u grodu g³ównego. Na terenie podgrodzia powstanie plac targowy oraz cha³upy - pracownie rzemie¶lnicze. W centralnej czê¶ci zostanie wzniesiona budowla kultowa.

..."

Miasto od samego pocz±tku popar³o inicjatywê, widz±c w tym korzy¶æ dla pozbawionej przemys³u £om¿y. Nie dysponuj±c w³asnym gruntem zmuszeni bylismy nawi±zaæ ¶cis³± wspó³prace z miastem, poza tym to naturalna kolej rzeczy. Nie maj±c tak naprawdê wielkiego wyboru zosta³ nam wstepnie przydzielony teren na krañcu £om¿y, nieopodal mostu na Narwii. Miejsce piêkne, jednak z mankamentem wynikaj±cym z urody... Teren zalewowy.
Jednak udalo siê pozyskac wymagane zezwolenia, pó¿niej za¶ kolejne, i tak do chwili obecnej. W tej chwli wci±¿ negocjujemy z miastem na temat zabudowañ mieszcz±cych siê na podgrodziu. Niestety, jesne by³o i¿ misto jako finansuj±cy (w sporej czêsci) projekt, i przekazuj±cy ziemiê, zechce do³o¿yæ swoje trzy grosze. Musieli¶my pój¶æ na pewien kompromis, o ile gród w³a¶ciwy bêdzie w pe³ni po naszej my¶li, o tyle podgrodzie bêdzie w pewnym sensie komercyjne, jaka¶ karczma, pami±tki, itp. Inaczej siê niestety nie da³o, jednak wci±¿ jak juz wspomnia³em, walczymy o wygl±d owej komercji.
Na chwilê obecn± brakuje nam przys³owiowej kropki nad "i" by zacz±æ nawoziæ ziemiê.


Tu ma³a ilustracja, gród wkomponowany (mniej wiêcej) w otoczenie gdzie ma stan±æ. Jest to fragment wiêkszej wizualizacji któr± tworzymy na potrzeby miasta. Nie jest to zgodne w 100% z projektem, brama bêdzie gdzie indziej, podgrodzie bêdzie bardziej "p³askie", itp. - niemniej jednak w du¿ym stopniu wszystko siê zgadza. Budowa potrwa, zdajemy sobie z tego sprawê, ale jestesmy cierpliwi.
Nied³ugo zamieszczê zdjêcia terenu gdzie gród stanie.
k³aniam
Indar
Hasintus
Ho ho widaæ ¿e, ostatnio grody wyrastaj± jak grzyby po deszczu. Na tym obrazku to chyba trochê nie tak z proporcjami: wa³ powinien byæ o wiele wy¿szy ni¿ palisada. Je¿eli to gród wczesno¶redniowieczny to brama powinna byæ w miejscu wklês³ym tak, ¿eby mo¿na by³o jej broniæ z murów. No chyba ¿e, jest to tylko obrazek z opakowania po klockach Lego icon_wink.gif
Pozdrawiam
Wojtek z Jakubowa
Moje gratulacje! Z doświadczenia wiem ile pracy macie za sobą. Niestety jeszcze więcej przed Wami, wiem jednak, że osoby mające wizje i plan działania wcześniej czy później osiągną założone cele - czego i Wam życze. clap.gif

Mam pytanie czy będziecie podnosić majdan co by Was nie zalewało na wiosne czy tereny zalewowe są tylko z nazwy?
I drugie pytanko co na Wasz projekt strażacy bo wóz strażacki przez brame chyba nie przejedzie i nie widzę drugiego wyjścia (co może być problemem przy imprezach masowych). Co na to branżowcy.
Trzecie pytanie czy część historyczna (Wasza) ma harakter skansenu czy obiektu urzyteczności publicznej. Bo my z tym mieliśmy najwięcej problemów (przepisy budowlane kontra historyczność).
Pozdrawiam
wj
Indar
CYTAT(Wojtek z Jakubowa @ 21:51 20.12.2006) *
Moje gratulacje! Z do¶wiadczenia wiem ile pracy macie za sob±. Niestety jeszcze wiêcej przed Wami, wiem jednak, ¿e osoby maj±ce wizje i plan dzia³ania wcze¶niej czy pó¼niej osi±gn± za³o¿one cele - czego i Wam ¿ycze. clap.gif

Mam pytanie czy bêdziecie podnosiæ majdan co by Was nie zalewa³o na wiosne czy tereny zalewowe s± tylko z nazwy?
I drugie pytanko co na Wasz projekt stra¿acy bo wóz stra¿acki przez brame chyba nie przejedzie i nie widzê drugiego wyj¶cia (co mo¿e byæ problemem przy imprezach masowych). Co na to bran¿owcy.
Trzecie pytanie czy czê¶æ historyczna (Wasza) ma harakter skansenu czy obiektu urzyteczno¶ci publicznej. Bo my z tym mieli¶my najwiêcej problemów (przepisy budowlane kontra historyczno¶æ).
Pozdrawiam
wj


Teren obowi±zkowo musi zostaæ podniesiony, tego niestety wymaga Regionalny Zarz±d Wód - taki by³ ich warunek. Dysponujemy odpowiednimi pomiarami, stan wody 100 letniej itp, i niestety musimy nawozic ponad ów wskaznik. W rzeczywisto¶ci teren nie jest a¿ tak bardzo zalewowy, ale nie mamy nic do powiedzenia.
To wynika z przepisów, mimo i¿ grunty s± w gestii miasta to owe okre¶lenie gruntów jako zalewowe powoduje i¿ RZW ma g³os decydujacy.
Przujmujemy ziemiê w ka¿dej ilo¶ci, masz trochê? smile.gif
Wej¶cie drugie jest, niestety kwestii bezpieczeñstwa siê nie obejdzie. Tak samo z bram± wjazdow±, ma byæ tak sknstruowana by czerwone z kogutami wjechaæ mog³o - ale to akurat ¿aden problem przy wymiarach bramy.
Co do samej formy grodu to poszli¶my na kompromis, jak ju¿ wspomnia³em - gród w³a¶ciwy bêdzie po naszej my¶li, sama historia - czyli skansen. Powiem Ci szczerze i¿ nie mieli¶my z tym ¿adnych problemów, ale to mo¿e dlatego i¿ jeszcze negocjujemy formy obu czê¶ci...
kilka kolejnych szkiców:



I troszkê zdjêæ terenu gdzie budowla stanie:

W tle widaæ zabudowania, te najbli¿sze.



To z drugiej strony...


W prawym górnym rogu widaæ most s±siaduj±cy z terenem - ³±cz±cy £om¿ê z Pi±tnic±.
Teren nie jest idealnie "czysty" jak by siê chcia³o, ale i tak nie narzekamy. smile.gif
k³aniam niko
Indar
Indar
Z takich ciekawostek promocyjnych.
Jednym ze sposobów promocji naszej inicjatywy by³o og³oszenie w szko³ach konkursu plastycznego - "Ab Urbe condita czyli ³om¿yñski gród w XIII wieku". Chwyci³o, prezydent obj±³ nad konkursem honorowy patronat i teraz m³odzie¿ w pocie czo³a tworzy w³asne wizje... smile.gif
Ahm, najciekawsze prace zostan± opublikowane w formie kalendarza na 2008 rok...
Tak to ma³ymi kroczkami brniemy do przodu.
I.
Kefas
Nie ma chêtnych do projektowania grodu w £om¿y - mo¿e tu znajdzie siê jaki¶ architekt, cz³onek zespo³u architektów?
Matron
Odgrzebiê temat bo projekt imponuj±cy, s± jakie¶ wie¶ci na czym budowa stane³a czy mo¿e zaniechano budowy z powodów jak zawsze takich samych.
Indar
Projekt od³o¿ono z uwagi na "pilniejsze" wydatki w bud¿ecie.
Niestety miasto "za bardzo" pod³apa³o pomys³ i z naszego projektu skromnego grodu wyszed³ olbrzym za gruba kasê. Na nic siê zda³y t³umaczenia o tym jak powinno to wygl±daæ, w/g w³odarzy w grodzie niezbêdna by³a karczma, sauna, sale wystawowe itd - co spowodowa³o astronomiczny wzrost kosztów ;)
Zobaczymy, mo¿e co¶ z tego jeszcze bêdzie.
M¶cidróg
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=27...t=0#entry350131
¯eby nie za¶miecaæ tego tematu.wydzieli³em nowy.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.