Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Siedziba rycerska w Uniejowie
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka > Budujemy nowy gród...
Wojtek z Jakubowa
Witam,
Tutaj znajdą się informacje o projekcie "Porta Temporis", którego pierwszym etapem jest "Castrum antiqum" czyli rekonstrukcja siedziby rycerskiej w Uniejowie. Tutaj też mam nadzieję na opinie wszelakie dotyczące projektu (co Wam się podoba a co byście zmienili).
Pozdrawiam
WJ
Wojtek z Jakubowa
Na początek chciałbym podziękować Wszystkim, którzy odpowiadali na moje pytania w innych tematach. Wszystkie podpowiedzi były bardzo pomocne (nagroda Was nie minie smile.gif). Nie umieszczałem do tej pory żadnych informacji, gdyż czekałem na uruchomienie projektu. Chętnie odpowiem na pytania i podziele się swoimi doświadczeniami bo wiem jak jest to pomocne. A oto kilka podstawowych informacji.
Projekt jest realizowany przez Urząd Miasta Uniejów i Stowarzyszenie "Signum Temporis".
Miejsce Uniejów (woj. łÃ³dzkie). Ci co byli u nas na turniejach wiedzą gdzie.
Czas zakończenia realizacji I etapu wiosna 2008.
Projekt współfinansowany przez Unie Europejską.
W skład projektu wchodzi wieża rycerska i budynek "gospodarczy" Nie będzie to niestety wierna rekonstrukcja ze względu na budżet projektu i przepisy budowlane icon_sad.gif staramy się aby wszystko było jak najbardziej historyczne ale w niektórych miejscach musieliśmy trochę "pooszukiwać",ta część projektu będzie zarabiać na te bardziej historyczne - następne etapy będą rekonstukcjami (takie mamy założenia).
Pozdrawiam
wj
Wojtek z Jakubowa
Informacje o wie¿y:
Tutaj widok frontu wie¿y:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Wysoko¶æ wie¿y od poziomu zero to oko³o 16 metrów.
Przy projekcie wzorowali¶my siê na wie¿y z siedl±tkowa, bêdzie wygl±daæ trochê inaczej rysunek powy¿ej pochodzi z koncepcji.
Wie¿a otoczona bêdzie fos± (niestety such±) - na razie.
Wej¶cie do wie¿y jest z poziomu zero od strony ó³nocnej oraz po drabinie przez na poziomie piêtra od strony zachodniej. Bêdzie tylko dla odwa¿nych, gdy¿ przepisy zabraniaj± wchodzenia po drabinach smile.gif do budynków u¿yteczno¶ci publicznej.
Wie¿a posiada cztery kondygnacje. Na poziomie zero - ku¼nia, poziom I - pomieszczenie "mieszkalne", poziom II - zbrojownia, poziom III pomieszczenie mieszkalne, poziom IV - spichle¿.
Rafa³ Pr±dzyñski
Balkon hurdycji jest ¼le kryty. Winno byæ trzy odcinki kryte z e szpara po ¶rdku na dwa odcinki nie kryte. A liczyli¶cie ile by kosztowa³a ceglano, kamienna - doda³bym te¿ kondygnacjam wysoo¶ci - przy drewnie mo¿e byæ trudne.
Wojtek z Jakubowa
CYTAT(Rafa³ Pr±dzyñski @ 12:13 20.12.2006) *
Balkon hurdycji jest ¼le kryty. Winno byæ trzy odcinki kryte z e szpara po ¶rdku na dwa odcinki nie kryte. A liczyli¶cie ile by kosztowa³a ceglano, kamienna - doda³bym te¿ kondygnacjam wysoo¶ci - przy drewnie mo¿e byæ trudne.

Wysoko¶ci niestety ju¿ nie dodamy (i tak naprawdê nie chcemy bo w materia³ach najwy¿sze drewniane wie¿e dochodzi³y do 16 metrów a zale¿y nam na drewnianej). Nie do koñca rozumiem z tym kryciem. Chodzi o pionowe zamkniêcia? Bo je¿eli tak to bêd± wstawiane zamkniêcia. Bo chyba nie chodzi o dach smile.gif. A otwory bêd± prostok±tne nie w kszta³cie krzy¿y jak na rysunku.
Pozdrawiam
Hasintus
CYTAT(Rafa³ Pr±dzyñski @ 12:13 20.12.2006) *
Balkon hurdycji jest ¼le kryty. Winno byæ trzy odcinki kryte z e szpara po ¶rdku na dwa odcinki nie kryte.

Wydaje mi siê ¿e, chodzi o to aby ca³y bok hurdycji powinien byæ zabudowany (na d³ugo¶ci 3 odcinków) i tam tylko otwory strzelnicze, mog± byæ jak najbardziej w krzy¿. Pod nogami koniecznie szpara dla odpierania tych co ju¿ s± pod ¶cian± wie¿y.
Wojtek z Jakubowa
Takie zamknięcia będą ale wstawiane na czas oblężeń i zimy smile.gif. Jeżeli chodzi o szpary pod nogami to zastanawiamy się bo muszą być zabezpieczone kratą, co by ktoś nie spadł, gdyby ktoś niepowołany otworzył "właz", niestety takich zabezpieczeń nie znalazłem w ikonografi i opracowaniach, więc nie wiem czy mogą być i to stawia pod znakiem zapytania dolne szpary. Chociaz fajnie by było oblać z góry smołą i obrzucić pieżem oblegających bigsmile2.gif

Dodam jeszcze pare informacji o budynku gospodarczym.
Będzie budynkiem w konstrukcji szachulcowej, piętrowy. W budynku będzie dormitorium i pojedyńcze "cele". Będzie też łaźnia - sześć dwumetrowej średnicy balii. Woda będzie miała cudowne właściwości uzdrawiające mad.gif , gdyż w Uniejowie są źródła geotermalne smile.gif i będziemy z nich korzystać.

Planujemy też budowę stajni, ale już w pełni historycznej. Prosiłbym więc "Koniarzy" o wskazówki i wytyczne jakich powinniśmy się trzymać. Chodzi mi w szczególności o historyczne budynki, konstrukcje oraz wyposażenie takowych.

Pozdrawiam
Hasintus
To co bêdzie bardzo trudne to znale¼æ cie¶lów do takiej budowy. Bo obawiam siê ¿e, takich co znaj± siê na tradycyjnych po³±czeniach ciesielskich to ju¿ prawie nie ma. Warto te¿ pozwiedzaæ stare drewniane ko¶cio³y najlepiej w Ma³opolsce (XV-XVIIw), szczególnie dzwonnice i podpatrzeæ rozwi±zania konstrukcyjne i detale architektoniczne. Zaraz kto¶ powie ¿e, czepiam siê szczegó³ów ale chodzi o to ¿e, przedsiêwziêcie jest du¿e a przy dobrym nawet projekcie a z³ym wykonawcy,mo¿e wyj¶æ co¶, co bêdzie bardziej przypomina³o ambonê dla my¶liwych ni¿ ¶redniowieczny sto³p. A "fachowcy" maj± to do siebie ¿e, wszystko wiedz± najlepiej, s± uparci i maj± sk³onno¶ci do rozwi±zañ "na skróty". Druga rzecz to materia³: u¿yte drewno musi mieæ du¿e wymiary bo rekonstrukcje z okr±glaków o ¶r. 20 cm wygl±daj± po prostu ¶miesznie.
Rafa³ Pr±dzyñski
O cie¶lów nie trudno - ale i nie ³atwo - s± na podhalu, na beskidziu i nad Bugiem - jeno ¿e chwilowo wyjechali na budy na zachód - ale spoko - sezonowo wracaj± na wcale d³ugo.

Mam nadziejê ¿e okna w hurdycji bêd± wy¿ej niz na tym rusunku (te krzyzyki) bo nie chodzi o strzelanie le¿±c? bigsmile2.gif

kraty w dolnych otworach mo¿esz za³o¿yæ - przy niskim pu³aopie by³y zak³adane w kamiennych - a w drewnianych by³y pierwszym elementem do zrabowania i przerobienia przez okolicznych kowlai na motyki - kiedy wieza przestawa³a funkcjonowac - top i ichnie ma.

Ponadto otwory pod³ogowe powinny byc bardzo niewielkie i raczejwaskie a g³ugie - niska mozliwo¶c wypadniêcia nawey dziecka - chyba pieska albo kotka.

Chodi³o mi jednak o krycie pionowe - ale ju¿ wszysto jasne, bêdzie podnoszone - okej. ale z tym dachem to dobrze kombinujesz - dach musi miec podnoszone klapy - nie da siê prowadziæ ostrza³u na znaczn± odleg³o¶æ (kont 45 stopni) bez takiego patentu - zw³aszcza zluku - i by³o to sotosowane przy murach krytych i machiku³ach i hurdycjach w wielu miejscach.

Jakie drzewo do konstrukcji???

Drzewo posadowione w ziemi gnije w naszych czasach w tempie mega prêdkim - nie wiem czy to jeszcze mozliwe - ale mimo wszystko dodal bym fundament i "podpiwniczenie" kamienne. - Tak robiono, to i dla ku¼ni bezpieczniej, wprawdzie nie chroni od strz±³ zapalaj±cych, ale chroni przed podpaleniem przez pod³ozenie ognia pod podstaw± wie¿y. Pamiêtaj ¿e siedlatkowo opuszczono i ofiary pozaru to najprawdopodobniej zaszkoczona nag³ym zagonem litewsko-tatarskim ludno¶c miejscowa (a mo¿e to w plemiêtach by³o?). W³ascisiel zdawa³ sobie sprawe ¿e wiez jest przstarza³a i od ognie nie ochroni.

Otwó dolny , okno?w³az? - ja bum go wogle na tej wysoko¶ci nie umieszcza³ - toc to na czekanie wle¼æ mop¿na i drabiny nie potrzeba, tutaj machnal bym tylko waskie strzelnice.

Nie do koñca zgadzam sie równiez z funkcjami kondygnacji - ja wiem ¿e to wynika z opracowañ , ale sa rózne podejsæia do wnioskowanie.

jak wiesz Wojciechu - musicie tam jeszcze przysposobic jaki¶ katek dla mnie bigsmile2.gif , ale o tym ju¿ rozmawiali¶my
Wojtek z Jakubowa
Jeżeli chodzi o dolną część wieży (zagłębiona w nasypie) będzie rzeczywiście kamienna. Jeżeli chodzi o otwory to rzeczywiście da się zrobić otwory takie jak mówisz i będą w rzeczy samej bezpieczne. Z tym dachem to większy problem, ale pomyslimy. Szpary strzelnicze oczywiście będą i w części dolnej i tej zamykanej.
Jeżeli chodzi o poziomy i ich funkcje to poziom zero czyli I - kuźnia, poziom IV spichlerz, (zakradł się błąd) wieża ma oczywiście cztery kondygnacje a nie pięć jak pisałem wcześniej (Chochlik bigsmile2.gif ). Zostają dwa: zbrojownia, pomieszczenie mieszkalne. Myśle że wyżej powinna być zbrojownia bo przy obronie i straty kolejnych pięter (chociaż przy stracie parteru można wieże puścić z dymem mad.gif tylko wtedy nici z łupów wojennych bigsmile2.gif ) warto mieć jej zasoby jak najdłużej.
Może ktoś wie jak wyglądała sprawa z przejściem nad fosą przy gródkach stożkowych. Mostek był na stałe czy podnoszony (np. przeciwwaga). Co jest częstrze na terenach szczególnie Wielkopolski?
Pozdrawiam
wj
Rafa³ Pr±dzyñski
a masz wogóle sttystyki mówi±ce o wygl±dzie i ilo¶ci (w procentach) oraz konstrukcji siedzib rycerskich w wielkopolsce i ma³opolsce? Bo te wie¿e drewniane to raczejspecyfika europy zachodniej i prus krzy¿ackich - tylko w Europie yo chyba 10-12 wiek a w prusach 14-15. Jak to wygl±da³o w 14-15 u nas?
Wojtek z Jakubowa
Rekonstrukcje wie¿y w Uniejowie opar³em g³ównie na opracowaniach Siedl±tkowa i Plemi±t bo najbli¿ej. Niestety pomimo du¿ej ilo¶ci "sto¿ków" w okolicach Uniejowa jest bardzo ma³o opracowañ archeologicznych. Statystyki gdzie¶ mam jak znajdê umieszcze dane.
Wotawa
Zanim pewne opowiadane tu bajki siê utrwal±:

1. Siedl±dków to raczej don¿on a nie bergfried, wiêc mno¿enie dzie³ obronnych wcale nie musi byæ konieczne (sprawa by³a i jest szeroko dyskutowana). Sprawa jest do tego na tyle dyskusyna, ¿e narzucanie jej przesadnej obronno¶ci jest nieco na wyrost. Podobnie jak wiêkszo¶æ rekonstruowanych w niej zjawisk, o czym dowie siê ka¿dy kto zapoznawa siê bli¿ej z problemem. Czego ¿yczê wszystkim zabudowuj±cym nasz± Ojczyzne ró¿nymi domowymi wynalazkami.

2. Wie¿e drewniane o jakie tu chodzi, zwane gródkami sto¿kowatymi, to rzecz zdecydowanie popularna w Polsce. Inny materia³ pojawia siê pó¼no, na sporym obszarze ni¿u polskiego kamieñ wogóle jest sporym nieporozumieniem. :-).

3. Fundament murowany zaproponowa³em swego czasu tylko jako pewien wytrych pomagaj±cy unikn±æ problemów z fundamentowaniem. Tak na prawdê bywa³y drewniane. Widzê, ¿e pomys³ przenikn±³ na sta³e.
Rafa³ Pr±dzyñski
Z tym fundamentem to wiadomo. Kilkusetletni d±b lub jesion w uwczesnej glebie (mo¿e nawet kilkudziesiêcioletni) doskonale siê tzyma³. Obecnie jako¶c drzewa do bani i gleba wszystko rozpuszcza. Niektóre posadowienia gnij± obecnmie po dwóch latach i ca³o¶c siê obala po prostu.

No i ta obronno¶c- jasne ¿e tego rodzaju konstrukcje raczej od z³odzieja mog³y obroniæ lub od góra trzech ¶rednio pijanych ³ajzowatych zbujów - o warto¶ci wojennej takiego czego¶ nie ma co i dyskutowaæ - aczkoliwek lepszy ryc ni¿ nic.

czekam niecierpliwie na materia³y.
Wojtek z Jakubowa
Witam,
Fundament u nas bêdzie murowany ze wzglêdu na jego odporno¶æ i ni¿sze koszty od drewnianego. Pomys³ podsun±³ mi Wotawa i uwa¿am, ¿e to bardzo dobre rozwi±zanie. Fundament jest ca³y pod ziemi± i nie bêdzie widoczny z zewn±trz. Jego wewnêtrzna czê¶æ - ¶ciany poziomu zero, bêd± kamienne nie drewniane ze wzglêdu na obecno¶æ otwartego ognia (ku¼nia) na tym poziomie.

Je¿eli chodzi o wy³o¿enie fosy kamieniem to tutaj te¿ przemawiaj± za tym wzglêdy praktyczne. Woda z dachu bêdzie odprowadzana bezpo¶rednio do suchej fosy. Co przy wysoko¶ci wie¿y daje wodzie du¿± si³ê niszczenia, wiêc kamienie bêd± zabezpieczaæ fosê przed wyp³ukaniem (mam nadziejê ¿e skutecznie). Uwa¿am, ¿e to dobre rozwi±zanie, ale je¿eli kto¶ ma lepszy pomys³ chêtnie pos³ucham rady i zrezygnuje z kamiennej "ok³adziny" fosy. smile.gif

Mam pytanie dotycz±ce pod³óg i ¶cian w ³azienkach. Przepisy sanitarne stwiaj± do¶æ jasne wymagania (np. ³atwa zmywalno¶æ powierzchni). Jakiego pokrycia u¿yæ aby by³o pro przepisowe i pro historyczne? My¶la³em o cegle i jej polakierowaniu, ale samo lakierowanie te¿ nie jest chyba dobrym rozwi±zaniem. Mo¿e kto¶ zna jaki¶ materia³, który by sie nada³. Marmury odpadaj± bigsmile2.gif

Pozdrawiam
Rudobrody
Witam!

Nie jestem mocny w tym temacie ale co do pod³óg..to moze takie jak na zamku w Malborku...chodzi mi o
ceg³e..ale zeszlifowana z góry..³atwo sie zmywa i jest w miare historyczne i sanepidu nie doprowadzi do histerycznosci:p

Pozdrawiam!

P.s Kto zamieszka w tej osadzie?
Hasintus
CYTAT(Wojtek z Jakubowa @ 20:59 28.12.2006) *
Je¿eli chodzi o wy³o¿enie fosy kamieniem to tutaj te¿ przemawiaj± za tym wzglêdy praktyczne.

...Mam pytanie dotycz±ce pod³óg i ¶cian w ³azienkach.


Polecam rozwa¿enie wy³o¿enia ¶cian fosy faszyn± wierzbow± - bêdzie historycznie, tanio i ³atwo wykonania. £atwo te¿ znale¼æ wykonawcê - firmy zajmuj±ce siê melioracj±. S±dzê ¿e trwa³o¶æ takiego rozwi±zania jest d³u¿sza ni¿ lu¼no u³o¿onych kamieni.

A te ³azienki to wewn±trz tej wie¿y? Nie bardzo to sobie wyobra¿am?
Je¶li chodzi o wy³o¿enie to mo¿na daæ ceg³ê klinkierow± nienasi±kliw± ( nie do koñca historycznie) albo p³ytki gresowe, s± takie co do z³udzenia imituj± kamieñ czy ceg³ê.
Wojtek z Jakubowa
£azienki oczywi¶cie w budynku gospodarczym. smile.gif
Wy³o¿enie fosy faszyn± wierzbow± warte przemy¶lenia. Koszty rzeczywi¶cie powinny byæ mniejsze.
Je¿eli chodzi o ceg³ê na pod³ogach to mo¿e byæ problem z jej grubo¶ci± bo bêdzie ogrzewanie pod³ogowe, wiêc zostaj± chyba wy³±cznie imitacje. Niestety to co jest dostêpne na rynku imituje do¶æ marnie orygina³y. icon_sad.gif
A w osadzie zamieszkaj± Dziady Borowe bigsmile2.gif , a tak na serio to ca³o¶æ funkcjonowaæ bêdzie jako ca³oroczny obiekt edukacyjno - turystyczny. Wiêc obsada sta³a bêdzie niewielka. Planujemy w przysz³o¶ci rozbudowê o domy rzemie¶lników - rekonstrukcja ulicy ¶redniowiecznego miasta. Wtedy bêdzie mo¿liwo¶æ zamieszkania na sta³e osób odtwarzaj±cych rzemios³o dawne.
Pozdrawiam
Wojtek z Jakubowa
Ze względu na pytania, które otzrymuje na priv oto kilka wskazówek co do kolejności działań dla początkujących.

1. Ustalić co chce się zrobić (wybudować)
- co to ma być (cały gród czy tylko budynek),
- jak będzie datowane (jeżeli ma to byc rekonstrukcja choćby tylko częściowa),
- czemu ma służyć i jak będzie funkcjonować,
2. Zebrać możliwie największą wiedzę i MATERIAŁY (rysunki, zdjącia dla architektów) odnośnie naszego pomysłu (nie należy się bać pytać, jest wiele osób które chętnie pomogą, a lepiej nie wprowadzać zbyt wielu poprawek po wykonaniu projektu - bo architektów ciężko przekonać do zmian, po bąć co bąć ciężkiej ich pracy smile.gif )Poza tym to kosztuje. devil.gif
3. Przygotować koncepcje jeżeli się potrafi, albo zlecić to fachowcom (to niestety kosztuje zależnie od wielkości projektu dużo lub więcej smile.gif ).
4. Jeżeli projekt chce się realizować z jakimiś partnerami (stowarzyszenie, gmina, sponsor) ustalić należy zasady współpracy (co kto robi, co kto finansuje). Najlepiej podpisać porozumienie o współpracy lub inną umowę.
5. Jeżeli pomysł spodoba się lokalnym włodarzom i będzie miał realne szanse na realizacje (bo np. pokaże się jak będzie funkcjonować) za wykonanie koncepcji może zapłacić np. gmina lub sponsor.
6. Jeżeli pieniązki Unijne to samorząd jest niezbędny do współpracy. Jeżeli się zaangażuje w projekt - niezbędne będzie wykonanie studium wykonalności - najlepiej jak będzie zrobione przez fachowców między innymi na bazie Waszych założeń. (to też niestety niemały koszt).
7. Kolejny krok to projekt budowlany i wszystkie z nim związane procedury (np. zezwolenia)
8. Jeżeli jeszcze starcza Wam siły i samozaparcia i macie koncepcjie, studium wykonalności i projekt budowlany to trzeba poczekać na ogłoszenie naboru wniosków z jakiegoś programu unijnego, na który "załapie się" Wasz projekt.
9. Gmina składa wniosek i przechodzi on ocene merytoryczną i "techniczną". Jest oceniany i otrzymuje tzw. pkt. (z tego co wiem projekty rekonstrukcyjne łapią się dość wysoko w rankingach i mają duże szanse na otrzymanie środków unijnych - pod warunkiem że wszystko jest zrobione jak należy).
Teraz już z górki:
10. Gmina podpisuje umowe.
11. Wykonywany jest projekt wykonawczy.
12. Ogłaszane są przetargi.
13. Zaczyna się budowa.
14. Kończy się budowa i już. bigsmile2.gif

To tak w ogromnym skrócie. crazy.gif

Jeżeli coś pominąłem istotnego to wybaczcie. Jak widać takie projekty to wiele pracy wielu osób i niemałe środki.
Zaznaczam, że są też inne drogi realizacji tego typu projektów, czasami łatwiejsze, czasami trudniejsze. Projekt Uniejowski przechodzi ww. drogę. Da się ją przebrnąć współpracując z innymi icon_cool.gif (co nie zawsze leży w naturze każdej osoby icon_mrgreen.gif )
Tomek Kot
Witam
Je¶li codzi o rodzaj budowli to my¶lê o wierzy podobnej do Uniejowskiej i tu mam pytanie jak maj± byæ rozmieszczone budynki gospodarcze i czy ten ca³y kompleks powinien byæ ogrodzony i czym bo nie wiem niestety dunno.gif
Wojtek z Jakubowa
Witam,
U nas wie¿a jest otoczona fos± i ostroko³em. Budynek gospodarczy znajduje siê do¶æ blisko (ze wzglêdu na wielko¶æ dzia³ki jak± dysponujemy). Ca³o¶æ jest ogrodzona p³otem wiklinowym. O p³otach znajdziesz tutaj: http://www.freha.pl/index.php?showtopic=11454 My¶le ¿e to najlepszy sposób histeryczny i do¶æ tani. icon_cool.gif
Pozdrawiam
Tomek Kot
Czy móg³by¶ wrzuciæ na forum plan zagospodarowania budynku gospodarczego tzn.co i gdzie i po co bigsmile2.gif
Wojtek z Jakubowa
Witam,
Mo¿e byæ problem, bo wszystko jest na projekcie na du¿ych formatach i ciê¿ko to zeskanowaæ ale postaram siê odrêcznie naszkicowaæ jaki¶ schemat. Ogólnie jest tak:

budynek jest pietrowy, w kszta³cie literu U, z "bram± - przej¶ciem" w podstawie U icon_cool.gif

Na parterze s±: kuchnia, sala "rymcerska" - du¿e pomieszczeni (bêdzie pe³niæ rolê podobn± do sali konferencyjnej - koncerty, biesiadki icon_mrgreen.gif , warsztaty histeryczne, czasowe wystawy), ale bez widocznej nowoczesno¶ci smile.gif jest ona otwarta do samego dachu, dalej pomieszczenia warsztatowe, toalety (niestety tu z histeryczno¶ci± najgorzej), ³a¼nie (balie) plus przebieralnia i ³azienki (woda to geotermy i jest troche solankowa, wiêc trzeba sie omyæ - ¼ródlan± wod± z wiaderka lub w ³azience pod prysznicem dla tych co boj± siê zimnej wody tongue.gif (³azienka z prysznicem - musi byæ taki wymóg), dalej kot³ownia (budynek jest ogrzewany w ca³o¶ci geotermami ogrzewaniem pod³ogowym) s± te¿ kominki. Przy takiej zimie jak mamy mog± wystarczyæ same kominki bigsmile2.gif , dalej pomieszczenia dla obs³ugi (mieszkalne-histeryczne), biuro.

Na piêtrze s±: du¿e pomieszczenie sypialniane, pokoje jedno i dwuosobowe, ³azienki i toalety, pomieszczenie mieszkalne dla obs³ugi.
Mam nadziejê ¿e choæ trochê nakre¶li³em wygl±d.
Pozdrawiam

Mam pytanie jakie parapety mo¿na zastosowaæ na zewn±trz budynku w ¶redniowiecznym mie¶cie? dunno.gif
Hasintus
CYTAT(Wojtek z Jakubowa @ 22:15 07.01.2007) *
Mam pytanie jakie parapety mo¿na zastosowaæ na zewn±trz budynku w ¶redniowiecznym mie¶cie? dunno.gif

Najlepiej to chyba bez parapetów. Okno przytwierdzone równo z licem ¶ciany i opaska doko³a zakrywaj±ca szparê miêdzy framug± a krawêdzi± otworu. Kilka przyk³adów jest gdzie¶ tu na freha.
Namawiam ciê jeszcze raz zrób sobie wycieczkê na po³udnie Ma³opolski i zwied¼ stare drewniane ko¶cio³y. Tam mo¿na podpatrzeæ wszystkie detale i porobiæ fotografie. Co innego znale¼æ w ksi±¿ce a co innego zobaczyæ w tzw. realu. Tam przy ko¶cio³ach s± wolnostoj±ce dzwonnice, Gloger twierdzi ¿e, maj± wspólny rodowód z wie¿ami obronnymi. Je¶li dom bêdzie fahwerkowy (tzw. mur pruski) to wstania³e przyk³ady zachowa³y siê na Pomorzu Zachodnim, te¿ warto siê im przyjrzeæ.
Andrzej Siejeñski
A jak Wam Wojtku idzie budowa? Jako¶ od dwóch lat nie mogê dotrzeæ do Uniejowa ale jestem ciekawy co wysz³o ze wspania³ych planów?
pzdr
Wojtek z Jakubowa
Witam,
Niestety z pocz±tkowych planów rekonstrukcyjnych powsta³ budynek stylizowany na ¶redniowieczny. Jak mi kiedy¶ jeszcze wpadnie do g³owy pomys³ rekonstrukcji niech mnie kto¶ porz±dnie huknie czym¶ twardym.
Powsta³ obiekt zgodny z prawem budowlanym, w którym mog± nocowaæ i bawiæ siê ludy wszelakie, ale ilo¶æ maskowañ zrobionych i tych które jeszcze przede mn± mo¿e z³amaæ nawet najodporniejszych. Przyznam wyzwanie nie lada i pewnie trochê ponarzekam ... ale za jaki¶ czas zacznê mysleæ o czym¶ nastêpnym. Maj±c do¶wiadczenie z obecnej budowy (projektanci, wykonawca) mo¿e bêdzie ³atwiej a na pewno inaczej.
Zapraszam do Kasztelu od sierpnia. Sczególnie polecam kapiel w dwumetrowych baliach.

Dla chêtnych podobnych wyzwañ kilka uwag:
Etap projektowania:
-musicie mieæ rysunki a najlepiej zdjêcia wszystkiego co ma byæ na obiekcie,
-kosztorysant powinien prawie wszystko wyceniaæ indywidualnie z za³±czonym zdjêciem, producentem i numerem katalogowym (unikniecie potem sytuacji, ¿e to kamieñ i to kamieñ -mimo ze jeden ³upany a drugi ciêty na maszynie)
-wszystko sprawdzajcie dwa razy - rysunki i opis, a potem jeszcze raz na wszelki wypadek.
Etap budowania:
Nie bêdê pisaæ szczegó³owo bo nikt by nie przeczyta³ tego postu ze wzglêdu na jego d³ugo¶æ ;). Generalnie w projektach, gdzie pieni±¿ki ida z Uni najwa¿niejszym kryterium jest zazwyczaj cena. Co to znaczy, gdzie wiêkszo¶æ rzeczy jest na zamówienie nie muszê chyba pisaæ.
No moze jeszcze to: wszystkie elementy powinni¶cie mieæ w postaci wzorów lub ka¿cie wykonaæ jedn± sztukê, któr± zaakceptujecie - szczególnie przy wiêkszych ilo¶ciach danego elementu.
Oba etapy - prawo budowlane:
Tak napiszê tylko: Niech mi kto¶ poka¿e drewnian± drabinê, która mo¿e byæ ci±giem komunikacyjnym ;) w budynku publicznym rant.gif

No i liczcie siê z tym, ¿e na budowie bêdziecie na co najmniej trzech etatach: Inspektora nadzoru, przysz³ego u¿ytkownika, projektanta. Przez 8h na dobê i to raczej bez wynagrodzenia no chyba, ze macie uprawnienia tongue.gif i bêdziecie na etacie, ale to i tak max na jednym ;)

Jak kto¶ lubi wyzwania polecam.
Jak kto¶ ma jakie¶ pytania to chêtnie odpowiem.
Marcin Kiemlicz
Cze¶æ

Wrzuæ mo¿e jakie¶ fotki - chêtnie popatrzymy co uda³o siê wybudowaæ icon_wink.gif

Pozdrawiam
Wojtek z Jakubowa
Niebawem co¶ zarzucê.
Szymon Piotr
Witam!

Tak to wygl±da³o w lutym z perspektywy wie¿y zamkowej.

Pozdrawiam

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.