Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: juszman
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie ochronne - ogólnie
Gloria z Krakowa
No i pytanie najprostsze z mo¿liwych: co to takiego? read.gif
W jakiej¶ ksi±¿ce (najprawdopodobniej "Broñ w dawnej Polsce" ¯ygulskiego, aczkolwiek g³owy wolê nie dawaæ) by³a wzmianka, ¿e jest to co¶ na kszta³t bechtera i ¿e nosili to Saraceni, niemniej jednak tutaj moje dog³êbne informacje siê koñcz±.
Wotawa
Ot, co¶ pomiêdzy kujakiem a bechterem icon_wink.gif
Kolczuga z wmontowanymi p³ytkami stalowymi. P³ytki ró¿nych rozmiarów , powiedzmy nieco krótsze ni¿ d³oñ. G³ównie w pasie brzuch -plecy..
Czêsto zapinane z przodu paski-sprz±czki.
Kwestia czasu pojawiania siê - sporna. My¶lê, ¿e XIVw. Wd³ug mnie - wcze¶niej mni¿ bechter. W odró¿nieniu ocd bechtera rêkaw bywa³ d³ugi, ca³a kolczuga zreszt± te¿. No i p³ytki po prosty zajmowa³y jaki¶tam obszar, a reszta to normalna kolczuga. Bechter to p³ytki ³±czone kó³kami. W dodatku ¶ciegiem pionowym.
Marcin Franczak
Witam
By³y ró¿ne juszmany. Ale g³ówna zasada by³a taka.
- plecy - 3 lub 4 lub 5 rzêdów zbrojników zmontowanych jak w bechterze,
- przód - rozpinany (sznurowany), po obu stronach pojedyncze lub podwójne blachy (usytuowne jedna nad drug±),
- boki - z kolczugi choæ w pó¼niejszych znale¼æ mo¿na wkomponowane p³ytki, które mo¿na raczej nazwaæ przednio-bocznymi i tylno-bocznymi.
Najwcze¶niejsze jakie znam to XIV wiek. Stosowane nawet do prze³omu XIX/XX w. przez miejskie milicje w azji. Jest to typowy wytwór z pogranicza afgañsko-persko-indyjskiego. Ostatnie juszmany by³y ptodukowane w Afganistanie jako pami±tki "historyczne" dla turystów jeszcze w latach 50-ych XX w. Dla zainteresowanych mogê wys³aæ zdjêcia takowego, jaszcze przed moj± renowacj±.
Wotawa
P³ytki nie by³y montowane tak jak w bechterze.
Gloria z Krakowa
A te zdjêcia to fajne by by³y... Mo¿na? :-P
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.