Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: £uk - broñ i rozrywka
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Andrzej Siejeñski
Jak wiadomo pomiêdzy XIII a XV w. ³uk jako broñ bojowa zosta³ wyparty przez kuszê. Nie znikn±³ jednak ca³kowicie. By³ na pewno u¿ywany do polowaæ, które by³y ówczesn± form± rozrywki (oczywi¶cie przy okazji zdobywano te¿ jedzenie). Jako, ¿e chcia³bym mieæ na wyposa¿eniu ³uk mam takie oto zapytanie: jaki ³uk powinien mieæ w rêkach XIII w. my¶liwy na naszych ziemiach (prosty czy refleksyjny)? Dodam, ¿e mieszkam na ziemiach gdzie czasami pojawiali siê naje¼d¼cy ze wschodu.
Pozdrawiam
Nataniel
Wotawa
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=233&start=13

Wa³kowane na wszystkie strony pod powy¿szym tematem.
Dodam, ¿e Jogaj³a nie tylko ma na tym przedstawieniu ³uk wschodni, ale pe³ny sajdak w stylu koczowniczym.
Przyjmuje siê, ¿e oba typy by³y u¿ywane w Polsce.

Wschodni, wed³ug mnie (ale nie mogê sie upierac) pojawiaæ siê powinien czêsciej w XIV i XVw.
Jako broñ ³owiecka.„ü#)
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
Wa³kowane na wszystkie strony pod powy¿szym tematem.

Przeczyta³em i nie rozwi±za³o to moich w±tpliwo¶ci. Wspominasz w tej dyskusji ¿e ³uk wschodni mo¿na by³o bez problemu nosiæ od XIV w. Czy to znaczy, ¿e w XIII w. absolutnie nie, czy te¿ mog³y siê jednak trafiæ?
Pozdrawiam
Nataniel
Wotawa
Bez problemu móg³ siê trafiæ (mówimuy o polowaniach).
Na Mazowszu czy w Ma³opolsce bez specjalnych w±tpliwo¶ci.
Poza tym nawet we wcze¶niejszych czasach mocno obija³ mi siê o oczy ³uk, którego nie nazwa³bym prostym na pewno.
Przez ca³e nasze sredniowiecze w Polsce mo¿na u¿ywaæ obu typów ³uków.
Z zastrze¿eniem, ze od XIIIw to ju¿ zdecydowanie powszechnieje kusza do walki.
Grzechotnik
Na terenie Polski u¿ywano obu typów ³uków, zdaje siê ju¿ na drzwiach Gnie¼nieñskich a dok³adniej na ich obramowaniu jest przedstawiony cz³owiek z ³ukiem refleksyjnym a to przecie¿ 2 po³owa 12 wieku. Moze na pocz±tku pañstwa Polskiego by³ refleks rzadszy ale ju¿ tak od 12 wieku wystêpuj± oba. Przy czym ju¿ od ok 1500 roku zanika na terenie Polski w przedstawieniach ikonograficznych d³ugi ³uk angielski, a przedstawia siê tylko ³uk refleksyjny.
Wotawa
A widzia³e¶ grzechotniku na przedstawieniach polskich przynajmniej jeden ³uk "angielski" sprzed 1500 roku?
Podaj, proszê gdzie.
Grzechotnik
Ale¶ czepliwy, domy¶lam siê, ¿e chodzi o s³ówka, faktycznie powinienem bardziej napisaæ ³uk d³ugi prosty mea culpa. A rysunki ³uku d³ugiego? Bardzo du¿o rysunków jest przytoczonych w ciekawej kszi±¿ce "Gazeta Tysiaclecia" wydanie z lat 1960 ale tylko 20 tys egzemplarzy. To ¶wietna pozycja przedstawienia historii w charakterze wspó³czesnej gazety. Szczegó³ow nie podam bo jak zwykle jest po¿yczona i jak zwykle wêdruje. zly.gif S± tam kawa³ki przytaczane z róznych kronik pisane i rysunki. Z ciekawostek np. wycinki z kilku kronik o bitwie pod Grunwaldem np Francuzka kronika o bitwie pod Grunwaldem "z jednej strony krol Jagille i 600tys rycerstwa"!!??. Ciekawe sk±d siê tyle wzie³o, z drugiej strony to pokazuje jak mo¿na siê bardzo opieraæ na kronikach.
Kiedy¶ przy okazji pode¶lê trochê mozna siê dobrze hehehe.gif .
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.