Cze¶æ wszystkim wojownikom i nietylko!
Poinformujê o okazji wziêcia udzia³u w jednorazowej imprezie ¶redniowiecznej blisko Lipska - mimo to w Turyngii - (patrz za³±cznik) w dniach 1.-3.VI.2007 roku.
Miasteczko obchodziæ bêdzie jubileusz 700-lecia swojego prawa lokacyjnego w nastêpstwach "Bitwy Szwabskiej" w roku 1307.
W sobotê, tj. 2.VI., odbêdzie siê odtworzenie owej bitwy na terenie o wielko¶ci ok. 3,5ha. W tym celu planuje siê zaanga¿owaæ ok. 800 wojaków i 30...50 koni. W zwi±zku z tym przyda³aby siê ogromna ilo¶æ zbrojnych z Polski. Organizator ¿artowa³ o 200 ludziach - ale zmie¶ci³oby siê i sporo wiêcej (teren ma blisko 10ha).
Poproszê wiêc wszystkich czytaj±cych to obwieszczenie o jak najwiêksze jego rozpowszechnienie w polskim RR (np. przez KRP i inne forum jak gildia itp.).
Niemieckim uczestnikom przyje¿d¿aj±cym z konmi oferuje siê zwrot kosztów za transport. Je¿eli i z Polski by³by kto¶ na tyle "szalony" "przytargaæ" konia ze sob±, to niech rych³o nawi±¿y kontakt ze mn± (przez skrzynkê!!!), aby móc jak najszybciej ustaliæ, czy organizator mo¿e z³o¿yæ tak± sam± propozycjê i dla Polaków.
Ponoæ zg³osili siê zainteresowani z W³och, Francji i Anglii.
z powa¿aniem - Thomas
********************************************************************************
program imprezy:
sobota:
- oficjalny program uroczysto¶ci miasta, w ramach której odtworzenie bitwy stanowi jednym z punktów programowych
- po bitwy bêdzie pochód na starówkê (tak¿e z konmi) celem uczestnictwa w odtworzeniu przekazania miastu przywileju lokacyjnego oraz w wyprzedzaj±cej tego aktu mszy
niedziela:
- pó¼nym rankiem niepubliczna bitwa dla samych ludzi ze ¶rodowiska
********************************************************************************
t³o historyczne:
Ostatnia próba odrodzenia w³adzy królewskiej i zwi±zanej z tym rewyndikacji terytorium koronnego.
Friedrich I Ugryziony (tj. Fryderyk, pó¼niej zwany Dzielnym) und Dietrich III zw. 'Diezmannem' (tj. Ditrych, Dytryk), 2 synów landgrabiego turyñskiego (tj. hrabia krajowy Turyngii) i margrabiego mi¶nieñskiego Albrechta Zwyrodnia³ego z rodu Wettinów uwa¿ali siê oszukani co do swego dziedzictwa [tj. Marchia Mi¶nieñska czyli 'marchia misnensis', Marchia (Dolno-)£u¿ycka czyli 'marchia lusatia inferior', Ziemia Wschodnia czyli 'terra orientalis', Landgrafostwo Turyñskie (tj. hrabstwo krajowe Turyngia) 'landgraviatus turingiae' i Zimia Pli¶nieñska (nad rzek± Pliszka) czyli 'terra plisnensis' – pod zastaw zamiast posagu].
Daltego banici ruszyli w dniu ¶w. Petronelli (tj. 31.V.1307) na przeciw wojska (tworzonego z ludzi z nad Renu i z Szwabii) potê¿nego habsburskiego króla Niemiec Albrechta I dowodzonego przez jego powiernika Heinrich (tj Henryk) Küchenmeister von Nortenberg. Król (zamordowany 1.5.1308r.) sam by³ zwi±zany w Czechach.
Przegl±d wojska zbuntowanych stworzonego z mieszczañstwa, z lenników i z rycerzy najemnych odbywa³ siê na rynku w Lipsku.
Frederyk (sam zwa³ siê Frederyk III, król jerozolimski i sycylijski, ksi±zê szwabski, landgrabia turyñski i palatyn saksoñski) zwraca³ siê do sprzymierzonych (Turyñczycy, Mi¶nianie pod bratem Diezmannem, Saksoñczycy pod ksiêciem brunszwickim):
"B±d¼cie pomni cnoty i mêstwa Waszych ojców i dziadków i pomy¶lcie, ¿e walczyæ bêdziecie za Wasze domy i dwory, dla honoru boskiego i mi³ych ¶wiêtych ko¶cio³a ..., dla tego kraju w którym wy¶cie urodzeni i wychowani, dla Waszych ¿on i dzieci, nawet dla Waszego ¿ycia i wolno¶ci.
Nie chcê zatrzymaæ i obci±¿aæ Was s³owami, jakbym mia³ w±tpliwo¶ci i niezaufanie co do cnoty i mêstwa moich rzetelnych obywateli i wojaków...
Ja i mój pan brat chcemy przewodziæ Wam zbrojnie. Zechcemy zaatakowaæ wrogów jako pierwsi a znale¼æ bêdziecie nas tam, gdzie bój bêdzie najniebezpieczniej..."
Tak wiêc wyruszyli naprzeciw wojska niemieckiego króla aby toczyæ zwyciêsk± bitwê, która mia³a przej¶æ do historii jako jedna z nielicznych wielkich i wa¿nych bitew polowych tamtych czasów w ¶rodku Niemiec.
Zgine³o ok. 1400 ludzi a wettiñscy bracia Frederyk i Dytryk utrwalili po zwyciêskiej bitwie ostatecznie swoj± pozycjê w Turyngii, w Marchii Mi¶nieñskiej, w Ziemii Wschodniej i Pli¶nieñskiej.
Wg. zapisów Turyñczycy rozpoczeli bitwy napotkaj±c na silny opór, po czym rzucano w bój ¶wierze si³y z Marchii Mi¶nieñskiej pod Dytrykiem. Tak¿e i one s³ably po 5-godzinnej twardej bitwie. Ostatecznie zaatakowali wiêc (dolno-)saksoñscy je¼d¼cy pod dowódctwem ksiêcia brunszwickiego, po czym wreszcie zdo³ano sk³oniæ Szwabów do ucieczki i wzi±æ do niewoli dowódcy wojsk królewskich.
Przegrana wojna i dalsze losy rodziny królewskiej zaznacz± moment utrwalenia siê (niezale¿no¶ci) w³adzy terytorialnej a koniec prób ustalenia królewskiej w³adzy centralnej w ¿rodkowych Niemcach.
********************************************************************************
po¿±dek wojsk i szyk bojowy:
Staramy siê w ramach mo¿liwo¶ci trzymaæ siê jak najbli¿ej prawdy historycznej. Ma to dotyczyæ nie tylko miejsce odtworzenia bitwy i otoczenia/nastroju, lecz tak¿e po raz pierwszy sk³ad wojska i szyk bojowy. Zastanawiali¶my siê nad tym i chcemy podzieliæ siê z Wami naszymi my¶lami.
My¶l podstawowa tkwi w tym, ¿e swoj± gotowo¶æ na udzia³ zg³osi³a spora ilo¶æ walcz±cych. Choæby z powodu zapytañ z zagranicy wychodzimy na razie z ilo¶ci ko³o 700. Do tego dochodzi jeszcze konnica. Owa bitwa by³a bowiem bitw± polow±.
Bêd± rodzaje broni jak kawaleria, piechota, strzelcy i sporo babiloñskiej plontaniny jêzykowej - niemówi±c ju¿ o kontroli broni i uzbrojenia.
Aby trzymaæ wszystko w planowalnych i przejrzystych wielko¶ciach zdecydowali¶my siê "wynale¼æ na nowo" ¶redniowieczny sk³ad wojsk.
* 12...15 pieszych tworz± jedn± kopiê zawieraj±c± 1 rycerza, 1 giermeka, 1 chor±¿ego
Kopie powinne byæ tworzone w ramach poszczególnych grup. Je¿eli grupa sk³ada siê z ponad 24 walcz±cych, wtedy tworzy 2 kopie. Je¿eli grupa sk³ada siê z ponad 10 walcz±cych, powinna po³±czyæ siê z zaprzyja¼nion± grup±. Rycerz kopii (kopijnik) jest odpowiedzialny za swoj± kopiê i jest osob± kontaktow± we wszystkich sprawach.
* 3...4 kopii tworz± jedn± chor±gwiê
Dowódca chor±gwii i jego giermek, który pe³ni od razu funkcjê chor±¿ego powinni posiadaæ konia. Dobrze byby³o, gdyby 4 zaprzyja¼nione grupy/kopie mog³yby zgodziæ siê miêdzy sob± ju¿ z góry i stworzyæ chor±gwiê.
* wszystkie chor±gwiê razem tworz± hufce
Hufcami dowodz± dowódcy poszczególnych wojsk.
Wojskiem królewskim dowodzi Henryk kuchmistrz nortenberski, wojskiem wettyñskim za¶ Fryderyk Ugryziony. (Dytryk z Werthern by³ dowódc± wettyñskiej piechoty.)
********************************************************************************
formularz zg³oszeniowy:
nazwa grupy:
osoba kontaktowa grupy i podczas dzia³añ bojowych:
aktualny adres poczty elektronicznej:
ilo¶æ osób:
ilu z nich walcz±cych:
wypoza¿enie walcz±cych:
broñ:
(Kontrola broni odbywa siê przed ka¿d± bitw±. Wytyczne podlegaj± bezwzglêdnego przestrzegania.)
³ucznicy:
kusznicy:
(Strzelcy przyprowadz± sami sobie be³ty i strza³y - po uwczesnym ustaleniu z organizatorem.)
ilo¶æ namiotów:
wielko¶æ namiotów:
(zapotrzebowana powirzchnia wraz z odci±gami)
baldachimy:
ilo¶æ pojazdów:
rodzaj pojazdów:
przyczepy:
Zmiany i dodadkowe zg³oszenia mo¿liwe s± do 10 dni przed imprez±. Udzia³ nastêpuje na w³asne rysyko. Organizator nie przejmuje ¿adnej odpowiedzialno¶ci.
Wype³nione zg³oszenia traktowane s± jako potwierdzenie wziêcia udzia³u. Proszê przys³aæ je jak najwcze¶niej.