Witam
Jako¶ trudo mi znale¼æ w ikonografii wzory broni drzewcowej z okresu XII-XIII wieku, innej ni¿ kopie i w³ócznie.
Je¶li zna kto¶ jakie¶ przyk³ady to proszê o ich podanie.
I co mo¿ecie powiedzieæ o czym¶ takim, jak to datowaæ i jak to nazwaæ?
http://web.tiscali.it/no-redirect-tiscali/...bum/foto_09.htm
http://web.tiscali.it/no-redirect-tiscali/...bum/foto_16.htm
- szczególnie ten drugi od lewej.
Nie to nie, sam sobie odpowiem...
Trafi³a mi w rêce praca "Arms and armour of the crusading era 1050-1350", wstyd mi doprawdy ¿e rzuca³em siê na temat nie znaj±c wcze¶niej tej pracy.
Znalaz³em tam wiêcej takich zabawek jak ta:
http://web.tiscali.it/no-redirect-tiscali/...bum/foto_09.htm
ale prawie wy³±cznie datowane na koniec XII wieku i raczej z terenu pó³nocnej Italii i Sycylii. Wiêkszo¶æ mia³a dodatkowo hak, tylko jeden przypadek by³ bez.
1. Czy bardzo siê wyglupiê je¶li wykonam co¶ takiego dla siebie do uzbrojenia XIII wiecznego?
2. Cep bojowy. Równie¿ znalazlem go w tej pracy ale z adnotacj± ¿e jest to broñ plebejska i raczej rzadko stosowana przed XIV i XV wiekiem. Czy spotka³ siê kto¶ z jakim¶ cepem bojowym w ¼ród³ach przed XIV wiekiem?
Ps. Zauwa¿yliscie ¿e najbardziej "hardcorowa" jest zawsze broñ plebejska? Czy by³o to zwi±zane z tym ¿e taki piechur musia³ byæ pewny ¿e za³atwi przeciwnika jednym z³o¿eniem bo na drugie nie bêdzie mia³ czasu?
Pewnie tak¿e dlatego ¿e czêsto by³a to broñ improwizowana.
Witam
Podejrzewa³em, ¿e w³a¶nie to Ciê tak bardzo zainteresuje w ”Arms and armour of the crusading era 1050-1350”. Taka zabawka ale bez haka i z d³u¿szym ostrzem jest na rys. 49ab, mo¿e Ci siê spodoba. Datowana jest na 1250-1300 (wg. Biblii Maciejowskiego) czyli interesuj±cy Ciê wiek.
CYTAT
Pewnie tak¿e dlatego ¿e czêsto by³a to broñ improwizowana.
Bardzo czêsto s± to narzêdzia rolne „podrasowane” do boju (nabijany guzami cep). Mnie osobi¶cie podobaj± siê wid³y bojowe, prawdziwy koszmar.
Pozdrawiam
Nataniel
CYTAT
Podejrzewa³em, ¿e w³a¶nie to Ciê tak bardzo zainteresuje w ”Arms and armour of the crusading era 1050-1350”. Taka zabawka ale bez haka i z d³u¿szym ostrzem jest na rys. 49ab, mo¿e Ci siê spodoba. Dodatkowo na drugim koñcu mo¿e byæ te¿ zamocowany dodatkowy szpikulec (wystarczaj±cy "hardcor" ?). Datowana jest na 1250-1300 (wg. Biblii Maciejowskiego) czyli interesuj±cy Ciê wiek.
My¶la³em raczej o czym¶ na d³u¿szym drzewcu ale rzeczywi¶cie ta zabawka daje pewne mo¿liwo¶ci, zreszt± by³a ju¿ na jej temat dyskusja.
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=36.....0 +üè/ 80
Witam
CYTAT
My¶la³em raczej o czym¶ na d³u¿szym drzewcu ale rzeczywi¶cie ta zabawka daje pewne mo¿liwo¶ci, zreszt± by³a ju¿ na jej temat dyskusja.
Dyskusja dotyczy³a innej broni (oznaczonej jako 49ag). Broñ o której mówiê (te¿ na tej stronie) ma oznaczenie 49ab. Nie chodzi mi o to co facet trzyma w rêkach (choæ wygl±da na d³u¿sze drzewce ni¿ w poprzednich), zobacz na to co jest za nim, obok topora.
Pozdrawiam
Nataniel
P.S. Je¶li kto¶ to czyta i nie wie o co chodzi to tu jest link:
http://www.freha.pl/attachment_mod.php?dow...25¢üã/ dea
[img]http://store6.yimg.com/I/greatsword_1750_2594093[/img]
£adne nie? Rekonstrukcja na podstawie Bibli Maciejewskiego...
Witam
Fajne. Dorzuæ jeszcze linka do strony gdzie maj± takie ³adne rzeczy.
To ni¿ej (B) by³o chyba bardzo popularne, pojawia siê bardzo czêsto w „Biblii Maciejewskiego”
Pozdrawiam
Nataniel
t± fotkê wzio³em ze strony
http://www.swordsofhonor.com
- trzeba do niej podchodziæ bardzo ostro¿nie ale to bardzo ostro¿nie, mo¿na tam np. kupiæ he³m czarnego rycerza z Monthy Pythona :-))
Witam
CYTAT
Poza tym to Biblia Maciejowskiego, a nie Maciejewskiego
Masz oczywi¶cie racje
CYTAT
Bardzo du¿o broni drzewcowej ró¿nego pokroju jest w Biblii Maciejowksiego
W³a¶nie stamt±d pochodzi sporo szkiców w ksi±¿ce "Arms and armour of the crusading era 1050-1350" o której by³a mowa.
Przy okazji mam pytanko. W dziale "do pobrania" na Twojej stronie jest zdjêcie gdzie trzymasz co¶ drzewcowego. Móg³by¶ nieco o tej broni napisaæ?
Pozdrawiam
Nataniel
hmmm... tak trzymam to co¶, co¶ mrocznego. Ch³opakom pêk³ miecz przy jelcu i przymocowali go do drzewca. Ot co trzymam w rêku...
Czy kiedy¶ ludzie te¿ byli tacy pomys³owi?
Mnie interesuje inna kwestia drzewca. Jak go wykonaæ? Czy to by³ toczony kawa³ek drzewa, czy prosty wystrugany kij ?
Pozdrawiam
Nie do koñca mrocznego!!! Znam wczesno¶redniowieczny egzemplarz broni drzewcowej z Wielkopolski, gdzie grot zosta³ wykonany ze z³amanego miecza i tylko zaopatrzony w tulejkê. Pamiêtajmy, ¿e stal by³a wtedy w cenie i nawet jak co¶ siê niszczy³o to nie pozbywano siê tego, tylko przerabiano na in± rzecz.
Witam
CYTAT
hmmm... tak trzymam to co¶, co¶ mrocznego. Ch³opakom pêk³ miecz przy jelcu i przymocowali go do drzewca. Ot co trzymam w rêku...
Fajne. Najbardziej mêczy³y mnie te w±sy przy ostrzu (jakie¶ takie nie XIII wieczne).
CYTAT
Czy kiedy¶ ludzie te¿ byli tacy pomys³owi?
W tej kwestii wiele osób na FREHA by siê z Tob± nie zgodzi³o. Skoro nie znaleziono czego¶ takiego w ziemi ani na rysunkach to znaczy, ¿e nie istnia³o.
CYTAT
Mnie interesuje inna kwestia drzewca. Jak go wykonaæ? Czy to by³ toczony kawa³ek drzewa, czy prosty wystrugany kij?
Chyba po prostu starano siê w miarê równo wystrugaæ. Do toczenia trzeba by jednak jak±¶ maszynê.
Pozdrawiam
Nataniel
Chodzi chyba raczej o to czy by³o to drzewce z np. m³odego dêbczaka (oko³o 4 cm ¶rednicy) po ociosaniu z kory, czy te¿ drzewce wy³upane z jakiego¶ grubszego pniaka.
My¶lê ¿e obydwa sposoby bêd± odpowiednie pod warunkiem ¿e ten gruby pniak nie bêdzie mia³ zbyt du¿ych przyrostów. Jak pewnie ka¿dy wie im wiêcej s³ojów tym drzewce wytrzymalsze.
Jakie bronie drzewcowe by³y popularne w XIIIwieku? Najbardziej by mnie interesowa³a broñ podobna do berdysza, ale to raczej nie ten wiek. Licze na wasz± pomoc.
Pozdrawiam, Elsiv
PS. Wszystkiego najlepszego z okazji ¶wi±t Bo¿ego Narodzenia i Wigili!
Poszukaj informacji w starych postach bo juz co¶ bylo na ten temat i to sporo , bo sam szuka³em informacji na ten temat. A najbardziej popularnymi broñmi drzewcowymi w XIIIw. by³ tasak dwurêczny i broñ podobna do berdysza czyli sam berdysz :D
Sam obadaj ryciny w Bibli Maciejowskiego znajdziesz tam du¿o ciekawych rzeczy
oto link
http://www.medievaltymes.com/courtyard/mac...wski_images.htm
Pozdrawiam
hej
hm
w owej knidze mozna np. znale¼æ taki sympatyczny miluchny "topór dwurêczny"
nawet pokazano jak dzia³a (skuteczno¶c bardzo wysoka)
Ale topór to raczej broñ obuchowa niz drzewcówka
Pozdr
Na szczê¶cie by³y ju¿ glewie. Przyjmuje siê, ¿e od XIIw.
W sumie najsensowniejsza drzewcówka do u¿ycia do naszych zabaw.
Na pewno u¿ywano w³óczni, bo tego u¿ywano zawsze.
A topór dwurêczny i tasak dwurêczny to w ¿aden sposób nie jest broñ drzewcowa.
hej
obaj macie racjê
ale jestem buuuuuuu:)
Oczywi¶cie "przejêzyczy³em" siê "gdy¿ na wf zosta³em uderzony pi³k± lekarsk±... ona bynajmniej nie leczy ta pi³ka" - sorki. Oczywi¶cie potrafiê odró¿niæ broñ drzewcow± od obuchowej. Zamiast tematem dyskusji zasugerowa³em siê: "by³ tasak dwurêczny".
Za dziwny wtrêt o toporze (swoja drog± bardzo ciekawa broñ) przepraszam.
pozdrawiam
hmmm....Jak s±dzicie, berdysz by pasowa³ do XIIIwieku?
Berdysz to pojêcie do¶æ obszerne, mia³ bardzo wiele odmian, dlatego na tak postawione pytanie odpowied¼ brzmi - nie.
Natomiast jest kilka odmian broni XIII wiecznej, które berdysz przypominaj±, np. taki wyd³u¿ony topór na odpowiednio d³ugim drzewcu, tego wtedy juz raczej nie mozna nazwaæ toporem dwurêcznym.
Sporo przykladów broni drzewcowej mo¿na znale¼æ w "Arms and armour in the crusading era", czy jako¶ tak, s± tam np. owe przyklady glewii z koñca XII wieku, ¿ele¼ce maj± one jednak tak gdzie¶ o po³owê krótsze ni¿ ich XIV i XV wieczne odpowiedniki.
Moze to troche nie pasuje do tematu, ale nie chcialem zakladac nowego. Mianowicie mam kilka pytan dotyczacych glewii, ale troche pozniej, bo na przelomie XIV i XVw.
1. Jakiej dlugosci byly drzewce w glewiach ?
2. Czy takie drzewce mialy przekroj okragly czy wielokatny ?
3. Czy tulejka miala na calej swej dlugosci przekroj okragly, czy zwezala sie dorownujac w grubosci klindze (mysle o glewiach z tarczkami miedzy tulejka a klinga) ?
4. Czy klingi glewii posiadaly zbrocze ??
Pozdrawiam.
Wymiary znanego mi egzemplarza: 2275mm ca³o¶æ, 670mm ¿ele¼ce z czego 435mm w³a¶ciwego na 51mm szerokie, reszta to tuleja, tuleja zwê¿a siê, sze¶cioko±tny przekrój drzewca, zbrocza nie zauwa¿ono. Grubo¶æ ¿ele¼ca w³a¶ciwego 16mm w najszerszym punkcie. Cztery w±sy, czworograniaste okucie drzewca. Pozdrawiam
Gwyn
witaj ,oto glewia prawdopodobnie mongolska datowana 12-14w, Z³ota Orda
pozdrawiam
Chcia³em zapytaæ, co s±dzicie o tym wynalazku nazwanym glewi±
http://www.teksty.gildia.pl/jasmin/zbrojmi...ronie_rycerskie Pomiñmy jako¶æ wykonania i skupmy siê na formie. Czy faktycznie taka glewia jest "adekwatna" do pocz±tku XIIIw?
Ja bym jednak poleca³ przejrzenie Biblii Maciejowskiego (link podany nieco wcze¶niej).
Pozdrawiam
Maciejowskiego znam na pamiêæ;) Na "jego" podstawie robiê rekonstrukcjê piechóra -poogl±daæ bêdzie mo¿na w przysz³ym sezonie. Ca³y czas nie moge siê zdecydowaæ miêdzy owym omawianym ju¿ wy¿ej toporem oburêcznym, a tym glewiowato-kosowato-no¿owatym wynalazkiem, który wystêpuje tam dosyæ czêsto. Zainteresowa³a mnie ta glewia -z mojego linka-, bo jako¶ nigdzie nie widzia³em czego¶ podobnego, a ¿e bardziej interesuje mnie pocz±tek wieku, ni¿ jego ¶rodek zacz±³em dr±¿yæ temat. Czekam wiêc na jak± kolwiek wypowied¼ na jej temat. Pozwolê sobie przy okazji zapytaæ, czy kto¶ co¶ wie na temat okuwania drzewcy listwami metalowymi lub okrêcania czy te¿ obijania ich skór±, sznurkami,kawa³kami tkaniny... -czy to dla lepszego uchwytu czy zabezpieczenia drzewca. Osobi¶cie nigdzie siê z tym nie spotka³em -w ¼ród³ach- i wcale nie koniecznie mam zamiar stosowaæ podobne techniki, ale wiadomo, to "te detale" dodaj± smaczku ca³ej zabawie:D
CYTAT(KhaToo)
Chcia³em zapytaæ, co s±dzicie o tym wynalazku nazwanym glewi±
http://www.teksty.gildia.pl/jasmin/zbrojmi...ronie_rycerskie Pomiñmy jako¶æ wykonania i skupmy siê na formie. Czy faktycznie taka glewia jest "adekwatna" do pocz±tku XIIIw?
Ale miazga, mieli to juz dawno temu zdjac z internetu. Chyba do jakiegos archiwum strasznie starego sie dokopales:) No jeszcze wtedy mialem wlos na glowie:) Materialy sprzed 4 lat az lezka w oku sie kreci ...
CYTAT(KhaToo)
Zainteresowa³a mnie ta glewia -z mojego linka-, bo jako¶ nigdzie nie widzia³em czego¶ podobnego, a ¿e bardziej interesuje mnie pocz±tek wieku, ni¿ jego ¶rodek zacz±³em dr±¿yæ temat. Czekam wiêc na jak± kolwiek wypowied¼ na jej temat.
No nie traktuje tego mego wynalzazku jako 100% rekonstrukcje. W wyobrazni zaloz to odwrotnie na drzewce i zobacz, co powstanie.
Co do zas owijania rzemieniami itp drzweca. Jezeli drzewiec nie jest parokatny, tylko okragly, to przy uderzeniu brania w stylu topor itp zaczyna sie obracac w dloniach - zatem potrzeba czegos, co utrudni owe bacanie i tym czyms sa cwieki, rzemienie itd ... Tak z praktycznej strony.
Wpisa³em w google "glewia" i samo sie znalaz³o;) Dziêki za odpowied¼. Czyli co, raczej nie trzymaæ siê tego tropu?
mo¿e to z³y temat ale nie chce zak³adaæ nnowego.jak nazywa siê odmiana broni z za³±cznika ? chodzi mi o broñ tak± sam± tylko ¿e bez kuli na koñcu
bez kuli?.., to kijek bêdzie
chodzi mi o to po prawej stronie z ³añcuchami
CYTAT
chodzi mi o to po prawej stronie z ³añcuchami
Ki¶cieñ.
znaczy siê to po lewej ? o to chodzi
dziêki
CYTAT
znaczy siê to po lewej ? o to chodzi
To po prawej czy po lewej?
To z ³añcuchami to ki¶cieñ.
Pozdrawiam
a je¿eliby nie by³o tam tych kul ?tylko same ³añcuchy i kij
CYTAT
a je¿eliby nie by³o tam tych kul ?tylko same ³añcuchy i kij
Nadal ki¶cieñ.
Dobra ju¿ wiem ,wielkie podziêkowania za rozwi±zanie mojego problemu
Jak wygl±da³y gizarmy w XII-XIII w.?
Czy to by³o co¶ takiego:
http://web.tiscali.it/no-redirect-tiscali/...bum/foto_09.htm,
jak ta broñ na linku Jaros³awa?
Witam
Troche poczytalem ale niestety nie znalazlem nic na ten temat, a mianowicie chcialem sie zapytac na temat wloczni w XIII wieku:
1) Jaka byla dlugosc drzewca, grotu, kolec dolny
2) Z jakiego materialu byly drzewce (d±b czy inne drzewo)
3) Kto nimi walczyl
4) Czy byly u¿ywane tylko do obrony przed konnic±, czy mo¿e w inny sposob nimi walczono.
Przepraszam za posta ale nie moglem nigdzie znalezc nic na ten temat a interesuje mnie to.
Pozdrawiam Tenzon
Z czystej złośliwości zapytam: a gdzie dokładnie szukałeś
?
Edyt:
http://www.freha.pl/index.php?act=Search&a...te=w%B3%F3cznie
Szuka³em tutaj na Freha w wyszukiwarce ale widocznie co¶ u mnie nie dzia³a bo mi nie wyskakiwa³a ¿adna strona na której chocia¿ wspomniane by³o o w³óczniach...
Dziêkuje za pomoc ;)
Pozdrawiam Tenzon
Ja równie¿ szuka³em tutaj co¶ konkretnego na temat w³óczni z XIIIw i NIC
Pozdrawiam
W³ócznia jako broñ u¿ytkowa, raczej odradzam bo mo¿na zrobiæ tak± zabawka niez³e kuku, radzi³ bym tak± zabawkê jak glewia, ale co do samych w³óczni to by³y u¿ywane przez piechotê, co do d³ugo¶ci to s±dzê ¿e ikonografie poni¿ej mówi± same za siebie.
na 4 pokazane przez Ciebie w³ócznie 2 trzymane s± przez rycerstwo...
A co do rekonstrukcji chcia³bym tak± zobaczyæ w ¼ród³ach...lekka nadinterpretacja chyba ¿e maj± orygina³y
Rycerstwo pos³ugiwa³o siê kopi± a w³ócznia by³a przeznaczona dla piechoty, wed³ug. Micha³a Gradowskiego i Zdzis³awa ¯ygulskiego drobne ró¿nice pomiêdzy tymi dwiema broñmi rozpoczê³y siê w XI w. bo jak wszyscy wiemy kopia jest ewolucj± w³óczni któr± dostosowano do walki je¼dzieckiej, a mianowicie grubo¶æ samego drewna zaczê³a rosn±æ a grot zosta³ zmniejszony, oczywi¶cie to wszystko przebiega³o stopniowo, i jak s±dzê autor biblii nie nakre¶li³ na manuskryptach tych ró¿nic, chocia¿ takowe wystêpowa³ ale niestety zaobserwowaæ ich w biblii nie mo¿emy. Co do rekonstrukcji owej w³óczni to prószê o przyjrzenie siê w t³o a na pewno zauwa¿ymy taki grot, niestety nie dysponuje ikonografi± przedstawiaj±c± postaæ Goliata z ca³± w³óczni± ale dla poparcia przedstawiê drug± ikonografie przedstawiaj±c± ów grot. Co do u¿ywania w³óczni przez piechotê to przedstawiê na dowód kilka innych ikonografii z biblii w których ukazani s± ¿o³nierze piechoty dzier¿±cy t± broñ, intryguje mnie tylko jedno, a mianowicie na bodaj¿e dwóch ikonografiach zauwa¿ymy broñ drzewcow± z bardzo d³ugim grotem czy mo¿liwe jest ¿e to wczesna wersja szyd³a, bo jak siê oriêtujê to owa broñ rozpowszechni³a siê dopiero w XV w. oraz posiada³a u nasady grotu ma³± tarczkê.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...fb6e69b9af.htmlhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...4075180e1b.html
przepraszam ale starasz siê wcisn±æ...podobnie jak Ci Niemcy (autorzy tego badziejstwa) ze ta rurka z dospawanymi dynksami jest materialn± wersj± w³óczni ze skrzyde³kami...
Nie, to, co jest w ikonografii nie powinno tak wygl±daæ...to co trzyma Goliat to w³ócznia ze skrzyde³kami i o¶ci± (podobna do w³óczni z Koñskich przyk³adowo, choæ ta nie ma skrzyde³ek)
A rozró¿nienie w³ócznia/kopia pojawia siê w XIII wieku z tego co pamiêtam...
poszukajcie sobie jakiego¶ orygina³u zamiast robiæ badziewie na bazie obrazku który mo¿e byæ czymkolwiek...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.