Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Utwardzanie skóry
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie - porady techniczne
Tomasz Rejf
Witajcie
Jak mo¿na dobrze utwardziæ i usztywniæ skóre? Mo¿e kto¶ z Was to robi³. Chce sobie wykonaæ pewne elementy ochronne ze skóry.
Feniks
My po prostu kupili¶my grub± i tward±...

(Wiem, ze to nie jest odpowied¡ na Twoje pytanie icon_cool.gif )
Jakub Saluda
Jest kilka sposobów:

1. K±piel woskowa. Osobiscie odradzam robienia typowej k±pieli woskowej - czyli maczania sóry w roztopionym wosku. Jest prostrzy trick ;P bierzesz suszarke, swieczke, wyciety (z pewnym zapasem, poniewa¿ skóra sie kurczy po ogrzaniu) kawa³ skóry. Suszarka ogrzewasz jednoczesnie kawal skory w danym miejscu i swieczke - woska sie nadtapia i wsiaka w rozgrzana skore, po nasaczeniu wkladasz na chwilkê caly kawalek skory - stanie sie on wtedy znów elastyczny, a nastepnie naciagasz go na formê (musi ona byæ odpowiednio wyprofilowana, np. w twoj± lydkê itp.) skora po ostudzeniu stake sie twarda i zostaje w po¿±danym kszta³cie. Metoda ta jest niezla, ale skora po namoczeniu woskiem znacznie zwiêksza swoj± wagê i jest znacznie bardziej podatna na przeciêcie.

2. Gotowanie skory - potrzebny Ci bedzie odpowiedniej wielko¶ci gar, woda i skóra ;) Skórê gotujesz przez 10-min, ale wczecniej potrzymaj ja z godzinke w samej (moze byc zimna) wodzie - skora musi po prostu sie najpierw namoczyc. Po Wygotowaniu szybko mocujesz skórê na formie i czekasz az calkowicie wyschnie (polecam zostawiæ taka skórê z form± nawet na 1 lub dwa dni) Skóra jest rownie¿ twarda ale nie jest tak ciê¿ka jak w pierwszym przypadku.
Daeris
Ja tylko z do¶wiadczenia dodam, ¿e gotowanie w wosku znakomicie skórê "uwodoodporni" jak siê ³atwo domy¶leæ. Nie trzeba te¿ jej zaraz gotowaæ - starczy namoczyæ w rozgrzanym wosku. patentu ze suszark± niepróbowa³em, sprawdzê :-).
Jakub Saluda
Patent z suszark± jest niez³y np. ze skór± na rekojesci , zszywasz ja w miare ciasno, a nastepnie korzystasz z patentu "na suszarkê" i skóra siê skórczy (nie bêdziesz wygtowywa³ naszytej ju¿ skory) i ³adnie bedzie przylegaæ :)

to by by³o na tyle :)

Narazie
Wotawa
Zazwyczaj skóra utwardzona gotowaniem czy po prostu suszona jako¶ wymy¶lnie bardzo szybko niszczeje i jest nieodporna na wilgoæ.
"Gotowanie w wosku" jest najlepszym sposobem, niestety dosyæ niebezpiecznym i uci±¿liwym. Znalaz³em dok³adny opis na której¶ ze stron po¶wiêconych koczownikom. Bodaj¿e na RED KAGANATE.
Zbrojê z lamelek lub pasów utwardzonej skóry jest charakterystyczna dla koczowników.
Postaram siê odnale¡æ przepis i adres.
Aion
To jest strona o której pisa³ Wotawa

http://www.geocities.com/kaganate/howlethr.html

Pozdrawiam

Aion
P³atnerz
Witam
Gotowanie i suszenie utwardza skórê, ale tylko do jej ponownego zamokniêcia. Proponujê wielokrotne nas±czanie gor±cym pokostem lnianym. Trwa to niestety tygodniami, ale efekt chyba najlepszy.
Pozdrawiam
P³atnerz.
Dziubeck
Witam!
Chcia³bym zasugerowaæ metodê oryginaln±, sprawdzona przez archeologów bronioznawców. W ksi±¿ce Polska technika wojskowa do 1500 roku, znale¡æ mo¿na recepturê stosowan± do utwardzania skóry na tarcze, s±dze ¿e do innych celów te¿ siê nada, zw³aszcza, ¿e ¶redniowieczne tarcze wytrzymywa³y uderzenia cholernie ostrych rzeczy. Jedna taka tarcza stracza³a na ok. rok. Mowa tam jest o moczeniu skóry w goracym wywarze z kory dêbu, kasztanu lub sosny, potem nacieraniu gor±cym olejem lnianiym i pomowne moczenie, tak kilka razy a¿ skóra przybierze jednolit± barwê, tzn. bêdzie równo nas±czona. Potem zostaje juz tylko wygotowanie skóry przez godzinê w gor±cej wodzie o temperaturze ok. 80 stopni. Powinno zadzia³aæ... icon_wink.gif ponoæ nie gnije, nie odkszta³ca siê i jest odporniejsza na uderzenia ni¿ 3 milimetrowa blacha miedziana.
Pozdrawiam
Indar
Ewentualna dalsza dyskusja w temacie:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=2289&hl

Ten zostaje zamkniêty - ale pozostaje w uzbrojeniu.
I.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.