Grodów w Polsce mamy ju¿ trochê, ale s± to przedsiêwziêcia raczej zwi±zane z wiekami wczesnymi, nie ma nic dla nas wielbicieli blach. Miêdzy innymi st±d pomys³ rekonstrukcji siedziby rycerskiej z pocz±tku XV wieku. Próba rekonstrukcji sama w sobie bêdzie ciekawym wyzwaniem, a i rezultaty w postaci miejsca na organizowanie imprez te¿.
Poni¿ej szczegó³y projektu.
Najpierw trochê historii (w wielkim skrócie)
Wed³ug dokumentów z 1403 r w Sosnowcu, a dok³adnie w Sielcu (ówczesna wie¶, a dzisiejsza dzielnica miasta) istnia³a murowana/kamienna siedziba rycerska. Jej budowniczym by³ Piotr z Mys³owic (w latach 1403 -1415 burgrabia na pobliskim zamku bêdziñskim), który osiad³ na ziemiach le¿±cych obecnie w granicach Sosnowca (m.in. Zagórze, Klimontów, Milowice, Pogoñ i oczywi¶cie Sielec).
Wcze¶niej (ju¿ w XIII w) istnia³a w Sielcu siedziba drewniana, a obecnie w Sosnowcu znajduje siê nieco pó¼niejszy zamek, datowany na pocz±tek XVII wieku (wielokrotnie zreszt± przebudowywany). Nie wiadomo jak dok³adnie wygl±da³a owa siedziba w ¶redniowieczu, ani czy obecny zamek ma z ni± co¶ wspólnego (choæ w ¶wietle ostatnich badañ prawdopodobnie sta³a w miejscu obecnego zamku).
W chwili obecnej zamek jest siedzib± Centrum Sztuki.
Teraz konkrety o projekcie (a w³a¶ciwie projektach)
Docelowym projektem jest rekonstrukcja murowanej/kamiennej siedziby rycerskiej wraz z przyleg³ymi zabudowaniami gospodarczymi i mieszkalnymi.
Jest to projekt docelowy (kosztowny i skomplikowany) dlatego wcze¶niej aby sprawdziæ nasze si³y i mo¿liwo¶ci chcieliby¶my zacz±æ od czego¶ zdecydowanie mniejszego (ale do¶wiadczenie nabyte przy tym projekcie przyda siê w realizowaniu tego wiêkszego).
Celem drugiego projektu jest rekonstrukcja pomieszczeñ zamkowych (konkretnie baszty) tak aby powsta³o miejsce gdzie mo¿na uczyæ historii "na ¿ywo" (bêdzie mo¿na wszystkiego dotkn±æ i za³o¿yæ na ³eb je¶li siê tylko da).
Na rzecz projektu zosta³yby zagospodarowane piêtro, parter i piwnica baszty wraz z przylegaj±c± "klatk± schodow±".
Projekty maj± szanse realizacji je¶li zostan± rzetelnie przygotowane od strony merytorycznej (st±d w³a¶nie ten temat i pro¶ba o pomoc). Oczywi¶cie, tak naprawdê wszystko zale¿y od tych wy¿ej i pomys³ mo¿e upa¶æ ale warto chyba spróbowaæ. Je¶li kto¶ dysponuje odpowiedni± wiedz± (a na FREHA zapewne jest kilka takich osób) i by³by zainteresowany pomoc± proszê o kontakt na priv b±d¼ te¿ pisaæ bezpo¶rednio w temacie (po to on jest).
Rysunek przedstawiaj±cy uk³ad pomieszczeñ na baszcie i rozmieszczenie wszelakich mebli i sprzêtów:
1 kufry (kilka mniejszych i jeden du¿y jak w za³±czniku)
2 wej¶cia w pod³odze do piwniczek (krata do loszku, klapa do magazynku i ewentualnego skarbczyka)
3 stojaki na broñ (miecze, tasaki, topory i ³uki)
4 szafka z pó³kami na wszelkiego rodzaju drobiazgi w postaci naczyñ itp.
5 stosik pawê¿y
6 stojak (przymocowany do ¶ciany) na halabardy (u³o¿one w poziomie) i z wieszakami na ewentualne inne drobiazgi w postaci kusz, he³mów itp. (jak w za³±czniku)
7 sto³y (a to okr±g³e w kilku miejscach to sto³eczki, ewentulanie prostok±tne to ³awy i krzes³a)
8 sienniki stra¿ników
9 ³ó¿ko (jak w za³±czniku)
10 ma³y stolik z przyborami pi¶mienniczymi itp
Gdzie s± drzwi nie trudno siê domy¶leæ.
¯ó³te i okr±g³e to latarenki.
Parter ma byæ miejscem pracy i zamieszkania stra¿ników, natomiast na piêtrze osoba zajmuj±ca siê zamkiem podczas nieobecno¶ci w³a¶ciciela (który dosyæ czêsto przebywa na pobliskim zamku gdzie jest burgrabi±).
Pozdrawiam
Andrzej Siejeñski
Zag³êbiowskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej